V době studené války byla napadena americká  jaderná ponorka a uvázla v hloubce 20 000 stop. Námořnictvo požádalo speciálně vybavený tým ropných těžařů, kteří pracují nedaleko, aby se ji pokusili lokalizovat a určit příčinu havárie. Ti při riskantním sestupu pod hladinu zjišťují, že mořské hlubiny skrývají tajemství, které nepochází z tohoto světa... Posádka americké nukleární ponorky Montana zaznamená na svých přístrojích cizí plavidlo, které se k nim pohybuje nezvykle velkou rychlostí. Náhle se všechny přístroje vypnou a nefunguje vůbec nic. Když se neznámé plavidlo vzdálí, činnost všech přístrojů se obnoví. Ale to už ponorka naráží do skály a vzápětí klesá nenávratně ke dnu… Poté, co americké námořnictvo zachytí signál z vypuštěné bóje, zahájí záchrannou akci. Z důvodu blížící se bouře požádá o pomoc i posádku nedaleké podmořské ropné plošiny. K posádce plošiny se přidává skupina vojáků a také Lindsey Brigmanová, konstruktérka plošiny. Po pobytu v přetlakové komoře se začne u velitele vojenské jednotky, poručíka Hirama Coffeye, projevovat přetlakový syndrom způsobující šílenství. Snaží se za každou cenu skrýt. Z plošiny, jejímž velitelem je Bud Brigman, ex-manžel Lindsey, se vydává původní posádka spolu s vojáky k potopené ponorce. Na místě ale zjišťují, že nikdo nepřežil. Během průzkumu ponorky se znovu objevuje neznámé světelné plavidlo způsobující výpadek proudu. Po návratu na plošinu dostane poručík Coffey rozkaz od velitele odmontovat z ponorky jednu jadernou hlavici. Domnívá se totiž, že jde o ruské plavidlo. Původní posádka se o tom ale nemá dovědět… Kvůli zuřící bouři nad hladinou se ulomí jeřáb kotvící plošinu. Zřítí se do vody a dopadne přímo na plošinu, která je tím velmi poškozena. Začne do ní vnikat voda a při vzniklém chaosu pár členů posádky zahyne. Zbylí členové se snaží plošinu opravit. Během oprav mimo plošinu se před Lindsey objeví mimozemské plavidlo. Její zážitek jí však nikdo z posádky nevěří… (TV Prima)

Shakaar

Bezesporu můj nejoblíbenější film z dílny Jamese Camerona. Ikdyz je tento snímek přibližně stejně starý jako já tak ukazuje, že jde natocit akční sci-fi snimek bez přhnaně množství efektů, či výbuchů. Spojil totiž dobré obsazení s dějem ( ať už pro někoho nudný ) v moři a ikdyž někdy až zdlouhavými pasážemi překrásný konec. Není to rozhodně film který by vyhrál cenu za efekty nebo něco takového, a proto se mi to tak moc líbí. Nejvíce mi uchvátilo prostředí ( Ropná plošina potopená pod vodní hladinou ), je zde totiž vidět že si právě v tomto prostředí strašně vyhrál a to je jen dobře. Takže pro mě jednoznačných 5* ()

haWranka

Když jsem byla malá, tak mě vždycky fascinovala ta krásná obživlá voda, která tvarovala obličej M. E. Mastrantonio. ()

Kvasekus

Pěkný efekty a celkově určitě dobře zpracovaný. Nápad je taky dobrej, ale celkově je to taková blbina. Cameron mě prostě až na pár vyjímek nebaví. ()

Ceberus

Pamatuju si, jak jsem to poprvé viděl ještě jako malý špunt a topící se lidi včetně scénky se zavírajícími se dveřmi a prstenem se mi nesmazatelně vryl do paměti - byl to v té době pro mě docela strašidelný zážitek. :-) Od té doby jsem film viděl snad ještě třikrát a každým dalším zhlédnutím se mi zdá krásnější, takže jsem zvedl své přestárlé čtyřhvězdičkové hodnocení na plný počet. Dokonalá herecká sestava v čele s Harrisem, Mastrantonio a Cameronovým oblíbencem Biehnem, přičemž ostatní rozhodně nijak nezaostávají. Netuším, jestli to nebude tak trochu spoiler, ale nabízí se samozřejmě srovnání s tímto filmem. A druhá spoilerová poznámka - až po několikerém zhlédnutí jsem si všiml, proč má jedna oživovací scéna takové koule - protože se Cameron rozhodl odehrát to drama netradičně celé naprosto bez hudby. Poznámka pod čarou: uživatel chaosteory nabízí ve svém komentáři (ze 6.9.2011) zajímavé vysvětlení Propasti jakožto předzvěst dalších Cameronových filmů. :-) ()

Nocturno culto

Parádní vizuál, super tísnivý pocit při sestupování Buda na dno oceánu a následné překvapení které ho tam čeká ..Vtipné bylo zkoušení dýchací směsi s potkanem ;-) ..Edu Harrisovi se to fakt dalo věřit ..byl jsem z toho tehdá úplně paf, takže 100 % .... ()

