Sisu

Trailer 1

Na sklonku druhé světové války najde osamělý prospektor (Jorma Tommila) v divočině Laponska na severu Finska bohatou zlatou žílu. Když se s nově nalezenou kořistí vydá na cestu do nejbližšího města, narazí na ustupující oddíl nacistických vojáků vedený nelítostným obersturmführerem SS (Aksel Hennie), který chce zlato zabavit pro svůj oddíl. Bohužel pro celou vojenskou jednotku se nejedná o obyčejného kopáče, ale o mýtickou „armádu jednoho muže“, která ztělesňuje kvintesenci finského pojmu „sisu“ – blyštivou formu odvahy a nepředstavitelného odhodlání čelit, byť i drtivé přesile. (Falcon)

Trailer 1

darkrobyk

-Kolik min jsme sem dali?-Všechny.- Fantastický akční snímek, v němž finský avenger Aatami nejprve masakroval Rusáky (to bohužel divák neuvidí) a nyní pro změnu německé nácky (což je v podstatě to samé). Příběh má výstavbu westernu, ale nikoliv amerického, nýbrž špageťáckého, včetně hudby a spousty mrtvol se spoustou krve. Kdo ovšem nepřistoupí na nadsázku a zábavnou hru o nesmrtelném mstiteli, bude nejspíš rozčarován a dost možná i zklamán. Je tedy dobré vědět, do čeho se jde. Nepíše se mi to lehko, ale tady by neobstál ani Wick. Na příklad jak přežijete pod vodou? Když budete nepřátelům podřezávat hrdla a dýchat zbytky vzduchu z jejich plic. Jistě, krom nesmrtelnosti je tu řada scén, jejichž vysvětlení by asi bylo naprosto krkolomné a zoufalé, ale pro diváka očekávajícího jen zábavu to nejsou překážky. Vedle nazi zombií další příjemný zářez v rámci severské kinematografie (vážné válečné filmy sem nepočítám). Netušil jsem, jak moc se laponská krajina podobá norské...krásné. ()

kingik

Topili ho, věšeli ho a stříleli po něm v plných dávkách. Chrabrý vysloužilec finského elitního komanda má v sobě pořádnou dávku nesmrtelnosti. A nyní s tlumokem plného nalezeného zlata míjí menší kolonu po zuby ozbrojených nacistů. A ti dychtí po jeho zlatě. Je v podstatě jedno, v jakém letopočtu se film odehrává. Klidně by se osvědčil i středověk nebo blízká budoucnost, a vyšlo by to nastejno. Režisér a scenárista Jalmari Helander zvolil rok 1944 a nacisty, takže film nabral tímto na atraktivitě. A také na značné akčnosti a krvavosti. A celý film je velmi jednoduchý. Jede od počátku na plné obrátky. Je rozdělen do kapitol, které nesou svůj název, ale rozhodně na tom vůbec nesejde. Důležité je režijní zpracování, které je excelentní. Helander si vyhlédl do hlavní role Jormu Tommilu. Není to žádný mladík, takže někdo může mít problém s jeho ročníkem narození, ale chlápek po šedesátce se drží statečně. Likviduje nácky na nejrůznější brutální způsoby, vůbec nikoho nešetří a stala se z toho pěkně krvavá podívaná. Jeho protivníka, velitele nacistů, hraje norský herec Aksel Hennie a své role se také zhostil skvěle. Nacisti působí hrozivě a urputně, někdy jsou i tak trochu legrační. A také nesmíme zapomenout na sličné vězenkyně, které ve svém vojenském autě převážejí, které později výrazně zasáhnou do děje. Film se absolutně nezaobírá nějakou stavbou dialogů. Při každé možné příležitosti se vrhá do víru akce. Helander neměl doposud štěstí na nějaký výrazný film. Jeho předchozí snímky Sejmi prezidenta a Rare Exports působily dost zapomenutelně. Tenhle počin je rozhodně jeho vrcholem. Stačilo přijít s jednodušším pojetím, mít dostatek financí na efektní brutální scény a disponovat také režijním talentem. A vzniklo dílo, co nabízí až bizarně nesmrtelného hrdinu, kterého nedokáže zpacifikovat ani nemilosrdné esesácké komando. Tak mu to přejme a nesmějme se mu, co všechno dokázal přežít.  A Sisu to je takový překladatelský oříšek. 10/10 ()

