Mechanik

• Španělsko El maquinista (více)

Hrdina existenciálního hororu Trevor Reznik je osamělý, uzavřený a tichý mladý muž. Až na to, že vypadá trochu přepadle, vyhlíží jako tisíce obyčejných mladíků, kteří navečer přijdou z práce, často poklábosí se servírkou z kavárny a občas své jednoznačnější touhy uspokojují prostřednictvím profesionálky - a pak jdou spát. Trevor ovšem spát nejde - už rok totiž trpí nespavostí, která však nemá nic společného s banální insomnií, nutící vás uvařit si první kávu za rozbřesku. Fyzicky i psychicky vyčerpaný mladík, pracující v zatuchlé dílně u soustruhu, už celé měsíce bojuje s noční můrou, z níž se nelze probudit. Svou roli v ní hraje děsivá nehoda, již Trevor zavinil (nebo snad ne?), kolegové z práce, Trevorova oblíbená call girl Stevie, tajemný plešoun Ivan a sympatická číšnice Marie. Kdo z nich je však skutečný a nic nepředstírá? Je Trevor obětí nějaké podivné hry, nebo je on sám bezcitným manipulátorem? (oficiální text distributora)

SeanLSD

Ako niekto so skúsenosťami s niekoľkomesačnou nespavosťou som sa hneď spočiatku ocitol v známom svete, nepríjemne presne zachytenej atmosfére života, v ktorom všetko vnímate akoby cez hrubé sklo a spomalene a všetko, všetko sa zdá také neskutočné! Svet je vtedy šedivý alebo nepríjemne jasný a každá náhoda či zachytený detail naberá na ďaleko vačšej, osudovej výnamnosti! A Christian Bale po svojej hladovke musel byť sám vo veľmi zaujímavom stave, ktorý ešte pridáva k jeho diabolskému herectvu do tej miery, že som z neho nedokázal spustiť oči a znovu a znovu si musel prehrávať niektoré scény, lebo jeho Reznik, v podstate úplne normálny, sympatický chlap, si s divákom robí čo chce - a sekundu za sekundou dokáže svojimi výrazmi a kreáciami vyvolať pocity strachu, bezbrannosti, v momente rozosmiať, odpudiť či vzbudiť poľutovanie. Vďaka tomu nevadí, že je vačšinu času jasné, že sledujeme klon Tylera Durdena, pretože nejde o pointu, ale o prežívanie. A pokoj v spánku, v tomto prípade jedno a to isté, príde až s priznaním, lebo potlačený pocit viny sposobuje nespavosť a šialenstvo, v tomto prípade jedno a to isté. Ten Dostojevskij tam nebol náhodou... ()

Deyw

jo dobrej bale, udelal ze sebe legendu diky tomuhle filmu...byl hubenej jak moje penezenka..ale jinak ty vole...nebavilo me to vubec..nahovno konec..nahovno vsechno..divny..nic moc.. na podobnej styl fractured bylo daleko lepsi..ale nebyl tam zidak bale no..proste nvm nvm.. ()

CinemaRanger

Smekám před Balem, že pro film takhle zhubl. Má zde jen neuvěřitelných 55kg a neni to úplně hezký pohled. Taky předvádí úžasný PSYCHO výkon a zasloužil by si za něj i Oscara. Teď pocity z filmu: Celou dobu má snímek depresivní a ponurou atmosféru, místy až hororovou. Pomalu houstne a má to grády. K tomu pomáhá i hudba. Z některých scén mi bylo dokonce mdlo a běhal mráz po zádech. Ač je scénář jednodušší a pointu snadno odhalíte, tak jde o výbornou žánrovku. Edit: Po druhém zhlédnutí El Maquinista musím jednu hvězdu přihodit. ()

Radiq

Jmenuje se to Mechanik, ale přitom je to Řezník, Trevor Reznik. El Maquinista. Vypadá trochu jak žid z koncentráku. Má halucinace nebo je jeho schíza oprávněná? To se dozvíme zároveň s tím, jak ho postupně poznáváme. A tajemství se odhalují, ňadra J.J. Leigh taky a podmanivá mysteriózní atmosféra přetrvává až do konce. Tohle je prostě povedenej biják, kterej mě chytl. Takovej insomnickej je ten film. Jako že se u něho nedá usnout... Christian Bale a jeho fyzická proměna, to je fakt masox - ten herec je asi prostě blázen, že tohle udělá pro roli... ()

Triple H

Wow! Christian Bale naozaj nie je normálny. Schudnúť kvôli filmu cca 30 kg - tak tomu hovorím oddanosť profesii! A to natáčal mesiac po Mechanikovi nového Batmana! Jeho výkon je skutočne strhujúci a keď už nič iné, je dôvodom prečo film vidieť. Mnohí tu filmu vyčítajú predvídateľnosť pointy, ale to nie je chyba. Pointu celého záhadného diania okolo Reznika síce nie je ťažké odhadnúť vopred, ale to čo ho priviedlo až do takéhoto stavu už nie. A o tom ten film je. O vine, vykúpení a o tom, čo môže zlé svedomie urobiť s dovtedy normálnym človekom. Mne sa práve celé vyústenie filmu veľmi páčilo, pretože nebolo dosadené len za účelom šokovať diváka, ale dodalo celému filmu nádych perfektnej drámy a takpovediac hlbší zmysel. Film sa naviac môže pochváliť perfektnou "psycho" hudbou a zaujímavou vizuálnou stránkou. Jeho jediným mínusom pre mňa teda zostáva jeho mierna rozvláčnosť v určitých pasážach, ktorá oberá film o tú piatu *. ()

