Život a smrt Petera Sellerse

• USA The Life and Death of Peter Sellers (více)

Píše se rok 1957. Mladé posluchače BBC uchvátí zábavné skeče "Šašků," skupiny komediálních anarchistů se sklonem k absurdnímu humoru. Jedním z géniů v této skupině je Peter Sellers (Geoffrey Rush), herec s nenaplněnými filmovými ambicemi, kterého až příliš starostlivá matka Peg (Miriam Margolyesová) nutí k agresivnějšímu sebeprosazování. Možná i díky tomu mladý herec uspěje a získá filmovou roli po boku italské krásky Sophie Lorenové (Sonia Aquinová), do níž se beznadějně zamiluje. Šťastně vdaná herečka ho sice odmítne, ale na jeho nenaplněné lásce ani na rozpadu manželství s Anne (Emily Watsonová) to nemůže nic změnit.

Sellers brzy začíná bojovat s osamělostí a depresemi, z nichž ho vytáhne až přítel Maurice Woodruff (Stephen Fry), který mu vytrvale shání práci (a výrazně si tím vylepšuje rozpočet). Úspěšný režisér Blake Edwards (John Lithgow) chce Sellerse obsadit do vedlejší role ve filmu "Růžový Panter" v hlavní roli s Davidem Nivenem. Sellers ale nakonec získá postavu inspektora Clouseaua, která ho konečně nasměruje na hvězdnou dráhu. Najednou se nabídky doslova sypou. Některé jsou velmi zajímavé, jak třeba ta, kterou mu udělá režisér Stanley Kubrick (Stanley Tucci). Ten totiž Sellerse přiměje, aby přijal hned několik hlavních rolí ve snímku Dr. Divnoláska, za které herec získal svou první oscarovou nominaci. Po neproměněné nominaci se zklamaný Sellers znovu uchýlí ke svému mentorovi Mauriceovi, jenž ho přesvědčí, aby přijal nabídku Blakea Edwarda na pokračování "Růžového Pantera" a návdavkem mu předpoví životní štěstí s "B. E."

Do Londýna přijíždí krásná švédská herečka Britt Eklandová (Charlize Theronová). Sellers ji omylem považuje za osobu z Mauriceovy předpovědi a začne ji pronásledovat. Po třítýdenním dvoření ji přivede před oltář. Několik týdnů po svatbě ale Sellers prodělá těžký infarkt, při němž se mu zastaví srdce.

Život a smrt Petra Sellerse je důvěrný pohled na jednoho z nejplodnějších světových komiků, který se díky mimořádnému nadání pro imitaci a improvizaci stal mezinárodní ikonou. Vydejte se pod režií Stephena Hopkinse a s Geoffreym Rushem v titulní roli na kaleidoskopickou cestu Sellersovým životem. (oficiální text distributora)

Nepi

Pro mě zajímavě stylizovaný biografický film o životě a smrti velkého komika a herce Petera Sellerse. Místy dosti kolísá na hranici trapnosti nebo až přehnané originality, ale Geoffrey Rush tento nedostatek statečně vyvažuje, a tak jsem se vcelku bavil a poznal Sellerse i z jiné stránky. Když k tomu přidám účast krásné a mnou oblíbené Charlize Theron, nemůžu jinak. ()

P1tr

Ucházející životopis, který nám dovolí nahlédnout do komplikovaného soukromí uznávaného komika. Snímek do žánru nepřináší žádné novinky a celkově se jedná o nepříliš významný průměr, který táhne výše výborný Geoffrey Rush a zajímavé rekreace známých filmových scén ze Sellersovi kariéry. ()

