Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Lord Robin z Loxley nachytá ve svých stájích dívku Marian. Robin se do Marian, která přišla do stáje ukrást koně, ihned zamiluje. I dívka opětuje jeho lásku, a tak oba spolu žijí na Robinově hradě. Idylku přetrhne až příkaz šerifa z Nottinghamu, kterým Robina posílá na křížovou výpravu do Svaté země. Robin skutečně odjede a mezi křižáky se účastní dobývání jakéhosi orientálního města. Při bojích je zajato velké množství zajatců. Robin zažije šok, když vidí, jak jeden z křižáků se svými lidmi, Gisbourne, zajatce mučí a popravuje. Robin se pokusí zabránit popravě syna jednoho ze Saracénů, Yahyi. Gisbourne Robina postřelí šípem a nechá ho naložit na loď, která odplouvá zpět do Anglie. V podpalubí lodi se skrývá i Yahya, kterému se v nastalém zmatku po Robinově vzpouře podařilo uprchnout. Robin nachází svůj hrad v troskách, po Marian není nikde vidu ani slechu. Z nápisů, které Robin najde rozvěšené po hradě, pochopí, že hrad zabavil sám šerif z Nottinghamu. Robin v blízkém kostele vyhledá zpovědníka Claytona. Od něj se dozví, že Marian byla vyhnána z hradu a že teď žije v dolech u Nottinghamu. Robin se tam vypraví a Marian skutečně uvidí. K jeho zklamání má však Marian už jiného muže, Willa Tillmana. Zlomeného Robina vyhledá Yahya, který ho přemluví, aby za sebe bojoval. Robin, pro kterého je Saracénovo jméno nevyslovitelné, začne říkat Yahyaovi „John“. John přesvědčí Robina, aby se spolu pokusili porazit šerifa a osvobodit lid. John také začne Robina trénovat ve střelbě z luku a v saracénských bojových uměních. Robin skutečně přepadne šerifovy výběrčí daní. Se získanými penězi se přihlásí na audienci k šerifovi a hned ho podaruje penězi. Robin začne hrát nebezpečnou hru. Přes den vystupuje jako lord Robin z Loxley, v noci pak obírá šerifovy výběrčí daní a peníze rozhazuje mezi obyčejný lid. S jídlem roste chuť, a tak Robin s Johnem naplánují vyloupení šerifovy pokladnice. Plán sice nevyjde, ale Robin se dostane až do pokladnice a také se mu odsud podaří uniknout. To vyvolá nespokojenost muže, kterému šerif ve skutečnosti slouží, arcibiskupa. Ten kvůli loupežím dokonce do Nottinghamu dorazí. Chvíli před arcibiskupovým příjezdem vstoupí do šerifových služeb i žoldnéř Gisbourne, se kterým měl Robin tak nepěknou zkušenost. Robin si ale umí poradit. Vetře se do přízně samotného kardinála. Díky tomu se mu podaří zjistit, že kardinál se šerifem zradili anglického krále a peníze, které šerif vydře z poddaných, ve skutečnosti posílá Arabům, aby ti jimi financovali boje proti anglické armádě ve Svaté zemi a kardinál se šerifem měli čas připravit krále o trůn. Šerif se chce mocnému kardinálovi zavděčit, a tak pošle do dolů své vojáky, aby ještě více okradli poddané. Marian však už organizuje odpor a to jí pomalu stojí krk. Gisbourne ji zajme uprostřed zkázy rabujících vojáků. To Robin s Johnem vidí a ženu zachrání. Při záchraně však do rukou šerifových vojáků padne John... (TV Prima)

(více)

Recenze (71)

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Televizní verze promítaná i v českých kinech v podstatě sloužila jako konkurence velkorozpočtovému snímku s Kevinem Costnerem ´Robin Hood: Král zbojníků.´ Tady si Robina zahrál Patrick Bergin a přes všechna očekávání tak nějak obyčejně. Uma Thurman jako Maid Marian také zrovna nijak zvlášť neoslnila. Příběh nesmělý, jednoduchý, prostě televizní. Na výpravě si však tvůrci kupodivu dali záležet. Středověk jak vyšitý. Dobře známý příběh je samozřejmě opět upraven a tak nelze porovnávat z literárním dílem z roku 1883 ´The Merry Adventures of Robin Hood´, kterou napsal spisovatel Howard Pyle na základě pověsti o lidovém hrdinovi, který bohatým bral a chudým dával. Pro kina velice slabý film, pro TV vcelku dobrý. A tak záleží, z jakého pohledu se na to dívá. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Ale proč ne, na TV to ujde. Na rozdíl od jiných Robinů Hoodů zde sedí kostýmy i zbraně, jen ty souboje jsou takové pro mládež od 8 let... Ať už se bojuje jednoručákem či obouručákem, útok nepřítele po chvilce šermování skončí jakýmsi odstrčením, útočník spadne a tím je knokautován... Když to udělá houf nepřátel, je to jaksi blbé... Bergina mám fakt rád, ale byl jsem radši když hledal prameny Nilu (Měsíční hory) nebo kvůli krásné dívce, již nemohl mít nechal vysmahnout Drážďany :-) (Mapa lidského srdce).. . Ale v souhrnu se na to při deštivém odpoledni koukat dá. Každopádně je naprosto jasné, že tohle musel Costner s Freemanem brutálně převálcovat . * * * ()

