Kdesi uprostřed Covingtonských lesů leží zapadlá vesnice, jejíž hluboce věřící obyvatelé, nedotčeni moderní civilizací, žijí prostým životem. Jejich život ale není jednoduchý, v okolních lesích totiž žijí stvůry, které zabijí každého, kdo vnikne na jejich území. Vesničané v čele s radou starších z nich mají velký strach, ale když nevstupují do jejich lesů a nosí jim dary, oni se jim na oplátku zase nevtírají do vesnice. Asi jedinými lidmi, kteří se těchto tvorů moc nebojí, jsou mladík Lucius Hunt, slepá Ivy a psychicky narušený Noah. Jednoho dne před radu starších předstoupí Lucius a žádá o povolení opustit vesnici. Lucia trápí nedávná smrt chlapce z vesnice, který zemřel na následky nemoci. Věří, že kdyby měli ve vesnici potřebné léky, chlapec by přežil. Doufá, že stvůry vycítí jeho čisté úmysly a nechají ho projít a donést zásobu léků. Starší jeho žádost zamítnou. Svéhlavý Lucius však vkročí do zakázaného lesa. Reakce "těch, o kterých se nemluví", na sebe nenechá dlouho čekat! (TV Nova)

cariada

Film má krásnou atmosféru a napětí o jakém si uskupení žijící daleko od lidí kdesi v lese. Někdy jakoby v 19.stol.. Do města nikdo nechodí a ani se s nikým nestýkají. Skupina straších to tam řídí. Vesnicí obchází jakási monsta v červených kápích a proto je červená barva zakázaná. Vesničané obětovavají zvířata o něm vetřelcům.Až pak jednou jeden magor pobodá kluka co se zamiluje do slepé dívky(jenže i ten magro jí nejspíš miluje) Dívka prosí starší,aby mohla jít do města pro léky. Do té doby je vše tak nák v pořádku, až na tu naslednou pointu, kterou by asi nikdo nečekal. Sice je nám skoro vše v závěru vysvětleno, přesto zůstalo řadu otázek nezotpovězeno. Film má jednu nevýhodu a to, že na podruhé už to ztratí to kouzlo nebot už víte co a jak a už vás tam nemá co překvapit. V tomhle je ten film pouze jednorázová záležitost. ()

