Mluv se mnou

• Austrálie Talk to Me (více)

Skupina přátel narazí na záhadnou mumifikovanou ruku, o níž zjistí, že je může dočasně spojit se světem duchů, pokud ji uchopí a řeknou: „Mluv se mnou!“. Nebezpečná hračka se stává hlavní atrakcí na večírcích a vzbuzuje stále větší zájem na sociálních sítích. Během jedné ze seancí se však světy spojí na příliš dlouhou dobu, probudí se a rozpoutají děsivé nadpřirozené síly. (Vertigo International)

Korbitch

Místní buchty a klobásy zase jedou bomby. 72% tpč, chcípám. Už po Barbarian jsem se mlátil hodinu smíchy, když jsem si pročítal místní moudra oduševnělých filmových kritiků. Yop, tady to je dost podobný. Opět hromada iracionálního chování, nulová atmosféra a logika úplně v prdeli. Je totiž úplně běžné, že když máte artefakt, který tohle dokáže, pořádáte párty, máte z toho prdel a vůbec, ale vůbec ne že se nebojíte, ale vy z toho nejste ani trochu vedle. Nevim teda, jak to má omladina v Austrálii, ale já na jejich místě bych vysvětil barák a kolem dokola vysypal tunu soli. Holt děcka v Austrálii jsou asi jinej gang. Dále tu máme fakt, že tenhle film vyhrává s přehledem cenu za nejotravnější protagonisty široko daleko. Živá máma by byla jejich queen, protože tpč, tak přeafektovanou svini abys pohledal. Jo a když už se duchové dostanou do našeho světa, nesvedou nic lepšího, než vám vožumrat palec na noze. Labužníci. Celý ten film stojí na úplně nesmyslných základech a dějových zvratech, ale tady ho budete vynášet do nebes. Asi potahám nějaký horory kolem 50% a dám jim šanci. Podobný rádoby art pokusy fakt nemám za potřebí. A teď je čas na další hodinový záchvat smíchu. ()

TomX2

Spokojnosť. Po dlhej dobe svieži a svojský horor, ktorý do "ghost horror" žánru prispieva niečo originálne. Spočiatku je to taká slušná zábava s prirodzenými a sympatickými postavami (ktoré sú mimochodom dobre zahrané), až dokým nepríde jedna konkrétna scéna. Potom sa to zvrtne. Táto jedna scéna je skutočne nepríjemná a asi prvýkrát po veľmi dlhej dobe som si pri horore (čistokrvnom, dôležité podotknúť) nevedel vydýchnuť a cítil sa blbo. Nanešťastie to v druhej polovici stratí dych a je z toho cítiť, že scenáristi už hrabali len tak z ničoho, aby sa ten film nejak dokončil (čomu sa popravde ani nedivím, v podobných hororoch totižto často býva nejaká "idea", ale stojí a padá na nej celý film, takže keď už je ukázaná, zvyčajne sa nevie čo s tým a teda sa buď neustále dookola opakuje, čo je ten horší prípad, alebo tvorcovia skúsia posunúť dej iným smerom a vymyslieť nejaké, často nezmyselné rozuzlenie), čo je škoda, ale v tomto prípade tvorcovia z toho vyťažili čo sa dalo, aby to dopadlo aspoň trochu uspokojivo. Pozitívnou správou je, že ten scenár nie je hlúpy. Samozrejme, tu a tam sa nájde nejaký logický kiks a tu a tam sa postavy zachovajú debilne, ale divák tak nejak chápe, prečo sa správali debilne a že ten logický kiks bol nutný, čo je rozhodne dobre. Vo výsledku tak ide o nadpriemerný filmový zážitok, ktorý stojí za pozretie, ale hodnotenie mu nechám také triezvejšie, keďže občas (najmä v druhej polovici) to naozaj slabne. Ale aj napriek tomu spokojnosť. ()

Remedy

Skvělý opening, který možná až příliš navnadí na něco, co ve finále divák nemůže dostat. Celé to nejlépe funguje jako sympatický přírůstek do současného hororového žánru, ovšem žádnou silnou ani kdovíjak originální autorskou vizi tu nehledejte. Sem tam se ozve takové „chudší“ Hereditary a do dnešní zrychlené digitální doby zasazené Evil Dead. Není to tak technicky vyšperkované jako třeba letošní Evil Dead, nicméně na ploše devadesáti minut to poměrně svižně odsýpá a jak už jsem psal v úvodu, začátek hodně navnadí. Každopádně se jedná o nadprůměrně zábavnou žánrovku, která hravě strčí do kapsy třeba letošní M3GAN nebo loňský Smile. Do plnohodnotných 4* tomu schází větší údernost a zamrzí lehce nedotažený závěr. Je to přesně na 3,5*. [70%] edit 27.8.2023 - po opětovné kinoprojekci musím zvednout na 4*, napodruhé to celé působí mnohem soudržněji a vlastně to celkem seriózně pracuje s motivem traumatu ze ztráty blízké osoby, které je vynalézavým způsobem kombinováno se zobrazením současné generace, přičemž zároveň dokáže utahovat šrouby a přidat navrch ne(málo) znepokojivých prvků. Jeden z žánrových vrcholů posledních let. [75% po opravě] ()

