Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Henry Young je malý kriminálník, kterého pošlou v roce 1938 do Alcatrazu, aby si odseděl trest za krádež 5 dolarů. Spolu s třemi dalšími vězni plánuje útěk. Dozorce Warden Glenn se však o plánu dozví a Young putuje na samotku. Místo povolených 19 dní v ní stráví tři roky. Bez světla, tepla, hygienických prostředků, nábytku. Není divu, že Young z takových podmínek skoro zešílel. Po propuštění na svobodu se okamžitě dopustí vraždy. V soudním procesu mu hrozí trest smrti, ale mladý obhájce James Stamphill se snaží dokázat, že vězení v Alcatrazu by přivedlo každého k šílenství, a tak jeho klient nenese zodpovědnost za svůj čin... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

(více)

Recenze (70)

kleopatra 

všechny recenze uživatele

Strašně nerada to říkám, Kevina Bacona mám hodně ráda a považuji ho za výborného herce, ale tak, jak jsem se na tenhle film a na jeho roli "kriminálníka" těšila, jsem byla zklamaná. Nevím, jak je to možné, jeho role skýtala obrovské možnosti a on se jich jistě snažil využít, ale ......ale..... ale ..... prostě jsem v některých momentech měla neodbytný pocit, že ve snaze převalcovat všechny dosavadní "historické" ( a heroické:-)) ) herecké výkony těžce přehrával, někdy mě dokonce přepadl pocit trapnosti. A scénář byl taky tak tendenční a předvídatelný, skoro slovo po slově. Na závěr zas to hektické (když to není tleskání, tak ) mlácení hrnky o mříže...... Přitom postava Garyho Oldmana měla všechno ok, nevím, nebylo to zkrátka ono. ()

misterz 

všechny recenze uživatele

Veľmi silný príbeh s obrovským potenciálom chytiť diváka za srdce a ešte ho aj spravodlivo naštvať. Preto si možno zaslúžil o kvapku viac skúsenejšieho režiséra. Netvrdím, nebolo to po tejto stránke zlé, no určite sa z tak silného príbehu dalo vyťažiť trocha viac, hlavne v emotívnej rovine. Z hercov bol jednoznačne najlepší Gary Oldman, hoci ho tu bolo z hlavnej trojky najmenej, svoj čas využil na sto percent a sadistického správcu väznice zahral s prehľadom presvedčivo a s veľkou charizmou. Naproti tomu taký K. Bacon podľa môjho názoru nepodal svoj najlepší výkon, boli momenty, ktoré sa mi z jeho strany zdali minimálne... no povedzme, že naivne zahrané. Na slabší nadpriemer to ale stačí. 70/100 ()

Reklama

kareen 

všechny recenze uživatele

Na opravdovém krutém fyzickém týrání je kromě velké bolesti nejstrašnější to, že v člověku nakonec zlomí i jeho lidskou důstojnost, jak v tomto snímku také předvedl Henry Young ve skvělém podání Kevina Bacona. Námět je podle skutečné události a v dnešní době už by se taková věc, alespoň doufám, stát nemohla, ale v roce 1938 neměl Henry i přes zjevnou nespravedlnost, která na něm byla spáchána žádné zastání. Jediný, kdo se ocitl na jeho straně byl začínající mladý právník, který chtěl vyhrát proces. A Henry, ten toužil jenom po příteli...Jediným důvodem proč jsem tomu nedala plný počet je až příliš doslovný závěr, ale jinak mně film velmi bavil, celou stopáž jsem byla zvědavá co se stane dál, líbily se mi herecké výkony a ty dvě hodiny mi utekly jak voda. A při sympatickém vystupování Christiana Slatera mi až přišlo líto, že v devadesátých letech tak nadějný herec, nakonec utápí svůj talent v samých podřadných hovadinách. Hodně silná čtyřka. ()

Figu 

všechny recenze uživatele

Zajímavá je ta myšlenka, že Bacon si rok po téhle umučené roli vězně, zahrál ve Spáčích naopak na druhé straně a to jest, mučícího zmrda vězňů. Nicméně v této Vraždě prvního stupně jsem trpěl s ním. Je to depresivní flák, plnej chladu, špíny, okořeněnej o bezva obsazení, především co se týče záporné postavy supr hrajícího Oldmana a samozřejmě chválím i Slatera, u kterýho si myslím, že šlo o jednu z jeho top rolí kariéry. I když byl příběh dozajista silně dobarvenej, dojem mi to nekazilo a já se skvěle bavil! 75% ()

Deratizer 

všechny recenze uživatele

Dlouho jsem se rozmýšlel, zda udělit 4 hvězdičky nebo 5 hvězdiček a nakonec jsem udělil 5. Film s výborným hercem je velmi zajímavý, ale chybělo mi tam víc akce v samotné věznici, alespoň ten útěk z Alcatrazu mohli na začátku zfilmovat, nebo více poukázat na život hrdiny v kopce apod. Takže žádná syrová vězeňská akce, či život s více vězni se ve filmu nekoná, ale je to výpravné drama o vyloženě jedné osobě, je založeno na myšlence a soudním procesu, nikoliv na akci. Čili kdo chce koukat na plnokrevnou vězeňskou akci, nechť si pustí Útěk z Alcatrazu s Clintem Eastwoodem, kdo chce vidět především rozumný film a soudní proces, ať si pustí toto drama. Na pět hvězdiček to vyloženě není, ale čtyři mi přijdou málo. ()

Galerie (78)

Zajímavosti (5)

  • Prostitútka, ktorá navštívi Younga (Kevin Bacon) vo väzení, je herečka Kyra Sedgwick. S Baconom tvoria v skutočnom živote manželský pár. (m.a.t.o.)
  • Informace o Henry Youngovi jsou velmi rozporuplné. Na stránkách věznice Alcatraz dokonce najdeme informace o tom, že byl opravdu bankovním lupičem a dokonce vrahem již dříve. A že celý proces měl politické pozadí. Nicméně nezbývá než tento snímek brát do velké míry jako fikci. (sator)

Reklama

Reklama