Epizody(6)

Sametová revoluce nepřinesla jen politickou a ekonomickou svobodu. Druhou stranou mince byl nebývalý rozmach zločinu. Mnohé kriminální činy divokých devadesátek zůstaly i po více než třiceti letech nedořešeny nebo nesou pachuť podivného vyšetřování, ovlivněného mocnými kmotry a politiky. To, co se v tehdejším polosvětě událo, totiž ovlivňuje život i dnes. Nastal čas se za těmi nejzásadnějšími kauzami ohlédnout a po letech je důstojně uzavřít. Dokumentární seriál Polosvět představuje výsledky unikátního pátrání po kořenech vzniku českého organizovaného zločinu devadesátých let a zkoumá fenomény vývoje tehdejšího kriminálního podsvětí. Obsah tvoří nejzajímavější dobové kauzy a jejich hlavní aktéři. Propojení s dramatickým seriálem ČT Devadesátky umožňuje pochopení nebezpečné vlny vzrůstající polistopadové kriminality a má i preventivní funkci před nebezpečnými kriminálními jevy v soudobé  společnosti. (Česká televize)

gemi

Zdaleka nejlepší dokumentární série o devadesátkách all-time. Nic lepšího tady nikdy nevzniklo. Berdychův gang, Jonák, Mrázek, LTO, orlické vraždy. Je tu všechno zásadní vč. autentických výpovědí aktérů (Berdych!). Jako kluk jsem ty kauzy vnímal, ale nerozuměl podrobnostem ani souvislostem. Díky této sérii už rozumím. Místy je vysloveně strhující. ()

ŠpetaMarek

Vrcholem cyklu je kupodivu díl o LTO, kde se podařilo vyvážit množství sdělených a nesdělených informací i v rámci vícero "postav". V jiných dílech mi to přišlo roztříštěné, kromě one man show v posledním díle. ()

wege

Krásný dovětek k Devadesátkám. Někdy to bylo výrazně lepší než ten seriál, někdy ani ne. Ty díly, které neřešil seriál, zejména ten Berdych, ten vážně stál za to. LTO bylo hodně slabé, ty další sloužily jen jako reflexe toho, co všechno si v seriálu přihnuli. Celkově ale velmi podařené, ta porevoluční léta byla fakt jízda. ()

ostravak30

Polosvět je přesně to, co naše republika potřebuje, aby nezapomněla. I když ona stejně zapomene, ale takhle se to alespoň zpomalí. Jak seriál Devadesátky, tak Polosvět připomínají, díky komu, čemu a proč se vlastně vezeme ve sra..ách tak dlouho a ne a ne se z nich vyhrabat. Z veksláků se stali miliardáři za vydatné pomoci jednoho z největší zlodějů v historii Václava Klause a naivně nevinného přihlížení Václava Havla, který se strašně divil, jak ta naše demokracie funguje úplně jináč než si představoval a než dlouhé měsíce sliboval. Na ulicích se střílelo jako na Divokém západě, policie byla zkorumpovaná a ta čistá bezmocná, mafiáni kradli, dokud jim to bylo umožněno, ale všichni si libovali, že svoboda je prostě svoboda. Ta doba je naštěstí dávno pryč a je moc dobře, že se k ní v dokumentární sérii vrací nejen policisté se známými či málo známými fakty, ale též postřehy, které si jako bývalí příslušníci už dnes mohou dovolit vyslovit. I dnes totiž u policie platí, že nahlas se mluvit nesmí a nedej bože kritizovat (což vím, protože jsem mluvil díky své profesi s řadou policistů současných i bývalých a ještě desítky jich odejít chce díky tomu, co se u policie aktuálně odehrává). Z tohoto pohledu je též dobře, že mluvili otevřeně nejen novináři, kteří se dnes už snad nemusí obávat o svůj život, ale také bývalí či současní kriminálníci. Mě jen překvapilo, s jakým ledovým klidem a úsměvem na tváři hovořili třeba vrazi či bývalí mafiáni. U Davida Berdych je to jen důkaz toho, že ho z basy pustili předčasně a měl ještě sedět. Polosvět je ze všech pohledů jedna z nejpozoruhodnějších dokumentárně-publicistických sérií posledních let a já jen kvituju s nadšením, aby vznikaly další podobné. Vždyť kauz a případů hodných zaznamenání je mnohem víc. Nezbývá, než si povzdechnout, že je škoda, že za ty největší prasárny nemohou sedět i leckteří politici. ()

Pete

Polosvět se výborně doplňuje se souběžně vysílanými hranými Devadesátkami, má však o dost širší záběr. Mrázek - Běla - Berdychův gang - Orličtí vrazi - Lehké topné oleje - cirkus Discoland. Ke štěstí mi chyběl ještě díl Polosvět zkorumpovaných politiků, a také dotažení všech kauz do konce, ale to pláču na špatném hrobě. Zmapovat tu chobotnici starých kádrů ODS a ČSSD nebylo v možnostech tohoto cyklu, a zároveň by to bylo i po těch letech velmi nebezpečné. Jinak dokument je sice po technické stránce průměrný, a prakticky neobsahuje nic než obligátní mluvící hlavy - jenže ty hlavy říkají moc zajímavé věci. Jeho největší devízou potom je, že rozmluvil i některé přímé aktéry událostí. Výjimečně tedy nebudu hodnotit provedení, ale informační hodnotu, a společenskou užitečnost, která je velmi vysoká. Toto by měl totiž v tom našem rybníčku skutečně každý nejen vidět, ale přímo nastudovat, ještě zapátrat po dalších podrobnostech na netu, ideálně pak si uvědomit souvislosti, a zachovat se podle toho - se spoustou těch největších grázlů a jejich kamarádíčků se dodnes denně potkáváme na svobodě, dokonce ve veřejném prostoru, a ovlivňuje nás to všechny možná víc, než si připouštíme. Bylo by velmi naivní si myslet, že to vše s novým tisíciletím skončilo - tedy podobně, jako bylo chybou předpokládat, že zlo starého režimu se utnulo hned rokem 1989. ()

Binne

V prvním díle se setkáváme s panem Jonákem, jedním z kontroverzních podnikatelů, kteří nás budou provázet i následujícími díly. Dokument obsahuje výpovědi svědků, archivní záběry Jonáka, samotného dění v jeho klubu i výpovědi kriminalistů. Překvapilo mě, že je dokument relativně objektivní a nevykresluje Jonákovu osobnost pouze v takovém světle, v jakém je známa v širokém povědomí. Výše zmiňovaného podnikatele jsem z více zdrojů vnímala spíše jako excentrického, nicméně velmi schopného muže, který spíše toužil po mafiánské image, než aby jím skutečně byl. Přesně tak je také popsán v prvním díle. Poté se nám představuje pan Večeř se svým příběhem o LTO. Zde vypovídá Jana Lorencová, žena, která s panem Večeřou v roce 2004 natočila dokument s názvem "Můj přítel vrah", kde je podstatně podrobněji vykreslena problematika tehdejšího obchodu s lehkými topnými oleji. Polosvět nájemných vrahů a polosvět policajtů jsou jakýmsi pomyslným spojovacím můstkem mezi posledními dvěma díly. Nejedná se totiž o polosvěty jako takové, nýbrž o podstatnou součást těch zbylých. Dnes je již notoricky známé jméno Davida Berdycha, po němž byl (médii a obžalobou) pojmenován gang. Většina agresivní síly se rodila v tehdejších posilovnách či "na dveřích" a byla to nepostradatelná součást mafiána tehdejší doby. Ostatně, ve většině případů, které nám dokumentární pořad představuje se opakuje několik jmen, příkladem, Pavel Šrytr. Člověk, který pracoval jako bodyguard Antonína Běly a posléze Františka Mrázka. Nebo sám pan Večeřa (bývalý profesionální voják). Tyto dva díly nám spíše představují armádu, kterou kolem sebe mafiáni tvořili. Předposlední díl se přímo dotýká osudu tehdejšího krále podsvětí, tedy Antonína Běly. Může, který stál u zrodu divokých devadesátek, nicméně se jejich konce nedožil. Překvapuje mě míra pozitivních informací o tomto muži, jelikož z dostupných zdrojů je zřejmé, že se vedle velmi schopného muže, který dokázal vydělat peníze, jednalo také o velmi labilní a chaotickou povahu. Antonín Běla za sebou měl pokus o sebevraždu i několik velmi zvláštních příhod, které jej několikrát v životě dostaly do psychiatrické léčebny. V dokumentu je vykreslen jako tichá, nicméně velká síla. O jeho poměrně nuzných začátcích též nepadne ani slovo. Naopak, velký prostor je dán jeho synovy, který poměrnou část života tráví ve výkonu trestu, a který svého otce považuje za "boha". Stejně tak finální a poslední díl, který začíná vraždou Františka Mrázka. Velmi podstatné jsou výpovědi kriminalistů, kteří jsou věcní a konstruktivní (i proto doporučuji Legendy české kriminalistiky). Je patrné, že se na svět (i polosvět) dívají střízlivýma očima bez jakéhokoli radikálního postoje. Velmi mě bavila část, kde probíhala velmi okrajová rekonstrukce přípravy na Mrázkovo zavraždění. Pravdou je, že se dokument tématy nezabývá příliš do hloubky (kauzalita mezi Setuzou, vlastníkem Agrofertu a smrtí Františka Mrázka), jak by si jednotlivé díly zasloužily. V závěru se jedná o velmi povedený počin, nicméně je nutné se dovzdělat z více zdrojů a utvořit si ucelenější názor, jelikož jak je patrné, ani kriminalisté samotní na historii českého podsvětí nemají jednotný pohled. Dokumentární sérii jsem hodnotila v takovém pořadí, v jakém jsem jej viděla. () (méně) (více)

