Ve stínu upíra

• Velká Británie Shadow of the Vampire (více)

V roce 1921 natáčí F.W.Murnau (JOHN MALKOVICH) první filmovou verzi románu Dracula, ale protože nedostává povolení ke zfilmování od vdovy po Bramu Stokerovi, autorovi díla. Pozmění jména postav, dějiště příběhu a natáčí snímek pod názvem UPÍR NOSFERATU. Do titulní role obsadí herce Maxe Schrecka (WILLEM DAFOE), jehož chování se zdá ostatním členům štábu velice prapodivné. Murnau Schrecka hájí tím, že údajně používá hereckých postupů metodika Stanislawského, které jsou založeny na intenzivním se vcítění do role. Záhy však všichni zjišťují, co se skrývá za hrůzným Schreckovým herectvím. (oficiální text distributora)

Kusko.t2

Znovuoživenie upíra Nosferatu (v podaní výborného Willema Dafoea) z roku 1922 natočeného Friedrichom W. Murnauom. Ja som túto novú verziu z roku 2000 videl ako prvú, ale to je zhruba jedno, ktorý film si v tomto prípade pozriete skôr (no možno pre niekoho nie). Mňa osobne navnadil Shadow of the Vampire svojou krásou, príbehom a čiernobielymi nemými pasážami ku starej klasike NOSFERATU. Film k tomuto klasickému dielu o vampírovi pristupuje s úctou a pokorou, ktorú zdieľam aj ja. Pekná pocta. ()

Stegr

60% - Konečně jsem zjistil, jak se ten film s chlápkem pojídajícím živé netopýry, z nějž se vyklube nefalšovaný upír, jmenuje a můžu ho ohodnotit. Tak dlouho jsem přemýšlel, až jsem na to dnes přišel náhodou díky prohlížení jedné výlohy s DVDčkama... :) ()

Cappuccino

Sledovateľné, predovšetkým kvôli kvalitne budovanej atmosfére a hereckému obsadeniu, ale vo výslednej hodnote bohužiaľ priemerné, pretože sa fakt minimálne využil veľmi dobrý námet a mnoho scén, ktoré predpokladám mali pôsobiť strachnaháňajúco, vo mne vzbudili skôr mierne pobavenie. A to by som bol ešte zvedavý, ako film vnímajú neznalci originálneho Nosferatu z r. 1922. ()

HAL

Pro fanoušky Upír Nosferatu od Murnaua dokonalá zábava, pokud na toto ale narazí někdo kdo klasiku neviděl, tak mu to nejspíš mnoho neřekne... i když jako film o slepé obsesi svým dílem je to také funkční. 8/10 ()

Peytl

Onehdá jsem silně ožrat v hospodě sestavoval žebříček největších hereckých xichtů (ovšem, které respektuji) a Salátovou mísu bral Malkovich, proto jsem byl na vážkách, kdo že bude ten vyvolený pro černobílého a němého hraběte, když jsem v obsazení zahlédl také dalšího finalistu netvorů a to mého oblíbence Wilíka Defoe. A byl to on. Bože, ten neměl hrát nikdy nic jinýho, jako šlechtický Pizizub byl jasným kandidátem na Oskara i Pepíka , i Cotokurvaje - Malkovich s ním držel tempo a kliku předdigitální kámery. Nicméně ani z prdele klika nezachránila snímek před tím, aby nespadl do roviny parodie a je jistý, že pokud bych si ubalil špeka, pak bych skončil prochcán smíchy (ne strachem) jak sněhulák už při třetím trhaném upírském šklebu. Ok, tuším, co jsme se měli dozvědět a nad čím přemýšlet, jenže jinak mi toho dal příběh zatraceně málo. Nerad bych se v budoucnu dočkal filmu, kde se bude řešit, zda je Jiřinka Bohdalová opravdu skřítek neposeda a bude jí hrát Jirka Krytinář. Takže průměr. ()

Vančura

Když jsem dostal po letech chuť připomenout si tuhle věc, s potěšením jsem zjistil, že v běhu času zraje jako víno a strašně mě to bavilo od prvního záběru až do konce. Willem Dafoe - změněný k nepoznání - je v roli Schrecka zcela nedostižný, a stejně tak John Malkovich v roli Murnaua. Zvláště finální sekvence od 74. minuty a vše co poté následuje je absolutně bezchybné a fascinující (speciálně mě ohromuje moment, kdy si Greta všimne, že Schreck nemá odraz v zrcadle, ale už je příliš pozdě - jakoby se z něj - do té doby spíše směšné podivínské figurky s přerostlými nehty - stalo až teď děsivé monstrum, která vám usiluje o život - ta scéna mi skutečně nahání hrůzu). Prostřihy s Murnauovou klasikou jsou se zbytkem filmu propojeny v dokonale funkční celek a celkově mi ten metafikční nápad s filmem ve filmu přijde doslova geniální. V tomto ohledu mě zaujalo, že to natočil režisér, který přivedl na svět jen 3 celovečerní filmy a od roku 2004 se odmlčel. I kdyby už ale nikdy nic nenatočil, tak tímto skvělým filmem se navždy zapsal do dějin hororového žánru. ()

kingik odpad!

