Mechanik

• Španělsko El maquinista (více)

Hrdina existenciálního hororu Trevor Reznik je osamělý, uzavřený a tichý mladý muž. Až na to, že vypadá trochu přepadle, vyhlíží jako tisíce obyčejných mladíků, kteří navečer přijdou z práce, často poklábosí se servírkou z kavárny a občas své jednoznačnější touhy uspokojují prostřednictvím profesionálky - a pak jdou spát. Trevor ovšem spát nejde - už rok totiž trpí nespavostí, která však nemá nic společného s banální insomnií, nutící vás uvařit si první kávu za rozbřesku. Fyzicky i psychicky vyčerpaný mladík, pracující v zatuchlé dílně u soustruhu, už celé měsíce bojuje s noční můrou, z níž se nelze probudit. Svou roli v ní hraje děsivá nehoda, již Trevor zavinil (nebo snad ne?), kolegové z práce, Trevorova oblíbená call girl Stevie, tajemný plešoun Ivan a sympatická číšnice Marie. Kdo z nich je však skutečný a nic nepředstírá? Je Trevor obětí nějaké podivné hry, nebo je on sám bezcitným manipulátorem? (oficiální text distributora)

PauloZ

Bale překvapil, zahrál to výborně, ale zhublý byl až nechutně. Přitom moc nechápu, proč ho chtěli až tak hubeného, když to pro samotný děj nemělo podstatný význam. Líbilo se mi taky, že to bylo velmi dobře ukončené a hlavně vysvětlené, což u tohoto žánru není pravidlem. Napínavé až do samotného konce! ()

seeker23

Místy velmi působivý film, který však trpí tím, že nedostatečně vybalancoval dávkování a způsob podávání informací. Tudíž to není film s velkou pointou a ani snad nechce být - konec je drtivý především pro postavu, ale, a to je velmi sympatické, po závěrečném "prozření" míří k jeho naplnění s úlevou a vidinou konce nespavosti, byť okolnosti by na "normálního" jedince nejspíš působily úplně jinak. Mnoho jednotlivostí překvapí, ale celou dobu je víceméně jasné, že problém s nejednoznačným statutem reality je spíše na Reznikově straně. 70% ()

ladko

Príbeh nie je nejako extra originálny, filmov s podobnou tématikou a pointou tu bolo už neúrekom, ale za prvé hraje tu Bale a jeho fyzická podoba(nehovoriac o hereckých schopnostiach) v tomto snímku vám vybije dych.Za druhé film má veľmi zaujímavú, komornú atmosféru, ktorá však nepôsobí uspávajúco(keď nemôže zaspať Reznik-nezaspíte ani vy...), ale naopak, budete chcieť vedieť, ako sa to vyvinie. A aj keď je pointa pomerne predvídateľná(minimálne jedna jej časť), neznamená to, že je nezaujímavá... ()

themic

Christian Bale je vážně pan herec, i když tady vypadá vážně hrozně. Film je zajímavý, dost divný, ale ke konci dost jasný. I přesto, že mě film ze začátku moc nenadchnul, nakonec mě docela zaujmul. 90% ()

Krissty

Bohužel musím říct, že mě tento snímek lehce zklamal.. Myslela jsem, že budu od začátku až dokonce přilepená na obrazovku a budu hltat každé Baleovo slovo.. Ale nestalo se tak a po většinu filmu (především tedy v první části) jsem nepocítila žádný strach a dokonce ani sebemenší napětí, když se Trevor vracel do svého bytu.. Ovšem v poslední půlhodině se to konečně rozjelo a stalo se to, co jsem očekávala.. Nevnímala jsem okolí a byla jsem napjatá, jak to všechno skončí, když začal Trevor postupně odhalovat všechna tajemství.. Druhá část filmu byla prostě skvělá a naprosto mě dostala! I závěrečné rozuzlení celého příběhu pro mě bylo dost překvapivé a jednoduše úžasné! A v neposlední řadě obdivuji Christiana Balea, že kvůli roli dokázal tolik zhubnout.. Ty vylézající kosti byly vážně nechutné, což byl (jak předpokládám) účel, který se jednoznačně vydařil.. Takže až na nějaké ty nudné scény ze začátku je to film moc dobrý a ke konci mě vážně bavil! :) ()

