Pavučina snů

Dreamcatcher

Pavučina snov

Sci-Fi / Horor / Drama / Thriller

USA / Austrálie, 2003, 136 min

Knihou jsem nedotčený a nejspíš snad právě proto se mi Pavučina snů tolik líbíla. Nadchlo mne zpracování vnitřního skladiště myšlenek a potěšilo sympatické obsazení (leč můj favorit padl jako první). Příjemná mnohovrstvost příběhu (která však je patrně pouhým odleskem původní knihy) udržela naplno mou zvědavost a atmosférická režie zase správné napětí... Po přečtení knihy: Stále si trvám na 4 hvězdičkách. Konec je sice slabý, ale to je patrně jediný skutečně výrazný nedostatek Pavučiny snů...(11.7.2003)

• Jinny

Kasdan zapomněl, že vetřelec klubající se na svět skrz hrudní koš budí respekt, ale když se... No popojedem. Snad až příliš typických Kingovských motivů se mění v dějový zmatek (ne, on vážně není takový magor), Kasdan režíruje atmosféricky, ale bezhlavě, a celé to pro mě zachraňují hlavně kreace Damiana Lewise - "Proč mluvíš jako James Bond?"(30.11.2005)

Mě se to kurva líbilo! Po zdejších komentářích tomu nemůžu uvěřit. Dokonce mě to připomnělo skvělého Donnieho Darka. Ano, bylo to přitažené za vlasy, ale mě se to líbilo, hlavně celkové ladění filmu, dobře použité flashbacky, Morgan Freeman a i ty mimozemšťani byli docela pěkný, jo a taky Daddits byl skvělej ("Ozor a ana edého:-)(9.3.2005)

• Phobia

Knižní předloha patří k průměrnějším dílům S. Kinga, přečetla jsem, docela jsem se bavila, ale tenhle spisovatel umí lépe. Tentokrát filmaři zřejmě sáhli po špatném námětu, který možná ani nešlo natočit lépe. Důvod? Stephen King dokáže naprosto mistrně, dlouze a detailně pracovat s psychologií postav: při čtení poznáváme jejich charakter, myšlenkové pochody, pochopíme motivaci jejich chování a jednání... stanou se pro nás blízkými, zajímá nás jejich osud, držíme jim palce (nebo taky ne, každopádně nám nejsou lhostejní). Tyhle vjemy film jednoduše nepředá, všechno je příliš zkratkovité a působí to tedy odtažitě, hloupě a zbytečně. Kladně hodnotím povedenou atmosféru a vcelku sympatické herce. Pokud nejste příznivci horroru a sci-fi, odečtěte si dvě až tři hvězdičky a tomuhle filmu se vyhněte. 45%(8.1.2009)

• tron

PAVUČINA SNOV (s krycím názvom DADIC) má svoje svetlé chvíľky. "Štvorica z piatich" hrdinov pozostáva z kvalitných hercov (Olyphant, Lewis, Lee, Jane, Wahlberg), atmosféra zasnežených mainských lesov je nádherná, režisér Lawrence Kasdan (SILVERADO) výborne buduje napätie (ticho pred búrkou je miestami až neznesiteľné), kameraman John Seale strúha jednu krásnu scénu za druhou (vločka padajúca do oka, Skladisko pamäte, pochod zvierat) a celé to má niečo do seba (na scenári sa podieľal veterán William Goldman - BUTCH CASSIDY A SUNDANCE KID, MISERY NECHCE ZOMRIEŤ). Lenže bizarná druhá polovica všetko pochová (oscarový Morgan Freeman v helikoptére s rotačným guľometom) a z filmu sa stáva hovno. V podstate doslova. U niektorých (hlavne "záchodových", ale nielen) scén som nemohol uveriť, že ich tvorcovia fakt nakrútili a dali do filmu. Do áčkarského sci-fi hororu za 70 miliónov dolárov. Aj v druhej polovici sa nájde zopár plusov (originálny nápad so "skladiskom spomienok"), ale proste celé je to natoľko WTF, až som nestíhal otvárať nemo ústa a prekrižovávať sa.(24.10.2004)

• - V októbri 2016 sa podľa webu PrettyFamous umiestnil film na 70. priečke v rebríčku "Najhoršie horory všetkých čias". (Paldiny)

• - Mezi původní knižní verzí Stephena Kinga a filmovou adaptací lze najít několik rozdílů. Například ve filmu se objevuje motto SSDD, které znamená "Strašnej svět, den jako den", zatímco v knize jde o PPDD představující "Pořád na prd, den jako den". (Rimer545)

• - Název knihy, podle které je film natočen, měl původní z nít "Rakovina". (Chipsonator)