Anglický pacient

The English Patient

Anglický pacient

Romantický / Drama / Válečný

USA / Velká Británie, 1996, 155 min

Ocenění: Oscar 1996 - vedlejší herečka (J. Binoche), výprava, kamera, kostýmy, režie, střih, hudba (drama), film, zvuk; nominace: hlavní herečka (K. Scott Thomas), hlavní herec (R. Fiennes), adaptovaný scénář Zlaté glóby - film (drama), hudba; nominace: režie, herec v dramatu (R. Fiennes), herečka v dramatu (K. Scott Thomas), vedlejší herečka (J. Binoche), scénář BAFTA - cena Anthonyho Asquitha za filmu, kamera, střih, film, vedlejší herečka (J. Binoche), adaptovaný scénář; nominace: kostýmy, masky, hlavní herec (R. Fiennes), hlavní herečka (K. Scott Thomas), výprava, zvuk, cena Davida Leana za režii MFF Berlín - herečka (J. Binoche), nominace na Zlatého lva Evropské filmové ceny - herečka (J. Binoche), kamera; nominace: film César - nominace: zahraniční film Český lev - nominace: cizojazyčný film Boston Society of Film Critics Awards - kamera Broadcast Film Critics Association Awards - režie, scénář Chicago Film Critics Association Awards - kamera Empire Awards - režie Florida Film Critics Circle Awards - kamera Grammy Awards - hudba pro film London Critics Circle Film Awards - režie Los Angeles Film Critics Association Awards - kamera National Board of Review - vedlejší herečka (J. Binoche), vedlejší herečka (K. Scott Thomas) Satellite Awards - adaptovaný scénář, kamera, hudba Čím více cen, tím méně se mi to líbilo. Prostě nejsem nějak nadšený.(22.12.2012)

"'Promise me you'll come back for me.' 'I promise, I'll come back for you. I promise, I'll never leave you.'" Anthony Minghella je znám svými dlouhými opusy. The English patient není výjimkou, ba řekl bych, že se stal kultem, kultem romantických filmů. S nadmíru kvalitními herci v zádech vytvořil dechberoucí a smutný příběh, jehož kýčovité části prostě nebudete vnímat. Kdo by přece nepřál lásce? :)(30.3.2007)

Problém, který já osobně jsem měl s tímto snímkem byl, že na mě ústřední dvojice Ralph Fiennes a Kristin Scott Thomas nepřenesli tu jejich vzájemnou lásku ( touhu). Tím pádem se mně snímek po celou dobu nedokázal dostat patřičně " pod kůži ", jak bych od takovéhoto snímku očekával! Pořád tam byl ten odstup já a snímek. Tím, že jsem jim to nevěřil, tak jsem s oběma nedokázal soucítit, trpět, nenávidět, milovat..... Člověk si tam samozřejmě najde " to své " ať už jsou to nádherné scenérie pouště ( ale zase, pokud bych chtěl obdivovat nádhery pouště, pustím si mnohem raději snímek Lawrence z Arábie), křehká a krásná Juliette Binoche, " palce " Williema Dafoea, znetvořeného Ralpha Fiennese, zneškodnění bomby na mostě..... nevím jestli to bylo režisérem, předepsaným scénářem , herci nebo jsem nebyl v " patřičné náladě " , ale mě snímek ( bohužel ) zcela nezasáhl a nedojímal, tak jak bych u takovéhoto námětu předpokládal. Musím po pravdě říci, že nevím, zda někdy v budoucnu budu mít chuť dát tomuto snímku druhou šanci.... 3 a 1/2* p.s. MNOHEM raději mám od Anthonyho snímky Dveře dokořán a Návrat do Cold Mountain!(6.3.2009)

Príjemne odsýpajúce, i keď trocha pridlhé dve a pol hodiny, z ktorých ma asi najviac zaujali hereckí predstavitelia ako Fiennes, Dafoe a spol. Obsahovo nám neponúka režisér nič nové, akurát naozaj sympaticky natočené drama. Ale od toľkých Oscarov by bolo možno hodné očakávať aj čosi viac. Slabšie štyri.(14.1.2017)

• Marigold

Jsem asi necita, ale mně ten příběh po chvíli neskutečně lezl na nervy. Pan režisér brnká na emotivní strunu s takovou okázalostí, že ta má praskla asi po půl hodině a zbytek příběhu jsem jen prokroutil hlavou. Na konci jsem se cítil jak po konzumaci dvou kil přeslazených kremrolí... Takový Doktor Živago, to byla jinší podívaná!(25.1.2004)

• - Literární předlohou pro tento film byl stejnojmenný román kanadského spisovatele Michaela Ondaatjeho. (Ezis)

• - Díky tomuto snímku získal zvukař Mark Berger svého 4. Oscara. Pozoruhodné je, že se současně jednalo také o jeho 4. nominace. (Ruuzha)

• - Na aukci pořádané roku 2001 v New Yorku bylo vydraženo tričko, které ve filmu nosí Ralph Fiennes. Cena se vyšplhala přes 1900 dolarů. (novoten)