Miles (Paul Giamatti) a Jack (Thomas Haden Church) jsou dávní a poněkud nesourodí přátelé, kteří se vydávají na týdenní rozlučku se svobodou po vinařské oblasti Santa Ynez Valley. Jejich představy o průběhu výletu jsou ovšem trochu odlišné. Zatímco samotářský Miles by rád společný čas strávil koštováním prémiových kalifornských vín, nastávající ženich Jack by si rád naposledy užil život svobodného mládence se vším všudy. K dobrému pití totiž patří i společnost krásných žen. Do milostných dobrodružství se nakonec zaplétají oba, když se v restauraci seznámí se dvěma okouzlujícími servírkami. Nechávají se strhnout romantickou atmosférou společných večeří, nekonečných rozhovorů a opojným vínem, které však brzy všem ztrpkne na jazyku... Pohodová komedie o životě, přátelství a krizi středního věku se dočkala vřelého diváckého a kritického přijetí. Snímek získal mnoho filmových ocenění a posbíral pět oscarových nominací včetně těch nejprestižnějších za nejlepší film a režii. Jediného ocenění se nakonec skutečně dočkal režisér snímku Alexander Payne, ovšem v kategorii za nejlepší adaptovaný scénář společně se spoluscenáristou Jimem Taylorem. Za nejlepší scénář byli ocenění také Zlatým Glóbem, kde snímek rovněž bodoval v kategorii za nejlepší komedii nebo muzikál. (Česká televize)

marvan

Věčná škoda, že Payne vystřihl tu scénu s přejetým psem a změnil tak částečně vyznění následujících událostí. Z hořkého dramatu udělal přijatelnou hořkou komedii. ()

asirtes

Absolútne dospelá komédia, ktorá sa dá pozerať znova a znova a znova a znova a znova a znova a znova a znova a znova a znova a znova a znova a znova a znova a znova a znova a znova a znova a znova a znova a znova... ()

Master19

Už od doby, kdy jsem se o Bokovce dozvěděl, jsem se na ní tešil, ale čas letí a povedlo se mi ji shlédnout až teď, po asi čtyřech letech. Nevadí to však vůbec, Bokovka uzrála, utichly vášně o klišé a geniálním pohledu na krizi středního věku a tak jsem se mohl vklidu podívat na milý příběh dvou chlapíků opíjejících se dobrým vínem i životem. Nevadí scénaristická obezlička s velkou profláknutou lží, naopak velkým plus jsou nenápadné vtipy a přirozeně veselé scény (třeba hned začátek u Milesovy matky). Vrcholem je ovšem závěr, ten je za všechny hvězdičky... ()

Brandon

Trvalo mi, než jsem si zvykl poslouchat američana, jak zaníceně vypráví o vlastnostech vína. Působilo to poněkud zvláštně, až komicky. Kdyby tak povídal o hambáčích. Ale jinak pohodová záležitost. 3,5* ()

hroubek

Díky svému věku jsem nedokazal patřičně ocenit půvab toho snímku což při mě vlastní smůle je škoda.Ale právě proto jsem si užil jěště víc úžasné záběry na vinice a vše s tím spojené. ()

VanTom

Svým způsobem trpká, neuroticky depresivní a naplněná životní deziluzí, především však lehká, opravdová a o životě vypovídající (tak-trochu-)komedie, která má skutečně co podstatného říct. Prosluněný kolorit kalifornských vinic i debužírovaných vín, svádící diváka k otevření vlastní archivní láhve a přehodnocení způsobu života, jen podtrhují skvělé herecké výkony zejména ústřední pánské dvojky. ()

liuk

Když to vezmu expresivně: vezměte si dvě normální povahově rozdílné postavy z jakékoliv aspoň trochu normální teen komedie, přidejte jim 25 let, nařiďte jim, ať se místo holkách v bikinách baví o víně, a pošlete je na výlet po Kalifornii. A taková je dramedy Sideways, film, který ze začátku vypadá jak z prstu vycucaná nezavislárna, ale postupně se rozvine v moc pěkný zábavný californiatrip. Opravdu příjemný film. ()

homerr

Lehké zklamání, jelikož jsem film viděl až potom, co jsem přečetl knihu. I přes vynechání několika pro mě podstatných částí v knize lehce nadprůměrná roadmovie čtyřicátníků za vínem v Californii. 75% ()

