Pavučina snů

Pavučina snov

Sci-Fi / Horor / Drama / Thriller

USA / Austrálie, 2003, 136 min

• Vitason

Další z Kingových adaptací, která nedopadla zrovna slavně. Ovšem nevím do jaké míry je na vině právě slavný spisovatel, protože příběh Pavučiny snů mi přijde to samé v bleděmodrém jako Tommyknockeři a přece jen louhovat stejný pytlík s čajem do několika hororových čajíků a doufat, že se o něj spálí diváci a né já, je trochu troufalé, ale musím přiznat, že knižní předlohu neznám, takže je jen otázka zda-li to není vina scénáristy. Příběh bych celkově bral jako největší slabinu jinak zřejmě ambiciózního snímku. Dlouho avizovaná překvapivá pointa je celkem rychle prozrazena a závěr tak ztrácí zamýšlenou údernost. Velké ambice dokazuje velice zajímavé herecké obsazení, ze kterého se ovšem herci moc nenadřeli. Morgan Freeam si vystačil s jedním výrazem. Takže doufejme, že pro Thomase Janea byla Pavučina snů jen zahřívacím kolem na Daranbontovu Mlhu. Film nemůžu pochválit ani z hlediska napětí a budování atmosféry, protože když se snímek blížil do finále a měl být tudíž nejvíce napínavý, tak jsem u něj usnul. Pochválit se dají efekty a pár dobrých scén (asi nejvíce se mi líbilo stěhování lesa), což je žalostně málo. Podobné filmy: Věc (1982), The Tommyknockers (1993), Vládci loutek (1994)(31.8.2007)

• nash.

Ani na druhý pokus nemohu hodnocení zvednout. Slibný začátek s okamžiky při kterých opravdu mrazí, pár výborných momentů jejichž výskyt je však s přibývajícími minutami stále vzácnější a jejich vymírání odpovídá rychlosti pádu áčkového horroru někam na úroveň laciného béčka, jenž v sobě nenese už ani otisk Kingova zručně budovaného napětí, propracovanosti postav i příběhu, ani nadsázky, jimiž jsou některé situace vyšperkovány. V závěru se navíc vše zvrhne v totální kravinu, která už nemá s Kingovým románem vůbec nic společného. Nepomohlo kvalitní obsazení ani zkušený režisér, který se s románovou předlohou bohužel nedokázal vítězně popasovat.(5.6.2011)

Knihou jsem nedotčený a nejspíš snad právě proto se mi Pavučina snů tolik líbíla. Nadchlo mne zpracování vnitřního skladiště myšlenek a potěšilo sympatické obsazení (leč můj favorit padl jako první). Příjemná mnohovrstvost příběhu (která však je patrně pouhým odleskem původní knihy) udržela naplno mou zvědavost a atmosférická režie zase správné napětí... Po přečtení knihy: Stále si trvám na 4 hvězdičkách. Konec je sice slabý, ale to je patrně jediný skutečně výrazný nedostatek Pavučiny snů...(11.7.2003)

• Shakers

Tak toto je veľmi ťažká stráviteľná jednohúbka. Jasné nemusí to byt jednohúbka, no mám pocit, že väčšina sa k tomuto už nevráti. Pavučina snov je síce nabitá zvučnými menami (Kasdan, King, Goldman, Lewis, Jane, Freeman, Olyphant, Sizemore, Walhberg) a aj keď na začiatku sa táto Kingovka tvárila zaujímavo, mal som v tom bordel od začiatku. Nakoniec sa pár veci vysvetlí, ale srací mimozemšťania alias ďalšia odroda votrelcov Ripleyovej (dokonca to vo filme spomenuli) ma čoraz menej a menej brala. A to mám tento žáner rád. Síce si to stále držalo svoju záhadnosť, ale neskôr (keď Kasdan omylom zasurfuje do Bečkových vôd) vás čoraz menej výrazné postavy a efekty prestanú baviť. Škoda, a pritom to začalo celkom zaujímavo. 50% - 2*(26.4.2015)

• Phobia

Knižní předloha patří k průměrnějším dílům S. Kinga, přečetla jsem, docela jsem se bavila, ale tenhle spisovatel umí lépe. Tentokrát filmaři zřejmě sáhli po špatném námětu, který možná ani nešlo natočit lépe. Důvod? Stephen King dokáže naprosto mistrně, dlouze a detailně pracovat s psychologií postav: při čtení poznáváme jejich charakter, myšlenkové pochody, pochopíme motivaci jejich chování a jednání... stanou se pro nás blízkými, zajímá nás jejich osud, držíme jim palce (nebo taky ne, každopádně nám nejsou lhostejní). Tyhle vjemy film jednoduše nepředá, všechno je příliš zkratkovité a působí to tedy odtažitě, hloupě a zbytečně. Kladně hodnotím povedenou atmosféru a vcelku sympatické herce. Pokud nejste příznivci horroru a sci-fi, odečtěte si dvě až tři hvězdičky a tomuhle filmu se vyhněte. 45%(8.1.2009)

• - Mezi původní knižní verzí Stephena Kinga a filmovou adaptací lze najít několik rozdílů. Například ve filmu se objevuje motto SSDD, které znamená "Strašnej svět, den jako den", zatímco v knize jde o PPDD představující "Pořád na prd, den jako den". (Rimer545)

• - Jako první v ČR měl film premiéru 9. 7. 2003 na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. (Varan)

• - Thomas Jane (Henry) si zahral vo filme aj preto, lebo jeho matka je veľkou fanúšičkou Stephena Kinga. (Raccoon.city)