Billie777

Vždycky jsem si Petera Sellerse představovala jako ohromně milého sympaťáka, protože tak na mě působil ve filmech, kde zobrazoval ty roztomilé postavičky. I přes shlédnutí tohoto filmu si nemyslím, že by to byl zlý člověk. Ovšem zajímalo by mě, jak moc je film objektivní, protože pravda může být i jiná, ale zároveň se nechci Sellerse nějak fanouškovsky zastávat, ačkoliv ho mám velmi ráda. Každopádně jaký doopravdy byl, to nemůžu vědět. Proto budu tenhle film hodnotit z čistě filmařského hlediska, abych sama nehodnotila neobjektivně. Film má spoustu milých a zábavných scén (jako je ta, kdy Sellers mluví o Nivenovi a sedí na jeho židličce nebo v letadle jako Clouseau) ale poskládaných tak, že film působí trochu chaoticky. Dále má hezkou Charlize Theron, milou Emily Watson a skvělého Geoffreye Rushe, který se do Sellerse doslova převtělil. Asi tahle - na životopisný film je to prostě málo. ()

Disease

Citlivý umělec nebo sebestředný mamánek? Vzhledem k tomu, že jsem se Sellersem viděl prakticky jen Being there a tak kolem 12let věku jsem se bavil u Růžových panterů, nemám k němu prakticky žádný vztah. Tenhle životopisný film mě za a) bavil a za b) líbil se mi po filmařské stránce. ()

Ricky_CZ

Po přečtení Oskarova komentáře vlastně ani není co říci. Rush je pro roli jako stvořený a je jen velká škoda, že příběh, jakkoliv vizuálně pěkný, je to neautentický. Jedna hvězda každopádně pro Soniu Aquino, která mi rozbušila srdce a Charlize, která to, z tohoto pohledu, završila... čístých 60% ()

Vronsky

Přestože pro nepopsané listy může být Hopkinsův film odrazovým můstkem k Sellersově známější tvorbě (sám jsem pak zapátral po Being There), se znalostí poctivé dvoustránky údajů vám jako informační pramen nemá co prozradit. Tato tichá voda totiž mele úplně jiné břehy a je v první řadě netradičním (zábavným, hravým, energickým) pohledem do nitra růžové šelmy jménem Peter Sellers, která ve svých postavách ztratila většinu osobnosti. Přibližně stejným suverénem je před kamerou Geoffrey Rush, jehož výkon přesahuje nejen televizní obrazovku, ale i rozměry velkého plátna - dle mistrova stylu si dokonce s gustem vyzkoušel hned několik zajímavých rolí. Režiséru Hopkinsovi sice takové originální nápady nikdy nechybí, ale vybíravější ruka, která by pochybným trumfům ukázala palec dolů a nepodrážela si v pomalejším tempu vlastní nohy, už ano. Máte-li však náladu na neobvyklé seznámení bez oslavných svíček, v dobré společnosti a luxusním prostředí, možná stejně jako já v duchu zatleskáte častěji než jen u každého úspěchu Petera Sellerse. Pardon, Geoffreyho Rushe. ()

Grafito

Stará známá pravda je, že Petera Sellerse dokázal zahrát alespoň průměrně dobře, jen Peter Sellers sám.. ten, kdo by to zvládl alespoň slušně, nebo dokonce nadprůměrně se ještě nenarodil.. naprosto zbytečný film.. ()

Lyžař

Přece to nemohl být takový bastard. Vůbec netuším, jestli je film točený podle pravdy, nebo je pouhou fikcí. Styl, jakým je natočený, je ale super. Ale Petera Sellerse ztvárňuje jako hajzla. Jako někoho, kdo nedokáže žít rodinný život a nezvládá slávu. Nádherně natočený snímek o člověku, který se sebou nebyl nikdy spokojený. Se sebou, ale ani s ostatními. ()