Mik_e

Bohatě stačí, když se divák podívá na film a následně si zjistí rok natočení. Naprostý perfekcionista a vizuální mág Cameron natočil podmořskou sci-fi podívanou, u které člověk jen zírá. Jasně, všichni víme co dokázal s Terminátorem 2, ale natočit takovou vizuální bombu na sklonku let osmdesátých?? Já smekám, Mistře. Napínavý, i když samozřejmě přímočarý snímek se silným hereckým obsazením (Ed Harris, Michael Biehn) se možná nezařadil mezi Mistrova nejznámější díla jako Terminátor či Titanic, ale pro mě jim stojí víc než jen bok po boku. ()

teddinka1

Tenhle film, bohužel, má dvě části. (pokud mluvíme o directors cut)... První část (ta delší) je o psychoze, napětí, stresu, překonávání lidských možností a mysticitě nezámých osob pod hladinou. Druhá část, závěr, má nést poselství o zkaaženosti lidstva a zjevení mimozemských bytostí, které nás chtěly potrestat... Možná, kdyby to byly dva filmy zvlášť, nemělo to tak megalomansky sladký konec... Občas je lepší vidět prostříhané verze. ()

MilesTeg

Jeden z několika scifi filmů, který má ráda i moje přítelkyně, protože se většinu času tváří jako horor. Geniální výkon Michaela Biehna je jedním z důvodů, proč nenosím knír :-) ()

danny_21

Cameron prostě sci-fi umí - ať s roboty, jiných planetách nebo pod vodou. Propast dává vyjímečný zážitek a pokud si seženete prodlouženou verzi, věřte, že původní vyznění snímku notně změní. Výborná tísnivá atmosféra v natlakovaném prostřědí, skvělé vodní i emzácké trikové hrátky ( na tu dobu a jedna dechberoucí v SE verzi ), padnoucí casting, no prostě pro fanouška dobré sci.-fi lahůdka. Tak šup sem s Avatarem 2, to čekání je už zase dlouhý - 80 % ()

Hellknight12

Nedávno pozreté . Naposledy som to videl pred 15 rokmi. Pamätám si, že v tej dobe sa mi to nepáčilo. A pamätal som si len fialové svetlo. Teraz? Veľmi kvalitné sci-fi, ktoré sa určite oplatí vidieť. Film má síce trochu dlhšiu stopáž, ktorá je len pozitívum. Pretože sú skvelo vykreslené charaktery. Príbeh je zaujímavý. Výber hercov je zaujímavý ale veľmi dobrý, pretože to zahrali skvelo. Koniec má veľmi príjemne prekvapil. Celkové hodnotenie za mňa je 80%. ()

Nix

Velice zajímavý počin od Camerona. Harris a Biehn jsou  tu famózní a pohled do neznáma je hustý, atmosféra je skvělá jen prostě ti mimouši, to bylo takový zvláštní a moc mi to nesedlo, ale i za odvahu smekám a triky jsou bombastický, nechápu jak to může být rok 1989. ()

AlexDLarge

Bombastický podvodní thriller. Cameron prožívá svoje nejlepší léta. Zde vidíte na každém kroku jeho práci se scénářem, kamerou a hlavně s herci. Perfektní podívaná, ze které budete mít klaustrofóbní pocit. Jinak pokud jste film neviděli, doporučují se přednostně podívat na režisérskou verzi. Ta spoustu momentů osvětluje. A ten konec dává smysl. ()

Tiiso

Jak u terminatora, vetřelcích tak i u propasti je prodloužená verze lepší, plnější a prostě koukatelnější. Snímek ve svém ději neskrývá, ač to na první pohled není znát, až tak příběh okolo mimozemšťanů, ale hlavně (a to je dobře vidět v prodloužené verzi) o skrytých hrozbách studené války a o válečné hrozbě vůbec. Celkově tato problematika je podávána tak trochu naivně a dětinsky a to snižuje celkovou vážnost filmu. Ale jinak je to opravdu opět technicky skvěle zvládnutá filmařina. A Ed Harris se mě ve své roli moc líbí. Ano oživování jeho ženy je jasným důkazem toho jak producenti vždy chtějí oslovit širokou vrstvu lidí a vymýšlí tyto jakoby dramatické scény, ale to se nedá nic dělat. Oni platí a toto je komerční snímek. ()

GOGO3000

Jeden z několika málo filmů žánru sci-fi, který patří mezi ufoklasiku. Hodnotil bych ho nejraději 5* , ale ten "americký cíťákový" konec to zkazil jako u jiných skvělých filmů. Ne že by se mi nelíbily šťastné konce, ale co je moc, to je moc. ()

DarthOrbyd

Po zhlédnutí filmu ve speciální edici musím bohužel říct, že by to bylo na jasných pět hvězdiček, kdyby film skončil záběrem, kdy Bud objeví podvodní město. To, co následuje po tom, je už jen nepřesvědčivá moralitka, která v samotném závěru zhyzdí jinak dokonalé dílo. ()

TSZ

Filmy s mimozemšťany (zvláště těmi hodnými) mě moc nebaví.U Propasti Velkého Vizionáře to samozřejmě tak zcela neplatí, protože James Cameron by dokázal poutavě zpracovat i dokument o čínských pastevcích dobytka, takže The Abyss je svým způsobem jedinečné dílo.Nic to však nemění na tom, že z mého hlediska je to stále nejslabší režisérův kousek. ()

Neuge

Po první projekci byly dojmy výborné. Po druhé projekci, tentokrát prodloužené verze, bych ohledně dojmů použil ještě nějaký podstatně výraznější superlativ. Takhle si představuji přidanou hodnotu! ()

Dantte..

James Cameron a Ed Harris v nejlepší formě. Sestup k bombě patří k mým nejlepším scénam, které jsi rád znovu pustím. 90 % ()