Reklama

Reklama

Děla z Navarone

  • USA The Guns of Navarone (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jen šest mužů stálo mezi životem a smrtí dvou tisícovek vojáků. Píše se rok 1943 a Němci jsou na vítězném tažení Evropou. Jsou už i v Řecku a na všech jeho ostrovech, s výjimkou Kréty a ostrůvku Chrenos blízko tureckých hranic. Ostrůvku, na němž našly dočasný azyl dvě tisícovky unavených, vyčerpaných britských vojáků. Měli by být evakuováni dřív, než vstoupí do války Turecko. Jedinou únikovou cestu po moři však neprodyšně střeží dvě obří, radarem řízená německá děla na ostrově Navarone. Ta nemohou být zničena ani z vody, ani ze vzduchu. Je tu jediná možnost: pokusit se zlikvidovat je přímo. Do vyplutí záchranného vojenského konvoje zbývá jen několik dní a skupinka šesti diverzantů míří v malé rybářské bárce k ostrovu, který je přístupný jen nebezpečným horolezeckým výstupem. Jen na nich záleží, jestli ty dvě tisícovky mužů příští středu zemřou, nebo budou žít... Natočeno na motivy skutečné události, zachycené v románovém bestselleru Alistaira MacLeana. Hvězdnému obsazení dominují Gregory Peck v roli kapitána Malloryho, David Niven jako „génius přes výbušniny“ desátník Miller a Anthony Quinn coby nekompromisní Řek Andrea. Duší celého natáčení byl scénárista a producent Carl Foreman, jehož vliv byl tak velký, že dokonce po prvním natáčecím dni prosadil odvolání původně designovaného režiséra Alexandra Mackendricka a jeho nahrazení J. Lee Thompsonem. Celé natáčení bylo mimořádně náročné a plné nečekaných překážek: David Niven si např. při scéně ztroskotání poranil ret a natáčení dokončoval s otravou krve de facto na revers. I přes vydatnou podporu řecké vlády překročili filmaři rozpočet i termín, odměnou jim ovšem byla řada ocenění oficiálních (Oscar za zvláštní efekty plus 6 dalších nominací, dva Zlaté glóby – nejlepší film-drama, nejlepší hudba – D. Tiomkin) i diváckých. Děla z Navarone se stala jedním z nejúspěšnějších filmů roku 1961. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (114)

Mrkvič 

všechny recenze uživatele

Silné scény, silná témata a skvělí herci (i herečky). Děla z Navarone jsem si pustil s tím, že u tak dlouhé stopáže nejspíš usnu (nojo, ke konci jsem fakt chvíli uchrápnul). Místo toho jsem od začátku žasl nad tím, jak se film prezentuje. Žádné jednoduché válčení, ale v první řadě budování charakterů, které v průběhu filmu musí dělat těžká rozhodnutí. Právě až ten vojenský závěr mě uspal, ale vůbec mi to nevadilo, protože to stěžejní už bylo odvysíláno. ()

Tomco 

všechny recenze uživatele

Starina s extrémne dlhou minutážou (čo však vôbec neprekáža a film ubehne, ako voda) a zastaralými efektami, ktoré v niektorých pasážach liezli dosť na nervy (čo sa čudujem, 47 rokov je dlhá doba). Inak je to však veľmi zaujímavý počin so silnou hereckou posádkou, ktorý treba vidieť - rozhodne som sa pri ňom nenudil. ()

Reklama

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Pokud se film tváří jako válečný film, měl by se tak i chovat. Naprosto fasicnující bylo, že hlavním hrdinům těmř nic nevyšlo přesně podle představ a vždycky na jeden plán přišel jeden nečekaný výser. Což o to až sem je to v pohodě, ale pak ? Každý výser hlavní hrdinové vyřešili během několika sekund, třeba to jak se dostali ze zajetí na SS základně, proboha živého ani Rambo s Jamesem Bondem dohromady by to nezvládli líp. Pokud se v jednom záběru objeví němec, tak jen proto aby byl v druhým zabit našimi hrdiny, kdyby přiletěl americký cvičený holub a vysral se na nácka, a ten by potom padnul mrtvej k zemi, vyšlo by to nastejno. Navíc třeba při lezeckých záběrech jsem si pořád vybavoval film Zvíře, jak Bebel simuluje, že leze na vysoký barák, ale ve skutečnosti se plazí ve studiu po zemi. To vůbec nemá cenu, spousta z vás vyčítá kde jakýmu akčnímu filmu (die hard 4 ) nereálnost a přitom je na tom podobný druh film postaven. Naopak válečný film, pokud se má pyšnit skutečně slovem válečný by měl snad alespoń trochu odpovídat realitě a ne připomínat setkání supermanů se spidermany ve druhé světové válce, ale jak je vidět z hodnocení, vnímám to tak asi sám. Filmu přiznávám pár zajímavých scén, dobrý herecký výkony a kvalitní dialogy, Zejména když jeden z komanda mluví o tom, že je rozdíl někoho zabít střelnou zbraní a nožem. Ovšem stačí si vzpomenout například jak se všichni dostali do zajetí Němců a nikdo z nich neřešil, jak se to mohlo stát, přitom bylo jasný, že je někdo musel udat, až po čase najednou bum, byl odhalen viník, do tý doby ani slovo že by to někoho sralo. Už dlouho jsem neviděl válečný film, který se bere tak vážně a přitom působí tak naivně až trapně. ()

Zagros 

všechny recenze uživatele

Jednoduše takové tradiční zpracování válečného tématu z doby vzniku filmu (rok 1961). Film je velmi dobře natočený, vše korunuje skvělé obsazení a herecké výkony. Nicméně jako celek působí velmi nepřesvědčivě. Příběh a celá mise je hodně nadnesena, včetně těch super děl. Film sice dokáže vzbudit napětí, nicméně nějak předem víte, že hrdinové se i přes občasné ztráty ze sebevětších problémů vždy dostanou. Celá válka, jednotlivé konflikty a německá armáda jsou vykresleny značně naivně a celá mise na mě působí jako napínavé dobrodružství pro chlapy než jako skutečná válka. K lepšímu hodnocení tak chybí větší pocit opravdového nebezpečí z války. ()

vitekpe 

všechny recenze uživatele

Pro me osobne slaby prumer...zjistuju totiz, ze paradoxne valecne filmy mam radeji v soucasnem zpracovani, narozdil od (temer) vsech ostatnich zanru. Aneb, podobne zfilmovani me uspava, pripada mi asi prilis romanove, nebo divadelni, a nejsem schopen to rozumne odkoukat. Uz v pulce se nudim a sleduju hodiny, zda uz nebude konec atd. Ovsem verim, ze milovnikum military a vojenstvi se to treba libi. P.S.: Gia a Irene jsou malo vidane herecky, a jejich pritomnost zde zustava pro me asi jedinym zapamatovatelnym bodem. ()

Galerie (87)

Zajímavosti (28)

  • Jedna z lokalit ostrova Rhodos, kde se natáčelo, byla přejmenována na "Zátoku Anthonyho Quinna" (Anthony Quinn Bay), který nedaleko odtud údajně zakoupil nemovitosti. Na Rhodosu se také natáčel válečný film Útěk do Atén (1979). (džanik)
  • Gregory Peck v pozdějším rozhovoru uvedl, jak ho "dostal" červený nátělník kolegy Anthonyho Quinna, zvláště jeho křiklavost v závěru filmu, kde v pozadí převládaly modrá a šedá barva. (džanik)
  • Carl Foreman, producent a scénárista, byl ve 30. letech členem Komunistické strany, jejíž členové houfně podporovali španělské Republikány a v 50. letech se dostal na hollywoodskou „černou listinu“. Odjel poté do Anglie, kde pokračoval ve filmové práci. (džanik)

Související novinky

Navštivte Noc v Hollywoodu

Navštivte Noc v Hollywoodu

02.09.2008

A nemusíte daleko. Stačí v sobotu 6. září ve 20 hodin zavítat do Dvořákovy síně pražského Rudolfina. Tam se totiž koná slavnostní koncert filmové hudby A Night in Hollywood. Pod moderátorským vedením… (více)

Reklama

Reklama