Život a smrt Petera Sellerse

• USA The Life and Death of Peter Sellers (více)

Píše se rok 1957. Mladé posluchače BBC uchvátí zábavné skeče "Šašků," skupiny komediálních anarchistů se sklonem k absurdnímu humoru. Jedním z géniů v této skupině je Peter Sellers (Geoffrey Rush), herec s nenaplněnými filmovými ambicemi, kterého až příliš starostlivá matka Peg (Miriam Margolyesová) nutí k agresivnějšímu sebeprosazování. Možná i díky tomu mladý herec uspěje a získá filmovou roli po boku italské krásky Sophie Lorenové (Sonia Aquinová), do níž se beznadějně zamiluje. Šťastně vdaná herečka ho sice odmítne, ale na jeho nenaplněné lásce ani na rozpadu manželství s Anne (Emily Watsonová) to nemůže nic změnit.

Sellers brzy začíná bojovat s osamělostí a depresemi, z nichž ho vytáhne až přítel Maurice Woodruff (Stephen Fry), který mu vytrvale shání práci (a výrazně si tím vylepšuje rozpočet). Úspěšný režisér Blake Edwards (John Lithgow) chce Sellerse obsadit do vedlejší role ve filmu "Růžový Panter" v hlavní roli s Davidem Nivenem. Sellers ale nakonec získá postavu inspektora Clouseaua, která ho konečně nasměruje na hvězdnou dráhu. Najednou se nabídky doslova sypou. Některé jsou velmi zajímavé, jak třeba ta, kterou mu udělá režisér Stanley Kubrick (Stanley Tucci). Ten totiž Sellerse přiměje, aby přijal hned několik hlavních rolí ve snímku Dr. Divnoláska, za které herec získal svou první oscarovou nominaci. Po neproměněné nominaci se zklamaný Sellers znovu uchýlí ke svému mentorovi Mauriceovi, jenž ho přesvědčí, aby přijal nabídku Blakea Edwarda na pokračování "Růžového Pantera" a návdavkem mu předpoví životní štěstí s "B. E."

Do Londýna přijíždí krásná švédská herečka Britt Eklandová (Charlize Theronová). Sellers ji omylem považuje za osobu z Mauriceovy předpovědi a začne ji pronásledovat. Po třítýdenním dvoření ji přivede před oltář. Několik týdnů po svatbě ale Sellers prodělá těžký infarkt, při němž se mu zastaví srdce.

Život a smrt Petra Sellerse je důvěrný pohled na jednoho z nejplodnějších světových komiků, který se díky mimořádnému nadání pro imitaci a improvizaci stal mezinárodní ikonou. Vydejte se pod režií Stephena Hopkinse a s Geoffreym Rushem v titulní roli na kaleidoskopickou cestu Sellersovým životem. (oficiální text distributora)

Skip

Nakolik tento film vypovídal o skutečném Peteru Sellersovi, to nevím, ale dost se mi to líbilo a Goeffrey Rush hrál skvěle. ()

Carlossss

Proč mám ten pocit, že se nepodařilo ze skvělého námětu vytěžit úplně všechno. Nějak jsem tomu filmu nevěřil a ty podivné meziscény s popisováním Sellersova života mi přišli hodně nemístné... ()

Martin741

Reziser Stephen Hopkins /Lovci lvu, Predator 2/ natocil len priemerny zivotopisny film o Peterovi Sellersovi, ktoreho tuna stvarnil Geoffrey Rush. Ale film nie je prilis dobry /vlastne je podla mna len priemerny/, lebo tempo je sice na zaciatku dobre, ale potom akosi ustane + nuda opat a zas dostava vo filme priestor, co nie je dobre. Plus kopa vaty, neskutocna kopa vaty najma v strede filmu. Film nezachranili potom ani Charlize Theron a ani Emily watson. 56 % ()

danecek24

62. Zlatý Glóbus za rok 2004 - cena (2) - *Nejlepší minisérie / TV film, *Nejlepší herec v minisérii / TV filmu - Geoffrey Rush + nominace (2) - Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Charlize Theron, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Emily Watson ()

gabin(a)

Vyloženě promarněná šance natočit skvělý film o skvělém herci. Bez vynikajícího Geoffrey Rushe (kde on není vynikající, že?) bych ani nedokoukala. Krásná a Britt Eklandové velmi podobná Charlize Theron. Za ně jsou ty tři hvězdičky, zaslouží si je. Zbytek je jaksi odfláknutý, jen ukazuje, jakáže to byl Sellers svině. Perfektní komentář Oskar..... ()

Juto

Tento zvláštny a nesúrodý film sa pokúša vrhnúť trochu svetla na komplexný charakter všetkých postáv, ktoré tvorili verejný obraz Petra Sellersa. Pomocou tejto premisy zostavuje zmes udalostí z reality a fantázie z jeho života (s niekoľkými zvláštnymi skokmi v chronológii ). Geoffrey Rush, aj keď je dobrý (najmä ako Clouseau a Dr. Divnoláska), je trochu sklamaním (a príliš starý na to, aby hral rolu niekoho, kto zomrel vo veku 54 rokov.) 5/10 ()

vesper001

Přečíst si životopis Petera Sellerse už pár měsíců figuruje v mém týdenním denním plánu a tenhle film jsem si pustila jako předskokana. Jako dramatický herec i komik byl obdivuhodný, ale žít s ním pravděpodobně žádná legrace nebyla. ()

