V době studené války byla napadena americká  jaderná ponorka a uvázla v hloubce 20 000 stop. Námořnictvo požádalo speciálně vybavený tým ropných těžařů, kteří pracují nedaleko, aby se ji pokusili lokalizovat a určit příčinu havárie. Ti při riskantním sestupu pod hladinu zjišťují, že mořské hlubiny skrývají tajemství, které nepochází z tohoto světa... Posádka americké nukleární ponorky Montana zaznamená na svých přístrojích cizí plavidlo, které se k nim pohybuje nezvykle velkou rychlostí. Náhle se všechny přístroje vypnou a nefunguje vůbec nic. Když se neznámé plavidlo vzdálí, činnost všech přístrojů se obnoví. Ale to už ponorka naráží do skály a vzápětí klesá nenávratně ke dnu… Poté, co americké námořnictvo zachytí signál z vypuštěné bóje, zahájí záchrannou akci. Z důvodu blížící se bouře požádá o pomoc i posádku nedaleké podmořské ropné plošiny. K posádce plošiny se přidává skupina vojáků a také Lindsey Brigmanová, konstruktérka plošiny. Po pobytu v přetlakové komoře se začne u velitele vojenské jednotky, poručíka Hirama Coffeye, projevovat přetlakový syndrom způsobující šílenství. Snaží se za každou cenu skrýt. Z plošiny, jejímž velitelem je Bud Brigman, ex-manžel Lindsey, se vydává původní posádka spolu s vojáky k potopené ponorce. Na místě ale zjišťují, že nikdo nepřežil. Během průzkumu ponorky se znovu objevuje neznámé světelné plavidlo způsobující výpadek proudu. Po návratu na plošinu dostane poručík Coffey rozkaz od velitele odmontovat z ponorky jednu jadernou hlavici. Domnívá se totiž, že jde o ruské plavidlo. Původní posádka se o tom ale nemá dovědět… Kvůli zuřící bouři nad hladinou se ulomí jeřáb kotvící plošinu. Zřítí se do vody a dopadne přímo na plošinu, která je tím velmi poškozena. Začne do ní vnikat voda a při vzniklém chaosu pár členů posádky zahyne. Zbylí členové se snaží plošinu opravit. Během oprav mimo plošinu se před Lindsey objeví mimozemské plavidlo. Její zážitek jí však nikdo z posádky nevěří… (TV Prima)

Emzet

Abyss je pro mě pravděpodobně vrcholem Cameronovy tvorby. Představuje pro mě vrchol "filmové práce", vrchol doby, kdy se ještě dechberoucí vizuálno nedalo "ošulit" digitálními efekty (nic proti nim, ale přeci jen je to o něčem jiném), vrchol Camerona coby experimentátora (od Propasti dál už jenom "piluje". Opět míněno v tom nejlepším slova smyslu). Propast je důkazem, že minimalismus a megalomanství se vůbec nemusí vyvracet. Je silně pacifistickým filmem. Je filmem, u kterého se informace o natáčení svou záživností skoro rovnají filmu samotnému. Alespoň pro mě, coby (pod)vodního fanatika. Atmosféra je v tomto snímku budovaná tak neskutečně zručně, že jsem při některých scénách musel zapauzovat DVD a jít se vydýchat. Tak zručně, že ty tři hodiny utekly jako nic. Střídání horroru, skutečně nervydrásajícího thrilleru (dokud jsem Propast neviděl, měl jsem jen matné povědomí o tom, co toto slovní spojení skutečně znamená), komedie i science fiction ze staré školy. A herci by zasloužili metál, do jednoho. O něco starší a do jiného prostředí umístěný bratříček Sunshine. Emocionálně, tématicky a hlavně kvalitativně si tyto dva filmy můžou s klidem podat chapadla. ()

