Život a smrt Petera Sellerse

• USA The Life and Death of Peter Sellers (více)

Píše se rok 1957. Mladé posluchače BBC uchvátí zábavné skeče "Šašků," skupiny komediálních anarchistů se sklonem k absurdnímu humoru. Jedním z géniů v této skupině je Peter Sellers (Geoffrey Rush), herec s nenaplněnými filmovými ambicemi, kterého až příliš starostlivá matka Peg (Miriam Margolyesová) nutí k agresivnějšímu sebeprosazování. Možná i díky tomu mladý herec uspěje a získá filmovou roli po boku italské krásky Sophie Lorenové (Sonia Aquinová), do níž se beznadějně zamiluje. Šťastně vdaná herečka ho sice odmítne, ale na jeho nenaplněné lásce ani na rozpadu manželství s Anne (Emily Watsonová) to nemůže nic změnit.

Sellers brzy začíná bojovat s osamělostí a depresemi, z nichž ho vytáhne až přítel Maurice Woodruff (Stephen Fry), který mu vytrvale shání práci (a výrazně si tím vylepšuje rozpočet). Úspěšný režisér Blake Edwards (John Lithgow) chce Sellerse obsadit do vedlejší role ve filmu "Růžový Panter" v hlavní roli s Davidem Nivenem. Sellers ale nakonec získá postavu inspektora Clouseaua, která ho konečně nasměruje na hvězdnou dráhu. Najednou se nabídky doslova sypou. Některé jsou velmi zajímavé, jak třeba ta, kterou mu udělá režisér Stanley Kubrick (Stanley Tucci). Ten totiž Sellerse přiměje, aby přijal hned několik hlavních rolí ve snímku Dr. Divnoláska, za které herec získal svou první oscarovou nominaci. Po neproměněné nominaci se zklamaný Sellers znovu uchýlí ke svému mentorovi Mauriceovi, jenž ho přesvědčí, aby přijal nabídku Blakea Edwarda na pokračování "Růžového Pantera" a návdavkem mu předpoví životní štěstí s "B. E."

Do Londýna přijíždí krásná švédská herečka Britt Eklandová (Charlize Theronová). Sellers ji omylem považuje za osobu z Mauriceovy předpovědi a začne ji pronásledovat. Po třítýdenním dvoření ji přivede před oltář. Několik týdnů po svatbě ale Sellers prodělá těžký infarkt, při němž se mu zastaví srdce.

Život a smrt Petra Sellerse je důvěrný pohled na jednoho z nejplodnějších světových komiků, který se díky mimořádnému nadání pro imitaci a improvizaci stal mezinárodní ikonou. Vydejte se pod režií Stephena Hopkinse a s Geoffreym Rushem v titulní roli na kaleidoskopickou cestu Sellersovým životem. (oficiální text distributora)

MyrnaAlec

Jako herce si ho moc necením, jako člověka už teprve ne, ani s ohledem na teror výchovy jeho matky. Film je ovšem zábavný. ()

lisma

Měl jsem pocit, že to poměrně notně dehonestovalo portrét Petera Sellerse, alespoň tak jak ho vnímám já osobně. Z komentářů zde mám navíc pocit, že tento film není zase tak uplně upřímný a pravdivý. Ale co já vím, jak to opravdu bylo. Nejsem velký znalec mistrova díla natož jeho života. Na každý pád se v tomto případě zříkám hvězdičkového hodnocení. ()

zigy

Líbilo se mi zpracování Sellersovy psychiky, kde byl pěkně vylíčen jako člověk vnitřně nešťastný a osamělý, i když to tak navenek nedával najevo. Zlobilo mě, že ve filmu nedostaly víc prostoru jeho herečtí kolegové, nebo i další postavy zejména z panteří série, škoda......k výkonu pana Rushe netřeba dodávat žádnou chválu, to je KONCERT! Jedna věc mi ale vadila, a to je jeho vyšší váha, než měl Peter, takhle jsem měl trochu problém mu opravdu uvěřit, že je Peter....Myslím, že film má nečekaně nízké hodnocení, lidem asi vadí, že film je dost filosofický, ale já to vidím jako klad, tohle není klasický životopisný film, spíše náhled do DUŠE GENIÁLNÍHO umělce. Skvěle byly zpracované jednotlivé historky či skeče z jeho života, někdy jsem se dost nasmál (Epizoda se Sofií Loren, nebo všechny scény s Kubrickem). ()

Belerofonu

Mimořádně krásný film o jednom z nej komiků. Je to trochu chaotické,což filmu hrozně bere.Ale Rush je vynikající a charakter Sellerse vystihl dobře. Přítomní asi nepochopili že jde o výpověď o někom a ne imitace Petera Sellerse... ()

RoyBatty444

Peter Sellers je jedným z mojich obľúbených komikov hercov. Preto som sa na tento film tešil. Napriek dobrému zvládnutiu zo strany Rusha nevedel som prehliadnuť tú strašnú masku, ktorá mala predstavovať Sellersa v súkromnom živote. Výpovednú hodnotu o Sellersovom živote neviem moc hodnotiť lebo ma do teraz nezaujalo ho preštudovať, a preto ju ani neviem hodnotiť. Film určite stojí za pozretie až na to že neviem za čo dostal Zlatú Palmu. Čo mi ale najviac vadilo boli ukončovania scén Rushom v podobizniach ďalších postáv akože scén za kamerou. ()

Gaspyk

Sem v rozpacích,jako film to bylo slušné,jako biografie moc chaotické,skvělý výkon Rushe kontrastuje s tím,že Sellers byl opravdu totální idiot,bohužel z filmu se o něm nic moc nedozvíme,slabší *** ()

LORUS

Neboj se kusnout do ruky ktera tě živí, za chvíli se objeví další s ještě větším soustem a ještě se jí bude líbit, že máš ostré zuby... tak nějak to říkala ve filmu Sellersova matka... myslím že bysme se tím měli všichni řídit a nebyli bysme tak připosranej národ :o) ()

Sejkorka

Záslužné, autobiografické. Člověk však musí být Sellersův fanoušek, aby pochopil souvislosti- Provedení je nemastné, neslané. I když chválím natočené scény scén skutečných filmů PS. ()

Scenáristé v akci

Scenáristé v akci