Radiq

Peter Rush v roli Geoffreyho Sellerse byl téměř kopie, nejen vzhledově, ale i herecky - úchvatný fenomenální  výkon! Jako všichni géniové, i Peter Sellers byl tak trošku blázen nebo spíš měl komplikovanou osobnost, jak se teď říká. Takže zatímco na plátně perlil, v osobním životě to bylo asi trochu peklo. Je zajímavé, jak z venku člověk může být takovej borec a ve skutečnosti se v něm může skrývat takový zadumaný zadepkovaný prudič. Dostala mě ta posedlost Sofií Lorenovou, když se ho třeba děti ptaly: "A ty nás už teď nemáš rád?" "Mám vás rád, ale ne tak jak Sofii Lorenovou." A další excesy týkající se jeho dětí. Respekt tvůrcům, že se vůbec do takového projektu dali a podařilo se jim vytvořit něco, co na jednu stranu vykresluje Petera Sellerse, jaký ve skutečnosti byl strangelove, na druhou stranu je to pocta jeho tvorbě. Zrovna teď se nacházím v životní situaci, že bych se s ním v určitejch věcech dokázal i ztotožnit. Ne ve všech! Zajímavě podané, zajímavě natočené, skvěle zahrané. ()

plechulka

Nejsem žádný velký fanoušek "opravdového" Sellerse, ale tenhle film a hlavně Rush mě dostal. Samozřejmě, maskéři mají svůj nemalý díl zásluh, ale celá koncepce filme jako neuspořádané puzzle či rozsypaná stavebnice, kde se všichni - včetně postav - trochu ztrácíme, je myslím dost dobrá - právě proto, že Sellers byl zřejmě tím druhem člověka, který se ztrácel ve svém vlastním životě. A nápad s chvilkovými výměnami a maskami zúčastněných, říkajících to, co by si sám Sellers přál o sobě slyšet, je parádní. Narozdíl od dost komentářů tady se natolik nevyznám v životopise hlavní postavy a tak mi nepřesnosti nezkazily zážiteka a pocit z celého vyznění. ()

KanjiVital

Velmi dobrý biografický film o famózním inspektorovi Clouseauovi - Peteru Sellersovi. O muži, který měl na první pohled vše co mohl chtít, ale neuvěřitelně trpěl osamělostí a depresemi. V hlavní roli září Geoffrey Rush a určitě potěší i nádherná Charlize Theron. ()

PierrevanH

Tohle dílo jsem viděl před měsícem a nemůžu ho dostat z hlavy, takový dojem na mě Rush udělal. Samozřejmě Sellerse nemohl trumfnout či dokonale zahrát, přesto je jeho výkon úctyhodný. Film je to víceméně průměrný, ale jak jsem řekl Rush ho posunuje o něco výš, poslední scéna se mi páčila... ()

geklon

aneb Man of the Moon 2. Vážně jsem se snažil si tento snímek oblíbit...snažil jsem,stejně jako většina lidí co na díl(ň)e pracovala, ale bohužel někdy pouhá snaha nestačí, ta upocená křeč udělat film o komplikované osobnosti mnou v dětství obdivovaného herce za každou cenu originální neřkuli skandální(inspirace Formanovým velekusem o kontroverzní smutné americké komediální ikoně se zde stává až fanatickou posedlostí) se táhne jak dvanáctihodinová směna v papírně až se stane to,že Sellarse nesnáším víc než Geoffreye. A to asi nebyl tvůrčí záměr...pokud ano, omlouvám se a hodnocení s okamžitou platností předefinuji na odpad. ()

Pavlínka9

Přestože jsem ovlivněna četbou životopisů Petera Sellerse, myslím si, že ten film zachytil hlavní a ty nejdůležitější projevy a životní body Petera Sellerse, který v životě bojoval s mnoha „démony“. Geoffrey Rush je člověk proměnlivý, který tu dokázal, že zvládne mnoho a roli Petera Sellerse jsem mu věřila, jako by jím opravdu byl a nebo prožil mnohé jako on. Emily Watson jako jeho první žena a Charlize Theron jako jeho další „osudová“ žena – ať ta či druhá, obě jsou hvězdami maximální velikosti. Tento snímek jsem viděla již potřetí a pokaždé jsem spokojená. Jak na maximum dokázal tento člověk žít...A jak na maximum dokázal lidem kolem sebe ubližovat... ()

Master19

Pro mě až příliš bulvárně pojaté. Jakkoliv byla osobnost Petera Sellerse komplikovaná, tak z tohoto filmu si o něm obrázek dělat nehodlám. ()

Scenáristé v akci

Scenáristé v akci