deepspace101

Věčný svit neposkvrněné mysli Petera Sellerse. Geniální jako umělec, komplikovaný jako člověk – tím jediným si můžeme být jistí. Nebo ne? A koho to zajímá? Realita je nudná, žijeme v ní všichni každý den, tak práskněme do koní a vzhůru na oslavu fantazie! Životopisné snímky nemám příliš v oblibě, avšak v tomto případě samotná neprůhlednost osobnosti, o níž pojednává, dává divákovi osvěžující pocit svobody se sám rozhodnout, jak tento film a jeho hlavního hrdinu bude brát. Nezbývá mi než doufat, že jednou někdo natočí stejně strhující a vysoce stylizovanou hříčku i o Geoffreym Rushovi. Nejlépe s ním samotným v hlavní úloze. Jeho famóznímu převtělení se do sobeckého, panovačného dítěte, které zapomnělo dospět, nelze než zatleskat. Koneckonců už od Shine je mi jasné, že lepšího představitele ústřední postavy v biografickém snímku nenajdete široko daleko. Jestlipak on má svou vlastní osobnost? ()

Homer.p

Kdybych měl hodnotit pouze výkon Geoffrey Rushe, tak by to bylo jednoznačně za 5 hvězdiček. Celkově to byla ale nudná slabota. ()

bono22vox

Tohle je vážně škoda. Biografie, která se na proslulé herce rozhodně nedívá přes růžové brýle. Tragikomedie se skvělými, ovšem nezhodnocenymi hereckými výkony... ()

Lokran

sellerse jako herce miluji, sellerse jako člověka bych asi zabil... u tohohle hraného dokumentu mě trochu zamrzelo, že některé pasáže přešli bez povšimnutí, nebo zmínili jen okrajově, některým se naopak věnovali víc než by bylo třeba. za všechny bych jmenoval zpodobnění jeho prvního infarktu, zbytečně dlouhé a natahované. pak se není čemu divit, že poslední léta jeho života se smrskly do desíti minut. škoda, moc velká škoda. 70% za rushe, který se mě líbil, byť byl trochu křečovitý... ()

AlexDLarge

Rozporúplný film, který nám nabídne život talentovaného komika se vším všudy. Jak svétlé tak i temné stránky. Přesně tak na mě film působil. Někde jsem se bavil, jinde zase nudil. Ale jako celek se mi vcelku líbil. P.S.: Charlize Theron je opravdu k sežrání. ()

Eraser

Jediný klad Geoffrey Rush, který na to má a je Sellersovi neuvěřitelně podobnej (jednoznačné plus mají maskéři). Ve scéně z Růžového pantera je prostě dokonalý (schválně jsem se potom podíval na tuto scénu v originálním RP). Jinak potěší moje oblíbenkyně Charlize Theron, ale jako celek film moc nefunguje. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus (TV) 2: FIlm, Herec - Geofrrey Rush. Nominace 2 : Herečka vedl. role - CHarlize Theron, Herečka vedl. role - Emily Watson. ()

Arccos

Nejde o čistou biografii, ale spíše o studii jednoho z nejvýraznějších herců dvacatého století. Jak moc odpovídá realitě, musím nechat posoudit větší znalce. Výborný výkon Geofrrey Rushe a jeho maskérů. ()

tereza.s

Na začátku byla rodina, otec dvou dětí a jeho oddaná manželka. Jak idilické že? Později se ale ukáže nám všem známý fakt, že sláva ničí osobnost. Film na mě nepůsobil jako životopis Petera Sellerse, ale spíš jako studie chování muže v krizi středního věku. Vždyť byl úplně typický! No a teď mi někdo řekněte, jestli byl Peter Sellers pouhým prostředkem, nebo jestli je to skutečně natočeno jako životopis. Já bych se přikláněla k prvnímu, protože natočit film o období lidského života, vzít si na to někoho pro tuto fázi typického a ještě toho, koho zná celý svět. To mi přijde rozumné. Uznávám, že film mi přišel zbytečně dlouhý, ale neobvyklá forma, kdy Geoffrey Rush vystupuje i v roli osob Sellersova okolí, mi naopak přišla velice zábavná. I některé efetky jsou skvělé- jako např. prolínání obličeje Sellersova a jeho otce. A když vidím, že ohlasy jsou zde rozporuplné, přidám se já na stranu tech, kteří jsou spokojeni. ()

Scenáristé v akci

Scenáristé v akci