V době studené války byla napadena americká  jaderná ponorka a uvázla v hloubce 20 000 stop. Námořnictvo požádalo speciálně vybavený tým ropných těžařů, kteří pracují nedaleko, aby se ji pokusili lokalizovat a určit příčinu havárie. Ti při riskantním sestupu pod hladinu zjišťují, že mořské hlubiny skrývají tajemství, které nepochází z tohoto světa... Posádka americké nukleární ponorky Montana zaznamená na svých přístrojích cizí plavidlo, které se k nim pohybuje nezvykle velkou rychlostí. Náhle se všechny přístroje vypnou a nefunguje vůbec nic. Když se neznámé plavidlo vzdálí, činnost všech přístrojů se obnoví. Ale to už ponorka naráží do skály a vzápětí klesá nenávratně ke dnu… Poté, co americké námořnictvo zachytí signál z vypuštěné bóje, zahájí záchrannou akci. Z důvodu blížící se bouře požádá o pomoc i posádku nedaleké podmořské ropné plošiny. K posádce plošiny se přidává skupina vojáků a také Lindsey Brigmanová, konstruktérka plošiny. Po pobytu v přetlakové komoře se začne u velitele vojenské jednotky, poručíka Hirama Coffeye, projevovat přetlakový syndrom způsobující šílenství. Snaží se za každou cenu skrýt. Z plošiny, jejímž velitelem je Bud Brigman, ex-manžel Lindsey, se vydává původní posádka spolu s vojáky k potopené ponorce. Na místě ale zjišťují, že nikdo nepřežil. Během průzkumu ponorky se znovu objevuje neznámé světelné plavidlo způsobující výpadek proudu. Po návratu na plošinu dostane poručík Coffey rozkaz od velitele odmontovat z ponorky jednu jadernou hlavici. Domnívá se totiž, že jde o ruské plavidlo. Původní posádka se o tom ale nemá dovědět… Kvůli zuřící bouři nad hladinou se ulomí jeřáb kotvící plošinu. Zřítí se do vody a dopadne přímo na plošinu, která je tím velmi poškozena. Začne do ní vnikat voda a při vzniklém chaosu pár členů posádky zahyne. Zbylí členové se snaží plošinu opravit. Během oprav mimo plošinu se před Lindsey objeví mimozemské plavidlo. Její zážitek jí však nikdo z posádky nevěří… (TV Prima)

Stejšn

Ne, ne a prostě ne. Na první, páté ani desáté shlédnutí mě tenhle film nebere. Řadí se po bok takových snímků, jako Blízká setkání třetího druhu nebo Star Trek - the movie, které bych mohl shrnout větou: "hlavní postavy s rozšířenými zorničkami a přiblblým úsměvek koukají to obrovské barevné hudby". Jakkoli zručně řemeslně udělaná, Propast mi prostě pod kůži nezalezla. Nutno přiznat, že special edition jsem neviděl. ()

vitac.

Slabší z Cameronů... Což o to, řemeslně a designově je to jako vždy krása, Silvestriho hudba hezká (a často je slyšet, že hudební doprovod pro Predator psal nedlouho předtím:)), jenže ten příběh... a ta délka (přestože jsem viděl "jen" theatrical cut). Já jsem se zkrátka čas od času nudil. ()

fordhont

Zajímavý film z prostředí hlubiny. Takové vesmírné drama ve vodě. Kdyby byl konec filmu asi o 10 minut dřív, bylo by to mnohem "epičtější". A director´s cut celému ději dává mnohem větší hloubku (a nemyslím tím doslova) a poněkud jiný význam. ()

curfew77

Je nesmírně zvláštní dostat se k vpravdě klasickému filmu až skoro třicet let po jeho uvedení. U PROPASTI se mi to nějakým řízením osudu stalo a musím přiznat, že to byl nezvyklý zážitek. Samozřejmě že triky za tu dobu přeci jen zastaraly a výčet (z dnešního pohledu brutálních) klišé by byl hodně dlouhý, to ale nic nemění na tom, že tenhle žánrový mix je i v roce 2016 víc než koukatelný - a ve své době to tedy musela být naprostá pecka. Viděno ve "Special Edition" verzi a až na pár lehoučce nezáživných momentů a scénáristických otazníků typu "rivalové do sebe cíleně narážejí v miniponorkách dva kilometry pod hladinou oceánu" je to i po těch letech jízda. Pro mě druhý nejlepší Cameron, hned po ALIENS. 95 %. PS: Je docela dobře možné, že THE ABYSS pro mě nakonec bude paradoxně nejlepším filmem viděným v roce 2016... :) ()

mrclTV

The Abyss je zaujímavý počin. Technicky aj dnes na vynikajúcej úrovni (efekty, triky a vlastne celkové vizuálne prevedenie sú výborné), príbehovo taktiež atraktívne. Vojak psychopat, napätá atmosféra v nehostinnom prostredí, hrozba otvoreného konfliktu mocností a tajné "veci" na dne hlbokej priepasti. Ale bohužiaľ i keď je to dobrý film, mňa jednoducho nezaujal. Má správny mix, ale pre mňa nie je namiešaný. Soráč James Cameron, niekedy nabudúce ti to u mňa výjde. Nemám veľmi rád keď sa zo solídne naštartovaného filmu vykľuje moralistický koniec s poučovaním o detinskosti a podobnými prázdnymi gestami.... ()

knihovna

Můžeme si o Cameronovi myslet ledacos, ale filmy točit umí. Viděl jsem to několikrát a pořád mě to baví. Navíc tady hraje krásná Mary Elizabeth, které to opravdu sekne a je k sežrání. ()

PlayEasy

James Cameron jede podruhé do hlubiny. Divíme se, že to zkoušel po minulém propadáku. Ale zkusil to... A tím nám ukázal naprosto dokonalý snímek. Vizuální stránka tohoto filmu je dokonalá, Ed Harris v hlavní roli taktéž a typická Silvestriho Sci-Fi hudba to jenom podtrhnula. Vynikající režie a scénář a kamera a... prostě všechno :-) 95% ()

I.T.I.S

Cameronova genialita je tady jasně viditelná. Výborně zahrané a zrežírované, tam kde by jiní skončili Cameron jde dál a nebojí se. ()

horor2

Velkolepé, dobrodružné s dojemným koncem :-) Ed Harris mi byl hodně sympatický. Napětím se tady nešetří. Viděny obě verze - doporučuji tu prodlouženou. ()

Pitryx

Tak po spoustě let jsem si dal opáčko, tentokrát s prodlouženou verzí a mám z ní hodně rozpačité pocity. To, co jsem pochopil normálně, mi nyní bylo dáváno po lopatě. Ale budiž. Takže strhávám jen 5 % plus 5 % za dvě zbytečné scény. Ta jedna je zbytečně zdlouhavé oživování Lin a jako druhá ta její zbytečná ufňukanost na konci. Ale pořád je to super film. **** A PŮL ()

mac000

The Abyss, Special Edition by měla být prezentována (a hodnocena) jako samostatný film. Přestože pochopitelně základem je opus, uvedený do kin roku 1989, přidání další půlhodiny dějově posunulo příběh do jiných souvislostí (osvětlujících motivaci činů mimozemské civizilace). Toto posunutí přidává i mlrální rozměr, který v první verzi nebyl až tak výrazný, resp. byl zastíněn akčním dějem a vizuálně dokonalými efekty. Cameron at his best ! ()

PlysovyMacko

Zápletka s ponorku a bombou nie je márna, ale všetko prebijaju mimozemšťania resp. podmorské bytosti žijúce na dne priepasti. Potápačské scény sú neprehľadné a ta najlepšia časť filmu je posledných desať minút - úplná topka. Ešte scéna s oživovanim je silná. ()

hrumsrt

Monumentální scifíčko s totálně dechberoucím vizuálem! Spojení James Cameron a voda znamená naprostou záruku kvality a prakticky i vždy posun v kinematografii. Jeho spíše první pokus pořádně ponořit diváka pod hladinu a ukázat mu svět, který svojí přirozenou krásou a klidem fascinuje už několik generací. Krásný můstek mezi mistrovským Titanicem a revolučním Avaterem. Nádherná postupná dějová výstavba, pro kterou je tento geniální Kanaďan v osmdesátkách tolik proslaven. Tempo mi nepřijde až tak dobře nastoleno, ale omlouvá to fakt, že při podobných sci-fi projektech je to tradiční a naopak to dává možnost více se ponořit do příběhu. Jakým způsobem se tady pracuje s triky a technikou, která pak sežrala velkou část toho rozpočtu, je tolik revoluční, a ostatní tvůrci mohou jen děkovat, že jim Cameron zase posunul hranici, za kterou je potřeba se dostat. Když pak jde Bud do hlubiny atmosféra a napětí si Vás podmaní, ať už byl dosavadní názor na snímek jakýkoli! A pak to finále jako příjemné pohlazení diváka na duši! Ve jistých segmentech je to tak za 8* a jindy zase sotva za tři. Náročný film i pro diváka, který podobné filmy má nakoukané... Snad se někdy dostanu k režisérské verzi a potvrdím tady dost možná i režisérovo absolutórium. 75% ()

O.D.

Neprávem možná trošku nedoceněný film. Director' s cut za mě naprostá pecka, bez které ten film není úplný !!! ()

RafaKrakal

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů od Jamese Camerona. Můj oblíbenec Michael Biehn se ukazuje v životní formě, zdatně mu sekunduje Ed Harris, to vše na pozadí skvěle vyobrazeného podvodního světa, který je každou další minutou "prošpikovanější" stísněnou atmosférou a pocitem neblahé neodvratitelnosti. ()

marek29

Neměl jsem na film klid. Potenciál tu je, ale já ho nevyčerpal. Nicméně nevěřím ve větší úspěch, než 4* i při plné pozornosti z důvodu přítomnosti mimozemské civilizace. Nebo jak tu růžovou pod hladinou chcete nazvat. ()