Francouzova milenka

• Velká Británie The French Lieutenant's Woman (více)

Světoznámé, na pět Oscarů nominované drama českého rodáka Karla Reisze, bylo natočeno podle bestselleru Johna Fowlese s Meryl Streepovou a Jeremy Ironsem v hlavních rolích. Vypráví o nerovné lásce mezi váženým biologem, který při návštěvě své snoubenky potkává melancholickou a záhadnou Sarah. Jejich vzplanutí svět viktoriánské Anglie odmítá rozumět a oba milence postupně dovede až na pokraj zkázy… (oficiální text distributora)

Ewík

Jeremy Ironsovi a Meryl Streep to spolu moc sluší, herecké výkony byly úžasné. A k ději, někteří lidé si prostě přes veškerou vášeň nejsou souzeni. ()

fantomas19

* Anglicko, konzervatizmus a gentlemanstvo * ženy, emócie, manipulácia a vášeň, šialenstvo, spútanosť konvenciami * zásnuby, láska, strata, hľadanie, zničenie a zúfalstvo * ()

uodevr

Strašná škoda. S tak brilantním Ironsem, s tak brilantní Streepovou, s tak brilantní atmosféru a tak brilantním hudebním doprovodem je opravdu strašlivá škoda, že se to zaobírá tak strašlivě nezajímavým tématem a že to tak strašlivě nudí. Nevím, jestli stárnu, nebo mi takhle okaté romanťiky nelezly pod vous nikdy, ale bylo to vážně docela utrpení to vydržet až do konce. Do konce, který je mimochodem strašlivě přízemní anti-climax. Škoda. ()

ostravak30

O Karlu Reiszovi jsem v životě neslyšel a to je to přitom rodák dokonce z našeho města. Jeho film Francouzova milenka je rozhodně zvláštní minimálně dvojitým dějem, jedním v minulosti a dalším v současnosti. Pravda je, že tentokrát nám v této době nabízí autor trochu jiný děj. Muž se poblázní do ženy, která jde proti pravidlům doby. To ale není vše. On díky ní opustí vše. Meryl Streep i Jeremy Irons jsou oba výborní herci, jen mě nijak nepohltila atmosféra. Možná je na vině především to poskakování mezi dvěma realitami. A ta současná navíc nedostala tolik prostoru. ()

teplic

Z duše *milujem* filmy, ktoré sa odohrávajú vo viktoriánskom anglicku, kde sa vzdychá viac ako v priemernom péčku, kde ženy nemajú cicky, ale korzety áno, a muži otŕčajú svoje chlpaté mužné bokombrady. Toto bol ten omnoho lepší prípad, i keď oproti knižnej predlohe značne oklieštený o množstvo zaujímavých tém -- feminizmus, marxizmus, evolúcia, industriálna revolúcia, kolonializmus, štruktúra literárneho rozprávania and shit. Takmer všetky tieto témičky sa len mihnú a hneď ujdú. ()

PTuranyi

Výborne spracovaný príbeh pracujúci s motívom osudovej príťažlivosti. Postupný vývoj vzťahu je ozvláštnený rozprávaním film vo filme a vnorením príbehu do príbehu vytvárajúci vnorený svet. V oboch svetoch sa paralelne rozvíja ľúbostný vzťah vytvárajúci milostný trojuholník, ktorý sa  vzhľadom na dobový status postáv vyvíja odlišne. Produkcia je perfektná a herecké výkony Meryl Streep a Jeremy Ironsa sú výborné. ()

suvarasuva

Asi se nemá cenu dívat na film sotva jste dočetli před pár hodinami knížku, podle které byl natočen.. unudí vás to. Ale i v tomhle filmu byly hodně dobře přidány scény z doby natáčení, které tam byly navíc, ale měly svůj důvod.. druhá možnost konce. Ve filmu sice chybí pár věcí které jsou v knížce, ale to by pak film musel trvat 3 hodiny, ne dvě, takže mi to vůbec nevadí a i tak je blízký předloze. Prostě film je fajn, protože knížka je taky fajn .. takže asi tak. Myslím, že režisér pochopil přesně to, co chtěl autor knížky říct a celé to na mě působí tak skromně, jakoby režisér nestál o nějaký zbytečný povyk a nechtěl vytvořit velkofilm. ()

PSyk

Když se někdo šikovný rozhodne zfilmovat nezfilmovatelnou předlohu, tak to vždycky dopadne dobře - Fowlesova "essey v románu" se změnila na "film o filmu" a byl to od Pintera geniální nápad. Lidé jsou totiž stále stejní, avšak morálky jsou v různých stoletích jiné. Nebo se tak alespoň tváří (viz číslo 2,4 :-)) Jeremy byl skvělý už za mlada a Meryl, ach... když jsem ji tehdy v této roli viděl poprvé, tak jsem se nemohl rozhodnout, zda miluji více Sarah nebo Annu - zajímavý je, že po tříceti letech jsem nemohl oči spustit z Tiny :-). Škoda že Karel Reisz nedostal podobných příležitostí více... ()

gizi

Čekal jsem víc, proto trochu zklamání. Asi bych víc uvítal jen tu historickou linii. A ta navíc byla tak trochu ošizená. Filmu nedodal ani dabing (Dabing AB Barrandov), kde šetří na dabérech a tak je jeden hlas propůjčen více osobám. 70% a 3*, 22.4.2104. ()

snufec

BAFTA 3 : Herečka HR: Meryl Streep, Hudba, Zvuk a 7 nominací: Nejlepší film, Režie, Kamera, Výprava, Kostýmy, Střih, Scénář ()

Widlicka4

Neznám knižní předlohu, což v tomto případě bude asi spíš mínus než plus. Podle wikipedie se děj odehrává jen ve viktoriánské době a nabízí postupně tři možné závěry. S detailní znalostí knihy bych zřejmě asi více ocenil dvojitou historickou a současnou dějovou linii s opačnými konci, jak knihu do filmové podoby přenesl Harold Pinter (mimochodem nositel Nobelovy ceny za literaturu). Bohužel, bez znalosti knihy to nějak ocenit nedokážu a celá ta současná linie mi připadá ve filmu zbytečná, jen narušující plynulý tok jinak zajímavé historické linie. Nevím, mě to rozhodně nijak nestrhlo. Snad časem v knihovně sáhnu i po této knize a pak druhé shlédnutí filmu možná přinese jiné hodnocení... ()

Verilla

Skvěle sehrané dílko, které stojí a padá s druhou časovou rovinou filmu. Herecké výkony jsou výborné, což se dalo čekat s Meryl Streep a Jeremym Ironsem. Pozvolna ubíhající děj se blíží ke svému nezvratnému konci, ale který to bude? ()

PanIncognito

I když je 5 nominací na Oscara krásný výsledek, spokojený s filmem nejsem. Francouzova milenka je velmi známá kniha s úžasně romantickým příběhem, ovšem tato adaptace na mě působí nepříliš povedeně... režisér film dělí na dva příběhy a bohužel to filmu neprospívá. Byť Meryl Streepová hraje krásně, myslím si, že tento film její kariéře škodí. :-( (viděno s 1. dabingem) ()

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště

47. Letní filmová škola Uherské Hradiště

07.07.2021

Od pátku 6. 8. až do čtvrtečního odpoledne 12. 8. 2021 nabídne Filmovka cestu historickým, současným a česko/slovenským filmem. Do srdce Slovácka opět zamíří hvězdy stříbrného plátna, s nimi dojde na… (více)