Americká idyla

• USA American Pastoral (více)

Snímek Americká idyla rekapituluje život Seymoura „Švéda" Levova (Ewan McGregor). Švéd býval na univerzitě úspěšným sportovcem, vzal si za ženu královnu krásy a ta mu porodila krásnou dceru Merry. Stává se z něj úspěšný podnikatel, který se veze na vlně americké poválečné prosperity. Společně žijí správný život, ale jejich „americká idyla" netrvá dlouho. Pomalu končí 60. léta a Merry se k překvapení rodičů stává zarputilou politickou aktivistkou, bojující proti vietnamské válce. Poté, co se zapojí do příprav a realizace bombového atentátu, uprchne z domova. Švédova představa trvalého rodinného štěstí a dokonalého světa je v troskách. V jediném okamžiku je vytržen ze svého krásného snu. Švéd věnuje všechnu svou energii nalezení své dcery a záchraně rodiny. To, co ale při pátrání po Merry objeví, jím zásadně otřese a donutí ho ke konfrontaci se společenským chaosem, který kolem něj postupně narůstá. Urputně se snaží přijít na to, co se stalo s jeho milovanou holčičkou. Kdy a proč se z ní stal člověk, který je schopen zabíjet. (CinemArt)

LuccinyFilmy

Líbil se mi pohled na 60. léta z druhé strany - kdo říká, že konzervativní bohatí bílí podnikatelé nemají rádi svoje poblázněné hippie děti? Ta bezmoc s kterou Swede sleduje, jak se z jeho blonďaté holčičky stane teroristka, jak trapně mlátí ručičkou a křičí black power a jak se dobrovolně prochází v hadrech a žije v odpadcích, je asi bezmocí každého rodiče, z jehož dítěta vyroste mladý člověk, který ho nenávidí. ()

BOURQUE

Druhá réžia E. McGregora je priemerný. Len toľko a nie viac. Úprimne povediac, jeho herecký výkon v tomto filme sa mi páčil viac ako jeho réžia. D. Fanning je výrazná až v druhej polovici . J. Connely (nezvyčajne) spíš v pozadí. Osobné hodnotenie: 70% (***) ()

KHkomiks

To vůbec nebylo špatný drámo. Ewan v nejlepších letech nahání svoji nezbednou dcerku,co mu zadělává na velký průšvih. ()

Tosca

Dosti zploštělá, povrchní a melodramatická adaptace Rothova vynikajícího románu (Pulitzerova cena), který patří k vrcholům jeho díla. Na režijní prvotinu si McGregor vybral těžkou látku. Obsahuje několik silných momentů. V závěru se scenárista od románu značně a trochu zbytečně odchýlil. ()

elimS

35% - komentář 20ti slovy: Plytké vyprávění o "nepovedené" dceři. Zaměřit se na ní více - názory, chování, útok, útěk, život v "sektě" atd, bylo by to skvělé! ()

pushover

Umím si to představit lépe zrežírované, ale i tak Connelli i McGregor odvedli dobré výkony. Těžkou látku si Evan vybral na první celovečerák. ()

Sebastianek1

Knihu jsem nečetl a ani že byla adaptována jsem netušil. Přepnul jsem na v pondělí na dvojku náhodou a nestačil jsem se divit. Strhlo mě to. 59%? Nerozumím zdejšímu hodnocení. Hodnotím známkou nejvyšší. Jasně, tak ono se u takového filmu musí trochu přemýšlet, že ano.. Tragický příběh, který se, v jiných formách, stává stále. V současnosti třeba radikalizací mládeže a nástup do služeb IS. ()

Mire

Tento komentár obsahuje spoilery, takže čítať len na vlastnú zodpovednosť. Celkom sa čudujem momentálnemu vysokému hodnoteniu (64%). Americká idyla je veľmi rozporuplný, ťažkopádny a jednoducho nefungujúci príbeh. Pri niektorých scénach si človek až klope na čelo, aké sú dementné (dcéra, ktorá chce aby ju otec pobozkal ako jej matku, dcéra vykrikujúca z auta na černochov heslo "black power"), niektoré scény majú byť emocionálne a dojemné, ale nedarí sa im to (pre mňa osobne záver filmu). Problematická dcéra je samostatná kapitola. Jej veľmi čudné a nelogické správanie človeku postupne začne liezť na nervy, a keď sa z nej postupne vykĺbe atentátnička a ku koncu nejaká čudná forma budhistky, tak to už je nonsens :D Takúto vyslovene čudáčku aby človek pohľadal. Za zmienku stojí aj to, že jej matka, ktorá sa viac-menej po zavrhnutí svojej podarenej dcéry rozhodne riešiť svoje osobné problémy faceliftom :D To snáď žartujú páni tvorcovia. A Ewan McGregor? S ním sa dalo súcitiť, aj keď aj on to pekne posral, keď nebonzol tú pseudostážistku polícii a rozhodol sa riešiť vec s ňou a na vlastnú päsť. Ewan je síce sympaťák a dobrý herec, ale jeho režijný debut bohužiaľ nestojí za veľa a dovolím si povedať, že aj kvôli predlohe - keďže film je natočený podľa románu, predpokladám, že aj ten bude podobne mimo. Dávam len jednu hviezdu a to len kvôli Ewanovi, inak by hodnotenie bolo najnižšie. ()

nula87

Tady se ten převod skvělé knihy úplně nepovedl. Chtělo to zjevně něco navíc, nějakou filmařskou nadstavbu. Protože tady moc nefungovalo ani to, co v knize ano. A totiž ten protipól otce a dcery, ty emoce - to je to co ve filmu chybí55% ()

PlysovyMacko

Film sa snaží načrtnúť vážne témy, ale v skutočnosti len nudí. Nechápala som prečo dcéra tak strašne nenávidí svojich rodičov, nemohlo to byt len kvôli politike. ()

baclajean

Tomu, kto čítal knihu, sa určite film pozeral ľahšie než ostatným. Connelly dvakrát presvedčivá nebola, Fanning však už áno. A záverečná scéna filmu bola vskutku... výnimočná. ()

solisoli

Vždy toľkokrát opakovaná a ožehavá téma o rôznych pochybných spolkoch, sektách, kde nejaký chytrý jedinec, výnimočný jedine darom oblbovania zmanipuluje presne opak jeho, tých čo mu slepo naletia, lebo inak sa spoločensky nevedia prezentovať. Tak aspoň slepo poslúchajú. Som tiež obdivovateľom Hippies, ktorej prívrženci sa nazývali „deti kvetov“ a ich hlavným poslaním je sloboda, nezávislosť mimo zákona. Ale nikdy by som sa k ním nepripojil. Tento príbeh, ako z mnoho iných poukazuje, o niečom podobnom. V podstate len dve osoby preukazujú, že kde sa dostali svojou samoľúbosťou, ako keď sa povie, že sa niekto od dobroty, nezmestí do kože. Je to akýsi životopisný príbeh, ktorý ma svoj spád o počiatočnom šťastí, ktoré sa postupne premieňa na samoľúbosť, zlobu, zatrpknutosť, beznádej, sklamanie a nemohúcnosť, až do bezcitného konca. Slušne zinscenované, trošku mi chýbal pôsobivejší postoj Ewan McGregora v titulnej roli. ()

blondboss

Ewana MacGregora som v polohe režiséra a zároveň herca ešte nevidel a bol som vcelku zvedavý. Podarilo sa to celkom fajn, nakoľko sa tu jedná o vcelku zaujímavú sociálnu drámu na pozadí vietnamskej vojny, ktorá zachytáva zložitosť vzťahov v rodine a prílišnú upätosť na tzv. americký sen. MacGregor v hlavnej úlohe žiaril, sklamaný som bol z Jennifer Connelly, ktorá bola dosť nevýrazná. Keď to zhrniem, tak jemne nadpriemerná jednohubka. 60 % ()

Aniki

Knihu jsem nečetl, tudíž se mne zklamání netýká, páč nemá jak. Čistě jako psychologická záležitost byl filmík více než koukatelný. McGregora fakt můžu, stejně tak Connellyovou a navíc jsem po strašně dlouhé době viděl (poprvé coby dospělou) Dakotu Fanning. Snímek je velmi úsporný, žádné herecké exhibice se nekonají, jen té depky bylo možná až trochu moc a tak hodnotím lepší trojkou. ()