Neviditelný na útěku

• USA Memoirs of an Invisible Man (více)
Trailer

Nick Halloway se večer opil a druhého dne přišel na konferenci v magnetoskopickém ústavu s třeskutou kocovinou. Vědecké referáty mu jen přitížily, a tak se z jednacího sálu vytratil. Zatímco si dával šlofíka, došlo v objektu k havárii. Ústav byl vyklizen, o Nickovi na pánské umývárně však nikdo nevěděl. Řetězová reakce narušila molekulární pole a budova se vším, co v ní bylo, zmizela lidským zrakům. Na místo se dostavil agent CIA Jenkins, aby případ ututlal. Když zjistil, že neviditelným se stal i jeden muž, dostal šílený nápad: udělá z něj nepolapitelného atentátníka! Od té chvíle se z Nicka stává lovná zvěř. Není sice vidět, ale nebezpečí na něj číhá na každém kroku. Tam, kde má tělo, vidí chodci i řidiči jen vzduch. A zkuste si představit, jak to vypadá, když se Nick nají a potrava putuje zažívacím traktem! Navíc se ještě zamiloval... (oficiální text distributora)

Trailer

castor

Naštěstí to i po letech stále funguje!! I když už spíš „jen“ na tři hvězdy. Lehce arogantní starý mládenec Chevy Chase se opil natolik, až zaspal svoje vlastní zmizení. Částečně se totiž vypařila nejen budova se supermoderní laboratoří, ale také on sám. Kdo by čekal opak, mýlil by se, protože život neviditelného podle legendárního Johna Carpentera není ani trochu jednoduchý. To Verhoevenova verze „neviditelného muže“ byla drsnější a nesmírně zajímavý Holanďan léta páně 2000 solidně poškádlil cenzory – hlavní „oběť“ v jeho variaci likvidovala nepřátele a po svém laškovala s opačným pohlavím, vše v umné kombinaci sci-fi, dramatu, thrilleru – to vše říznuté zvráceným smyslem pro humor. Ani tady se divák nenudí, potěší na svou dobu znamenité triky, naopak si nelze nevšimnout lehce jalového příběhu i méně výrazných vedlejších postav. Daryl Hannah k zulíbání, některé gagy nezestárnou, přesto se to celé houpe na docela průměrné vlně!! ()

ClintEastwood

Pro mě osobně srdeční záležitost a nostalgie z dětství. Sympaťák Chevy Chase, jako neviditelný uprchlík před mocnou rukou americké vlády, milující krásnou Daryl Hannah, se prostě zapsal do mé mysli už dávno a když jsem si teď snímek připomněl, musím uznat, že neztratil nic ze svého kouzla. I ty triky vypadají pořád skvěle a i když film obsahuje několik nelogičností, tak přivřu oči. Stejně jako jsem dlouho film neviděl, tak dlouho jsem nevěděl, že ho režíroval John Carpenter. Jsem rád, že tento režisér pro mě tolik kultovní a výborné podívané The Thing, umí natočit i takovýhle sci-fi kousek pro pobavení. Na plný počet to sice není, ale čtyři hvězdy dávám s čistým svědomím. ()

Oskar

Obsazení Chevyho Chase je možná trochu matoucí. Neviditelný na útěku není bláznivá komedie, jak by se mohlo čekat, dokonce bych ho ani k žádnému žánru neřadil. Šlo zjevně spíš o to najít příběh dostatečně fantaskní, aby se v něm daly předvést tehdy přelomové triky. Pár vtipných a nápaditých míst se najde, to ano. Nevzpomínám si třeba na jiný film, kde by neviditelný muž řešil tak pragmatické problémy (jak se najíst, když si nevidí na ruce, jak si obléct šaty, které měl na sobě při nehodě a tím pádem jsou taky neviditelné...). Několik roztomilých gagů ale nedokáže zalátat absenci zajímavého příběhu a postav. 60% ()

tron

„Ten bol neviditeľný už predtým, ako sa ním naozaj stal.“ Viete čo, ani sa mi to tu nechce detailne rozpisovať, každopádne Carpenter zažil svoje najsilnejšie obdobie v 70. a 80. rokoch 20. storočia, kedy robil kultové horory HALLOWEEN, VEC, HMLA a VLÁDCA TEMNÔT. „Mimo svojho žánru“ sa už až tak dobre necítil (STARMAN, VEĽKÉ PROBLÉMY V MALEJ ČÍNE), ale i tu sem-tam stvoril kult (ÚTEK Z NEW YORKU, PREPADNUTIE 13. OKRSKU). Bohužiaľ, s experimentovaním so žánrami neprestal ani v 90. rokoch. To, že dostal veľké peniaze na trikovú romantickú sci-fi komédiu o neviditeľnom mužovi (Chevy Chase), na úteku pred zlým agentom CIA (Sam Neill), znamenalo v prvom rade to, že TEN Carpenter musel ustúpiť do úzadia a nahradil ho „úsmevný John“ – aby na film mohli chodiť aj deti, tínedžeri, dievčatá, ženy... a vôbec. Výsledok nemá s Carpenterom nič spoločné, napriek tomu to nie je až také zlé a musím uznať (tento komentár oprašujem v máji 2010), že triky sú dodnes obdivuhodné. Tiež sa mi páčilo, že na rozdiel od iných „neviditeľných“ (napr. Verhoevenov drsný triler z r. 2000) sa Carpenter nebojí neviditeľného umiestniť do reálneho veľkomesta (a nie medzi štyri steny podzemného laboratória), vďaka čomu scenár hýri nápadmi (ako si ako neviditeľný objednáte taxík?). Samozrejme, scenár je veľmi štandardný (zlý agent CIA, dobrý vedec, ktorý je ale v poslednej chvíli zavraždený). ()

Gemini

Carpenter skutečně je všestranným režisérem, nicméně tahle polodisneyovská zábavka se plácá mezi komedií s jakýmsi romantickým jiskřením a napínavou sci-fi naháněčkou takovým způsobem, že se na ni podívám tak jednou za pět let, čistě pro zajímavost jestli se můj názor nezměnil. Zatím se nezměnil, ale třetí pokus se blíží:) ()

• Při tvorbě tohoto filmu se výrazně angažoval Chevy Chase, který byl v roce 1992 velkou hvězdou. Chase chtěl, aby film režíroval Ivan Reitman, ten ale projekt opustil, když zjistil, že herec požaduje, aby měl film vážnější vyznění. Po Reitmanovi jej přebral John Carpenter. (Zdroj AXN)
  • Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu H. F. Sainta. (Hans.)