Reklama

Gemini 

všechny recenze uživatele

Ani účast takových hvězd jakými jsou Uma Thurman nebo Jürgen Prochnow na televizním zpracování legendy o Robinu Hoodovi nic nezmohla a film zůstal ve stínu svého bratříčka ze stříbrného plátna. Ale šlo jen o špatné načasování, o nic víc. Při bližším pohledu totiž zjistíte, že je to dobrý film a některé scénky svým nápadem Costnerova Krále Zbojníků i předčí...ale stále je to "jen televizní kousek". ()

Ceberus 

všechny recenze uživatele

Tak jsem konečně zhlédl i třetí verzi Robina Hooda a mohu ji tak srovnávat s Reynoldsovým Králem zbojníků (Kevin Costner), který vyšel ve stejné době a obsahoval podobné scény, a nejnovějším Scottovým Robinem Hoodem (Russel Crowe), který se zabývá Robinem Longstridem ještě předtím, než byl vyhnán do sherwoodských lesů. Zatímco "costnerovka" je spíše komediálně laděná romantická pohádka (ovšem nepostrádající akci), "croweovka" je spíše akční řežbou ve stylu Gladiátora. Tento Irvinův Robin Hood je rozhodně svým podáním bližší costnerovce, proto bych jej lehce favorizoval před croweovkou a udělil lepší tři hvězdy. Jelikož však verze s Costnerem patří mezi mé nejoblíbenější filmy, verze s Berginem už od začátku neměla mnoho šancí ji překonat, což se i potvrdilo. Je to příjemný film, pokud ale máte na výběr, rozhodně se podívejte raději na costnerovku. Mimochodem... zdá se mi to, nebo kněz Tucker měl tady i v costnerovce stejného dabéra? A pokud vás snad nudí klasická podání, můžete zkusit bayovskou variantu Robina Hooda s kulometnými kušemi. :-) ()

sud 

všechny recenze uživatele

Film v době své premiéry zůstal ve stínu Costnerova blockbusteru a ač se nejedná o nic světoborného, za pozornost rozhodně stojí. Musíte vzít ale na milost a nemilost chudou výpravu a pár nelogičností (jak by se lady Marion mohla vydávat za chlapce :-)). John Irvin dokázal vytvořit syrovou středověkou atmosféru, napínavé to rozhodně je a herci nejsou rovněž k zahození. Kromě nepřesvědčivé Umy Thurman (jako Marion byla strašně nevýrazná) a standartního Patricka Bergina (i tak jeden z těch lepších Robinů) zde kraluje Jürgen Prochnow coby démonický sir Miles (podobně jako v Reynoldsově filmu je i v tomto případě nejsilnějším článkem hlavní záporák). Koukatelné dobrodružství na nedělní odpoledne, ovšem Král zbojníků je přeci jen o třídu výš. 50%. ()

Galerie (17)

Zajímavosti (14)

  • Přestože byl snímek natočen pro televizní vysílání sítě FOX, byl uveden v několika evropských kinech, nebo také například v Japonsku. (Terva)
  • Po krádeži peňazí z daní brat Tuck (Jeff Nuttall) hovorí, že si teraz môže dovoliť zjesť labutie prsia na Madeire. Ostrov Madeira, odkiaľ toto víno pochádza, objavili Portugalci až v roku 1419. (Arsenal83)
  • Na začiatku filmu Folcanet (Jürgen Prochnow) povoláva Hooda (Patrick Bergin), aby sa pred Daguerrom (Jeroen Krabbé) ukázal „o siedmej ráno“. Pred vynájdením mechanických hodiniek sa takto čas nemeral. Deň a noc (bez ohľadu na ročné obdobie) boli rozdelené do dvanástich častí, nazývaných „hodiny“ a šiesta „hodina“ dňa bola na poludnie. V 12. storočí výraz „o siedmej ráno“ neexistoval. (Arsenal83)

Reklama

Reklama