Pavučina snů

Pavučina snov

Sci-Fi / Horor / Drama / Thriller

USA / Austrálie, 2003, 136 min

• Pepinec

Ajajaj... Tak hezky to začalo, rozporuplně pokračovalo a naprosto pablboidně skončilo. Přitom stačilo nechtít být tak senzací posedlí, milí tvůrci. U sci-fi platí podobné pravidlo, jako třeba u striptýzu. Většina žen u něj totiž vypadá lépe v prádle, než se svlékne. Přičemž platí, že je lákavé a poutavé spíše to, co si musí lidský mozek vlastní fantazií domyslet. Pokud se tedy někdo rozhodne věnovat počítačovým nestvůrám v rouchu čiré odhalenosti na plátně více času, než samotným hercům, musí to mít zatraceně velkou úroveň, aby divák od počátečního úleku, přes následné otupění nedospěl až k závěrečnému výsměchu. Morgane Morgane. Takto propůjčovat své jméno srágoře, která si jako ´bonusem´ bere na paškál Stephena Kinga...(14.6.2011)

• Jinny

Kasdan zapomněl, že vetřelec klubající se na svět skrz hrudní koš budí respekt, ale když se... No popojedem. Snad až příliš typických Kingovských motivů se mění v dějový zmatek (ne, on vážně není takový magor), Kasdan režíruje atmosféricky, ale bezhlavě, a celé to pro mě zachraňují hlavně kreace Damiana Lewise - "Proč mluvíš jako James Bond?"(30.11.2005)

Mě se to kurva líbilo! Po zdejších komentářích tomu nemůžu uvěřit. Dokonce mě to připomnělo skvělého Donnieho Darka. Ano, bylo to přitažené za vlasy, ale mě se to líbilo, hlavně celkové ladění filmu, dobře použité flashbacky, Morgan Freeman a i ty mimozemšťani byli docela pěkný, jo a taky Daddits byl skvělej ("Ozor a ana edého:-)(9.3.2005)

Předlohu jsem nečetl, tak nevím, jak dalece tvůrci Kinga nepochopili, ale už takhle od prvního pohledu se mi zdálo, že zřejmě nepochopili. Přinejmenším, že se jim nepovedlo udělat z knihy film. Měl jsem z toho dojem, že jako kniha to musí být velmi zajímavé, ale jako film příšerné. Hlavně se to tříštilo na takových detailech jako je třeba příběh. Jako divák jsem nevěděl, jestli to je o nadpřirozených schopnostech partičky dobrosrdečných kluků, nebo o jejich sociálních problémech, nebo o problémech připravenosti na národní úrovni, tajné invazi mimozemšťanů nebo dokonce přímo okázalé invazi mimozemšťanů, kteří jsou kdovíproč zlí. Snad kromě zajímavého hereckého obsazení a několika, atmosférou nápaditých, pasáží nenabízí nic, co by stálo za řeč. Jen povzdychnutí na konci filmu: "Ach, a mohlo to bejt tak zajímavý."(2.5.2013)

• Rob Roy

Před filmem jsem četl knihu. Prvních 60 minut je opravdu dobrých. Hodně věrně se příběh drží knihy, hlavní čtveřice jsou poměrně sympaťáci a hlavně to má atmosféru. Ovšem poté se to zvrhne ve slátaninu, která nemá s knihou moc společného a závěr tomu nasadí korunu. I tak si myslím, že se to možná bude více líbit ( nebo méně nelíbit ) těm, co četli knihu, protože spousta motivů, důvodů a informací není ve filmu vysvětlena ( kvůli délce filmu, to je ale problém většiny adaptací Kingových knih - jak chcete 600 stran převést do dvou hodin ), jen naznačena. Téměř celá druhá polovina filmu vypadla. Scény z mládí se vůbec nepovedly, Duddits taky ne ( vše je ještě umocněno dabingem ). A rozhovory Jonesy/Pan Šedý jsou vyloženě trapné. Na skladiště paměti si stěžovat nemůžu, protože nevím, jak jinak by se to dalo natočit. Herci jsou až na Henryho ( Thomas Jane ) v pohodě ( obzvláště Bobr a Pete ). Závěr: Lepší dvě hvězdičky a pokud chce někdo točit delší Kingovu knihu, měl by to točit se vším všudy - když bude kvalitní film, divák v kině ty tři hodiny vydrží.(23.2.2004)

• - Celosvětová premiéra proběhla 6. 5. 2003 na ShoWest (Národní asociace divadelních majitelů založené v roce 1965). (areal1)

• - Jako první v ČR měl film premiéru 9. 7. 2003 na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary. (areal1)

• - Název knihy, podle které je film natočen, měl původní z nít "Rakovina". (Chipsonator)