Dospívání po americku

• Česko Život jednoho chlapce (více)

Dospíval v padesátých letech a měl matku, která se nehodlala smířit s nevlídným osudem. Protloukali se spolu z východu na západ, až konečně našli toho pravého. Aspoň to tak vypadalo. Než za zdmi společného domova ukázal svou pravou tvář. Těžké to bylo pro oba a ztratili mnoho, ale nikdy jeden druhého. Tobias Wolff, po letech spisovatel a univerzitní profesor literatury, zachytil toto období svého života v působivém autobiografickém románu, který se stal v roce 1993 předlohou pro film Michaela Catona-Jonese. Hlavní roli svěřil režisér tehdy ještě ne příliš známému devatenáctiletému Leonardu DiCapriovi, který měl pár zkušeností z výchovných filmů a seriálů. Role Tobyho však znamenala, spolu s těsně následující rolí Arnieho Grapea (Co žere Gilberta Grapea, režie Lasse Hallström) pro DiCapria průlom ve filmové kariéře. A zcela zaslouženě. Jeho výkon v roli problematického dospívajícího chlapce, zmítajícího se mezi citem k matce, odporem k brutálnímu otčímovi a siláckým frajerstvím v partě špatných kamarádů, je skutečně nevídaný, a kdyby už nenatočil nic jiného, zanechal ve světě filmu výraznou hereckou stopu. Jeho protihráčem je tu neméně charismatický Robert De Niro v roli otčíma, takže jejich vzájemné duely dýchají skutečnou syrovostí. Silné obsazení doplňuje i skvělá Ellen Barkinová v roli matky. Silná předloha, dobrá režie a skvělé herecké obsazení tak daly vzniknout jednomu z nejlepších filmů o problematickém dospívání, zrání osobnosti a hledání životního štěstí. (Česká televize)

Teachman

Námět a zápletka: 8/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 7/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 7/10. ()

Sebule

Bezpochyby skvělý film, kde se už tehdy šlo vidět, jaký má Leo talent. Skvělé herecké výkony jak už od Lea tak od De Nira, kde perfektně ukazují vztah mezi synem a nevlastním otcem, mezi kterýma to není úplně nejlepší, nakonec vztah graduje a graduje. Ale určitě to není něco, co bychom už někde neviděli, nebo by to bylo něco světoborného nebo opravdu originálního. Celý tento pěkný příběh doprovází famózní hudba, kterou je radost poslouchat. Přišly mi málo výrazné vedlejší postavy a některé i docela zbytečné. Musím říct, že části, ve kterých se Tobias bavil se svými kamarády a všem ukazovali, jací jsou frajeři, tak mě místy moc nebavily. Taky začátek se mi trochu táhnul, než se to celé rozjelo, ale jinak skvělý film. Hodnocení: 8/10 ()

cimrman2.

DiCapriovi s De Nirem to neklape ve filmu ale klape jim to herecky! Jedna legenda již v pokročilejším věku druhá ještě celou kariéru dobrý příběh který se vybízí k zfilmování perfektně však natočen nebyl. ()

Honza18

Svělý film, který má něco do sebe. Perfektní herecký výkon Roberta De Nira. Jen škoda že jsem film viděl poprvé až teď po tolika letech od natočení. Ale určitě doporučuji se podívat :) ()

brasek

Robert De Niro exceluje až z neho mrazí, snímok sa oplatí pozrieť určite kvôli nemu. DiCaprio & spol. sú celkom slušní. Nepoznám dielo Tobiasa Wolffa a doteraz som o ňom nepočul, kvalita filmovej verzie jeho románu "stojí a padá" na nadpriemerných hereckých výkonoch, kvalitne zobrazenej atmosfére doby... Dramatičnosť nie je vygradovaná podľa môjho gusta a miestami ma film nudil, ale hodnotím vysoko kvôli pozitívam. ()

Kozlowski8

Vynikající Robert De Niro a stejně skvělý Leonardo DiCaprio v rolích krutého nevlastního otce a pubertálního chlapce. Film je založený právě na hereckých výkonech a ty jsou skutečně výtečné, jinak mne však příběh nenadchl a trochu jsem se nudil. 65%. ()

frankiiee

Úžasný DeNiro, ale to je uňho samozrejmosťou no a mladý Leo už v mladom veku ukázal svoj talent a dal o sebe vedieť spôsobom , ktorý naozaj stojí za veľké uznanie. ()

jackalsc

Neskutečně zahraný film všemi herci co v něm účinkovali. Není opravdu moc filmů kde masivně fandíte jedné straně aby té druhé už konečně vymetla prdel, závěrečná scéna vypustila všechnu tu zlobu pryč. Robert De Niro nasadil ten svůj nasraný výraz a už jste věděli co má za lubem. Bohužel velmi realistická rekonstrukce případů co se často stává. 5 hvězd rozhodně opodstatněných. ()

Rheinland

Je fakt, že Robert De Niro pro mě bude vždy Jack Byrnes a tak jeho role trochu více násilného Dwighta byla pro mě trochu jiná.Hold trochu ukázal mladému, jaké to je být frajírek a dal mu trochu okusit tvrdší výchovy.A tak nějak to šlo celý film a podruhé bych si to určitě nedala. ()

Winster

Tenhle trik umím už od námořnictva. Autobiografie kdy nevíte jestli on je špatnej a nebo on. Chvilku tak a pak už jen křik mlácení a absolutni pohrdaní...Robert De Niro zde hraje opravdu hnusnou živou bytost... ()

Dvojirakri

Na podobné snímky se mi kvůli tomu čím jsem si v dětství prošel ne zrovna dobře dívá a podobně náročné je pro mě i následné hodnocení. Zde to ale sedí všechno, CHARAKTERY, herectví, reálie, scénář. Těžko něco vytýkat ale znovu se asi podívat nechci. ()

Fill16

Nemůžu jinak. Tento film jsem objevil pouhým přepnutím na kanál ČT2. Vůbec jsem nevěděl o co se jedná, ale pak mě to chytlo. Bravurně natočený film, a i když není tak dokonalý, do mé TOP 10 určitě patří. Tento film mě zasáhnul opravdu hodně, co zde předvedl DiCaprio a De Niro je opravdu neskutečná. Závěrečná rvačka mě utvrdila v tom, že se opravdu vyplatilo počkat a nejít spát... Robert De Niro si mě tímto filmem získal, byla to první filmová postava, která ve mě vyvolala velkou vlnu agrese natolik, až jsem mu chtěl dát do huby jako DiCaprio. ()