crozet

Dobrodružný a romantický film v holywoodském stylu, ovšem v originální lokaci podmořských hlubin. Když k tomu přidáte regulérní napětí, relativní nepompéznost, dobrou režii, smysl pro autentično (mj. scéna oživování nebo obsah a forma jednocestné komunikace mezi posádkou a Harrisem a vůbec všeobecně přítomná atmosféra vyskytování se hlubinách uragánem bičovaného oceánu, v neustálém kontaktu s vodou uvnitř) a odmyslíte invariantní momenty holywoodského vyprávění a jednorozměrnosti (které ovšem surové podmínky příběhu v podstatě zlidšťují), jde o skvělý zážitek. Film příjemně kloubí nové holywoodské obsahy s klasičtějším zpracováním, což se ukazuje jako příjemná kombinace. ()

LuccinyFilmy

James Cameron točí velkolepé veleamerické filmy, které vás dvě a půl hodiny ubíjí svou přímočarostí, předvídatelností, melodramatickými závěry a archetypálními, lehce rozpoznatelnými postavami. Mě osobně to nebaví. ()

M1k9

Asi nejpozitivnější ztvárnění mimozemské rasy. Je to hodně dobová záležitost, proto si nevyhrazuju právo na přesné hodnocení. To nepřesné zní. Vetřelec měl exkluzivní nezapomenutelnou atmosféru. Oproti tomu Propast byla nuda. 4/10 ()

Klajnik

Lidi se tu ohání tíživou atmosférou v nehostiném prostředí, ale mě spíš tížila stopáž, tempo i debilita tohohle filmu a to jsem divák, jehož nejoblíbenější filmy sahají až ke 3 hodinám. Pokud však tvůrce chce natočit dlouhý film, musí tomu podřídit obsah. Snímek zkrátka musí mít čim zaujmout a tady to selhává v samotném základu, protože za celou tu dobu mě ani jedna postava nezaujala, což je problém, když v příběhu hrajou hlavní roli lidé. Ve středu toho všeho dění se hašteří manželský pár, jejichž problémy nám jsou utajené. Ženská je hádavá potvora a proto se asi rozvádí. Nechápu toto rozhodnutí. Ten vypjatý moment, kdy se Edd Harris snaží oživit svou ex/neex manželku mi přišel směšnej, protože selhává v samotném základu vší logiky, když jí pár minut táhne na dně moře, kde utone, prochladne a pak jí poskytne první pomoc, která nezabere. Zabere až pár facek a slova: "BOJUJ! NEVZDÁVEJ TO!". Podobných kravin je tam asi tucet a častokrát jsou v dosti zásadních chvílích. Když film selže v takovym momentu, tak ho s klidným svědomím mohu označit za 'ubohý'. ()

VictorMartel odpad!

Potápějící se jeřáb strhává s sebou do hlubiny i od oka mnohem těžší podmořskou vrtnou věž a při propnutí lan se nezastaví, dokud věž nenarazí na okraj skály nad propastí. Stačilo do záběrů zapojit pohyb vody kolem zařízení (navíc asi 0,5 km nad ním právě řádí hurikán), což by dokreslilo fyzikální kontext, v němž je plošina bez ohledu na svou váhu přirozeně nestabilní. Mému pohroužení do příběhu už vůbec nepomáhají zastaralé charakterové stereotypy ani celá ta naivní protiválečná kampaň, dovolávající se planetárně uvědomělého „rozumu“, kterou mám, jako u akčního filmu zpoza oceánu skoro vždycky, problém uvěřit. Konflikt mezi militantně vyšinutým Coffeyem a ostatními na mě nezabíral, naději vyvolávající snová setkání se záhadnou civilizací, v níž se kloubí prvky kléru, totality a mýtu o Atlantidě, mě neoslňují rovněž. Jen někde v poslední třetině iniciativu přebírající Cameronova fascinace podvodními roklemi a silou vody na mě přecházela celkem spolehlivě. To je ale i na 1/5 málo. ()

