Na břehu řeky

Scénografie:

John Muto

Kostýmy:

Claudia Brown

Zcela jiný film o teenagerech, než na jaké jsme z dnešní americké produkce zvyklí. 1) Syrově naturalistický snímek odhaluje jinou, než je oficiálně jásavá tvář amerického způsobu života._____ 2) Spoiler. Výtky, že ve filmu vystupují neskutečné postavy, které se chovají nerealisticky, jsou mimo mísu. Naopak právě toto chování umožňuje jasně poukázat na pokřivené mezilidské vztahy amerického maloměsta 80. let. Jediný, kdo se chová víceméně "normálně", je Matt, který tím přichází do přirozeného konfliktu s okolím._____ 3) Scénárista prokázal smysl pro přiměřenost v celém příběhu (role Mattova bratra Tima či okolnosti vražd). Rovněž tu chybí morální hodnocení toho, co se událo, což je dobře (dodávám pro ty, kdo neumějí číst mezi řádky)._____ 4) Když připočítám 22letého kapku přehrávajícího Crispina Glovera (Layne) a mého oblíbeného rovněž 22letého Keanu Reevese (Matt), jimž oběma to moc slušelo, pak není co řešit._____ 5) 12letý Joshua John Miller (Mattův bratr Tim) prokázal své nevšední herecké kvality. Dnes je autorem úspěšných knih a scénářů a mj. se otevřeně hlásí k homosexuální orientaci._____ 6) Takže, kdo jste to neviděl, hurry your ass a sežeňte si film, který opravdu stojí za zhlédnutí.(16.4.2016)

Nebyť stanice AMC tak o tomto filme ani neviem. K. Reeves tu hrá ešte úplne mladý, no vo filme hrá viacero zaujímavých postáv vrátane D. Hoppera. Chladný a lenivý čudák menom John sa spolužiakom pochválil, že zabil svoju priateľku. Nechal ju ležať na brehu rieky a teraz ju všetci chodia obzerať. Kto neverí, použije kus dreva, aby zistil, že mŕtvola je skutočne pravá... Trochu divný film, nič podobné som zatiaľ nevidel. John je skutočne vymletý chlapík a je mu úplne jedno, či ho niekto udá alebo nie. K. Reeves nie je hlavná hviezda filmu, hrá tu väčšie množstvo postáv, ale každý z nich dostane priestor. Asi najviac si z toho mála pre seba ukrojil D. Hopper. Prikláňam sa k slabším štyrom hviezdam. 70%.(11.9.2016)

Šílený ksichty a chování Crispina Glovera (asi jeho nejlepší role), ujetá osobnost jednonohýho Dennise Hoppera a jeho nafukovací družky, psycho osobnost bezdůvodného vraha Daniela Roebucka, lhostejnost kámošů vůči vraždě kamarádky, studená atmosféra chladné řeky, neustálá konzumace travky nebo aspoň dialogy o tom, jak "get stoned". Málokdy sem píšu hlášky z filmů, ale tentokrát mám takový nutkání: "I don't like killing people, but sometimes it's necessary."(27.12.2008)

Po úvodnej vražde som čakal, že bude nasledovať čkoľvek, len nie to, ako sa dá sľubný začiatok takto dovrzať. Spoločenká úvaha nad tým ako sa partia kamošou stavia k tomu, že jeden z nich zavraždil svoju priateľku je na film takéhoto nevyvinutého rozmeru s nedozretými hercami (gestá a mimika niektorých hercov ma priam vytrhávali z kresla) pomerne dosť veľké sústo. Našťasite potom neprišlo doklepnutie s dementným záverom a tak je to čistý priemer. 55%.(11.6.2008)

V tomto filme všetci hulia trávu,vrátane matky troch detí.Okrem malého dievčatka,samozrejme.Dvaja synovia tejto matky,jeden stredoškolák a druhý 12-ročný,ju aj tak majú na háku.Hlavne ten sopliak.Tomu nechodí nič po rozume len tráva a dokonca chce zastreliť svojho brata.Jedná vražda,jedná mŕtvola na brehu rieky,a všetci mladý ju chodia obzerať ako nejakú atrakciu.Uškrtil ju stredoškolák,mladý psychopat,roztrúbil to po celej škole,vie o tom skoro každý vrátane detí.Len polícia nevie nič.Trochu čudné v takom malom mestečku.Nie veľmi hodnoverný príbeh.Takmer nikto mi v tomto filme nepripadal normálny.Učiteľ nebol o nič menší cvok ako žiaci.Dennis Hopper ako starnúci hipík bol tiež riadny magor,zaujímala ho len tráva a jeho gumená Anča.Najlepšia hláška vo filme bola keď chlapec povie svojmu nevlastnému otcovi,že je tu len preto aby mohol šukať jeho mamu a žrať jej jedlo.A to pred svojou matkou.Takže film pre koho ako.(20.3.2010)

• - Príbeh filmu bol inšpirovaný skutočnou vraždou Marcy Conradovej, ktorá sa stala v roku 1981 v kalifornskom Milpitas. (ambron)