Miluji Branda. Kvůli jeho uvěřitelnému herectví a charismatu mě vzbuďte ve 2 ráno a já s Vámi půjdu na jeho film klidně přes celou Prahu. Jestli to ale bude snímek Křivák, tak se otočim na druhý bok a pošlu Vás do hajzlu;-) Zápletka tuctová a jednoznačná, ztvárnění průměrné a stopáž přímo vražedná. Film zachraňují výborné herecké výkony. Chápu, že Brando režíroval jen jednou:-)(4.2.2008)

Jak je vidno, Marlon Brando nebyl jen vynikající herec, ale rovněž zručný režisér, byť natočil pouze jeden jediný film. :) Křivák, western s velmi výstižným názvem, je parádní podívanou, která nabízí to, co snímek uvedeného žánru, má mít. Přátelství, zradu, lásku, dílčí zápletky, atmosféru, zvraty v ději a napětí, které by se ke konci dalo i krájet. Nesporným pozitivem snímku pak je skvělá ukázka charakterů postav, protože těch opravdu "čistých", tu mnoho není a téměř každá postava má nějaký ten škraloup, což značně okoření příběh. Stopáž, která může mírně vyděsit, není rozhodně na škodu, protože se tu neustále něco děje a "hluchých" míst jsem mnoho nezaznamenal.(8.6.2014)

"Reasons? I got reasons. I got 1708 of ´em." -- Nedokonalý western plný dokonalých scén. Brando ve své nejlepší, hypnotizující stoické poloze. Sledovat ho jak nehybně sedí u stolu a mlčí je esteticky omamné. Škoda zpraseného konce. O vzniku filmu bylo napsáno již hodně, já jen dodám, že nový restaurovaný film se na blučku prezentuje v oslňující kvalitě(26.11.2016)

Na poměry westernu v té době (1961), hodně divný kousek. Zbytečně dlouhý, problematický, zašmodrchaný příběh o zradě a pomstě, měl jsem pocit, že tvůrce - v jedné osobě režisér i hlavní představitel - se chce ukázat, ale nemá vlastně co kloudného říct. Přikláním se k názoru kritiky, že šlo do jisté míry o narcistický výtvor Marlona Branda, který je především hercem...(6.6.2013)

V našich končinách pomerne neznámy western v réžii slávneho herca, ktorý sa obsadil aj do hlavnej úlohy. Netypické westernové mexické prostredie pri mori môže skalných fanúšikov širokých suchých prérií sklamať, pre mňa bolo príjemným osviežením. Krivák je ten najklasickejší figúrkový western, aký si viete predstaviť. Mňa to absolútne nerozladilo, práve naopak, sledovať inokedy hyper kladného Karla Maldena ako sviňu, je jedným z najvýraznejších momentov žánru.(23.6.2012)

• - Brandova společnost Pennebaker platila Karlu Maldenovi 10 000 amerických dolarů týdně ještě než filmování vůbec začalo. (Mol)

• - S nabídkou režie filmu byl nejdříve osloven Stanley Kubrick, avšak odřekl. Později byl scénář zaslán také Sidneymu Lumetovi a dalším režisérům, všichni však možnost režírovat odmítli, a tak snímek natočil Marlon Brando sám. (Mol)

• - Při natáčení scény, kde se měl Rio (Marlon Brando) opít, přijít promoklý zvenku a znásilnit čínskou dívku, se Brando skutečně opil. Někdy to přehnal tak, že nemohl scénu dokončit, a tak se musel další dny znovu opíjet, než byl se scénou spokojený. Scéna se nakonec do filmu nedostala. (Mol)