Americká idyla

• USA American Pastoral (více)

Snímek Americká idyla rekapituluje život Seymoura „Švéda" Levova (Ewan McGregor). Švéd býval na univerzitě úspěšným sportovcem, vzal si za ženu královnu krásy a ta mu porodila krásnou dceru Merry. Stává se z něj úspěšný podnikatel, který se veze na vlně americké poválečné prosperity. Společně žijí správný život, ale jejich „americká idyla" netrvá dlouho. Pomalu končí 60. léta a Merry se k překvapení rodičů stává zarputilou politickou aktivistkou, bojující proti vietnamské válce. Poté, co se zapojí do příprav a realizace bombového atentátu, uprchne z domova. Švédova představa trvalého rodinného štěstí a dokonalého světa je v troskách. V jediném okamžiku je vytržen ze svého krásného snu. Švéd věnuje všechnu svou energii nalezení své dcery a záchraně rodiny. To, co ale při pátrání po Merry objeví, jím zásadně otřese a donutí ho ke konfrontaci se společenským chaosem, který kolem něj postupně narůstá. Urputně se snaží přijít na to, co se stalo s jeho milovanou holčičkou. Kdy a proč se z ní stal člověk, který je schopen zabíjet. (CinemArt)

Morholt

Roth jako spisovatel mi nesedí, ale coby autor filmových předloh mě zatím nezklamal. V tomto případě nejde jen o generační střet, ale především o rodiče, kteří dali svému dítěti prakticky vše, co mohli, vychovali ho podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale ani to nebylo nic platné. McGregorovi se podařilo až příliš věrně zachytit jednu z mých nočních můr, přičemž vedle skvělé režie přidal i výborný herecký výkon, díky němuž jsem jeho otcovské zoufalství cítil takřka na vlastní kůži. Skvěle mu sekundovala Jennifer Connelly v roli matky, která se se ztrátou dcery vyrovnává po svém a líbila se mi i poněkud hysterická Dakota Fanning jako dcerka zblbnutá levicovým aktivismem. Skvělá prvotina a poměrně nízké hodnocení jako už tolikrát opět nechápu. 90% ()

malylada

Dokonalá rodinka vyšší střední třídy, se zvláštní dcerkou, která se v dospívání vzbouří a přilne k ideálům tehdejší revolty. Vše má vyvrcholit bombovým útokem, kdy dcera zmizí a je z útoku podezřívaná. Na filmu vadilo, že jak rozpad vztahu manželů, hledání dcery a bolest otce, nejsou nikdy dostatečně intenzivní. Vše plyne velmi zvolna a nic moc se zásadního nekoná, byť s náznakem zvratu. Zvlášť jednání otce při hledání dcery je dost nelogické a debilní. Film se snaží vyvolat emoce v úplném závěru při shledání s dcerou, ale místo toho bych ji střihl pár facek. Nevím, jak moc se to předloze podobá nebo jestli byl McGregor méně zručný, ale určitě se z toho dalo vytěžit více......5/10 ()

Lacike

Nechcete mat deti? Pustite si tento film, ktory vas utvrdi v tom, ze robite dobre. Radsej ziadne deti jak taku jednu neznesitelnu rozmaznanu jebnutu dceru, ktora proste musi robit vsetko preto, aby najebala rodicov. Neustale sa buri, ale absolutne netusi, co chce. Hlavne, ze to nebude to, co robia jej rodicia. A ked pri tom zacnu zomierat ludia, tak je jej tiez vsetko jedno. Uz ta dost neznesitelnu povahu robi este neznesitelnejsim jej koktanie, ktore sa neda pocuvat. No a akokeby nestacila jedna jebnuta aktivistka, tak sa neskôr objavi dalsia, ktora zakazdym, ked poviete biele, tak bude tvrdit, ze spravne je cierne a naopak. Neviem presne urcit v com presne je hlavna chyba, ze film nefunguje, ale najskôr to bude vsetko dokopy. Mimozny namet, divne herecke vykony, nezazivna rezia. Jednu hviezdicku davam za niektore absurdne sceny, ktore ma aspon rozosmiali. ()

selfesteem

Z toho kvanta neveselých možností, které rodiče jednoznačně zavrhnou, že jich se to týkat URČITĚ nebude, když plánují, očekávají, a pak vychovávají svého budoucího potomka, na vás jedna z nich dopadne naprosto zničujícím způsobem. Tak zničujícím, že mám strach dneska v noci usnout, aby mě neděsila jako noční můra umolousaná a bláznivá Dakota Fanning. Pomoc! ()

kaylin

Těšil jsem se na snímek o destrukci amerického snu, ale nemůžu si pomoct, to se prostě nepovedlo a člověk dostává celkem prázdnou výpověď, kde se herci celkem snažili, ale stejně to nestačilo. Výborné herecké trio v hlavních rolích a přesto máte pocit, že to je pojato strašně nudně. Tady selhaly scénář a výprava, které jsou neskutečně umírněn a vůbec nechtějí ukázat něco víc. ()

Juto

Režisérsky debut Ewana McGregora, v ktorom tiež hrá, je decentne zahraný a prináša niekoľko silných scén medzigeneračného rozporu medzi starostlivým otcom a radikalizovanou dcérou, z ktorej sa stane vražedný terorista. 6/10 ()

angel74

Americká idyla je poněkud zvláštní film, který mohl být velmi vydařený, ale zůstal někde v půli cesty. Celou dobu mě svým chováním neskutečně vytáčela dcera Merry, kterou hrála Dakota Fanning. Nejspíš jsem se kvůli tomu nedokázala do příběhu pořádně vcítit. Emoce mě lehce štrejchly až v samotném závěru. Jasným poselstvím snímku pro mě však zůstává, že bezmezně milovat svého potomka, ať jsou jeho činy jakkoliv strašlivé, se nevyplácí. Může nás to zavést až na samý okraj propasti, z níž už není návratu. (65%) ()

ecceHOMMO

V mojom ponímaní film totálne nefungoval a nech som sa snažil akokoľvek, nedokázal som sa stotožniť so žiadnou postavou... ()

Johnny.ARN

McGregor zrežíroval drámu o sebapoznávaní hľadaní správneho zmyslu života. Dalo sa to spraviť aj nudnejšie, našťastie ústredná linka antivietnamskeho boja robí dramatické situácie a hádky. Všetky postavy nejak interagujú, o niečo sa snažia. V konečnom dôsledku ma to ale nejak nechytilo. 2 z 5 ()

Sfinkter

Kniha čtenáře odrovná, je košatá a zdrcující - film sice není špatně natočený, jako dobová výpověď je dokonce výborný, ale pointa předlohy je zde plytká a nevýrazná. ()

Pavlínka9

Na tento film jsem se těšila 2 roky. A to jsem si ho pustila ve chvíli, kdy jsem si chtěla dát nějakou odlehčenou komedii či tak něco...A sice jsem se totálně minula, ale za mě - stálo to za to :) :) Desplat - jako hudba - no tak to když jsem viděla v úvodu - tak už jsem se uvelebila :) Herecky - naprostá krása a ta atmosféra - já jsem nadšená. To téma, to prostředí, obviňování, nejistota, strach, obavy co bude dál, plno otázek - vyčítání (scéna v blázinci kdy Connelly prohlásí - "Ty" - no tak to byla síla. A jak to tedy bylo? Co bude dál? A jak tohle může člověk přijmout či s tím pracovat? A ten závěr - takovouhle husí kůžu a zaskočení jsem opravdu dlouho neměla. Bylo to neskutečně těžký a náročný, ale zároveň tak skvěle hlavu matoucí a zanechalo mi to v paměti hodně silný zážitek, který si klidně ještě jednou připomenu :) ()

Mishqo

60-70% ... Pekná premisa a príbeh, no spracovanie trošku povrchné a často patetické. Navyše, nemôžem si pomôcť ale výkon Jennifer Connelly bol hlboko nepresvedčivý. ()

sedm.1

Myslím, že American Pastoral je primárně určený především pro rodiče, možná ještě konkrétněji, pro otce, kteří mají děti starší deseti a více let, jelikož právě ti nejpřesněji pochopí postavu Ewana McGregora, a právě pro ně bude tento snímek skutečně silným a emotivním zážitkem, což mohu jen potvrdit, jelikož právě do této skupiny spadám a je tak pravdou, že po celou dobu mi běhal mráz po zádech, protože žádný z pečujících rodičů by se nechtěl ocitnout zrovna v takovéto situaci, jako ústřední hrdina zde, nehledě na to, že se jedná o natolik univerzální příběh, že je zcela jedno, v jakém čase a na jakém místě se odehrává, důležitý je onen vztah mezi dítětem a rodičem, respektive ta rodičovská bezmoc vůči rozhodnutí jejich potomka, to je prostě vážně síla, se kterou se musí žít úplně strašně. Pochválit každopádně musím ale nejen McGregorův výkon v hlavní roli, který byl přesvědčivý a věrohodný, ale i jeho stylové režijní zpracování této podívané, které přineslo jak mnoho působivých emocí, tak i mnoho funkčních dramatických scén a samozřejmě opomenout nemohu ani výraznou dobovou atmosféru a vizuál, které též měli ve výsledku nemalý vliv na celkový silný dojem z tohoto filmu. American Pastoral je zkrátka poměrně divácky náročnějším snímkem, který tedy určitě nepřekypuje nějakým strhujícím tempem, nápaditostí, či originalitou, ale to v tomto případě vůbec nevadí a nehraje to žádnou roli, jelikož zde se jedná především o emočně podmanivou podívanou, a v tomto ohledu to funguje na výbornou. ()

klukluka

Tak blbě odvyprávěnej blbej příběh s tak blbě hrajícími špičkovými herci jsem neviděl, ani nepamatuju... Až dodatečně jsem zjistil, že si Ewan za ten průser může sám- sám si to režíroval. Scénárista mu s tím teda ale moc nepomohl.... ()

Cuzan

Za mně po dlouhé době film na pět hvězdiček. Drama jak má být! Události 60. let z pohledu konkrétní rodiny a všech problémů, traumat a bolestí, které to mohlo přinést. Je na tom dost cítit a vidět, že to Ewana McGregora bavilo. A ostatní asi taky. ()

Jaro_slav

Plíživě pomalý, dakotově dost dobrý. Bude ta holka někdy hrát někoho, kdo je prostě v pohodě? A když jo – bude mě to bavit? ()