Původem kanadská ošetřovatelka Hana přišla během války nejdříve o svého snoubence a pak i o nejlepší přítelkyni. Proto věří, že je prokletá, a veškerou svoji péči věnuje těžce popálenému pacientovi, který ztratil paměť. Jeho osud se jí velmi dotkne, a ona se rozhodne pečovat o něj v ruině toskánského kláštera. Pacient si postupně vzpomíná na svůj maďarský původ hraběte Lászla de Almásy a na to, jak před válkou pracoval na mezinárodní vědecké expedici mapování Sahary v Egyptě. Tady se také bezhlavě zamiloval do Katherine, manželky kolegy. Milostný románek odhalil manžel Katherine a způsobil leteckou nehodu. Sám se zabil, ale Katherine zůstala zraněná. Lászlo pro její záchranu zradí a výměnou za letadlo vydá německým vojákům strategické mapy. Pro Katherine však přiletí pozdě, a když odváží její tělo, je sestřelen. Do kláštera za Hanou a Lászlem přijde i špion Caravaggi. Chce se Lászlovi pomstít za jeho zradu, která se ho osobně dotkla. Hana prožije krátký milostný románek s indickým pyrotechnikem Kipem, který pracuje na zneškodňování min v okolí. (TV Prima)

Trailer

Gemini

Bezmála dvě a tři čtvrtě hodiny krátký příběh o pohnutém životě a čiré lásce. Herecké výkony i vše ostatní jasně oscarové. Až tak jasně, že z některých scén slyšíte takové to volání: "Hej, vidíte to? Tohleto je přece to, za co se Oscary dávají, tak sem s nimi!" Přesto má-li tohle být pomník Athonyho Minghelly, nemám s tím problém. 90% ()

Malarkey

Přiznávám se k jedné věci. Tenhle film mě rozbrečel. Rozbrečel mě tak, jako dlouho žádný jiný. Anglický pacient má totiž všechny předpoklady k tomu, aby to dokázal a já mu sednul na lep jak osmiletá školačka. Jedná se totiž o další z řady osudových příběhů lidí, kteří žili a prožili období druhé světové války. Ten je ale vyprávěn z dvou časových rovin. Tedy před koncem války a před začátkem války. Vše dává svůj smysl, herci se tu herecky naprosto perfektně předvádí a i když hudba není to, kvůli čemu byste na film neměli zapomenout, vše vynahrazují krásné záběry a scenérie na severní Afriku třicátých let, které v dobré režii nemohou nikdy zklamat. Necelé tři hodiny utíkaly závratným tempem a jediné, co burcovalo čím dál víc, tak vztah Ralph Fiennese s Kristin Scott Thomas. Herci celkově tu mají velké slovo. Kromě těch dvou tu herecky kouzlí i krásná Juliette Binoche. Je vlastně hrozně dobře, že si režisér vybojoval tyto herce a nebyl donucen k Hollywoodu. Působí to na diváka daleko upřímněji, za což si vysloužil i náležité ocenění. Jestli existuje nějaká osudová romantika s velkým nádechem epičnosti, tak to pro mě navždy bude Anglický pacient. ()

T2

Nepomôžem si ale Minghellov štýl my vôbec nesedí a ešte tak pomalý a rozvláčny ako v tejto romantickej dráme z obdobia druhej svetovej vojny, fakt neviem a len krútim hlavou za čo dostal vlastne 9 Oscarov, podľa mňa to strany rovnaký prestrel ako u Zamilovaného Shakespeara, ozaj už neviem a ani nemám potuchy podľa čoho sa hodnotia filmy, lebo takýchto podobných príbehov len z iného obdobia bol už som videl nespočetne a v omnoho zaujímavejšom prevedení. Herci nehrajú zle ale nevýraznosť príbehu im viac nedovolí vyniknúť. "Čakal som od tohto projektu silnú pompéznosť a nakoniec nedostal som skoro nič!" ║Rozpočet $27miliónovTržby USA $78,676,425Tržby Celosvetovo $231,976,425()

Marigold

Jsem asi necita, ale mně ten příběh po chvíli neskutečně lezl na nervy. Pan režisér brnká na emotivní strunu s takovou okázalostí, že ta má praskla asi po půl hodině a zbytek příběhu jsem jen prokroutil hlavou. Na konci jsem se cítil jak po konzumaci dvou kil přeslazených kremrolí... Takový Doktor Živago, to byla jinší podívaná! ()

Djkoma

V čem je kouzlo tohoto filmu? Je milion a jeden odpůrce, který tvrdí, že jde o kravinu která nemá obdoby. Je tu milion a jeden člověk, který se rozpláče po skončení tohoto filmu a ještě mnoho let na něj bude vzpomínat jako na něco naprosto úžasného. V čem je kouzlo? V režii skoro neznámého a v té době nezkušeného Anthony Minghella?Musím uznat, že jeho režie je zvláštní, pomalá, hodně dáva na detail, ale miluje velké krásné exteriéry. Na co by mu to, ale bylo bez herců? Hvězdy jako Ralph Fiennes, který i přes hraní pod latexovou maskou hraje jak dokáže a nebo má oblíbená nevinná Juliette Binoche, která s Kristin Scott Thomas předvádí krásu ženy, po které touží muži. Čím to tedy je? Hudbou, která je příjemná, avšak nijak úžasná a bez filmu asi neposlouchatelná? nic z toho. Jde o kouzlo, které má jen jeden film z tisícovky. O kouzlo, které vás začaruje a na konci vyhodí, na nic se neptá a jen odpovídá. Jen dvě možnosti jsou. Bud si na konci řeknete, že to byl nejkrásnější film ve vašem životě a nebo to je největší kravina, která kdy získala Oscara. Rozhodnutí je na vás, ale mě tato osudová láska, která se naplňuje a vylévá jako sklenička s vodou ve mě nechala něco zvláštního hořkého, ale přesto uspokojivého. Když pochopíte hlavní postavu pochopíte vše. Pro mě je tento film už víc než romantickým příběhem, přímo příběhem toho co dokáže opravdová láska ... a nepřestávám na závěr utírat slzy ani po desáté... ()

• V roce 2005 si Juliette Binoche nechala od Akademie opravit svého Oscara. Její tříletý syn si se sošku hrál, později se na ní začaly objevovat skvrny. Jedna z výhod toho být oscarový vítěz je ta, že vám Akademie vašeho Oscara zadarmo opraví. (novoten)
  • Producent Saul Zaentz poskytl 6,000,000 dolarů jako část rozpočtu výměnou za to, že měl hlavní slovo u finálního sestřihu. (novoten)
  • Díky tomuto snímku získal zvukař Mark Berger svého 4. Oscara. Pozoruhodné je, že se současně jednalo také o jeho 4. nominace. (Ruuzha)