Vidly10

Ačkoliv stále nejsem fanoušek tohoto žánru (patří mu mé uznání), nikdy nepohrdnu kvalitním snímkem z této tabuizované tvorby. Myšlenka Talk To Me o tlaku okolí, drogách, či mladické nezodpovědnosti je bezchybně vyobrazena pomocí keramické ruky, která kolem sebe po celý film vytváří atmosféru, která by se dala krájet. To vše doprovázeno naprosto špičkovým soundtrackem. Horor jak má být. ()

Rainey13

Nový horor z Austrálie Mluv se mnou na me nemluvil tak, jak jsem ze začátku čekal. Výborné masky, napětí slabší, gore téměř nulové ale nápad bezvadný. Není to asi nejlepší hovorový počin za poslední léta, za pozornost ale určitě stojí. Je to něco nového v duchařském žánru, a díky tomu víme, že novodobá duchařina není mrtvá. Solidní 3! ()

Steven47

Když pominu famózní úvod, tak Mluv se mnou často ani nepůsobí jako čistokrevný horor, ale spíše psychologické drama z prostředí puberťáků. Ve chvíli, kdy však chce vyvolat pořádně děsivou atmosféru, daří se mu to náramně a nepotřebuje k tomu ani laciné lekačky. Hlavní devízou jsou však možná překvapivě postavy. Ty nejenom že nepůsobí otravně, ale ještě je jim věnován dostatek péče, aby si k nim divák našel cestu. Nepamatuju si, kdy naposledy ve mně horor vyvolal jakékoliv silnější emoce, a tady se to navíc povedlo více než jednou. Tempo v první polovině graduje a nejlepšími momenty jsou bezesporu scény s duchy, které díky nápadité režii perfektně střídají různé nálady a na malém prostoru dokáží znechutit a zároveň vyvolat až dojem naprosté pohody. Příběh sám o sobě je zajímavý, dost osobní a hlavně není úplně snadno odhadnutelný. Bohužel po výrazném zlomovém bodu kolem poloviny tempo upadne, což zlepší až úplně závěrečná sekvence. Navíc mám pocit, že některé detaily film úplně uspokojivě nevysvětlí a finále mohlo být ještě o něco delší a intenzivnější. Přesto se přiznám, že u poslední scény jsem měl husinu. Určité výhrady tedy mám, ale lepší horor jsem letos zřejmě neviděl. 8/10 ()

kajas

Pokud byste od Mluv se mnou čekali standardní vyvražďovačku nebo duchařinu, nedočkáte se ani jednoho. Na první opravdu velmi nepříjemnou scénu se čeká polovinu stopáže a ani lekaček tu mnoho nenajdete. Jedná se spíše o psychologický thriller tematizující vyrovnání se se ztrátou blízké osoby. Důležitý pro celkový pozitivní zážitek z projekce pro vás určitě bude fakt, zda dokážete sympatizovat s hlavní hrdinkou, případně s jejími přáteli. Mně se to bohužel moc nepovedlo. Uvítala bych také lépe vygradovaný závěr. Na plánované pokračování se ale klidně podívám. ()

Eldrick

Výborně zpracovaný originální nápad, ale jak už to tak bývá, zároveň trochu overhype vzhledem k tomu, že když už se to rozjede, tak to taky v nejlepším skončí. Největší problém ale tkví v tom, že není komu fandit, protože ani jedna postava není napsaná tak, aby vám na ní záleželo. Režisérká dvojčata s otravným pisklavym hlasem si ale našla svůj niche někdy mezi standardním mainstreamem a elevated horrorem. Jsem zvědav na avizované pokračování. ()

BoredSeal

Průměrná nízkorozpočtová duchařina, nezajímavá zvuková stránka i vizuál nezasloužící si kino, nesympatické postavy snad kromě matky a scénář, který prozradí chápavějším divákům konec předem, vysloveně trpí neduhem "máme zhruba story na 30-40 minut, ale musíme to natáhnout na celovečerák". Potenciální hororový vrchol filmu - seance - film použije jen 2-3x a nedokáže děsit mimo ně. ()

