Maigret - Season 1 (2016) (série)

Maigret klade past (S01E01)

(epizoda)
  • Velká Británie Maigret Sets a Trap (více)

V uličkách pařížského Montmartru řádí sériový vrah. Oběťmi jsou ženy, které spolu kromě barvy vlasů a nadprůměrné výšky nemají nic společného. Vrah je v noci přepadne, rozřezá jim šaty a zabije je, aniž by je oloupil. Ani po několika měsících vyšetřování není komisař Maigret blíže k dopadení sériového vraha a oběti stále přibývají, už je jich pět. Proto se detektiv rozhodne na vraha nachystat léčku. Pokusí se vraha přes novináře nalákat tím, že zatkne podezřelého muže, který je ve skutečnosti jeden z policistů. Myslí si, že velmi brzy udeří znovu, protože si nenechá líbit, že si někdo bere jeho „zásluhy". Do nočních ulic vypustí pár volavek, které mají zabijáka nalákat. Přestože jsou všichni v pohotovosti, vrah znovu udeří. Napadenou ženu – volavku – nezabije, protože je vyrušen, a podaří se mu utéct. Jedinou stopou k vrahovi je kus tkaniny s knoflíkem, kterou mu utrhla napadená policistka z jeho saka z luxusní anglické látky. Podle vzorku z tkaniny si policie vytipuje podezřelého, bytového architekta Moncina, kterého Maigret vytáhne k výslechu doslova z postele, ale ten tvrdí, že svůj nedávno zničený oblek dal nějakému tulákovi. Maigret je přesvědčený, že vrahem je právě Moncin. Napadená policistka nedokáže Moncina s jistotou identifikovat. Moncinova matka nevěří, že by vrahem mohl být její milovaný syn, a chce ho okamžitě vidět. Maigret si všímá, že matka Moncina ovládá, a je přesvědčený, že se vraždami snaží prokázat svou sílu vůči matce a manželce. Ráno dostávají policisté nového vedoucího vyšetřovatele Leforse. Maigret však tvrdí, že to není nutné, protože má dost důkazů, aby mohl podezřelého obvinit. Jeho kolegové zatím v Moncinově bytě našli nože, které odpovídají ranám na tělech obětí, a podle obleku, který našli opravdu u tuláka, zjistili, že jej v době útoku musel mít Moncin na sobě. Leforce odchází s pokynem, ať vznesou obvinění. Jenže v noci dojde překvapivě k další vraždě. Ta je provedena stejnou zbraní, ale jiným způsobem. Maigret pozve na služebnu Moncinovu matku a manželku, které se vzájemně nesnášejí, ale dle Maigreta o jeho vraždách věděly a chránily ho a jedna z nich včera kvůli němu spáchala vraždu. Přiznává se k ní jeho matka, ale neví, jakou barvu měly šaty oběti, což ví Moncinova žena, která tím přizná, že vraždila. Moncin přiznává, že ženy zabil, protože svou ženu i matku nenávidí. (TV Prima)

RedDuck odpad!

Originál jsem neviděl, ale tohle mi přišlo slabé po všech stránkách. Žádné emoce, žádné herectví, žádné kriminalistické postupy, žádné napětí, žádná dedukce, psychologie postav jak z červené knihovny, nevěrohodné prostředí, táhnoucí se plytký děj a přitom uspěchaný závěr....jedním slovem hrůza. ()

verlit

Atkinsonův Maigret sice postrádá Gabinovu monumentálnost (lepší slovo mě nenapadá), ale s tichou hloubkou, kterou postavu zahrál, jsem spokojená. Příběh už dneska působí trochu staromódně a styl filmu se tomu přizpůsobil, takový příjemný návrat do minulosti s dlouhými záběry bez rychlého střihu. Bohužel, casting paní Maigretové je naprosto mimo (nesnáším tyhle rádoby aktualizace archetypu, daného předlohou!) a scénář mohl být přece jen trochu lepší. Čtyři hvězdy za Atkinsonův herecký výkon. ()

DAPDO

Rowana Atkinsona jsem si jako komisaře Maigreta nedovedl představit. Po dvaceti minutách mi to bylo jedno, Atkinson potvrdil, že stejně jako roli komika zvládá i vážnější role a už jsem se nepozastavil nad tím, že by mi měl připomínat nablblýho Mr.Beana. Příběh jednoduchý, stokrát omílaný - vrah žen, tmavý uličky a pátrání po pachateli. Trošku předvídatelný konec, ale vyšetřování, pátrání a zachycená atmosféra staré Paříže mě chytla. ()

Dm1tr1j

Rola v podaní Atkinsona je uveriteľná, asi prvá vážna úloha, v ktorej som ho videl a podľa mňa sa jej zhostil dobre. čo by sa dalo vytnúť bola réžia a hudba, hlavne s tými prelínačkami na obrázok filmu to mohli urobiť lepšie a budovať napätie mohli tiež lepšie. Jediná scéna ktorá vyzerala amatérsky (ak nerátam tie prestrihy na obrázok ako oddeľovač kapitol?) a tá na to celé vrhla svetlo pochybností o kvalite. Na konci ale 2,5 hviezdy. ()