TheEvilTwin

Banda nácků ukradne Finskému Santa Clausovi zlato, ale k jejich neštěstí je to páprda z ex-komanda finských elitních zabijáků a moc se mu to nelíbí. Nenechte se zmást popiskem a vzezřením filmu, neboť se nejedná o žádnou seriozní vyvražďovačku, ale o čistou swag satirickou komedii, která jen shodou náhod má námět takový, jaký má. Kdo čeká finského killing spree Johna Wicka, ať jde do filmu opatrně a mírní očekávání, ale kdo chce vidět nasraného SISU dědu trhajícího končetiny, ničícího tanky a rozsekávajícího nácky o stošest v hodně ujetém a za vlasy přitaženém formátu (10minut pod vodou, držení se na letadle a sprintování s prostřelenou nohou…), ten vřele do toho. Obávám se totiž, že tahle “festivalovka” pro úzké spektrum diváků jen tak brzo ke stažení nebude, takže bych využil možnost kino projekce. Ačkoliv to možná nebylo cílem tvůrců, bavil jsem se dobře a ikdyž tenhle nerealistický a přestřelený žánr mnohdy nevyhledávám, tohle mě bavilo. ()

BoPo

Hanebný pancharti skrížený so Šílený Max: Zběsilá cesta. Znie to dobre? Avšak bez vymazlených dialógov či ohurujúcej akcie. Krvavé, ale nie dosť, aby som si mohol spokojne pomlaskávať. Sisu občas dosť pľuje na fyzikálne zákony, ale to nie je výčitka, pretože nejde o vážne myslený film. Skôr len malé upozornenie, aký štýl prípadne očakávať. Béčko, ktoré ma ničím a za nič nečaplo. ()

HAL

Láska ke splatteru a John Wickovský kult osobnosti v luxusním finském podání. Krásně syrová řezanice která nikam nespěchá, každý brutální kill a každý nasraný škleb hlavního démona z pekel, živoucího ztělesnění všeho Finska, se tu náležitě vychutnává. Členění do kapitol a krásně přepálené gore evokují Tarantina, ale ten právě ten pomalejší styl filmu evokuje spíš spaghetti westerny. A všechna čest autorům že zvládli takovouhle stylovku, a ne jen prázdné exhibování bezuzdného násilí a nekorektnosti jak se to v podobných filmech nezřídka děje. Jen humoru by mohlo být trochu víc, hlavně v první půlce, která se místy vleče až trochu moc. Ale poslední třetina, kdy už náckové konečně jenom zoufale utíkají a je jich stále míň a míň, ta už je perfektní. 8/10 ()

• Hlavný hrdina povie počas filmu 2 vety. (Johnny.ARN)
  • Ač se děj odehrává za druhé světové války, tak jediné vozidlo z německého konvoje, se kterým by v roce 1944 mohl Aatami (Jorma Tommila) v Laponsku opravdu potkat, je motocykl se sajdkárou Zündapp KS 750. Nákladní auta sice dobou odpovídají, ale užití Citroën Type 45 a GMC CCKW 353 německými jednotkami na severu Finska je silně diskutabilní. Avšak u GMC CCKW 353 můžeme přijít s teorií rekvírovaného původně sovětského vozu. Ostatně jako v závěru filmu užité letadlo C-47, které taktéž obdobím odpovídá, ale německé jednotky jím za normálních okolností nedisponovali a jedná se tak o další rekvírovaný kus techniky. (Maulincio)
  • Při souboji v letadle se Aksel Hennie (Bruno) zranil na čele, musel absolvovat šití rány (tři stehy) a pak pokračoval v natáčení. (Puxina)

Související novinky

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Rok 2023 se uchýlil ke svému konci a přišel tedy čas, abychom vám stejně jako v předešlých letech opět představili výroční topky tří filmů a případně taky tří seriálů podle některých z… (více)