javlapippi

Zaujímavý dokumentárny seriál o rôznych podobách organizovaného zločinu v prvej dekáde po víťazstve pravdy a lásky, jeho prerastaní do polície, súdnictva a politiky. Výpovede kriminalistov, novinárov, svedkov, obetí a aj niekedy celkom charizmatických páchateľov, či už spoza mreží alebo po odpykaní trestu. Nechýbajú ani zábery z dobového spravodajstva a policajného archívu. O preberaných veciach som väčšinou mal menší či väčší pojem, tuná boli pekne zhrnuté a dozvedel som sa kopu nového. Problémom pre mňa boli názvy niektorých epizód kontrastujúce z obsahom. Polosvet vekslákov je o jednom konkrétnom bývalom vekslákovi, ktorý sa vypracoval na veľkého bossa. Polosvet svetských je o jednom mafiánovi pochádzajúcom z kolotočiarskej rodiny. Polosvet sexklubov je o majiteľovi jedného diskobordelu. Občas to mierne skĺzalo do bulváru a hrania na city, ale vcelku spokojnosť. ()

subic

Nutno dodat, že Jaroslav Kmenta v roce 2022 natočil pro Seznam několikadílný podcast Prohnilí, kde cituje ze svých knih na stejná témata. A mě ten podcast asi oslovit trošku víc, byť je paradoxně samozřejmě bez obrazu a dobových záběrů. ()

swinevenca

Není úplně od věci dopřát si jednou místo dokumentu z doby, kdy prabáby našich dětí byly ještě dětmi, toulku do časů, kdy byly dětmi prábáby našich pravnuků, budou-li jací. Ono totiž mapování 30 let starých událostí má obrovské castingové výhody na všech stranách barikády (hergot híml jak já bych byl rád, kdyby si Abendschona po válce neodvezla ZK**V*N* NKVD). A ať už byla motivace Večeře, Běly jr., Berdycha nebo Jonáka jakákoliv, a mám za to, že byla u každého z nich různá, je třeba ji v dokumentu zcenit. Bohužel orlické vraždy, Jonákova exhibice nebo Berdychovo řádění nejsou to, co nejvíc popírá mletí božích mlýnů, tuhle roli plní kauza LTO, vyprávění policejních důstojníků o "krakatici" nebo Berdychových šéfech. Kmentu velmi uznávám a zároveň ho i lituju, že nemůže říct všechno, co ví aspoň z 90%, protože by ho tuzemské mediální domy a elitářské právnické squadry rozcupovaly. Třeba na to ještě najde síly v další epoše, až pár přeživších ušpiněných zvířat z té doby, pojde stářím. Díky autorům za dokument a díky všem uniformovaným dobré vůle. ()

motyka52

Popravdě řečeno nevím, co v rámci žánru chtít ještě víc. Velmi dobrý výběr zpovídaných (včetně odsouzených, ačkoliv jejich řeči je samozřejmě potřeba brát trochu s rezervou), pěkné archivní materiály a hlavně se člověk i o těchto notoricky známých případech dozvěděl zase něco nového. ()

aanndduull

Dokument který vypráví o největších případech vražd a podvodů v devadesátých letech. V dokumentu mluví policisté, novináři ale i samotní zločinci. Více takových dokumentů by neuškodilo. ()