Anglický pacient

The English Patient

Anglický pacient

Romantický / Drama / Válečný

USA / Velká Británie, 1996, 155 min

Keď chlap povie na svadbe cudzej žene, že jeho najobľúbenejším filmom je táto snímka, tak ju dostane automaticky do postele. Aspoň to tvrdí komédia Wedding Crashers. Vizuálne podmanivý a obsahovo strhujúci oscarový triumf (víťaz 9 sošiek) sa nestal tak obľúbenou klasikou ako sa v dobe uvedenia očakávalo, no stále ponúka obrovskú dávku skvelej filmárčiny a prvotriednych hereckých výkonov na čele s Ralphom Fiennesom a Kristin Scott Thomas. Silný, dojímavý a ambiciózny počin, ktorý si zaslúži pozornosť.Krásny ale hrozne dlhý film.keby bol o nejakých dvadsať minút kratší išlo by o nezabudnuteľný zážitok.Takto je to len veľmi,veľmi kvalitný film s fantastickými hercami,kamerou,hudbou...proste všetkým.Len je príliš dlhý.Zaslúžený Oscar 9/10(9.5.2003)

Příliš dlouhé! Spíše než film jako celek se mi líbí jednotlivé scény: skoro vše s Binocheovou, příchod písečné bouře, odjišťování bomby u mostu a hlavně závěr v jeskyni. Tedy spíše se mi líbí ty scény smutné, než ty zamilované. Krásná hudba (Yared), herci a kamera. Ale všechny Oscary rozhodně zasloužené nebyly(7.6.2003)

Další z klenotů kinematografie. Tento film obsáhl úplně všechno, co mám rád. Archeologii, válku, neuvěřitelný příběh, Afriku, fantastickou hudbu.... A aby toho nebylo málo je obsazen mými TOP herci. Ano, asi je to namícháno tak aby se to líbilo a já se rád nechal chytit. O tom ale filmy jsou. Pro mně opravdový skvost.(28.7.2011)

Minghella má na tyhle svoje inteligentní, tragické verze červených knihoven snad patent, celé vyznění filmu dost připomíná Cold Mountain (vice versa). Což je dobře, jelikož Cold Mountain je dobrý film a špatně v tom, že už to nemůžu přijímat tak nekriticky jako v prvním případě. Režisér se opět poměrně zdařile vyhýbá tomu, co je (hlavně pro mužské diváky) kamenem úrazu podobných příběhů - přílišné průhlednosti a patosu (který sem tam prosákne, ale většinu času je zručně držen v únosných mezích). Stejná zůstává krásná výpravná kamera, přesvědčivé herecké výkony (všechny a jmenovitě Ralph Fiennes, s perfektním cizím přízvukem), rozpůlení děje do dvou rovin, tragické vyznění snímku a výborně navozená intimní atmosféra mnoha scén. 80%(7.11.2006)

S odstupem času jsem se na tuto kýčem přehlcenou romanci podíval znovu a nevím jestli to bylo věkem nebo příjemnou společností se kterou jsem film sledoval ale film mi sedl daleko více než před lety. Konečně jsem mohl naplno vnímat vášnivý vztah dvou lidí, kterým nepřála doba ani osud, těžký život zdravotní sestry, které období války bere každého, koho miluje či teskné vyprávění tajemného anglického pacienta. To, že je film pečlivě zrežírován, výborně zahrán a skvěle vypadá už je jen pouhou třešničkou na dortu. Pár let to trvalo ale film si mě získal.(2.5.2007)

• - Na aukci pořádané roku 2001 v New Yorku bylo vydraženo tričko, které ve filmu nosí Ralph Fiennes. Cena se vyšplhala přes 1900 dolarů. (novoten)

• - První verze filmu před sestříháním byla dlouhá 4 hodiny a 10 minut. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Když Kip čte při zneškodňování bomby sériové číslo, kombinace začíná "K-K-I-P..." Bomba má tedy jeho jméno doslova na sobě. (novoten)