Breakheartský průsmyk

• Kanada

Breakheart Pass

Western / Mysteriózní / Krimi / Akční

USA, 1975, 95 min

Aj keď spočiatku trvá, kým sa film rozhýbe a odkryjú sa všetky podstatné karty, ale potom je o príjemný filmový zážitok postarané. Na western nie celkom typická mysteriózna atmosféra, vkusná akcia a aj napätie, ktoré je miestami servírované. Bronson ako takmer vždy skvelý hl. hrdina, aj keď by sa do jeho role hodil niekto mladší. Dobre mu sekundujú Crenna s Johnsonom. Dobre vystavaná zápletka a dejové zvraty sa starajú o to, aby nebola nuda, aj keď niektoré veci by si pýtali dotiahnuť, resp. prepracovať. Napríklad indiáni boli takí nemastní-neslaní.(2.5.2017)

Napínavá westernová detektivka s výborným Bronsonem a skvělou titulní skladbou. V době nadužívání digitálních triků potěší kvalitní postaru točená akce (hlavně rvačka na jedoucím vlaku). Škoda jen, že si scénárista nedal práci s vychytáním logických chyb, kterých bych si v klasickém westernu nejspíš ani nevšiml, ale vzhledem k detektivně pojaté zápletce z filmu trochu trčí a v závěru přímo bijí do očí.(30.12.2014)

Charles Bronson, ten svérázný kladný hrdina opět nezklamal. Tvrdý, tajuplný a nesmlouvavý čistý charakter postav jeho rolí je obdivuhodný. Mám rád tyto příběhy z dob Divokého Západu, kde spravedlnost vítězí nad bezprávím. Pohádka? Zdá se vám to pošetilé? Ale tak by to přece bylo krásné, ne? Jak by byl svět hezčí, kdyby ...(6.10.2008)

Vlaky jsem vždycky miloval a ve westernu dvojnásob. Breakheartský průsmyk je klasický western, kdy vlak s vojáky a hromadou peněz jede na pomoc do vzdálené pevnosti, kde vypukla smrtelná epidemie. Nikdo ve vlaku nemá ani tušení, že vše je naplánováno v perfektní léčku. Bohužel se všechno začne hroutit jako domeček z karet, když do všeho začne zasahovat Charles Bronson. 95%(4.12.2012)

Průměrný Alistair McLean. Uzavřený prostor, skoro nikdo není tím, čím se zdá, a počet mrtvol narůstá. Škoda, že po velkých adaptacích jeho raných románů přišel pád v sedmdesátých letech na úroveň levných béček. Ovšem i tak ta hodinka a půl ve společnosti Bronsona a Goldsmithovy hudby uběhne příjemně rychle.(4.8.2012)

• - Parná lokomotíva, ktorá sa vo filme objavila, patrila spoločnosti Great Western Railway. (m.a.t.o.)

• - Guvernér Fairchild (Richard Crenna) v závěru filmu naskakuje na indiánského koně se zelenou dekou, o chvíli později však sedí na koni s červenou dekou. (Lasskoun)

• - Posledný film legendárneho kaskadéra Yakima Canutta. Vo veku 80 rokov ním zavŕšil svoju 55 ročnú kariéru. (m.a.t.o.)