petikacka

Tak jsem se podívala po x-té na můj oblíbený film ovšem tentokrát se sedmiletým vnukem...No a zase to díky němu dostalo jiný rozměr...Jeho hlášky a předvídání konce scén mě naprosto dostávaly...Jinak film mám ráda pro jeho filozofii a naprostou nadčasovost, což je pro filmy Jamese Camerona už vlastně zcela normální a všechny jeho filmy jsou už vlastně klasika...Za mě 90% ()

husokachna

Mám ten film rád. I když je to asi nejslabší Jamesův film, i když mi celá ta posádka podmořských kovbojů trochu skřípe a dokázal bych si představit víc klaustrofobie a strachu a méně pohádky, pořád je to úžasné podmořské setkání třetího druhu a mrzí mě, že jsem dodnes neviděl SE, pak bych možná ještě víc docenil Cameronovu agitaci. Ale i tak zůstává Propast tím obrovským filmem mého dětství, při kterém jsem ani nedýchal a který si budu pamatovat navždy. ()

Ulrich

Cameron v nejlepší formě. Ač je tento film stojí trochu ve stínu Vetřelců, Terminátorů a Titanicu, jde zřejmě o jeden z jeho technický nejnáročnějších (podmořské podmínky) snímků. Lepší je ale rozhodně Director´s cut, který dává Propasti mnohem zajímavější (temnější) vyznění. ()

Lukoye

Překrásná sci-fi, jako že tento žánr přímo nevyhledávám, tak tenhle filmek vás vtáhne do děje, parádní, překvapivé, originální ()

joker2

Dnes již nezajímavý film, kde se mágové z ILM pořádně vyřádili - hezká je scéna s vodou ve tvaru hada a tváří hlavní představitelky, loď ufounů i s ufounama (proč ach proč jsou tu tak krátce) a velká bublina s letadlovou lodí jako třešničkou na dortu. Už si to moc nepamatuju (kdo si to taky má všecko pamatovat, že jo), což ovšem nepovažuji za chybu svou, ale chybu filmu, který mě asi moc nezaujal. Oč zajímavějším filmem je film Koule s Hoffmanem a Stonovou. I když Harrise mám rád, takže předpokládám, že předvedl standardní výborný výkon. Jen jsem se podivoval, když film běžel v televizi a měl pro sebe vyhrazeno 3,5 hodiny. Co se tam proboha tak dlouho děje? Pro milovníky sci-fi málo sci-fi a pro nepřátele sci-fi naprostá kravina. Lidi lidi, proč dáváte 83%? Vzhledem k tomu, že film je vlastně o mimozemšťanech, ti se však objeví jen na chvíli na konci, tak se dá film přirovnat k Blízkým setkáním třetího druhu - řekněte ale sami, snese tento film takové srovnání? Podle mě ne, protože napětí je budováno naprosto blbě. Takže u mě palec dolů. Post scriptum: Dýchání růžové vodičky je super a režisérskou verzi jsem neviděl :(. ()

hobbitko

Začátek a první část filmu úžasné, člověka to vtáhne do příběhu natolik, že má pocit, že je v té ponorce taky. No a pak to přijde a oni roztomilí tvorečkové se nejen ukážou, oni dokonce vyplavou na hladinu v ružovofialovém talíři, aby zachránili jedno americké manželství...Co dodat. Nemůžu se ubránit pocitu, že z tohoto originálního námětu se dalo dostat mnohem, mnohem víc, stačilo vyměnit scenáristu. ()

HuanCraven

Chtěl jsem dát za těch 171min 5*, ale to, co se stalo po 3/4 filmu je něco hroznýho, co mi úplně pokazilo celej dojem. Do 3/4 má film dokonalou horrorovou atmosféru a já se málem rozplýval nad snad vším, co se v něm jen šustlo. Herce jsem věřil, hudba a zvuky dokreslovaly temné podvodní prostředí. A to samo, to prostředí, perfektně zvoleno. Říkal jsem si, co na tom, že efekty jsou z 89týho, tohle je úžasnej film. Ale pak mě Cemeron znovu (po Avatarovi) zklamal a všechny nadšený pocity ze mě spadly a rázem u mě film hodně klesl. Ale protože jsem idealista, tak nad moralistickým závěrem přimhouřím oko a dám 4* PS: Po nějakém tom přemýšlení si říkám, že si film stejně ty 4* zaslouží, pár chybek tam bylo, ale jinak stejně palec nahoru. ()