agentmiky

Velmi zajímavý film, který má neotřelý nápad. Španělé jednou za čas přijdou s nějakým výborným filmem, mezi které podle mě Mechanik taktéž patří. V hlavní roli září Christian Bale, který mě udivil tím, jak moc zhubl na tuto roli, než samotným brilantním hereckým výkonem. Atmosféra je po celý film hodně mysteriózní, do posledních minut jsem nevěděl, co mohu očekávat od následujících momentů. Příběh je promyšlený do posledního detailu a ani jsem v něm nenašel nějaké větší mezery. Konec byl opravdu perfektní ve všech ohledech. To jsem tedy nepředpokládal. Za mě dávám 85 % ()

SaNcHeZ_cz

Christian Bale v jedné ze svých životních rolí. Chytře natočené béčko o člověkovi, kterého vlastní podvědomí dožene až na kraj sil a ještě dál. Film v sobě nenese žádná hluboká posleství, ovšem svůj účel splní více než dokonale. ()

kareen

Na úvod se musím přiznat, že mi nikdy nijak zvlášt' neimponovala snaha některých herců přiblížit se svojí filmové roli tím, že drasticky zhubnou, přiberou nebo stráví nějaký čas na vozíku apod., což je mimochodem také důvod, proč mě tak bavila Downeyho postava v Tropické bouři. Zastávám názor, že pokud je herec opravdu dobrý, zahraje cokoliv stejně přesvědčivě, jako kdyby to reálně prožil. Proto také nesdílím zdejší nadšení z vychrtlého Christiana Balea, jeho projev je sice vcelku slušný, ale že by mně jím dostával do kolen, to zase ne. Snímek mi byl doporučen jako určitá paralela k Dostojevskému a počítám, že se tvůrci v imaginárním Reznikově příteli skutečně nechali inspirovat čertem Ivana Karamazova (odtud asi jméno Ivan) a Reznikova nespavost a citové odtržení od společnosti zase dává vzpomenout na mladého Raskolnikova. Tím však veškerá podoba končí, Reznikův dvojník není ani zdaleka tak přesvědčivým ztělesněním silného svědomí jako u Karamazova, film neklade žádné morální otázky a není ani žádnou psychologickou sondou do nemocného vědomí člověka, je jen a pouze čistokrevným thrillerem. Na tom by samozřejmě nebylo nic špatného, jenže snímek bohužel selhává i na této frontě. Jak už tu bylo víckrát napsáno, pointa je tak předvídatelná, že člověk pořád čeká na nějaký zvrat, který by nás překvapil a ukázal celé předešlé dění v jiné rovině. A ono nejenže se to nestane, ale celý závěr tak nějak vyšumí do ztracena. Ale abych jen nehaněla, předností je určitě výborná kamera a povedená depresivní atmosféra, škoda jen toho slabšího scénáře. ()

_Moon_

Reznik Christiana Balea je dokonalým příkladem fyzického pojetí herectví. Pro herce to musí být zajisté vyčerpávající (a možná i životu nebezpečné), ale takto ztvárněné postavy divákovi zcela jistě vyrazí dech. Mechanik je komplexní a naturalisticky podanou studií paranoii, která v člověku zanechá podobné pocity jako Aronofského Requiem for a Dream. ()

havLord

Koupíte-li si v Tescu za 79Kč toto DVD, udělejte pro sebe něco: nečtěte si info o filmu - dmnti tam vykecají celou pointu tohoto výborně vypointovaného psychologického dramatu. ()

Tayen

1. hvězdička za naprosto sebevražedného Christiana Bale, který se nechal dobrovolně vyhladovět, protože buď je to tak dobrý herec, nebo naprostý šílenec. 2. hvězdička za překvapivou zápletku, neboť do poslední chvíle jsem nevěděla o co jde. 3. hvězdička za promyšlenost - všechny na první pohled zbytečné prvky do sebe zapadají jako puzzle až vznikne dokonalý obraz, pro jehož úplné sestavení budu potřebovat ještě aspoň další dvě shlédnutí. 4. hvězdička za Reznikův jemný a důmyslný humor, který mne prostě okouzlil ()

aluna

Atmosféra naprosto dekadentní stejně jako samotná postava Trevora, kterou Bale dovedl k dokonalosti ( já bych se teda bála takhle experimentovat s vlastním tělem... ). Napětí graduje stejně jako sebedestruktivní sklony Reznika, kterej hubne a hubne a nejí a nejí a nespí a nespí..... ()

UncleG

Chtělo by se říct "jeden z mnohých" thrillerů na hranici mezi realitou a snem, kterému by se jistě dala vytýkat určitá předvídatelnost. Jenže to jen na první pohled. Pak je tady ještě skutečnost, že "Mechanik" s onou předvídatelností chytře pracuje, nechá diváka vesele "předvídat" a přitom v pozadí rozjíždí rafinovanou past. Ta na konci příběhu nekompromisně sklapne, a jste zkrátka chyceni. Chytrá a atmosférická podívaná, kterou na výbornou vytáhnul vychrtlík Bale. Dál se nic prozrazovat nebude... Koukejte se na to kouknout! ()

GodComplex

Osamely a kapku paranoidni industrialni pracovnik Trevor Reznik. Jen takova mensi inspirace Trentem Reznorem po tom, co scenarista pri psani scriptu poslouchal "The Downward Spiral". Puvodne chtel tvurci tym i NIN soundtrack, ale studio to zamitlo, coz nevadi tolik, protoze Roque Baños odvedl solidni praci s odkazy na Hitchcockova skladatele Barnarda Hermanna a vyuzitim legendarni Thereminy (ktera byla poprve ve filmu vyuzita prave v Hitchcockove "Spellbound" z roku 1945 Miklósem Rózsou). Vyborna atmosfericka story s moc pekne podanou insomnii, Christian Bale to cele zahral bravurne a nejde jen o vsude hypeovanou ztratu 30kg (shodit 30kg fakt neni nejmensi problem, staci chvili nezrat vy dietni fitness manicky :), ale jde hlavne o skvele zahraneho ospaleho a unaveneho insomniaka, Trevor Reznik je pravdepodobne Baleova nejlepsi role. Jennifer Jason Leigh je skvela call girl a Michael Ironside opet prichazi o ruku (po Starship Troopers a Total Recall uz potreti). Excelentni excelentni film. "Don't worry. No one ever died of insomnia." 10/10 ()

PKD

Ten Ch.Bale právě propuštěný z Dachau,mě děsil asi nejvíc z celého filmu. To musí být cgi,jinak to není možný. Já vím,že není,ale stejně tomu odmítám věřit. ()

numi

Režijně a herecky naprosto úchvatná podívaná. Brad Anderson si vzal za vzor Fincherovu práci a jde mu to skvěle. Místy bych přísahal, že to má na svědomí Fincher osobně, jenže když pak deset minut čekáte na nějaký ten exhibiční průlet kamery, tak je jasné, že to David není... ;o) Ale ta atmosféra je opravdu hutná a Christian Bale s Jennifer Jason Leigh ji skvěle doplňují. Bale navíc i díky svému neuvěřitelnému vzhledu. Nechápu, že tohle pro roli udělal. Kámen úrazu tak je scénář, který je předvídatelný, což by ale vůbec nevadilo, kdyby se ho nesnažil Anderson za každou cenu zastřít a diváka tak znejistit. Dělá to bohužel tak nešikovným způsobem, že nakonci se už vážně těšíte, aby to ze sebe konečně dostal a přestal diváka prvoplánovitě mást. Chce se mi dát trojku, protože jsem byl na konci filmu zklamaný, ale hodinu a dvacet minut jsem seděl jako přimražený, takže půjdu o jednu hvězdičku výš. Jinak je to spíše někde mezi - tři a půl. PS: A hlavní kostra příběhu je samozřejmě vykradená odjinud, což je právě ten důvod, proč je film už od začátku předvídatelný. [květen 2006] ()

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy