Ulzanův nájezd

• Česko Na stopě Apačů (více)

Když se apačskému náčelníkovi Ulzanovi podaří utéct z indiánské rezervace San Carlos, vzbudí to v armádní jednotce patřičnou pozornost. Ulzana se skupinkou svých bojovníků totiž představuje nebezpečnou hrozbu, a proto je rychle sestaven stíhací oddíl. Vedoucím tohoto oddílu je poněkud překvapivě ustanoven nezkušený poručík DeBuine (Bruce Davison). Úkolem oddílu je sledovat a stopovat apačské bojovníky, dokud se nevrátí zpět do rezervace, nebo nepřekročí hranice Mexika. Ke spolupráci je přizván také zkušený stopař MacIntosh (Burt Lancaster) a apačský armádní zvěd Ke-Ni-Tai (Jorge Luke). Brzy po svém útěku Ulzana podniká sérii brutálních nájezdů na venkovské usedlosti a stává se postrachem pro celé okolí. Když se s následky apačského plenění setká nesourodá skupina pronásledovatelů, všem dochází, že musí Ulzanu zastavit za každou cenu. Začíná napínavá honička, která vyústí v krvavý střet obou skupin... Ulzanův nájezd natočil americký režisér Robert Aldrich (Tucet špinavců), který tímto snímkem navázal na osvědčenou spolupráci se slavným hercem Burtem Lancasterem. Společně natočili již v roce 1954 další dva westernové snímky Apač a Vera Cruz. Ulzanův nájezd přestavuje poměrně drsný westernový snímek, který zdařile tematizuje rasovou nesnášenlivost, vyniká napínavým dějem a zdařilou psychologií postav. (Česká televize)

strikeman

Nízkorozpočtový western s jednou dobovou hereckou hvězdou, jednoduchoučkou zápletkou a nijak zvlášť povedeně zpracovaými akčními scénami, nicméně s příjemnou stopáží, charismatickými postavami a absencí nudných pasáží. 60% ()

MickeyStuma

Velice povedený drsný a dokonce i v jistém smyslu temný western. Slavný Ulzana se svými bojovníky na útěku z rezervace drancující vše na co přijdou. Pověst Apačů coby nejdivočejších indiánů tu je tedy s respektem zachován. Na stopě jim je zkušený stopař a veterán McIntosh, výborně ztvárněného Burtem Lancasterem. Divoký západ je tu opravdu divoký a tak bez zkušeností a jistých znalostí je leckterý 'zelenáč' ihned ztracen. Silný scénář, skvělá výprava, povedená kamera. Zkrátka skvělý filmový zážitek. ()

kkarx

Jeden z mála westernů, kde indiáni, zde Apači, nejsou za úplné blbce, kteří se nechávají zabít snadno jako mouchy. Ba naopak, jsou lstiví a dají se ztěží dopadnout. Jen tomu závěru, kdy si zkušený stopař z vlastní vůle vleze do pasti, jsem nějak nevěřil. ()

JimiH

Já chápu, že přes všechno to chlapáctví a rodokapsový charakter to mnozí přehlídnou, ale pro mě je tenhle film duchovním dvojčetem Griffithova Zrození národa. Tolik bigotnosti a rasismu se jen tak nevadí. Klišovitost postav a neustále se střídající stejné typy scén snad ani nemá cenu rozebírat. Po stránce formy jde ale o dobře natočený film. ()

Kakho-oto

Čekal jsem podstatně drsnější a především akčnější podívanou. Film není špatný, avšak viditelně zaostává za dějově podobným filmem Souboj u El Diablo (1966) či nedávno natočeným snímkem Nepřátelé (2017). Východní Němci použili postavu Ulzany ve dvou filmech s Gojko Mitičem (Apači 1973, Ulzana 1975). V těchto případech byl apačský válečník Ulzana pochopitelně vykreslen úplně opačně než v americkém filmu Ulzanův nájezd. ()

bearmeedek

Ne náhodou je tento film vysílán v TV v cyklu Velikáni světového filmu. Od začátku je z něj cítit velkofilm pro kinosály. Postava Ulzany se vyskytovala i ve filmech z NDR a je vidět znatelný kontrast v podání této postavy na různých kontinentech, nebo přesněji v rozdílném smýšlení. Kdyby v té době exitovali NDR-áci v Americe, určitě by je vojáci naháněli stejně jako Apače. Film se kromě ztvárnění tvrdé reality věnuje i psychologii postav a nenahrává ani jedné straně. ()

thomasnikrs

Kterej zasranej pičus dá filmu tři názvy... Na stopě Apačů a pak Ulzanův nájezd... po slovenštině Krvavá Machetra Apačov...?? ()

ilclassico

Apači jako hipíci na tripu, Lancaster jako starý lovící pes, a Davison jako mladé ucho, brodící se kalem. Kvalitu filmu pro mě sráží závěrečná přestřelka, která, ať se tvůrci nezlobí, nemá logiku a nejde jí uvěřit (když už se dali na tu psychologii). V rámci žánru za 3,5. ()

zigy

Syrové, a další plus: dobrá postava ostříleného vlka Lancastera a jeho střety názorové s mladíčkem velitelem. Jinak dost nuda v prérii. Napětí špatně vybudováno. ()

jopal

50 rokov od natocenia pozeram na film, ktory som este nevidel. Realisticky, bez rasistickej korektnosti, bez skrupul a s velkou pravdepodobnostou bliziaci sa realite. Nemam mu co vytknut (snad len neprelozenu komunikaciu medzi indianmi), plny pocet. ()

Winster

Az na tu veselou hudbu co za ne vyhravat, kdyz jsou tam kavaleristi…je to jeden z tech reslistictejsich westernu (neco jako Stopari). Ale teda ten nas dabing je hroznej…a ta koncova prestrelka je opravdu neco :/ ()

PTuranyi

Aj keď ide o western, viac ako o rýchle kolty či šľachetné srdce ide v tomto filme o vojnovú taktiku a hlboké morálne otázky výberu menšieho zla. Hrdinovia totiž nestoja zoči voči hrdým udatným indiánom či zákerným bielym tváram, ktoré pre zisk ožobráčia hocikoho. Ich protivníkom je partia utečencov z rezervácie vedená ľstivým apačským bojovníkom Ulzanom, ktorý verný poverám svojho ľudu na svojej ceste drancuje a vraždí všetko živé. Na stope mu je oddiel miestnej pevnosti na čele s ostrieľaným zálesákom McIntoshom, vedená greenhornom poručíkom DeBuinom. Tí musia zapojiť všetok um a taktiku, aby nepadli do Uzalnových pascí. Produkcia je veľmi dobrá a Burt Lancaster s so zvyškom hereckého obsadenia dobre stvárnili charaktery svojich postáv. Výsledkom je celkom napínavý film, v ktorom hrdinov nečakajú jednoduché riešenia ani lacný šťastný koniec. 70% ()

Chejpao

Ulzanův nájezd má u mě jeden primát - ze všech filmů, s nimiž jsem měla tu čest, mi způsobil nejintenzivnější depresi, ze které jsem se nemohla vzpamatovat několik dní. Pro odkojence hodných a mírumilovných Indiánů ala Vinnetou je to slušná ťafka mezi oči. Pravda, viděla jsem ho v nějakých patnácti. ()

Agnostik

Příjemná westernovka,nejlépe na nějaké deštivé odpoledne.Klasická dějovka o neposlušných a zlotřilých indiánech proti zkušenému stopaři a oddílu pronásledovatelů 72%. ()

morlumak

Naivní poručík, cynický stopař Lancaster a parta indiánů, co má v plánu zabít vše, co se hýbe. To vše v režii chlapíka, co natočil Tucet špinavců. Povedený netradiční western. ()