Ravi

Mám rád pohodové filmy s málo známými tvářemi, které dokážou zabavit a překvapit. V tomto případě jsem byl ale doslova unešen. Pomalé tempo příběhu, ve kterém není nouze o kvalitní zápletky, kritické momenty, komické situace, trapná odhalení, uvěřitelné vyústění a nadprůměrné herecké výkony. Tenhle film mě dokázal stáhnout s sebou. 100% = 5/5 ()

vyfuk

Film, který je v celku nevýrazný sám o sobě. Jde o počin, který dává do popředí málo známé až vedlejší herce a vytváří spolu s tím nízkorozpočtovou, ale příjemnou atmosféru. V celku originální. Taková malá dejme tomu road movie, která sleduje dva kamarády, který toho má v hlavě až moc a druhého, který toho v hlavě nosí zase až moc málo. To celé je zaobaleno v tomto formátu, který je mnohdy spíše vážný a dramatický a nějaký vtip z něho nějak vyplyne po chvíli určitého napětí sám. Je to lehce matoucí, ale zase o to i překvapivější záležitost, která dokázala mít své velmi zajímavé kameramanské záběry a Giamattiho herectví, které ve scénách vypětí dokázalo jen špičkovat. Nádhera. ()

Krasus

Příjemná komedie, která je sice kvalitní, nicméně nepřináši nic nového. Ideální obsazení, překrásné lokace a hlavně vytříbený scénař, ale jak říkám nic převratného i když musím přiznat, že po shlédnutí jsem se začal zajímat o víno jako takové, takže je to svým způsobem převratné:) ()

P1tr

Kvalitní snímek sledující cestu dvou odlišních přátel za vínem. Po cestě najdou i jiné zpestření než ochutnávání vinic. Samozřejmě se jedná o ženy, které jim změní nejen plán cesty, ale možná i život. ()

Liqid

Zajímavě zpracovaný příběh o problémech a životě čtyřicátníků, ale spousta věcí tam byla hodně mimo. Navíc to bylo až moc detailní, chtělo by to tak o 30 minut zkrátit, protože filmu postupně jak, plyne začíná chybět šťáva. A občasný záchvat nebo pokus o vtip to nevytrhne. ()

U.Tarare odpad!

Brak. Totální. Každej tady opěvuje geniální tragikomedii o krizi středního věku a kvalitním víně, zatímco já viděl film, kvalitou připomínající poloprázdnej vyčpělej krabičák. Scénář až nechutně prozíravej, bez špetky nápadu, bez jakýhokoliv nečekanýho momentu. Pochvalovat atmosféru u filmu, kterej po celou dobu probíhá kolem vína, buď ve sklenicích nebo na sadech, je taky dobrej blábol. Jasně, že film působí oddychově a klidně, když se tam nic neděje.. ()

solskjaer

Není to vůbec špatný film, má děj, určitou specifickou atmosféru, dobré herce a pěknou podmanivou hudbu. Určitě si na své přijdou všichni milovníci a znalci vína a možná to trochu o víně něco vědět chce, aby se dalo pochopit skutečně vše. Také si myslím, že jsem na tento druh filmu ještě nedozrál a film více pochopí vrstevníci hlavních protagonistů, kteří se asi vcítí do postav daleko lépe a víc než se to povedlo mně. Jak jsem psal na začátku, špatný film to rozhodně není, leč je určen někomu jinému než mně, to za prvé ,a za druhé mi některé pasáže přišly až moc natahované a nudné. ()

Chise

Chuťovka pro gurmány. Obzvláště pro ty, co mají rádi víno. Je to vážně krásné, jemné i drsné, hra kontrastů a vztahů a úžasná příroda v okolí vinic. Velmi působivé. ()

Soweek

Hodně lidí považuje tenhle film za Paulův Giamattiův zlom a za jeho životní roli, mně to nějak úchvatné nepřišlo, prostě příběh o životě a o víně..., ale každý si v tom najde asi svou krásu. ()

bloodvomit

No já teda nevim, ale mě to přišlo jako totální hovadina. Hodinu sme čekali než se to rozjede, ale nic! Celkově film působí pohodovym dojmem, ale to je asi tak všechno, absolutně nemá náboj ani nic pro co by stálo na něj koukat. Bohužel. ()

Clooneyho „bokovka“

Clooneyho „bokovka“

04.11.2009

George Clooney začne tento pátek v amerických kinech zírat na kozy a to je čas, kdy je potřeba upozornit na jeho osobu novinkou o nějakém dalším projektu. Král hollywoodských sympaťáků právě v těchto… (více)

Další muzikál pro Nicole

Další muzikál pro Nicole

09.04.2008

Giamatti prezidentem

Giamatti prezidentem

22.08.2006

Ano, je to opravdu tak. V poslední době stále populárnější Paul Giamatti z oscarové Bokovky bude prezidentem Spojených států amerických. Taková nabídka se nedala jen tak odmítnout, zvlášť když… (více)

Homosexuální hasič Sandler

Homosexuální hasič Sandler

10.02.2006

Komici Adam Sandler a Kevin James jsou v jednání o hlavní herecké role v dlouho očekávané komedii I NOW PRONOUNCE YOU CHUCK AND LARRY režiséra Davida Dobkina (Lhář, lhář) by tak měl vzniknout snímek… (více)