Torgal

Solídna adaptácia, pri ktorej ale ani na okamih nezabudnete na to, že sa jedná len o televíznu produkciu. Všetky zložky filmu fungujú, Atkinson vážnu rolu zvládol s prehľadom, ale výsledok sa v žiadnom smere nevymyká priemeru. 6/10 ()

kluzo

Za mě skvělý film. Že tam Atkinson bude sedět jsem věděl už když jsem se dozvěděl, že Maigreta bude hrát on. Má to sice spád, ale ne takový ten rychlokvaškový z US krimi soap oper, což je dobře. Těším se na další díly. ()

bearmeedek

Nebylo to špatné, ale přes Beana jsem se nepřenesl. Tak jako Bear zůstane vždy medvědem, tak Bean zůstane Beanem. U spousty herců se tak dramatická změna dá někdy přejít, ale v tomto případě ne. Ani neměl to správné charisma. Také Paříž neměla v anglickém podání tu správnou atmosféru. Jinak jako kriminálka to šlo. ()

ZnalecH

Musím uznat, že se tento film povedl. Jak už jsem byl před puštěním filmu informován, tak Maigret je zárukou kvality a půjde tady pouze o režii a herce. A já musím uznat, že tyto body splněny byly. Herecké výkony mi přišly až na pár hluchých míst geniální a celou dobu jsem byl v napětí, kdo další zemře, kdo je vrahem a hlavně proč to vůbec dělá. ()

Franc1s

Historické krimi, ty já mám rád.Takže tohle byla jasná volba, jestě když hlavní roli má hrát Rowan Atkinson.A hned mužu s klidem říct, vydařené!! Hned se těším na další díly a klidně by mohla být nějaká minisérie, např.: jako Ripper Street. 8/10 ()

Acrobat

Kde som bol to neviem, ale som rád že sme sa našli s Maigretom. Doba bola zlá, nevľúdna, plná obmedzení, zásahov bez štipky proporcionality. Úzkostné stavy na posteli, ktorá nezažila vášeň, sa zrazu zadívali do Mr. Beana ? isto ? Isto je to on ? Nevychádza z neho nejaká tá človečina ? Atkinson a tvorcovia dali týmto štyrom detektívnym príbehom neuveriteľný pokoj, dobráctvo, poctivé pozorovanie, rozprávanie a mužský prístup k práci. Nič tu nelieta, nestrieľa, nehýbe sa, neskáče vo väčšej miere než treba. Nepoznám žiadne minulé predlohy, knihy a je mi jedno na základe čoho čo vzniklo. Tak vehementne ľudsky a civilne prebieha dej na plátne, že vy síce odhaľujete páchateľa s ním, ale cítite pokoj, nadšenie. Kulisy sú prvotriedne a ustarostení chlapi priam vynikajúci. Táto prvotina v podobe zálesáckej pasce je voda na mlyn s príjemným príbehom, hrdými kľučkami a mamičkiným šialenstvom. (videné december 2020, CT1 archiv) ()

elimS

65% - komentář 20ti slovy: Bean ve vážné roli? Jediný důvod proč jsem to chtěl vidět. Byl jsem překvapený! Takové lehké, "nešokující" a příjemně plynoucí. ()

Bezda22

Příjemný pokoukání a i docela napínavej děj. Vskutku povedená televizní zábava. Mistr Bean jako galantní detektiv a ještě v dobrým filmu, to je paráda přece. 60% ()

Hawaj

Komici umějí být mistři ve vážných rolých a proto jsem se na Rowanova Maigreta těšil. Speciálně se mi Atkison nesmírně líbil v rolých chytrých a lehce mrzutých Černých zmijí v renezanční epizodě a v roli důstojníka ze světové války. Tam byl bravurní. To nebyl, žádnej trouba Bean, ale jeho naprostej protipól. Říkal jsem si, jo to je vono to mu sedne. Ale tady to díky minimálním možnostem role trvalo trochu dýl než jsem se s jeho Maigretem sžil, což mě trochu mrzelo. Přecijenom jeho drobnější postava nemá tu sílu osobnosti a důvěry od první vteřiny jako Gabain či jiní velikáni. O to víc to mrzelo, protože všechno okolo bylo přichystáno s britskou filmařskou důsledností včetně role jeho starostlivé manželky. Výprava, kostýmy, záběry i nálada tip ťop. Dramatičnost kauzy samotné zpočátku nic moc, takže napětí začne působit až později. A když už Rowan s Maigretem konečně splynou v jedno, tak by jste si přali aby to bylo o polovinu delší. Ok tak si počkáme na další díl, zda se to rozjede víc. 3,5 hvězdy. ()