Tragikomický příběh z tragikomické doby - tak by se dala charakterizovat hra Jiřího Hubače, která měla premiéru v květnu 1991. Drama dvou kamarádů, kteří za války jako čeští letci bojovali v Anglii a po návratu domů museli prožít tak dobře známé martyrium, je příběhem o síle přátelství, odvaze překročit sám sebe v utkání s násilím i o právu na zachování lidské paměti. Televizní film režiséra Jaroslava Dudka, který do hlavních rolí obsadil Jiřího Bartošku a Josefa Dvořáka, byl poctěn prestižní mezinárodní cenou Prix Europe v Reykjaviku. (oficiální text distributora)

Welsiot

Vynikající televizní film. Budu se opakovat, ale jen více takových, nikdy nesmíme zapomenout na opravdové hrdiny našeho národa! ()

witeek

Po přečtení komentářů jsem se na film hodně těšil. Téma skvělé. Pocity mám však velmi rozporuplné. Excelentní Josef Dvořák, standard od Jiřího Bartošky. Hrozný obraz i kamera. Na to, že to je z roku 1991, kdy vznikl třeba Tankový prapor, to je ostuda producenta. Vím, že to je TV film a dnes jsme zmlsaní produkcí HBO a celkem kvalitní produkcí ČT. Tohle bylo ale až moc odfláknuté. Škoda. Kvůli hroznému zpracování, ale dobrému scénáři tedy 4*. ()

Forrest G

Výborné herecké výkony. Tento film by se měl pouštět v rámci výuky dějepisu na školách. Je třeba nezapomínat, jaké to tehdy bylo... ()

snikrs

:-) Vítězslav Nezval,hudba-Ludvík Podéšť/Modré a bílé průvody mužů a žen,červené šátečky Pionýrů.Mladý je ten,mladý je ten,kdo bojuje za šťastný život s armádou míru.Hoch s hrdým čelem,osmahlý od práce,má jasné oči,otužilé svaly a dívka sličná,jak růže v zahrádce,tká zítřejší den,v němž ženy neplakaly.Mladý je ten,kdo obrozuje svět,jenž upadl málem do rozvalin,ať je mu 16 či 17 let,mladý,ach mladý je soudruh Stalin.Mladí jsou všichni,kdo nás převedli do nové epochy s Klementem Gottwaldem v čele,mladý je Zápotocký,mladý je Nejedlý,mladá je strana a její ručitelé. Mladý je básník,jenž zpívá pro mladé,mladá je píseň,holubička čistá,my všichni jsme mladí,měšťácký západe,MLADÝ JE KAŽDÝ KOMUNISTA.Modré a bílé průvody mužů a žen,červené šátečky hochů a mladých dívek,mladý je ten,mladý je ten,kdo běží o závod,jak koník zlatohřívek.Mladý je básník,jenž zpívá pro mladé,mladá je píseň,holubička čistá,my všichni jsme mladí,měšťácký západe,MLADÝ JE KAŽDÝ KOMUNISTA. :-) ()

judy

Kniha Nebeští jezdci, (znovu) vydaná v r. 1990 (film jsem viděla až později) a Hřbitov pro cizince (1991) jsou 2 díla, která mi v mých 14 letech otevřela historii, jež mi byla do té doby neznámá a zažehla ve mě celoživotní obdiv a úctu k našim západním letcům. Hřbitov pro cizince je nepatetickým pomníkem komunisty zavržených a umlčených hrdinů, na zdánlivě jednoduchém příběhu vykresluju křivdu, jíž se na nich minulý režim provinil. Charakterní Jindřich Vorel v podání Jiřího Bartošky a zdánlivě kličkující a kompromisy dělající Vilda Semerád v podání skvělého Josefa Dvořáka, dva rozdílné typy hrdinů, z nichž ten druhý dokončuje symbolický "hřbitov pro cizince" - vlastně pro Čechy a Slováky bojující v RAF. Díky panu Hubačovi! ()

futislav

Herecký koncert obou hlavních hrdinů. Jedna hvězda dolů za přílišnou schematičnost záporáků a celkem zbytečnou postavu maminky.. ()

Hombre8

Bylo by absurdní si myslet, že komik není schopen zahrát charakterní roli v dramatu. Absurdní je, když tu roli hraje Komik. :-) Ale to netřeba rozvádět. Film je pěkně napsaný i zahraný. ()

vinducha

Tu nespravedlnost ani není potřeba komentovat . Dobře natočený film o fenoménu , za který se jako občan této republiky stydím , i když jsem se narodil o několik dekád později. Takhle pěkně jsme se jim odvděčili... ()

Pucmeloud

Viděl jsem tuto inscenaci po létech...téma jistě populární v době vzniku tohoto dílka, ale ruku na srdce: toto je tak vážné a smutné téma naší historie, které si zaslouží daleko propracovanější dramatizaci. Možná byl Tmavomodrý svět kýč, ale retrospektivní střihy z kriminálu se svou zrůdností a opravdovostí nedají srovnávat s touto jednoaktovkou. Naivní scény Dvořáka na Hradě...tomu snad nikdo nevěří. Komunisti dokázali být daleko radikálnější a bezohlednější k lidskému postoji. Pro mě jedno z nejslabších Hubačových děl...kde jsou časy Domu na nebesích nebo Nezralých malin. ()

nudel

Precizní film v těžké době. Ukazuje na typické znaky českého národa. Bohužel i v dnešní době se můžeme setkat s takovými lidmi, typickými prospěchářskými. ()

radek.896

Teda, Josef Dvořák se zde hodně vytáhnul a ukázal, že dokáže být opravdu pán herec. Boj proti velkému bratru - SSSR se velmi povedl a hodněkrát jsem se smál, jak to dával Dvořák řádně sežrat jeho bývalým kamarádům, kteří si mysleli, jací to nejsou machýrci, když jim dali komouši pohlavárskou funkci. A ten konec byl hodně flustrující... Letěm vstříc novému osudu a zřítil se v letadlu. Scénka u skleněné výkladní skříňky je nezapomenutelná, když fakt ztratíš nadobro kamaráda, tak jde doba stranou a lidi se chovají opravdu lidsky, že... ()

onden85

Jsem levičák, mám blízko k ideji komunismu (té dobré, ne té co se tu uchytila, v podstatě utopistické myšlence – nejde realizovat mezi lidem) Tento film prostě ukázal hnusnou skutečnost, jaká zde vznikla. A stejně jako vražda Milady Horákové, je to ostudná éra našich dějin. Je zajímavé, že se jedná o film natočený krátce po ,,revoluci´´, tedy v období klidu a sebereflexe. Na podobná témata byla zpracována další díla, ale pachuť propagandy, která se tam objevu je naprosto stejná, jen změnila to, že nefouká od východu, ale od západu. No a pánové Hubač s Dudkem jsou téměř vždy zárukou kvality. ()

LoneGunman

Pozapomenutý klenot naší raně porevoluční kinematografie. Je to samozřejmě dáno i tématem, které je neobyčejně silné a naší novodobé historie se dotýkající. ()