Wallas

Takový mix Klubu rváčů a Čisté duše. Vůbec to není špatný film, bohužel ke konci hodně předvídatelný. ()

Cedr

Christian Bale... nevědět, že to je on, tak bych ho skutečně nepoznal. Podívejte se na Batmana a pak na tohle... To je prostě šílenost :) Ok dost kroucení hlavou nad hubnutím a nabíráním hmotnosti... The Machinist je velmi temný a poměrně chytlavý film a Bale svou roli sehrál na výbornou. Lidé si tu stěžují nad jasnou pointou a srovnávají film k Fight Clubu... no ne že by byli úplně vedle, ale... jsou. Tohle není film o šokující pointě... ale o pointě :) Možná nejde o převratný legendární snímek, ale za hodinu a půl času to skutečně stojí. ()

Hafran

Velice povedený napínavý snímek. Sice bez sofistikované pointy, nebo úplných zvratů, každopádně s neustále stupňovaným napětím, vynikajícím hlavním hrdinou, morálním poučením a narozdíl od většiny hororů, nebo thrillerů, není napětí na úkor logiky ani logika na úkor napětí. Na druhé skouknutí by snímek jistě dost ztratil, ale viděl jsem jen jednou a tak prozatím dávám hodnocení nejvyšší..! ;) bravo ()

Decker

Padesátikilový Batman zešílel z nedostatku spánku a hlubokého pocitu viny za nehodu, kterou způsobil. Film, který staví na ponuré atmosféře, výborném scénáři a fantastickém Baleovi, který nelidsky zhubl, aby ztvárnil tak trochu bizarní postavu Trevora Reznika. Rozhodně doporučuju. 85% ()

A.Beech

Christian Bale - 55 kíl. To je celý môj koment (a zároveň aj dôvod prečo film vidieť - ináč slabšie 4*). Niektoré filmy sa pozerajú len kvôli hereckým výkonom. Toto je jeden z nich. ()

Estrellita

Tady se pan Batman ukázal spíš jako kostitřas, ale předvedl v nejlepším světle svoje herecké schopnosti a taky schopnost obětovat pro dobro filmu neuvěřitelně moc. Z hezkého chlapa se tu stává kostřička, které bych se bála dotknout. Příběh je zbytečně předvídatelný a natahovaný, Ivan sice dobrý nápad, ale divák by měl být napínán déle než cca do poloviny filmu. V době, kdy už jsem čekala závěrečné vyvrcholení děje zbývalo ještě asi 25 minut do konce a takhle by to být nemělo. Finále tím ztratilo na síle. 60% ()

Motinski

Hnusný film. Miestami efektne zimomriavkový a vzťahujúci tým ako vie byť odpudivý. Christian Bale si tu siahol na svoje dno a jeho fyzická premena je dychberúca. Trochu ma mrzelo že pointa nebola lepšie skrytá a dá sa odhaliť o dosť skôr ako je potrebné. Mechanik je ale aj napriek tomu psychologický art zážitok čo vám vie popliesť hlavu a ukázať scény ktoré si budete pamätať. ()

Avathar

"WHO ARE YOU?" Mrazivý thriller, ktorý sa pre mňa stal jednoznačne kultovým. Bale hrá perfektne, Anderson režíruje skvostne. Je to temné, depresívne, pesimistické...a práve preto ten film milujem! ()

capák

Vynikající depresivní, místy hororová atmosféra, vzkazy na ledničce a především opravdu famózní, na smrt vyhublý a bledý Christian Bale, který se pro roli dokázal neskutečně obětovat - to všechno dohromady tvoří velmi slušný základ tohoto filmu. Té závěrečné pointy je ale skutečně škoda. Kdyby se tvůrci vytáhli s něčím originálnějším, s něčím, co už nebylo v dalších x filmech, neváhal bych s absolutním hodnocením. Takhle to jsou ale "jen" slušné 4*. ()

st.verka

Tak na tenhle film už se podruhé nepodívám. Naprosto nechápu, jak se může někdo takhle obětovat pro roli v něčem takovém. Logiku jsem naprosto nechápala, pointa si to u mne nevyžehlila a nebýt Christiana Bale, před jehož výkonem smekám, nebylo by na co koukat. ()

nemik22

Film mě dostal svou atmosférou. Značnou měrou k ní přispěl Christian Bale svým výkonem. Je neuvěřitelné kam až byl ochoten zajít kvůli roli. Pointa nebyla až tak překvapivá, ale hned mi nedošla. ()

Qitek

Už Session 9 byla vynikající ukázkuo toho, jak umí Brad Anderson pracovat s atmosférou. Stejně jako v mechanikovi, tak v Session 9 jste byli sužování nepříjemným pocitem paranoie a "nádherně" temné nálady filmu. To co předvádí Christian Bale nemá asi cenu komentovat, jen obdiv, jen obdiv pane. Po psychické tak fyzické stránce. Jediné, co lze filmu vytknout, stejně jako u Session 9 je ta za každou cenu twist pointa, ale a atmosféra, kterou Anderson an diváka tlačí, to je opravdu něco. ()

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy