V době studené války byla napadena americká  jaderná ponorka a uvázla v hloubce 20 000 stop. Námořnictvo požádalo speciálně vybavený tým ropných těžařů, kteří pracují nedaleko, aby se ji pokusili lokalizovat a určit příčinu havárie. Ti při riskantním sestupu pod hladinu zjišťují, že mořské hlubiny skrývají tajemství, které nepochází z tohoto světa... Posádka americké nukleární ponorky Montana zaznamená na svých přístrojích cizí plavidlo, které se k nim pohybuje nezvykle velkou rychlostí. Náhle se všechny přístroje vypnou a nefunguje vůbec nic. Když se neznámé plavidlo vzdálí, činnost všech přístrojů se obnoví. Ale to už ponorka naráží do skály a vzápětí klesá nenávratně ke dnu… Poté, co americké námořnictvo zachytí signál z vypuštěné bóje, zahájí záchrannou akci. Z důvodu blížící se bouře požádá o pomoc i posádku nedaleké podmořské ropné plošiny. K posádce plošiny se přidává skupina vojáků a také Lindsey Brigmanová, konstruktérka plošiny. Po pobytu v přetlakové komoře se začne u velitele vojenské jednotky, poručíka Hirama Coffeye, projevovat přetlakový syndrom způsobující šílenství. Snaží se za každou cenu skrýt. Z plošiny, jejímž velitelem je Bud Brigman, ex-manžel Lindsey, se vydává původní posádka spolu s vojáky k potopené ponorce. Na místě ale zjišťují, že nikdo nepřežil. Během průzkumu ponorky se znovu objevuje neznámé světelné plavidlo způsobující výpadek proudu. Po návratu na plošinu dostane poručík Coffey rozkaz od velitele odmontovat z ponorky jednu jadernou hlavici. Domnívá se totiž, že jde o ruské plavidlo. Původní posádka se o tom ale nemá dovědět… Kvůli zuřící bouři nad hladinou se ulomí jeřáb kotvící plošinu. Zřítí se do vody a dopadne přímo na plošinu, která je tím velmi poškozena. Začne do ní vnikat voda a při vzniklém chaosu pár členů posádky zahyne. Zbylí členové se snaží plošinu opravit. Během oprav mimo plošinu se před Lindsey objeví mimozemské plavidlo. Její zážitek jí však nikdo z posádky nevěří… (TV Prima)

moviepill

Už ako malé decko som pri tomto filme nemal slov. Scéna v ponorke, kde sa Mary Elizabeth obetuje a utopí sa, so mno aj dnes vždy pekne zamáva. Viem ako to dopadne, a predsa som vždy nervózny ako pes. Ak sa k tomu pridá výborná hudba a jeden magor k tomu, vychádza mi z toho film, ktorý rozhodne nepatrí do priepasti filmu. PS: kto vlastne vie, čo a kto obýva Mariansku priekopu - napriek tvrdeniam vedy... :-) UPDATE: po zhliadnutí špeciálneho vydania pridávam šiestu *. O nejaký kúsok to zmenilo vyznenie filmu. Ľudia by si vážne zaslúžili nejaké varovanie v podobe 100-metrovej vlny... ()

DooFooS

Jakmile mě ve vědecko fantastickém filmu zaujme děj, pak už jsem nekritický ke všemu ostatnímu, ale v tomto případě bych stejně nad čím remcat. ()

Mata84

Aj keď tento žáner rozhodne nepatrí medzi moje najobľúbenejšie, tento film ma vážne dostal! Cameron je rozhodne režisér s veľkým P, ktorý to jednoducho vie. Ed Harris v hlavnej úlohe ma veľmi bavil, no ostatní za ním rozhodne nezaostávali. Filmy z prostredia ponorky ma vždy desili, ale tento práve naopak. Má skvelú atmosféru. A som rada, že som videla práve Special Edition. ()

Goodmen

Tak tady se musel Cameron cítit opravdu jako ryba ve vodě. Opět se od něj jedná o monumentální dílo, které nepostrádá vygradované napětí, skvělou atmosféru, sympatické postavy a samozřejmě výborné triky. Co však ubírá snímku je linie s mimozemšťany a závěrečné ponaučení - shlédnuta jen režisérská verze. ()

me3x®

priznávam sa, že som videl priepasť až teraz v októbri 2010, ale aj tak musím povedať, že ma dostala. Naozaj perfektný film a to filmy s ponorkami a vermírnymi, či obyčajnými loďami nemusím. Skvelá hudba. Herci nie ako vystrihnutí z módnebo katalógu - skôr nesympatickí, čo mi v poslednom čase skôr pridáva na hodnotení, lebo už som "precukríčkovaný" a "prebábikovaný" dosť. Efekty - najmä farebnosť až taká nadprirodzenosť vyžarujúca neochabuje ani s tým, že len nedávno som videl Avatara. Taký neponáhľajúci sa, nenáročný scifi film. Pekné a pozerateľné. Aj ta romantická zápletka rozvázajúcich a schádzajúcich sa manželov určite robí svoje. ()

Slam7

Cameron byl vždycky prostě úplně někde jinde! Vždycky o třídu vejš! Propast bych určitě neházel na nižší úroveň než třeba Vetřelce...jako Sci-Fi bych film viděl v hodně vysokejch příčkách!!! Ty andělé jsou fakt úžasný... ()

papuchalk

Na doporučení některých komentářů jsem se pustil rovnou do prodloužené verze. Takže jsem rád hlavně za ten parádní konec, a také některé scény jsou vizuálně a atmosférou tak nádherné, že bych je klidně ještě prodloužil. Nadruhou stranu i režisérská verze ode mne má jen 4 hvězdy, a to proto že v průběhu filmu bych některé scény naopak vystřihnul nebo zkrátil: ) Do té doby než se tam pomine ten zelený mozek je to vynikající film, potom trochu začne rušit demence postav a přehnaně akční honičky na dně moře. Ovšem jakmile zelený mozek zmizí z filmu, je to zase moc krásné. Takže bych vytknul jen to, že tam Cameron nacpal tu svou militantní obsesi, a některé dialogy působí dost kýčovitě, takže si až moc všímáte, že sledujete holywůd. Jinak mne to moc překvapilo, jde na to koukat i v roce 2012. ()

Jungler

Výborná scifárna. Michael Biehn tentokrát není ani zdaleka klaďasem, ale totálním magorem... a docela mu to tak slušelo. Hned na začátku na mě zapůsobila havárie ponorky, která byla imho naprosto dokonale atmosférická. Normálně jsem byl s těmi ubožáky uvnitř té ke dnu se řítící konzervy. ()

Bajislaw

Zamilování hodné postavy, nepopsatelná atmosféra, gradující napětí, revoluční (a nestárnoucí) triky. Propast je mimořádně „imerzní“ zážitek. Taková kombinace mysteriózního dramatu, nervy drásajícího thrilleru a skutečně dojemné romance nebyla na plátně k vidění nikdy před tím, ani potom. Je proto škoda, že Propast není, na rozdíl od těch nejlepších filmů Jamese Camerona, jako Terminátor II nebo Vetřelci, dokonale vystavěný film. Původní sestřih rozmáchlému příběhu ublížil, ale i režisérský sestřih citelně trpí tím, že emocionální vrchol filmu jako takového přichází dlouho před jeho vyvrcholením jeho děje. ()

Gortyna

Na takovýto typ filmů, ve kterých patos se lije po kbelících a emoce mají zabarvení růžové, jsem - bohužel - asi příliš velký cynik. ()

gotham

Mě to teda ničím úchvatný nepřišlo. Tyhle filmy jako Propast, Koule, Hlubina nebo Kontakt mi přijdou na jedno brdo, skupina vědců se ponoří do moře, něco zajímavého tam objeví, pak je tam nějaký boj o život, někdy i někdo zemře, a ve výsledku je jasné, že je lepší nechat to být a zmizet. Vizuálně zajímavé, ale nikoli úchvatné. Navíc příšerně dlouhý film, často dost nudný a pomalý. Za mě maximálně průměr, odmítám tomu dát víc hvězd jen proto, že to je Cameron. 50% ()

Roman1983

zase jedno výborné sci-fi, a ten závěr je prostě neuvěřitelně nezapomenutelně nejkrásnější .. "Brigman opět vysílá" .. 5* ()

VanBradley89

Viděna režisérská verze. Film o mimozemšťanech, ve kterém mi paradoxně část na jejich lodi přišla nejslabší. Sympaťák Ed Harris. Skvělý Biehn. Parádní zážitek. ()

jack_scott

Standartní verze - Místy zbytečně natahované, celkový dojem ale díky famoznímu závěru výborný. Ed Harris herecky nadprůměrně, ostatní postavy ale nesympatické. 87% ()

J.Mayen

Rozhodně jedna z Cameronových nejlepších věcí. Na tenhle film se můžu dívat zkrátka pořád. Nikdy mě neomrzí. Na rok 1989, když se u nás dívalo na nemocnici na kraji města, a James Cameron natáčel tyhle pecky. Nebe a dudy ()