Tom Horn

• USA Tom Horn (více)

Hlavní postavou tragického příběhu je bývalý vojenský zvěd Tom Horn, který se proslavil tím, že zajal legendárního apačského náčelníka Geronima, a později se stal jedním z úspěšných lovců lidí. Stárnoucího, unaveného pistolníka vyhledá ve Wyomingu rančer John Coble, který mu nabídne práci. Jménem dobytkářů ho najme, aby našel a zlikvidoval početné zloděje dobytka, kteří sužují kraj. Rančeři mu slibují naprostou podporu, ale pouze pod podmínkou, že jeho pověření zůstane utajeno. Tom souhlasí a pustí se do práce. Brzy se mu podaří najít stopu a vypátrat několik zlodějů, které postupně postřílí. Jak na jeho pažbě přibývá zářezů, ubývá v kraji krádeží, a tak se postupně stává největším problémem dobytkářů sám Tom Horn. Aby nevyšlo najevo, pro koho vlastně pracuje, rozhodnou se ho dobytkáři zbavit. Zanedlouho je zastřelen patnáctiletý syn chovatele ovcí Nolta a vše je narafičeno tak, aby stopy vedly k Tomu Hornovi a poslaly ho na šibenici. Tom je zatčen, souzen a pochopitelně odsouzen k trestu smrti. Podaří se mu sice uprchnout, protože však nemá koně, neuteče daleko a je opět dopaden. (Nova Cinema)

jilda

Tenkrát jsem skoro brečel, výborný western se smutným koncem.Jako vždy výborný Steve McQueen ve své poslední roli se rozloučil stylově ()

agassi68

Ďalší z filmov, ktorý by bez herca v hlavnej úlohe ostal bez povšimnutia. Steve McQueen má tú charizmu, ktorá ho oprávňuje k takémuto konštatovaniu. A príbeh nekončí ako väčšina westernov.. ()

Fanak

Velmi netypický western, jemuž hodně kruté vyvrcholení patrně ubírá na mém hodnocení, zároveň však přidává na působivosti. Díky kratší stopáži nevadí ani spíše lyrické laďení fillmu, kde o o nějakém dějovém spádu nemůže být ani řeč. Pro fanoušky McQueena povinnost, pro ostatní zvlášní filmový zážitek, který ale asi bude málokdo chtít vidět vícekrát. ()

Pavel_Pan

Někdo tu nazval Postavu Toma Horna buranem. Ale ono je to přesně naopak. On je příliš nespoutaný a kreativní na to aby mohl v tom venkovském světě přetvářky přežít. Proto vesničané zabíjeli zběhlé samuraje. Rádo se mluví o pravdě, cti a tradici, rádo se tak na venkově a maloměstě tváří. Velmi dobrý film. ()

subic

No jo Steve McQueen už není (nebyl) žádný mladík. Tak trochu jiný western a s tak trochu víc divokou hudbou, která chce dodávat na dramatičnosti, ale výsledek působí spíš směšně. Film podle skutečné události se smutným koncem. Navíc zároveň asi druhý nejslabší film se Stevem McQueenem, co jsem kdy viděl. ()

PlysovyMacko

Čakala som úplne iný film - western s nadupaným dejom a tempom plným rýchlych prestreliek. Film je úplný opak - pomalý, hĺbavý a smutný. Plusom je obrovská charizma Stevea McQueena. Páčilo sa mi krotenie koňa a scéna na šibenici s úplne kľudným hlavným hrdinom. Bolo mi ho ľúto. ()

Gortyna

Jednoznačných pět hvězd (bych dal). Ubírám kvůli scénáristickému lapsu. Proč, u všech všudy, na Toma Horna Organizace narafičila ten podraz, proč se ho chtěla tolik zbavit? Vždyť si ho najali proto, aby vystřílel zloděje dobytka. A když to začal chladnokrevně uskutečňovat a krádeže přestávaly, tak ho pošlou na šibenici. Nerozumím... Jinak vynikající. Reakce Steva na to obvinění, to uzavření se do sebe, mi hodně připomnělo reakci učitele z Honu, obviněného z pedofilie. Ani jeden z nich to okamžitě explicitně nevyvrátil. Ta absurdita obvinění jim sžírala nitro. ()

veverysiak

Viacero podobenstiev v jednom, končiaca filmová legenda, končiaci filmový žáner, končiaca éra kovbojov, oplatí sa vidieť, lebo ohromná nostalgia, takže 65%. ()

AlDelon

V kontextu McQueenovo diagnózy je to z filmu opravdu skrze jeho tradiční posmutněle stoické hraní přeci jen znát. A v jeho utahané tváři. Skoro by se dal překřtít na Odcházení. Vznikl tak netypický snímek (žánru western) -ten kovboj prohrál, nevyhraje a už se nebrání (!). Film se zvláštní atmosférou odchodu. Tom Horn plný prohry ovšem vnitřní výhry, vyrovnanosti, cudné ale pevné hrdosti, klidu odcházení s přesahem k úsměvu, šťastného zážitku, je smířen. Má sice výmluvnou osobu tvrdého kovboje, ovšem jakoby toto byla jen schránka. Ale touží už jen, z posledních sil jako nějaký slaboch to zkouší, ještě jednou se vrátit do hor, k přírodě která je mu tak nebývale blízká....... ()

PTuranyi

Príbeh jednoduchého kovboja a samozrejme boja dobra so zlom a zákernosťou. Zlom tentokrát nie sú banditi aj keď zlodejmi dobytka to začína, ale bohatí farmári. Výborné herecké výkony a pokus o hĺbku. ()

Stealth2

Jeden z nejlepších westernů vůbec, Queen hraje T.Horna velmi přesvědčivě. Zastánce starých a dobrých časů na "divokém" západě se nemůže smířit s nastupující podnikatelskou elitou. jedinou spřízněnou duší se ukáže místní učitelka. Po zinscenované, údajné Hornově chladnokrevné vraždě mladého kluka se dostane do vězení kde se cítí stejně jako Geronimo, kterého Horn pomáhal dostat do vězení....tahle důležitá etapa Horrnova života je ve filmu několikrát připomenuta a jednou naprosto skvěle...doporučuju přečíst knihu "Odvedu vás do Sierra Madre" kde je Horn zmiňován. Skvělý film !!! ()