Henry Young je malý kriminálník, kterého pošlou v roce 1938 do Alcatrazu, aby si odseděl trest za krádež 5 dolarů. Spolu s třemi dalšími vězni plánuje útěk. Dozorce Warden Glenn se však o plánu dozví a Young putuje na samotku. Místo povolených 19 dní v ní stráví tři roky. Bez světla, tepla, hygienických prostředků, nábytku. Není divu, že Young z takových podmínek skoro zešílel. Po propuštění na svobodu se okamžitě dopustí vraždy. V soudním procesu mu hrozí trest smrti, ale mladý obhájce James Stamphill se snaží dokázat, že vězení v Alcatrazu by přivedlo každého k šílenství, a tak jeho klient nenese zodpovědnost za svůj čin... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

kleopatra

Strašně nerada to říkám, Kevina Bacona mám hodně ráda a považuji ho za výborného herce, ale tak, jak jsem se na tenhle film a na jeho roli "kriminálníka" těšila, jsem byla zklamaná. Nevím, jak je to možné, jeho role skýtala obrovské možnosti a on se jich jistě snažil využít, ale ......ale..... ale ..... prostě jsem v některých momentech měla neodbytný pocit, že ve snaze převalcovat všechny dosavadní "historické" ( a heroické:-)) ) herecké výkony těžce přehrával, někdy mě dokonce přepadl pocit trapnosti. A scénář byl taky tak tendenční a předvídatelný, skoro slovo po slově. Na závěr zas to hektické (když to není tleskání, tak ) mlácení hrnky o mříže...... Přitom postava Garyho Oldmana měla všechno ok, nevím, nebylo to zkrátka ono. ()

rikitiki

Ani se mi nechce hodnotit ten film. S americkou povlávající vlajkou, závěrečnou řečí poroty, je to téměř edukativní snímek pro začínající právníky. Ale: ku.va, ku.va, ku.va, co jsme my lidi za příšerná kanibalská zvířata! Když považujeme nepřerušované utrpení za správnou cestu k nápravě. Tomu snad nikdo nevěří, dokonce ani ten, který je strůjcem všeho toho mučení a ponižování. Když se k někomu takhle chováme, jak se asi musí oběť cítit? Odpověď je nasnadě, když se k někomu chováme jako ke zvířeti, on se začne jako zvíře nejenom chovat, ale i cítit. Jaká příšerná zvířata to my, lidi, jsme! ()

Olík

Povede se začínajícímu právníkovy (Ch.Slater) dokázat, že mladý delikvent Henry (K.Bacon) není nelítostný vrah, ale oběť nelidského systému legendární věznice Alcatraz v čele s brutálním dozorcem Glennem (G.Oldman). K tomuto vězeňskému dramatu jsem se na doporučení dostal až 15 let po jeho premiéře a musím říct, že nelituji. Ano, konec byl až moc umělí, Kevin Bacon nemusel tak tlačit na hereckou pilu, ale celkově dobře odvedená práce. ()

Fr

,,BUDOU UMÍSTĚNI V SAMOVAZBĚ, BUDOU JIM ODEBRÁNY VEŠKERÉ VÝHODY. A ZAČNE PROCES JEJICH KOMPLETNÍ REHABILITACE.…“ /// Přesně tak, bylo třeba obnovit duševní, fyzický a morální zdraví jedince… Zajímavý vyprávění o procesu Lid vs. Henri Young, soudní drama se sháněním důkazů, trochou toho vězení a obžaloby systému, kterej se snažil zavřením do kobky na dobu neurčitou v Henrim probudit jeho lepší ,,já“. K. Bacon ve svý nejlepší formě a příběh o trestu, strachu a přátelství. Tohle se asi neomrzí! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Žeru příběhy podle skutečnosti. Byť lehce nepřesný. 2.) Chtěl bych se dozvědět něco o historii Alcatrazu. 3.) Thx za titule ,,fridatom“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

GOREGASM

Silné téma Alcatrazu, neméně nadějné herecké obsazení, za kormidlem bohužel nesedí Frank Darabont a výsledek tak nakonec nedosahuje potenciálu, který film má. Přesto jde o kvalitní drama, které sice doplácí na hodně ploché a šablonovité pojetí, nicméně drží pohromadě především díky kvalitní hercům z nichž jednoznačně vyčnívá Gary Oldman. Kriminál tě změní... Já jsem byl bílej :-) 60% ()

• Informace o Henry Youngovi jsou velmi rozporuplné. Na stránkách věznice Alcatraz dokonce najdeme informace o tom, že byl opravdu bankovním lupičem a dokonce vrahem již dříve. A že celý proces měl politické pozadí. Nicméně nezbývá než tento snímek brát do velké míry jako fikci. (sator)
  • Prostitútka, ktorá navštívi Younga (Kevin Bacon) vo väzení, je herečka Kyra Sedgwick. S Baconom tvoria v skutočnom živote manželský pár. (m.a.t.o.)