MA.KI

Na filmy se zpravidla opakovaně nedívám, tento Shyamalanův skvost jsem však zhlédnul už asi osmkrát a pokaždé v něm objevím nějakou novou, dosud mi skrytou myšlenku, náznak, odkaz či souvislost. A to i přes skutečnost, že scénář je jeho nejslabším článkem. Doporučuji se na film kouknout minimálně dvakrát, během druhé projekce (při znalosti pointy) odhalíte nový rozměr filmu. ~ The Village je dílem neuvěřitelně promyšleným, sofistikovaným, vnitřně provázaným, pospolitým. Jako velmi povedenou vnímám režisérovu lest, když tehdy v roce 2004 jeho nejnovější počin avizoval jako mysteriózní horor, též trailer lákal na tento lekající žánr. Dostal tak do kin právě ty z nás, kteří by na film podobného ražení nikdy dobrovolně nešli. Nejedná se totiž v žádném případě o horor (třebaže atmosféra je mimořádná, nejen díky bravurní filmové hudbě Jamese Newtona Howarda), ale o (melo)drama, jež vypráví o síle lásky, o oběti pro bližního svého či o zkažené moderní civilizaci. I když ve své podstatě se jedná spíše o pohádkový příběh, nereálnou báchorku pro dospělé diváctvo, které rádo zapojí jak mozek, tak především city, a nechá se unášet mystickým světem z pera již zmíněného indického režiséra a scénáristy v jedné osobě. ~ Povídat či psát ze všech možných úhlů pohledu by se dalo dlouho, zmíním jen určitá specifika příběhu nebo moje postřehy /spoilery!/. V první řadě zaujme prostředí: od vnějšího světa izolovaná vesnice, v níž žije několikagenerační komunita chovající se podle stanovených pravidel. Osada rozprostírající se na louce je ohraničená Covingtonským lesem, v nemž žijí Ti, o nichž se nemluví. Do lesa je vstup zakázán. Existují hlídky, strážní věže. Myšlenka usadit se kdesi v lesích má jasnou motivaci: žít v klidu a míru, stranou vražd a dalšího násilí, stranou materiálně založených dychtivců po penězích, stranou moderní techniky… Režisér postupně odkrývá podstatu příběhu a PRAVDU, která opět může vyvolat spoustu možných otázek a diskuzí nad chováním té či oné postavy. ~ Ke zvolenému způsobu života je však třeba vymyslet plán, aby mohl vůbec fungovat. Ten je však vachrlatý jako váza na stole v seismicky aktivní oblasti. Jak říká jedna z postav: „V každém koutu vesnice je nějaké tajemství.“ Přesto tento plán n ě k d o zrealizoval, s prvotní ideou zajištění bezpečí a blaha pro budoucí generace. I přes jakousi vlastní nejistotu těchto mozků oné změny, motivovanou silnou touhou po bytí v panenském prostředí, v němž vítězí a přetrvává neposkvrněná láska coby nejvyšší možná hodnota. V tomto smyslu je The Village nepřímou kritikou nelidskosti společnosti a mechanismů v ní zaběhnutých, kriminality, mamonu, konzumnosti… Zároveň je adorací lásky a prostoty, neposkvrněnosti, nezkaženosti (viz dojemný dialog při setkání slepé Ivy a hlídače z venkovního světa). ~ Tato základní idea a poslání je vystavěna především na dvojici ústředních postav, Ivy Walkerové a Luciovi Huntovi (Bryce Dallas Howard, Joaquin Phoenix), a také na jakési radě starších. „Jenom v nich leží naše budoucnost. Jenom v Ivy a Luciovi může náš život dále pokračovat.“ Co se týče postav a herců, v tomto (jediném!) případě doporučuji velmi kvalitní český dabing, který mi dokonce vyhovuje více než původní znění. Zvlášť hlas Ivy mi v českém podání přijde přirozenější a lépe vystihující její křehkou postavu. Herecké výkony jsou poměrně nevyrovnané. K minusům bych připočetl i poněkud zdlouhavou pasáž bloudění Ivy v lese v poslední čtvrtině stopáže nebo některé scénáristické nejasnosti. ~ Důležitá je četná symbolika, mj. symbolika barev (červená x žlutá, zlo x dobro). Zatímco červená barva je zakázaná, je symbolem nestvůr žijících v hloubi lesa, tak žluté jsou např. hábity vesnických hlídek. Žlutá přináší pocit souladu a harmonie, zároveň je symbolem hojnosti a plnosti života. ~ Kdo se nebojí atmosférické pohádky pro dospělé o vytvoření nevinnosti a následně její ochraně, kdo se nebojí melodramatického příběhu o směřování k naději a věčné lásce, nechť po tomto snímku šáhne všemi deseti! ~ ~ Někdy to, co chceme, neuděláme jen proto, aby ostatní nevěděli, že to chceme. () (méně) (více)

Flaxik

Společně se Šestým smyslem nejlepší Shyamalanův kousek. Atmosféra je super, nevím proč někdo vůbec očekává horor, co já vím do kin to jako horor nešlo a myslím že je celkem jasné, že to režisér ani tak neplánoval (stejně jako u Šestého smyslu). Posedlost červenou barvou je zajímavý nápad a pointu jsem tedy netušil (nejsem takový jasnovidec jako někteří hodnotitelé níže), takže jsem si to užil včetně závěru. Plnému hodnocení u mě brání přílišná roztahanost děje a chvílemi naprosto zbytečné mluvení. Myslím, že spousta špatných hodnocení byla způsobena spíše přehnaným očekáváním, jakou genialitu pan režisér vytáhne. ()

Nach

Přesně ten typ filmu, který je úžasný do chvíle, než jsem zjistil, jak vše ve skutečnosti je. Poté jsem tento snímek již nikdy neměl chuť vidět znovu. Ano, postavy jsou některé sympatické, o jiné by jste si jen opřely kolo. Ústřední vztah hlavních hrdinů funguje a celé to i s oním vyvrcholením zapadá do celku. Ovšem se závěrečnými titulky si již říkám: "Super, ušlo to, ale již znovu ne." A od této mé citace se odvíjí i finální hodnocení. 60% ()