William_

Překvapivě povedená hororová podívaná, po které z kina neodcházím nasraný z jejího nelogického a otevřeného konce. Avšak bez chyb to nebylo a konec si zasloužil aby byl o několik minut delší. Prvních 30 minut byste vůbec neřekli, že se díváte na horor. Oceňuji originální zápletku a jistou jednoduchost děje. V několika scénách jsem se načapal, jak lapám po dechu. Atmosféra je v tomto filmu v pár scénách opravdu úchvatná. Jen škoda že jich bylo jen pár. I tak se jedná o povedený nadprůměrný horor, který se přeci jen odklání z těch zaběhlých břeček, které do nás kina každý měsíc valí ve velkém. 6/10. ()

M.i.k.e

poctivá a chvílemi dost hutná duchařina, která možná nepřináší nic objevného a zásadně nového, ale těží maximum z dobrého nápadu, parádní atmosféry a sympatických postav.  V rámci žánru tu dlouho nebylo nic takhle povedeného...80% ()

bourec

Proč má tenhle australskej kousek momentálně 72% je mi záhadou. První půlka je nudná, a k hororu, potažmo dramatickýmu filmu má hodně daleko. Navíc ta skupinka mladejch lidí byla velmi nesympatická, a zjevně pod záštitou duhový vlajky. Druhá půlka pak nefunkční, reputaci ve strašení si nenapraví, a skončí sice neotřele, ale debilně. Hrůzostrašnej film to byl, ale hlavně svou úrovní. 30%. ()

Rocky88

Hodně velký překvápko. Člověk by ani nevěřil, že v žánru hororu lze ještě vymyslet něco originálního a chytlavýho (což se v případě hlavního artefaktu hodí). Nehraje se tu ani tak na gore efekty (i když těch pár výjevů je výživných), jako na atmosféru. Debilita hlavních postav navíc není tak vlezlá a vlastně každý čin lze s přimhouřenýma očima tolerovat. Stopáž je též příjemná, film nestačí nudit, tak kde je chyba? Bohužel, v konci. Žádná gradace, žádný nápad, přitom si to o větší vyvražďovačku a toulky jinosvětem přímo říkalo. A ruku jako sexuální pomůcku taky nikdo nevyužil. ()

MrPierc

Nepříjemná a skvěle vymyšlená brána do světa mrtvých. Kola se roztáčí, ruce podávají ale lidské mozky to nedávají. Co je realita a kdo je tady v pasti? Dosti mě ten film potrápil. ()

Sludger

Austrálsky horor prekvapil. Síce ide v jadre o duchársky príbeh, je cítiť, že je iný. Má osobitnú atmosféru, svojskú štruktúru, zaujímavý námet a hlavne sympatické postavy. Ani jedna ma neiritovala, čo často býva zvykom.   Musím pochváliť aplikáciu masiek priamo na hercov, vďaka čomu mŕtvi pôsobili naozaj desivo, creepy a nie umelo ako u väčšiny nových filmov. Taktiež desivých a creepy scén sa celkom nazbieralo (olizovanie nôh!), dokonca mi párkrát prešiel mráz po chrbte.   Keď odlúpneme vrstvu hororu, pod povrchom desu nájdeme drámu o vyrovnaní sa so samovraždou matky alebo výbornú metaforu na hazardovanie s drogami a alkoholom.   Kebyže by som mal byť zlý, mohol by som povedať, že nešlo o najoriginálnejší film. Inšpirácia pochádzala z Evil Dead, Šiesty zmysel alebo aj od iných súčasných duchárskych filmov. Talk To Me je hororové prekvapenie z Austrálie. Osobitné podanie duchárskeho hororu s presahom do vážnych rodinných tém, so svojskou atmosférou a vydarenými desivými scénami. Utekaj do kina! ()

dubinak

Hodně hodně osvěžující koncept, který disponuje svou nepředvídatelností a naprostou jednoduchostí. Člověk by si podle hrubé synopse řekl co to bude za blbost, ale ono ejhle a máme tu jeden z nejoriginálnějších a nejsurovějších hororů tohoto roku. Líbí se mi na tom, že to není další kino tuctovka, kterých vidíme za rok nespočet a rázem na ně stejně zapomeneme. Tady jsou jak strašení, tak i postavy pojaty chytře a efektivně a stěží bych to k něčemu přirovnávala. Malinko mi to možná evokovalo Smile z minulého roku, ale jen hodně z dálky. Tenhle australský kousek je jak říkám nedefinovatelně unikátní a asi funguje právě svou neotřelou bizarností. Na dvojku se budu opatrně těšit. ()

Ondatra

Přišlo mi to jak takový teen horor. Chvílema mi to připadalo jako v seriálu Euforie, zejména při těch částech, kde postavy jen leží v posteli a přemítají nad životem. Působí to dobře depresivně a je to aspoň nějak obzvláštněné. Prostě další psycho horor. U zbytku filmu jsem se ale spíše nudil. Ani scény s rukou, kde byla nějaká ta akce a dělo se tam něco, tak ani to mě moc nenadchlo. Občas jsem si říkal, že je to další horor u kterého se budu spíš smát, než mít strach. Ale to může mít samozřejmě každý jinak. Chválím ale maskéry, který si dali tu práci, aby udělali tak skvěle hnusné kostýmy. Doufám, že mě nebudou doprovázet ve snech. Na to, ale jak byl tento film tak očekávaný a hromada lidí se na něj těšilo přes rok, tak pro mě spíš zklamání. 6/10 ()

PavelVanekArt

Nepříjemné přesně tak, jak slibuje logo A24. Jen já čekal o maličko víc, bylo vidět, že je to otevřeno více komerčnímu divákovi a nehraje to tolik na subjektivní notu jak Hereditary a VVitch. Tohle mám na úrovni s Men, ale na první tři příčky to nemá. Efekty, a originální pojetí prakticky všeho co se na scéně dělo, byly na hodně vysoké úrovni a klidně mohli ještě přitlačit na gore a morbiditě celkově, co si tak uvědomuju, tak tam skoro nikdo neumře. Skoro. Samozřejmě tam bylo i pár věcí k nasrání, třeba hlavní ženská herečka/její postava. Slušnej nadprůměr, ale jestli mi to stálo za to čekání a ten hype? Asi trochu jo. 4* a.k.a 80% ()

angel74

Předně musím uznat, že to byla dobrá volba obsadit do hlavní role neokoukanou tvář nadějné herečky Sophie Wilde. Právě ona v podstatě táhne celý film nahoru. Přes pomalejší začátek se děj celkem slušně rozjíždí, ale někde za půlkou začíná přibývat nelogičností a finále nemá tu správnou gradaci napětí. Škoda promarněného potenciálu, z toho námětu se dalo vyždímat mnohem víc. (65%) ()

FrankSusta

Jsem zklamán... víc než jsem očekával - mimochodem, pro hnidopichy, toto tvrzení musím vysvětlit. Jde o to, že na tento film jsem se opravdu těšil, proč taky ne, když to má něco společného s A24 (což je ve většině případů srdeční záležitost v dobrém slova smyslu). Ke všemu dost výchvalných ohlasů, zajímavé ukázky, nápadu a příslibu originálně pojatého (A24) hororu s nějakou tou duchařinou. Ale též jsem očekával, že budu zklamaný, protože přeci jen to má označení jako pouhopouhý ''horor''. A jak někteří z vás mohou vědět, s tímto žánrem mám problém, protože slibuje všemožný děs a hrůzu... no a na mě to nepůsobí (snad krom Záhady Blair Witch). A ke všemu se ve většině případů se postavy chovají jako idioti (ale existují vyjímky, třeba v Čarodějnici též od A24). Ale tohle je sakra A24!!! Musí to být pojato originálně. No a tak... jsem zklamán. Přišlo mi to jako tak nějak vycucaný z prstu, skoro jako by si režiséři u debutu (btw, jejich první film - já bych svůj první pojal hodně jinak) řekli: ,,Hele, je to domluvený, máme A24, řekneme prostě, jak autorský to bude a finance se posypou, teď už jenom nějaký nápad.'' Minimálně na mě to tak působí. Příběh je zkrátka takový nijaký, poučení ''v detailech'' (jak to studio dělává, zde to má být sociální sítě a mobily celkově) působí naopak vlezle a ani se nijak nezužitkuje, protože v druhé půlce na to tvůrci očividně zapomněli, jednotlivé scény nudné a když dojde na brutálnosti, je to skoro až přes čáru a trochu moc. Hlavní postavy jsou nezajímavé a otravné (ale aspoň dobře zahrané), hlavní zápletka taková jakoby nedokončená a závěr už úplně mimo (klasicky se urval ze řetězu (A24), což ale u něčeho takovýho nemá žádný smysl a jen si to zhoršuje - na druhou stranu, úplně poslední záběr mě don util říct tuto větu: ,,Co k*rva...? Jo aha!''). Zkrátka a dobře, na mě to nemělo žádný vliv. Ale abych jim jenom nekřivdil, musím to i trochu sem tam něco pochválit. Kupříkladu moc pěkné filmařské řemeslo, především pak kameru, která je moc zajímavá a některé její pohyby jsou skoro až nevídané (moc pěkně zvládnuto). Nebo úvodní scénu musím pochválit, jejíž zhotovení na jeden záběr udělá alespoň něco... a fakt se mi to líbilo. Nu, a co víc říct? Už asi nic moc. Pakliže by se mě někdo zeptal, zda mu film doporučuji, tak bych neuměl odpovědět... je to zkrátka strašně mezi, protože jako, nějak to dobré rozhodně je, jenom já jsem asi přesycen tím vším hororem, co za mě nefunguje. Takže netuším. 6/10 ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD