Garderobiér

The Dresser

Garderobiér

Velká Británie, 1983, 118 min

Peter Yates

Ronald Harwood (scénář, divadelní hra)

Kelvin Pike

James Horner

Ray Lovejoy

Scénografie:

Stephen B. Grimes

Kostýmy:

Rosemary Burrows

Nejdramatičtější film z divadelního prostředí, který jsem kdy viděla. Ochotný, obětavý a pohotový garderobiér Norman, který dělal skoro více než bylo v jeho silách pro divadelního odsloužilého principála a nedostal za to od nikoho žádnou pochvalu - v takových chvílích se do něj dokážu perfektně vcítit vím jaké to je být nedoceněný a osamocený. Norman si uvědomil jak moc pro něj ten náladový a nemocný stařík znamenal i když mu nikdy neřekl vlídného slova a pokaždé na něj jen křičel. Za dobrotu na žebrotu. Nakonec také krásně propletená linie děje dramatu Král Lear s divadelním životem, všeobecnou nervozitou která k tomu patří, starostlivá inspicientka.. Brilantní!!!Velice oceňuji výkon Toma Courtenaye!(9.2.2012)

Přes veškeré kvality Alberta Finneye, někdejšího osamělého přespolního běžce Toma Courtenaye a jejich úžasných dabérů Oty Sklenčky a Václava Postráneckého se jedná o divácky velmi náročný film. Hlavně proto, že se ve filmu tak málo děje, a přitom je vyjádřeno tak mnoho, celý jeden život velkého umělce, který své profesi obětovat život. Velký koncert dvou velkých herců (2+2), který ale může začít postupně lézt na nervy. Má to ale sakra blbej konec.(25.5.2013)

Poctivej britskej teatrální opus a oslava herectví a Shakespeara. Někdy je to legrace, jindy je to k pláči. Celkově ale přináší výborné herecké výkony a poctu všem hercům v tehdejší Británii. Nepřišlo mi to zlé, ale že bych z toho nadšením skákal do dvou a půl metrové výšky, to se také říct nedá. Je to klasickej anglickej příběh se všemi těmi klady, ale i zápory ostrovního státu.(24.12.2014)

Film o herectví. Film o velkém herectví. Film o velkém herectví plný velkých hereckých výkonů, minimálně tedy oněch dvou ústředních, v jejich případě jde doslova o strhující zážitek! Ale hlavně film jako pocta všem těm anonymním lidem v zákulisí, bez nichž by ve výsledku žádné velké herecké výkony nebyly...(11.10.2012)

Garderobiér je film, v ktorom je skutočnou hlavnou postavou garderobiér. Spomínam to preto, lebo ak by bol hlavnou postavou Sir a bolo by mu venovaného viac priestoru, asi by mal vďaka jeho neznesiteľnosti film nižšie hodnotenia. Príbeh o zvláštnom, loajálnom priateľstve, kde jeden dáva a druhý iba berie, sa tak viac zameriava na toho, kto dáva. Aj ten má svoje muchy, ale má aj skutočný charakter. V kinematografii málo frekventovaná téma divadelného zákulisia, takže za oživenie 80%.(11.10.2012)

• - Tom Courtenay hrál postavu Normana již předtím v divadelní verzi Garderobiéra. V roce 1982 byl za ní dokonce nominován na prestižní Tony Award. (Javert)

• - Autor předlohy Ronald Harwood napsal hru a scénář k filmu na základě svých zkušeností coby garderobiéra u známého shakespearovce Donalda Wolfita. (Javert)

• - Původní divadelní verze běžela na Broadwayi od listopadu 1981 a byla reprízována celkem 200krát. (Javert)