poster

Frankenstein: The True Story (TV film)

Horor

USA, 1973, 240 min

  • darkrobyk
    ****

    Zdařilá TV adaptace s vizuálem kinofilmu. Tvůrci dodrželi hlavní motiv Shelleyové románu, jímž je nešťastné monstrum hledající marně své místo ve společnosti lidí. V románu není přesně popsáno, jak Frankenstein oživil svůj výtvor, jsou zmíněny jen přístroje, které mu dají život. V řadě filmů se tak ustálilo smyšlené klišé - oživení pomocí energie z blesku. Zde naopak tvůrci použili energii sluneční v případě monstra a lázeň s rozličnými chemikáliemi v případě znovuzrození Agathy (Jane Seymourové), která pak stejně kvůli monstru ztratí hlavu, byť to zpočátku vypadá, jako by měla být jeho nevěstou. Zábavné jsou scény s oživováním brouka, motýla a amputované ruky. Zvláštností oproti předloze je to, že Frankensteinův umělý člověk je pohledný mladý muž, který se však začne časem rozpadat a měnit ve skutečné monstrum fyzické i psychické (vizáž připomene dr. Jekylla). Cesta lodí v závěru příběhu nepřinese štěstí ani jednomu z pasažérů. Pěkná kamera předkládá výtvarné momentky, skvělé kompozice, rámování postav mezi hořící svíce, tajemnou laboratoř i tváře krásných žen. Násilné scény jsou mimo záběr, vyjma pěkného rozdupání koňmi a následného přejetí kočárem. Proměna v ohořelou kostru je spíše úsměvná. Překvapilo mě, jak se mi i po dlouhých letech, kdy jsem jej viděl poprvé, film stále líbí.(4.5.2018)

  • Ham.and.eggs
    ***

    Nevim, jak zdejší tvůrci obsahu přišli na délku trvání 240min, ale já viděl verzi, která má něco málo přes 3 hodiny. Celkem fajnová podívaná pro milovníky klasiky a tématu Frankenstein. Jasně, mohlo to být klidně o hodinu kratší, těch komických hlášek a scének tam taky pár je (bráno z dnešního pohledu), ale má to plno kouzelných okamžiků (postup tvorby "umělého" člověka, dekapitovaná Jane Seymour, Michael Sarrazin jako šílený monstrum jak vytržený z libovolné hlavní role libovolného nekonečného seriálu našich televizí) - kvůli kterým stojí za to ten čas filmu věnovat...(2.5.2015)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace