Důkaz

Catherine je sedmadvacetiletá žena, která je oddaná svému otci Robertovi, geniálnímu a proslulému matematikovi. Zatímco se Robertova obratnost ve světě čísel stále jeví jako neotřesitelná, jeho kontakt s realitou se pomalu vytrácí. Když Robert propadne šílenství, Catherine začne přemýšlet o tom, zda mohla po tátovi zdědit duševní chorobu společně s jeho mimořádným matematickým talentem. Po Robertově smrti se na Catherine obrátí Hal, otcův nadaný, ale příliš horlivý student, který chce nahlédnout do poznámek zesnulého muže v naději, že objeví jeho poslední významný počin. Zatímco Catherine se zdráhá ponořit hluboko do otcovy práce v obavách, že by tam mohla vyčíst něco o své vlastní budoucnosti, Halovi k tomu dá svolení. Odhalení matematického důkazu potenciálně historických rozměrů, který se skrývá v jednom z poznámkových bloků, vyvolá vlny šoku, a to v nejednom slova smyslu. (HBO Europe)

Aelita

Nejedná se o důkaz matematické věty, ani o důkaz autorství a dokonce ani o důkaz toho, že se (některé) ženy vyrovnají mužům v logice :-), ale o důkaz, že genialita není bláznovství - přinejmenším ne vždy. ()

starbrejkr

Rozhodně zvláštní film. Řekl bych až tak zvláštní, že samotní tvůrci občas nevěděli, jak dál a jakou cestou ho směrovat. Většinu času jsem totiž uvažoval, co je hlavní myšlenkou filmu a co se nám pokouší sdělit. Bohužel ani po závěru jsem tu myšlenku úplně nenašel, a tak pro mě Důkaz zůstává zajímavým dramatem s řadou působivých scén a s řadou nudných scén (spíše tedy pasáží) - jednoduše řečeno nevyvážený snímek. Jistě také překvapí "ne"velikost role Anthony Hopkinse, přesto i na malém prostoru ukazuje, že je stále výborný. Gwyneth Paltrow rovněž jako herečku dost můžu a její role byla přesně z ranku, které jí sedí. ()

ZuzkaZ

Zapomeňte na rovnice, integrály nebo prvočísla (i když ty jsou zde zrovna celkem podstatná). Za zástěrkou pro většinu z nás nepřístupného matematického světa se totiž odehrává především působivé rodinné drama. Na jedné straně - otec - kdysi uznávaný geniální matematik, jehož odhodlání zasvětit takřka celý život hledáním matematických důkazů dovede k šílenství. Na straně druhé - dcera Catherine, která ovšem po otci zdědila nejen matematické nadání, ale i sklony k labilitě. Třetím článkem je pak Catherinina sestra, která jako jediná z ústřední trojice představuje vnější „reálný“ svět se všemi jeho klady i zápory. Kromě konfliktů mezi Catherine a její sestrou, je zde také hodně emočně silných scén, pro mě zejména okamžik, kdy si Catherine přečte otcův důkaz, který je ovšem ve skutečnosti důkazem o jeho již nevyléčitelném zdravotním stavu. Pokud jde o herecké výkony, tak Hopkins hraje jako tradičně skvěle, byť mu není dáno ve filmu zas až tolik prostoru. Film se totiž spíše soustředí na postavu inteligentní, ale psychicky vyčerpané Catherine. Gwyneth Palthrow ji ale s přehledem zvládla a mně dokázala, že opravdu umí hrát. ()

tomtomtoma

Poměrně zajímavé komornější drama, které ale nevyužilo veškerý potenciál jak mohlo. Jde o Catherine (Gwyneth Paltrow), která se jednak musí vyrovnávat se smrtí svého otce (dobrý Anthony Hopkins), skvělého matematika, kterého všichni jeho poslední roky považovali za šíleného. A i když se snažil přijít na nějakou zásadní myšlenku, tak výsledkem byla pouze jakási matematická poezie, které ale kouzlo rozhodně nechybělo. A pak se Catherine musí vyrovnávat s tím, že ji všichni považují také za šílenou, včetně její sestry Claire (Hope Davis). Pod vlivem okolí o svém zdravém rozumu začne také pochybovat, leč je jí to jen podsouváno. A tak si opět můžeme konstatovat, že není obtížné udělat z lidí blázny, a to jen díky jejich jinému zájmu, jiné bezprostřednosti a potřebám života, než je "normální". Ale co je normální? Říkat lidem to, co je normální a všelijakým způsobem je do té škatulky dostat? Je normální šablonovitý život, který může být spoustě lidem cizí, neboť mají jiné touhy a potřeby? A není hlavnim vyníkem přetvářka a falešná morálka, kde většina lidí vypadá, že je normálních, i když je to jen přijatá role? Nakonec se ukáže, že Catherine je autorkou důkazní věty o prvočíslech, což jí zpočátku nevěří ani její nový boyfriend Hal (Jake Gyllenhaal), jehož nedůvěra srazí Catherine hodně do kolen a tak má Hal co dělat, aby vše napravil. A protože to je Madden, musí být film i dost romantický. ()

laik_60

Príjemný dramatický skoro až komorný príbeh s podmazom matematiky. Dojímavo vzťah dcéry a otca ... v shcizofrenickom svete poznania .... skvelá Gwyneth a tradične dobrý Hopkins dali tmu filmu svoj osobitý ráz, čo bolo len na prospech. ()

C0r0ner

Herecky od všech důležitých postav na jedničku, ale ten děj? Šlo o příběh geniálního matematika zničeného psychickou nemocí? Šlo o vztah dcery a otce? Šlo o objev dcery? Šlo o vztah dcery a kluka? Šlo o nástup šílenství dcery? Netuším a vlastně je to asi i jedno. 50% ()

Wormboy

Sice moje vedomosti z matematiky koncia v aplikovani teoretickych poznatkov scitovania a lahkej nasobilky v zelovoce, myslim, ze som pri tomto filme nebol na nicom ukrateny. Cisla a matematika su len prostredim, v ktorom sa rozvija jeden z najkrajsich pribehov o dovere po velmi dlhom case. Vsetci styria herci su skveli, avsak dominantou nie je prekvapujuco sir Hopkins, ale neupravena a ustrachana G.Paltrow, ktorej to pod Maddenovou reziou opat skvele hra (porovnatelne so skvelym Zamilovanym Shakespearom). Celkovy velmi dobry dojem dokresluje aj minimalisticka Warbeckova hudba. Zaujimave je aj celkovo rychle tempo,co je na takuto komornu dramu dost nezvykle a film ujde rychlo ako voda. A mozno aj preto v podstate nestihne ponuknut to,co by mohol,cim by dosiahol zarucene na plny pocet. Mozno pri opatovnom zhliadnuti este pojdem hore...tazko povedat. ()

pakobylka

Genialita mívá velmi blízko k šílenství a život nestojí na matematických objevech. Film využívá prolínání různých časových rovin k vyprávění strhujícího dramatu nejenom o vztahu dcery a jejího duševně nemocného otce - bývalého uznávaného profesora matematiky. Je tu ještě student, který se snaží objevit v pozůstalosti obdivovaného profesora nějaký další důkaz jeho geniality a "dobrotivá“ sestra hlavní hrdinky, která je vážně na zabití. Péče o pomateného člověka nutně musí KAŽDÉHO psychicky poznamenat - a svoji roli mohou sehrát i dědičné sklony nebo třeba touha po slávě a uznání - a tak téměř až do konce netušíte, na čí straně je pravda, popřípadě kdo a koho chce vlastně využít. Bez výjimky velmi přesvědčivé herecké výkony. ()

Flynn

Na tak silné obsazení hrozně zklamání. Film jsem viděl v dabingu, a ten si myslím ubírá minimálně 1 hvězdu. Naprosto tragický :o(. Nevýrazné hlasy, špatné emoce, prostě hrůza. S hlavní postavou jsem se nemohl nějak sjednotit a přišla mi hrozně nesympatická, celé se to tak nějak hemžilo nesympatickýma postavama. Hopkins měl málo prostoru, což mě mrzelo. Celé mě to tak nějak dost zklamalo. ()

dr.fish

Gwyneth Paltrow se chopila obrovské příležitosti a ztvárnila rozervanou dívku, které zemřel otec- geniální matematik-který se ke konci svého života zbláznil. Ona se o něj do konce života starala a i její život tak nějak ztratil styčné body a vodítka, zavřena v domě s otcem ztratila kontakt s lidmi a realitou, a najednou si není jista, co je a co není, které vzpomínky jsou pravdivé a kde začíná imaginace. Navíc se v pozůstalosti objeví geniální matematický důkaz a ona tvrdí, že je jejím dílem. Její sestra ji má však za poloblázna a vše se vyhrotí. Parádní psychologický film o tom, kam až se člověk ve svém nitru může dostat, jak mohou lidé začít sami o sobě pochybovat, a že někdy "normální" lidi jsou ve skutečnosti ti největší magoři. 90% ()

campix

Drama na motivy divadelní hry ve kterém sledujeme geniálního matematika, který ovšem ztrácí kontakt s realitou, jeho dceru, která je také geniální matematičkou a možná zdědila po svém otci ještě něco navíc. Po jeho smrti všechny strasti začnou vyplývat na povrch a všechno není takové, jaké se zdá. Námět hodně zajímavý, herecké obsazení také a dialogy jsou opravdu zábavné. Bohužel všechno v průběhu filmu tak nějak bledne a pokud mám Důkaz hodnotit jako celek, tak mi vychází pouze dobře napsané průměrné drama na které si za týden již nevzpomenu. ()

Decker

Pro me coby naprosteho matematickeho bridila nemaji matematicky vyrazy, pocty a rovnice jakykoliv vyznam, tudiz namet a de facto cela zapletka filmu nema prilis sansi jakkoliv me vice oslovit, avsak musim uznat ze pribeh ma i presto co do sebe. Musim ocenit herecky vykon Gwyneth Paltrow, ktera dokazala ze i jeji penize jsou pravem vydelane. Anthony Hopkins uz je stary bard a pomalu, ale jiste je i on v hereckem duchodu, ale v tom nejlepsim slova smyslu a myslim si ze tento kolos ma jeste co predvest. V tomto filmu bohuzel nedostava tolik prostoru kolik bych si pral, ale i to malo staci a i on prispiva svym vykonem nemalou castkou na konto filmu. Rezie je standartni, neprilis necekana nebo prekvapiva, film proste plyne a nikterak nevykoluje. Tim pro me reziser dostava punc obycejnosti a i to se podepisuje na mem celkovem dojmu z filmu. Je to zkratka lepsi nadprumer. ()

18.01.2006

14.12.2005