Americká idyla

• USA American Pastoral (více)

Snímek Americká idyla rekapituluje život Seymoura „Švéda" Levova (Ewan McGregor). Švéd býval na univerzitě úspěšným sportovcem, vzal si za ženu královnu krásy a ta mu porodila krásnou dceru Merry. Stává se z něj úspěšný podnikatel, který se veze na vlně americké poválečné prosperity. Společně žijí správný život, ale jejich „americká idyla" netrvá dlouho. Pomalu končí 60. léta a Merry se k překvapení rodičů stává zarputilou politickou aktivistkou, bojující proti vietnamské válce. Poté, co se zapojí do příprav a realizace bombového atentátu, uprchne z domova. Švédova představa trvalého rodinného štěstí a dokonalého světa je v troskách. V jediném okamžiku je vytržen ze svého krásného snu. Švéd věnuje všechnu svou energii nalezení své dcery a záchraně rodiny. To, co ale při pátrání po Merry objeví, jím zásadně otřese a donutí ho ke konfrontaci se společenským chaosem, který kolem něj postupně narůstá. Urputně se snaží přijít na to, co se stalo s jeho milovanou holčičkou. Kdy a proč se z ní stal člověk, který je schopen zabíjet. (CinemArt)

notozjano

Docela se divím, že je tu tak málo komentářů i hodnocení. U filmu s touto tématikou a obsazením bych čekal větší ohlasy. Nicméně a bohužel se jedná o průměrný snímek. Obsahuje pár zvratů, ale chybí tomu šťáva. Taky jsem měl problém s hlavníma postavama, zejména mi vadil otec. Byly chvíle, které bych ve skutečnosti asi řešil rozběhem a takovou fackou, že by dceruška odrecitovala Erbena bez jakéhokoliv zaškobrtání. Proč proboha koktala? A ten tatík si vyloženě nechal srát na hlavu, třeba ta reportérka, nebo scéna u grilu.... A celkově mi příjde, že se ani při konverzaci s dcerou nesnaží nějak argumentovat, prostě svěsí hlavu a nazdar (kdo viděl, pochopí). Velkým plusem tohoto filmu ale je, že vzbuzuje silné emoce, takže dvě hvězdy jsou zasloužené a s poslední scénou přišla i ta třetí. ()

rigby

Příběh byl zajímavý, ale bohužel velmi těžce zpracován. Pro lepší sledovatelnost by to chtělo trochu odlehčit. Zde to bylo místy na pomezí literatury a filmu. Chyběly souvislosti, chybělo hlubší vykreslení postav, včetně titulní. Chybělo toho víc, a proto nemohu hodnotit ani jako průměr. ()

brasek

Sklamanie. Americká idyla sa zmenila na nezaujímavé trápenie s pošahanou dcérou a zo snímku sa stal nejaký protest-film či ako to nazvať. Nepáčilo sa mi to. ()

PTuranyi

Tragédia rozdelenej Ameriky reprezentovaná tragédiou rozdelenej rodiny. Revolta dcéry voči rodičom ako predobraz mládeže voči politike a status quo. Osobný rozmer zobrazený utrpením otca, ktorému sa kvôli revolte dcéry rozpadne celý život, hoci mal všetky predpoklady na šťastný život, ktorý mu všetci predpovedali. Príbeh obsahuje niekoľko čudných zvratov. Najčudnejším je zmena Merry z militantnej revolucionárky na zlomenú pacifickú džinistku. A drsná Rita, ktorá dlho nechce prezradiť kde je Švédova dcéra, nakoniec otca savedie k Marry po trocha hrubšom dohovorení hoci sama má v aute zbraň a to ju Švéd ani neprefackal. ()

Kleinbauer

Smekám, pane McGregore, jsem nadšen, nekoná se žádné dojetí, ale obdiv nad Vaším zpracováním nádherné knihy Philipa Rotha. Jsem rád, že jste si dal tu práci a předlohu jste se scénáristou nezničili, ale naopak film s ní harmonizuje a konvenuje. Děkuji, kdy by to byl do Vás řekl? ()

Pompeius

Marxismus jako jed. Výstižný popis rozkladu jedince, který uvěří marxistickým frázím a mlácení prázdné slámy zastírané fanatismem ho dovede až na psychické a společenské dno. Odpověď, jak tomu zabránit, či rozhřešení nebo smíření, však film nedává. ()

darkchipmunk

"How she lives. Where she has been. She has been raped. My daughter. She has sicking body, sicking mind..." Podobnej průšvih jako Lidská skvrna, jen ještě horší. To je vážně Rothovy knihy tak těžký adaptovat? (Proč je tenhle midcult na Aerovodu? Když ty postavy vidim, shodila bych na ně bombu.) ()

NikiVai

Životopisné filmy mám ráda, takže jsem na Americkou idylu byla zvědavá. A bylo to zajímavé, sledovat dvě polohy rodičovské lásky. Herecké výkony byly na jedničku. Jen bych možná ubrala na tom pomalém tempu, myslím, že i trochu víc děje dokáže vzbuzovat otázky, myšlenky a emoce. Tak jak film byl, byl dost zdlouhavý a místy až nudný. ()

JIRKKA

Do knihy Philipa Rotha jsem nahlížel, zdá se mi to jako dost náročné čtení. A jestli se říká, že je nezfilmovatelná, tak já říkám, že Ewan McGregor natočil excelentní film. Velmi epický. Docela našlápnuté drama, s nevyhnutelným koncem. Měl jsem obavy, že to bude utahaný, pomalý. Nic takového se naštěstí nekonalo. Být tu desetistupňové hodnocení, dám devět. A budu se těšit na DVD (blu-ray ?) ()

dragon'88

Skvely pribeh, spravnu interpretaciu si bohuzial musite spravit sami. Chybou je, ze indicie su tentokrat az prilis nebadatelne, s vynimkou dvoch-troch scen. Neviem nakolko to je pravdive aj pre knihu, pretoze z inych Rothovych filmov mam pocit, ze ostavaju nedovysvetlene schvalne, ale rozhodne nie su maskovane niekde na pozadi. ()

Unlikelyhero

Myslím, že to byla režisérská premiéra a pro začátek režisérské kariéry velký ořech. Rothův román je mnohovrstevnaté dílo, film za romány v 90% ze zásady pokulhává, tady jsem měl pocit, že McGregor chce na plátno dostat všechno, a to ho asi trošku utlouklo. Film zůstal v hlavě, ale určitě měl hluchá místa, na prvotinu skvělé, ale obecně průměr. ()

Ganka

Kdybych byla verbal, tak asi napíšu, že film je to tom, jak si blbec vzal pěknou píču a z tohoto svazku dvou malomocných vznikl rozmazlený fracek, který se snaží upoutat pozornost za každou cenu, až se mu to výbuchem pošty podařilo. Zasadíme-li to do poválečné Ameriky přidáme pár incestních náznaků vznikne toho dvouhodinový brak, po kterém je vám blivno. Ale protože já se v nekorektních komentářík nevyžívám, tak řeknu jenom že to bylo zajímavé, ale nuda. ()

pupidup

Neklást si tutéž otázku, kde se stala ta chyba, nehodnotila bych plným počtem. Bohužel...to je příběh mnoha rodin, my jsme jedna z nich. Jak jim oběma rozumím. A nerozumím jejich i naší dceři. Jako by Bůh dal dítěti úplně jinou duši...a najednou vše, co jste si mysleli, že je důležité, začne úplně postrádat smysl. Brilantní rodinné drama s třemi skvělými herci na pozadí bouřlivých událostí, které rovněž (ne jediné) ovlivňují jeho směřování. ()

Figuto

Tak děláte si ku*va prdel? Pouhých 59%? Pro mě je to jeden z top filmů vůbec. Naprostý masakr, nemohl jsem oči odtrhnout ani na chvilku. Holt lidi ocení tupoučké příběhy s hezoučkým vizuálem, prvoplánově zaujmout. Tenhle film má sílu. Úžasné, děkuji. ()