Vražda prvního stupně

Murder in the First

Šialenec z Alcatrazu

Drama / Thriller

Francie / USA, 1995, 122 min

Další z řady filmů, ve kterém je skvělé herecké obsazení (Slater, Bacon, Oldman, Macy) a stejně se s toho nevytříská úplně všechno a to je docela škoda, vzhledem k tomu, jaká herecká smetánka se nám tu sešla. Slater byl vynikající, stejně tak Kevin Bacon, který zde rozvinul svůj nesporný herecký talent a pak je tu můj oblíbenec Gary Oldman, který dostal roli přímo na tělo a popasoval se s ní nadmíru dobře. K filmu nemám jakoukoliv výhradu, byl jsem spokojený. Určitě by se tam našli mouchy, třeba hudba a k závěru trošku haprující scénář, ale jinak god job Rocco, god job. Vím že můj komentář k tomuto filmu si trochu protiřečí, ale herci nehráli na sto procent, bohužel. 75%(12.7.2012)

,,BUDOU UMÍSTĚNI V SAMOVAZBĚ, BUDOU JIM ODEBRÁNY VEŠKERÉ VÝHODY. A ZAČNE PROCES JEJICH KOMPLETNÍ REHABILITACE.…“ /// Přesně tak, bylo třeba obnovit duševní, fyzický a morální zdraví jedince… Zajímavý vyprávění o procesu Lid vs. Henri Young, soudní drama se sháněním důkazů, trochou toho vězení a obžaloby systému, kterej se snažil zavřením do kobky na dobu neurčitou v Henrim probudit jeho lepší ,,já“. K. Bacon ve svý nejlepší formě a příběh o trestu, strachu a přátelství. Tohle se asi neomrzí! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Žeru příběhy podle skutečnosti. Byť lehce nepřesný. 2.) Chtěl bych se dozvědět něco o historii Alcatrazu. 3.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(28.8.2013)

Veľmi silný príbeh s obrovským potenciálom chytiť diváka za srdce a ešte ho aj spravodlivo naštvať. Preto si možno zaslúžil o kvapku viac skúsenejšieho režiséra. Netvrdím, nebolo to po tejto stránke zlé, no určite sa z tak silného príbehu dalo vyťažiť trocha viac, hlavne v emotívnej rovine. Z hercov bol jednoznačne najlepší Gary Oldman, hoci ho tu bolo z hlavnej trojky najmenej, svoj čas využil na sto percent a sadistického správcu väznice zahral s prehľadom presvedčivo a s veľkou charizmou. Naproti tomu taký K. Bacon podľa môjho názoru nepodal svoj najlepší výkon, boli momenty, ktoré sa mi z jeho strany zdali minimálne... no povedzme, že naivne zahrané. Na slabší nadpriemer to ale stačí. 70/100(22.9.2016)

To označení "natočeno podle skutečné události" je nutný brát trochu s rezervou. Tady měl Kevin Bacon ukrást blbejch 5 dolarů, ale ve skutečnosti ten týpek seděl za poněkud vážnější zločiny. Na wikipedii se píše, že byl bankovní lupič a že spáchal vraždu. To jen tak na okraj. Jinak film je takový standardní soudní drama. Viděl jsem už lepší filmy ze soudní síně, ale viděl jsem i horší. Jinak Slatera ani Bacona nepovažuju zrovna za nějaký herecký esa a svůj stín tady nijak nepřekročili. Celkově čistej průměr.(14.10.2014)

Strašně nerada to říkám, Kevina Bacona mám hodně ráda a považuji ho za výborného herce, ale tak, jak jsem se na tenhle film a na jeho roli "kriminálníka" těšila, jsem byla zklamaná. Nevím, jak je to možné, jeho role skýtala obrovské možnosti a on se jich jistě snažil využít, ale ......ale..... ale ..... prostě jsem v některých momentech měla neodbytný pocit, že ve snaze převalcovat všechny dosavadní "historické" ( a heroické:-)) ) herecké výkony těžce přehrával, někdy mě dokonce přepadl pocit trapnosti. A scénář byl taky tak tendenční a předvídatelný, skoro slovo po slově. Na závěr zas to hektické (když to není tleskání, tak ) mlácení hrnky o mříže...... Přitom postava Garyho Oldmana měla všechno ok, nevím, nebylo to zkrátka ono.(14.3.2005)

• - Prostitútka, ktorá navštívi Younga (Kevin Bacon) vo väzení, je herečka Kyra Sedgwick. S Baconom tvoria v skutočnom živote manželský pár. (m.a.t.o.)

• - Spoiler: Henryho Younga v skutočnosti z Alcatrazu preložili a v roku 1972 bol z väzenia vo veku 61 rokov prepustený. (m.a.t.o.)

• - Informace o Henry Youngovi jsou velmi rozporuplné. Na stránkách věznice Alcatraz dokonce najdeme informace o tom, že byl opravdu bankovním lupičem a dokonce vrahem již dříve. A že celý proces měl politické pozadí. Nicméně nezbývá než tento snímek brát do velké míry jako fikci. (sator)