Tento film není pro mě. Jsem čekal něco poutavého, záživného a rozhodně hororového. Ani jeden atribut však Ve stínu upíra neobsahuje. Sice se v něm sešla herecká dvojka Malkovich a Dafoe, ale jejich postavy mně přišly dost prázdné a rovněž režie E.Eliase Merhiga byla dost slabá. Pro mě zcela nedívatelný film. ()

InJo

Zejména díky fantastickému námětu a hereckým výkonům (Dafoe rulez! - při prvním záběru na něj jsem slintal blahem) labužnická podívaná a také jeden z mála filmů s uspávacím tempem, při kterém jsem však oka ani na chvilku nezamhouřil... 90% ()

Webb

No, musím přiznat že mě trochu překvapilo, že se nejedná o rekonsrukci Murnauova natáčení filmu Upír Nosferatu, ale vytváří jiný, nereálný příběh, ve kterém tvůrci prezentovali své vlastní nápady a pravděpodobně i demonstrovali nadšení dílem Murnaa. Ovšem, musím konstatovat, že tento film je kromě herectví Willema Dafoea ve všech ohledech průměrný. Snaha o navození dobové atmosféry a ztvárnění Maxe Schrecka mě nutí být o trochu shovívavější. [5,5/10] ()

Jordan

malkovich ako šialený, vizionársky génius murnau a dafou (na oscara nominovaný) ako záhadný vampírizmom trpiaci herec max schreck si patrične vychutnávajú svoje party v tejto artovej, nízkorozpočtovej mystifikácii o vzniku najlegendárnejšieho hororu všetkých čias; štýl je minimalistický, casting medzinárodný, réžia nenápadná, no sústredená a výsledok nie pre každého záživný, no pre hŕstku fajnšmekrov a fanúšikov hodnotný; veľmi pekný príklad, ako posunúť skoro vyčerpanú látku (upíri), ako posúvať žáner; ()

Anderton

Bola by veľká škoda nevyužiť démonické ksichty Dafoeho a Malkovicha na nejaký riadne podvratný film. Pseudohistorický film o natáčaní kultového hororu, ktorý sme všetci videli, sa hneď zdá ako tá najideálnejšia príležitosť. Pre mňa je tento film ešte väčšia zábava, ako Upír z Nosferatu a myslím, že lepšiu reklamu odo mňa už nemôže dostať. Film bol mnoho krát premietaný v bratislavských filmových kluboch na prelome storočia. ()

swamp

Zvláštní atmosféra, výborný Dafoe.. ale jaksi to bylo celé podivné, a to spíš v nedobrém slova smyslu. Přesto zajímavý počin. ()

klerik

Pocta. Originálna, maniakálna, prekvapivo doslovná. Tým doslovná mylsím aj to, že je na hranici nudy. Ale je to aj akési... intímne. Pre fanúšikov starých hororov menší klenot, pre Lions Gate najlepší horor. Intelektuálne sa tváriaci "fanúšikovský" film... ()

LaciLC

Bezpochyby zaujímavý horor, či už obsadením, alebo atmosférou, no ja som bol v podobných filmoch odjakživa veľmi vyberavý a takýto žáner rozhodne nepatrí medzi moje obľúbené a patriť ani nebude. Kto má rád "komorné mixy hororu a neviem čoho" nech si kľudne prihodí niekoľko hviezdičiek. ()

packa

Rozkošný filmeček, kterému dominují skutečně famózní výkony pánů Dafoea a Malkoviche. Oba se v luxusních dialozích dokonale vyřádili. A jen tak mimochodem, dostal jsem chuť vidět Murnaův originál. Takového štěstí se mi ale zřejmě nedostane... PS: dostalo, snímek je volně ke stažení, odkaz je např na wikipedii. Halelujááá ()

Jinny

Zajímavé momenty (zvlášť ten, kdy Shreck vypráví o Draculovi) , ale do opravdového filmu tomu dost chybí. ()