poster

Anglický pacient

 • USA

  The English Patient

 • Slovensko

  Anglický pacient

Romantický / Drama / Válečný

USA / Velká Británie, 1996, 155 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Terva
  ***

  Ocenění: Oscar 1996 - vedlejší herečka (J. Binoche), výprava, kamera, kostýmy, režie, střih, hudba (drama), film, zvuk; nominace: hlavní herečka (K. Scott Thomas), hlavní herec (R. Fiennes), adaptovaný scénář Zlaté glóby - film (drama), hudba; nominace: režie, herec v dramatu (R. Fiennes), herečka v dramatu (K. Scott Thomas), vedlejší herečka (J. Binoche), scénář BAFTA - cena Anthonyho Asquitha za filmu, kamera, střih, film, vedlejší herečka (J. Binoche), adaptovaný scénář; nominace: kostýmy, masky, hlavní herec (R. Fiennes), hlavní herečka (K. Scott Thomas), výprava, zvuk, cena Davida Leana za režii MFF Berlín - herečka (J. Binoche), nominace na Zlatého lva Evropské filmové ceny - herečka (J. Binoche), kamera; nominace: film César - nominace: zahraniční film Český lev - nominace: cizojazyčný film Boston Society of Film Critics Awards - kamera Broadcast Film Critics Association Awards - režie, scénář Chicago Film Critics Association Awards - kamera Empire Awards - režie Florida Film Critics Circle Awards - kamera Grammy Awards - hudba pro film London Critics Circle Film Awards - režie Los Angeles Film Critics Association Awards - kamera National Board of Review - vedlejší herečka (J. Binoche), vedlejší herečka (K. Scott Thomas) Satellite Awards - adaptovaný scénář, kamera, hudba Čím více cen, tím méně se mi to líbilo. Prostě nejsem nějak nadšený.(22.12.2012)

 • swamp
  ****

  "'Promise me you'll come back for me.' 'I promise, I'll come back for you. I promise, I'll never leave you.'" Anthony Minghella je znám svými dlouhými opusy. The English patient není výjimkou, ba řekl bych, že se stal kultem, kultem romantických filmů. S nadmíru kvalitními herci v zádech vytvořil dechberoucí a smutný příběh, jehož kýčovité části prostě nebudete vnímat. Kdo by přece nepřál lásce? :)(30.3.2007)

 • Šakal
  ***

  Problém, který já osobně jsem měl s tímto snímkem byl, že na mě ústřední dvojice Ralph Fiennes a Kristin Scott Thomas nepřenesli tu jejich vzájemnou lásku ( touhu). Tím pádem se mně snímek po celou dobu nedokázal dostat patřičně " pod kůži ", jak bych od takovéhoto snímku očekával! Pořád tam byl ten odstup já a snímek. Tím, že jsem jim to nevěřil, tak jsem s oběma nedokázal soucítit, trpět, nenávidět, milovat..... Člověk si tam samozřejmě najde " to své " ať už jsou to nádherné scenérie pouště ( ale zase, pokud bych chtěl obdivovat nádhery pouště, pustím si mnohem raději snímek Lawrence z Arábie), křehká a krásná Juliette Binoche, " palce " Williema Dafoea, znetvořeného Ralpha Fiennese, zneškodnění bomby na mostě..... nevím jestli to bylo režisérem, předepsaným scénářem , herci nebo jsem nebyl v " patřičné náladě " , ale mě snímek ( bohužel ) zcela nezasáhl a nedojímal, tak jak bych u takovéhoto námětu předpokládal. Musím po pravdě říci, že nevím, zda někdy v budoucnu budu mít chuť dát tomuto snímku druhou šanci.... 3 a 1/2* p.s. MNOHEM raději mám od Anthonyho snímky Dveře dokořán a Návrat do Cold Mountain!(6.3.2009)

 • Cappuccino
  ****

  Príjemne odsýpajúce, i keď trocha pridlhé dve a pol hodiny, z ktorých ma asi najviac zaujali hereckí predstavitelia ako Fiennes, Dafoe a spol. Obsahovo nám neponúka režisér nič nové, akurát naozaj sympaticky natočené drama. Ale od toľkých Oscarov by bolo možno hodné očakávať aj čosi viac. Slabšie štyri.(14.1.2017)

 • Marigold
  **

  Jsem asi necita, ale mně ten příběh po chvíli neskutečně lezl na nervy. Pan režisér brnká na emotivní strunu s takovou okázalostí, že ta má praskla asi po půl hodině a zbytek příběhu jsem jen prokroutil hlavou. Na konci jsem se cítil jak po konzumaci dvou kil přeslazených kremrolí... Takový Doktor Živago, to byla jinší podívaná!(25.1.2004)

 • - Literární předlohou pro tento film byl stejnojmenný román kanadského spisovatele Michaela Ondaatjeho. (Ezis)

 • - Díky tomuto snímku získal zvukař Mark Berger svého 4. Oscara. Pozoruhodné je, že se současně jednalo také o jeho 4. nominace. (Ruuzha)

 • - Na aukci pořádané roku 2001 v New Yorku bylo vydraženo tričko, které ve filmu nosí Ralph Fiennes. Cena se vyšplhala přes 1900 dolarů. (novoten)