Streeper

Lidí, kterým moderní doba ve městě vzala někoho na kom jim velice záleželo žijí na pokraji lesa v malé vesničce bez ničeho moderního. Své potomky straší tím, že v lese žijí děsivá stvoření v červené kápi. Myšlenka velice promyšlená, ale tempo filmu je místy hodně pomalé. ()

Attta

Dobře rozjetý začátek, originalita, skvělí herci a nakonec tak nějak zvláštně rozuzleno, ale vlastně proč ne. Co filmu rozhodně nechybělo je podivná (čti skvělá) atmosféra a napětí. ()

Eriol

Pokud jste na tomto filmu byli v kine (a zaplatili za nej), nebo jste si jako ja nechtene v recenzi precetli pointu, uberte 3 hvezdicky... ()

Silverluv

Slibně se rozvíjející příběh po čase ztrácí na tempu a tím zabíjí docela zajímavou pointu. Nevím, snad kdyby to celé bylo podáno jinak... Pro mně je to rozhodně spíše zklamání. Každopádně je to škoda, protože vizuálně (hlavně díky výborné kameře Rogera Deakinse) a po herecké stránce je tento snímek skvěle zvládnutý. I Howardova hudba do atmosféry filmu dobře zapadá. Je mi líto, jak tady Shyamalan zazdil zajímavý nápad. ()

ad

Rozhodně ne tak špatný film, jak se říká, celkem jsem si jeho sledování užíval... První hodina a čtvrt je vyloženě lahůdková záležitost, následující půlhodina je ovšem opravdu hrozná křeč. Klišovité pointy se vrší (zajímavá je z nich ovšem ztěží jedna), hrdinové vypouštějí z úst jednu papírovou frázi za druhou, až z toho pomalu začínají bolet uši, ale naštěstí je pronášejí dobří herci, takže sem tam se ještě dají přežít a motivace se zdají stále více nelogičtější... Prostě škoda a pokrčit rameny... Ps. : Každý, kdo mermomocí hledá ve filmech M.N. Shyamalana nějaké dechberoucí pointy, jenom proto, že se jednou z nich proslavil je postižen těžkým škatulkářstvím a zasloužil by vodoléčbu. ()

Trainspotter

Krásná kamera s nádhernými exteriéry na pozadí zajímavé atmosféry. ale to je tak všechno. Děj nemastnej neslanej, minimum herectví a stejně jsem u toho spal, jak to bylo nudné. ()

TomikZlesa

Dokud se neprovalí radoby pointa, má film pěknou, téměř horrovou atmosféru, po odhalení pointy sem měl problém film dokoukat. Celkové hodnocení zachránil zajímavy konec. ()

starbrejkr

SPOILEROIDNÍ komentář: Tohle že má být ono dílo, kterým Shyamalanova tvorba odešla do háje? Dle mého soudu rozhodně ne. Obsahuje všechny atributy, kterými nejen mě tento pán ohromil. Napětí izolované vsi a všudypřítomný strach z těch, o kterých se nemluví, mnou prostoupil hned na začátku a pronásledoval mě až do odhalení toho, jak to s nimi ve skutečnosti je. Přestože jsem již od začátku tušil, že ony příšery budou psychologickým výtvorem, chyběl mi onen motiv, proč k tomu kroku rada starších vesnice přistoupila....Hlavní rozuzlení mě překvapilo a především nadchlo, protože je to podnět, nad kterým se dá dlouho přemýšlet a uvažovat, jaké by to asi bylo....opustit po prožité utrpení "civilizovaný" svět a žít v ústraní ve vlastním ideálním světě (nakolik je ten svět ale ideální, když většině jeho obyvatel žije v neustálém strachu.....?). Původně jsem chtěl dát čtyři hvězdičky, ale když si tak pohrávám s myšlenkami, které v poslední třetině filmu Shyamalan nastolil a které bych od něj v žádném případě nečekal, musím dát plný počet. Až se mi nechce věřit, že stejný člověk o 4 roky později natočil Stalo se.... ()

nithiel

Pár minut je tu opravdu skvělá hororová atmosféra, která mi i zlehka zvedl tep, ale zbytek? Tajemné houkání z lesa? - nevím, jeslti byly dřív lost nebo vesnice, obojí je z roku 2004, ale každopádně to atmosféru nijak nevylepší. Milostný trojúhelník dopadl trochu vyhroceněji, než jsem čekal, ale co jiného od hororu čekat. Další Shyalamanovi filmy už radši zkoušet nebudu a uchovám si ho v paměti jako autora uchvatného šestého smyslu. ()

Amroth666

Bud vůdcem když jiní jen následují! ____ Alespon pro mě neuvěřitelný film! Říkal jsem si akorát, co to hodnocení tady máá zase znamenat. Hodnocení vůbec neodpovídá. Tak s fontánou byl každý spokojený, já ne. S Vesnicí moc lidí spokojených není, já ano a budu si za svým názorem stát. Vynikající ale opravdu vynikající atmosféra s hudbou J.N.Howarda. Film po všech stránkách dokonalý. S chválou jdu rovnou na jednoho herce. Asi je jasné, že vychválím jedinečný výkon "magora" Adriena Brodyho a také skvělý výkon pro mě neznámé herečky Bryce Dallas Howard. Myslím, že na tenhle film dlouho nezapomenu. Po dlouhé době jsem si zase zpravil chuť a přišel si na své. Já bych tohle nazval né největším, ale určitě uměleckým filmovým dílem! Musím ještě pochválit názor uživatele Golfisty, jak se vyjádřil k názorům známějším uživatelů. ____ OST 5/5 ____ ()

dubinak

Moc se mi tu líbí kritický komentář od POMO, ale já se na to dívala docela z jiného pohledu. The Village je velice atmosferická, temná, spíše dramaticky založená tvorba, která chytí za srdce už jen kvůli příběhu a hereckým výkonům. Děj je sice možná trošičku zdlouhavý, ale to mi v podstatě nevadilo, protože jsem byla po celou dobu napnutá a čekala na onu pointu. A i když se postupem času zdá, že divák už ví všechno, neví zdaleka nic. Právě ono, finálové rozuzlení, mě nechalo s otevřenou pusou a já byla s tímto dílem velice spokojená po všech stránkách. ()

C0r0ner

Vesnice je prozatím poslední špičkový film od Shyamalana, pak jeho kreativita začala povážlivě upadat. Perfektní námět odloučené sekty, kterou uvnitř vesnice hlídá banda dost hovadských příšer a slepé holky, snažící se najít cestu ven, je jedním z nejdrsnějších hororů, který jsem viděl. Nepotřebují stříkat litry krve, ani třískat 120 decibelů na doplnění vstupu příšery, ale stejně jako ve Znamení stačí "pouhá" atmosféra, která je schopná držet diváka zařezaného po celou dobu, kdy se něco děje. Že je film v modrých číslech, je pro mě překvapením. 90% ()

Wormboy

Ako hodnotit film,ktory je tak hlupy a pritom sa tvari ako inteligentny "vypointovany" thrillero horor?Ak by som mal hodnotit podla sugestibility snimku na mna, tak by som dal jednoznacny *odpad!!!*.Avsak!!!Shyamalan je lepsi reziser (teda zatial a dufam,ze sa to coskoro nevyrovna) ako scenarista (Siesty zmysel sa nerata:)) o com nas uz takisto presvedcil v priblblych Znameniach. Prvych 20 minut som cakal naozaj dost. Avsak!!!Asi tak medzi 20-30minutov som si spravil v hlave scenar,ako by to mohlo byt a ono to presne vyslo (teda okrem ciernej bedne,kde som noviny fakt necakal...ale to je myslim pramalo prekvapenia).Dalsim kamenom urazu je uz spominana rezia (ktora je vsak podstatne lepsia ako scenar), Shyamalan nam ukazuje "toho, o ktorom sa nehovori" (zeby vykradnuta Rowlingova???to snad nie) hned v 1/2 filmu. A vrcholom je lesna nahanacka, ktora mi pripomenula genialny Jacksonov Bad Taste (okrem samopalov:)), pricom ten bol aspon cielene vtipny. Velmi slabe dve hviezdicky davam predovsetkym kvoli Adrienovi Brodymu, ktory sa este ako tak drzi (avsak!!!scenar ho nuti k prehravaniu), kamere, ktora je ako tak zaujimava, ale predovsetkym kvoli vynikajucej hudbe James Newton Howarda, za ktoru si opravnene zasluzil nominacku na Oscara. ()

darm

K Vesnici jsem přistupoval hodně opatrně. Shyamalan je zvláštní režisér a jeho poslední film - Znamení mě zrovna tak úplně nedostal, ale přesto to byla docela slušná podívaná. Když jsem si chtěl Vesnici pustit, tak mě zaujal obal: "VESNICE je napínavý thriller... od mistra napětí M. Night Shyamalana". No, těšil jsem se, i když o tom napětí mě dokázal přesvědčit jen ve Vyvoleném a Šestém smyslu. Ale taky jsem si už od premiéry pročítal komentáře tady na ČSFD a věděl o silné rozporuplnosti zdejších názorů a doufal jsem, že bych se mohl přiklonit k těm, kterým se Vesnice líbila. No a jaké pocity ve mně putovaly po shlédnutí tohohle filmu? Řekl jsem si: Bože můj, to byla nehorázná podivnost! Hned potom mě napadlo, že obal kapánek lhal. Jestli 3 předvídatelné, ale ano - docela slušné lekačky mají z jinak slušně nudného filmu udělat napínavý thriller, tak to teda opravdu nevím. Už od začátku jsem si říkal, že nebude něco v pořádku. Když jsem přežil dvacet minut vcelku nudných a zdlouhavých keců, tak se konečně něco stalo a říkal jsem si: Tak a teď se to konečně rozjede! Ale to jsem se teda pekelně mýlil. Přišly další a další rozvleklé povídačky, které mě prostě nebavily. Mohlo to v sobě něco skrývat, ale tím způsobem, jak to bylo podané mě to naprosto neoslovilo. A přesně tahle situace - tedy že se něco stalo a já doufal v rozjezd se stala ještě třikrát a ve všech třech případech jsem byl opětovně zklamán. A co mi ještě místy vyloudilo úsměv na tváři - bohužel nechtěný, byla Bryce Dallas Howard, hrající slepou dívku. Nevím, jestli by někdo slepý mohl s takovou jistotou utíkat tak rychle jako ona a ještě si s někým dávat závody... Její herectví na mě působilo dost rozpačitě, místy výborné a místy naprosto nepřesvědčivé. A závěrečná pointa? Ta byla opravdu pěkně divná. Na jednu stranu poměrně překvapivá - na druhou stranu mi přišla pěkně přitažená za vlasy a najednou to bylo celé takové divné a ulítlé, naivní a nějak nevím, jaké výstižné slovo najít pro to, jaké :) Asi bych tu pointu nazval spíš kravinou, než nějakým dobrým tahem pro to sdělit díky ní něco víc a šokovat diváka. Aspoň tak na mě zapůsobila. Sice toho moc co na chválu není, ale abych jen nekritizoval tak tedy - Potěší výborná hudba, pěkně vybrané prostředí vesnice, pár lekaček a závěrečná cameo rolička samotného režiséra s odrazem v zrcadle. Ale to je dle mého dost málo na to, aby mě Vesnice mohla bavit, což se jí opravdu nepovedlo. Jsem opravdu zvědav s čím na nás Shy přijde příště. Jeho filmy mají u mě zatím sestupnou tendenci - Šestý smysl 5*, Vyvolený 4*, Znamení 3* a teď Vesnice za dvě.. Co přijde dál..? =/ ()

Dannysek4U

jo, tech hvezdicek je trochu moc, ale me naporsto uchvatila barevnost tohothle filmu. A taky Dallas a Joaquin Phoenix. A aspon to neni takovej gulas jako Znameni. Update 2015 - Po letech dost prijemnej zazitek. ()

Fallen_One

Tohle měl být horor? Dávám bod za konečnou (naprosto nereálnou) pointu, ale i tak potěšila. Mno dobře, dejme tomu že místy to i napínavé bylo, ale... ()

Shymalan se vrací k hororům

08.10.2008

Vivat manga

Vivat manga

04.10.2006

Otevřete láhev saké, Hayao Miyazaki chystá další projekt! A když jeho filmy tvoří spolu s automobily a špičkovou elektronikou nejvýznamnější japonský vývozní artikl, nemůžeme se divit, že očekávání… (více)