Petrus1

Když jsem tento snímek viděla poprvé (asi někdy na přelomu svých pubertálních let) naprosto mě dostal. Hltala jsem každý záběr a nemohla se dočkat, jak to všechno dopadne a co to tam dole je. A tuto odpověď jsem vlastně ani nikdy nedostala. Bytosti z jiné planety, které se rozhodly postavit si domeček nebo spíš městečko hluboko pod hladinou či podvodní vyspělejší tvorové, kteří tam jsou prostě odjakživa nebo existuje ještě jiné vysvětlení? Opravdu nevím a ono to ani není podstatné. Důležitá je ta atmosféra. Tmavá, chladná hlubina a v ní krásná hřejivá fialově (růžově)fosforová stvoření. Jak už to u mě bývá obvyklé, zase jsem si tak nějak nepamatovala, co tam ti lidi vlastně dělají a proč se tam nakonec Ed Harris vydává (u mě nic neobvyklého) a až se budu dívat příště, tak to zase nebudu vědět, tak si to radši napíšu :-) Americká jaderná ponorka narazí do útesu a vrtná plošina s velitelem Budem má za úkol zjistit co a jak (protože pracují čirou náhodou poblíž). K nim se přidají vojáci, kteří mají deaktivovat jaderné hlavice. Jenže velitelovi vojáků Coffeymu přeskočilo (neumí se asi vyrovnat s tlakem, blbec) a když se začnou objevovat světelné potvůrky, myslí si, že tam dole čekají Rusové (kdo taky jinej, že) a chtějí se zmocnit zbraní a tak se raději rozhodne Rusáky rychle zničit a pošle do propasti jednu jadernou bombu. Samozřejmě, že je odhalen a všichni se mu v tom snaží zabránit, ale když je někdo magor, tak udělá cokoli, aby tam tu zbraň dostal. A taky dostane a proto jí musí jít Bud deaktivovat. A jelikož Bud je šikula, tak se mu to povede a ještě se u toho stačí se světýlky seznámit a světýlka na oplátku zachrání život nejen jemu, ale i ostatním přeživším na plošině (protože těm dochází kyslík). Konec pohádky. Ale musím uznat, že tato „pohádka“ na mě působila i teď. Možná měla být jakýmsi předvojem pro trikově dokonalého Terminátora 2, ale byla opravdu výborným a já musím hodnotit plným počtem! Jo a taky se mi líbila ta barvená kapalina, která sloužila místo kyslíku. To bych si chtěla někdy vyzkoušet :-) ()

jane1106

Ano, James nikdy nezklame, ani když se většina filmu odehrává pod mořskou hladinou. I kdyby byl snímek sebedelší, tady nuda absolutně nehrozí. Podvodní scenérie jsou úchvatné stejně jako triky, postavy i vědecké výdobytky (dýchání vody), akorát mě nějak zklamala ta pointa a celkově závěr (u SE). Zkrátka na ty mimozemšťany moc nejsem.:) Jinak Michael Biehn s pološíleným výrazem v těch jeho velkých lesklých očích rocks a knírek mu vážně sluší. "Have you finished the repairs on the acoustical transmitter yet ? - Nope. Why not ? I was having my nails done." ()

Saur.us

Tolikrát propíraná televizní záležitost se ke mě konečně dostala ve speciální edici a těch 32 minut navíc za to opravdu stálo. Cameron zde předkládá opravdové poselství snímku, které televizním divákům zůstává stále ještě skryté. Mír, láska, bratrství hlásají neidentifikovatelné plovoucí objekty pomocí kilometr vysoké vlny. ()