Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Řekne-li se Jean Paul Belmondo, vybaví se většině filmových diváků postava sympatického dareby. Jeden z nejslavnějších francouzských herců jich vytvořil desítky a ať už stály na straně zákona nebo na té druhé, vždycky byl tím, komu se u televizní obrazovky držely palce. Komisař Jordan, hlavní hrdina kriminálního snímku Dobrodruh, také patří mezi ně. Mezi svými kolegy i mezi zločinci je znám svými obratnými a značně svéráznými metodami. Tentokrát je vyslán do Marseille, aby vyřídil velký případ s narkotiky. Přestože se stane obětí pečlivě nastražené léčky a je odvolán, rozhodne se zůstat a pokračovat v pátrání na vlastní pěst. Profesionálně natočenému snímku nechybí napínavý děj ani nenucený humor. Jordan je klasickou belmondovskou postavou a stejně jako třeba jeho Borowitz z filmu Policajt nebo rošťák, oslňuje elegantní nenuceností, šarmem a neortodoxními metodami, s nimiž likviduje zločinecké gangy. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (180)

Brejlil 

všechny recenze uživatele

Belmondo nepředvádí nic pozoruhodného, ani jako herec, a vlastně ani jako kaskadér, to by ale ani nevadilo. Vadí mi roztříštěnost. Než se pěkně seznámíme s hlavním záporákem a než se rozběhne jeho likvidace, stihne náš hrdina spoustu věcí kolem, které se zásadně odehrávají v prostředí rádoby šokujícím (ulička lásky, squat, gay bar), které ale dohromady k ničemu nepřispívají. Takže jen francouzský dobový průměr. ()

Anderton 

všechny recenze uživatele

Belmondo v úlohe policajta, ktorého metódy sa nepáčia jeho šéfovi. Drogy, prostitúcia, nedosiahnuteľný zločinec, na ktorého si trúfne jedine Belmondo. A jedna solídne natočená automobilová naháňačka. Chcelo by sa povedať, že viac vedieť nepotrebujete. Lenže ono je to tentokrát trochu slabšie, akoby už Jeana tieto úlohy nebavili a ani nevedel, že ku ktorému filmu sa to učil posledný večer repliky scenára naspamäť. Podobný pocit má aj divák pred televízorom, jednotlivé filmy starej francúzskej školy mu časom začnú splývať. Mierne sklamanie ale prisudzujem atmosfére 80. rokov, ktorá tomuto svojskému žánru príliš nesvedčí. Stará francúzska krimi škola, to sú hold roky sedemdesiate. 50%. ()

Reklama

špaček421 

všechny recenze uživatele

Dobrodruh mi přišel v podstatě jako kopie několika starších kriminálek - drsnej polda Belmondo jako takový francouzský Drsný Harry, příběh s drogama jako z Francouzské spojky a honička jako z Bullitta. Belmondo má řadu lepších filmů. Tohle ze začátku celkem nudí, člověk se neorientuje moc v ději, když pořád usíná, a místo aby Belmondo šel za svým cílem, tak vyřizuje ještě jiný věci, třeba dostane holku z domu feťáků. Nějak Jacques Deray těch 95 minut asi zaplnit musel. ()

5150 

všechny recenze uživatele

Při srovnání s předchozí belmondovou kriminálkou - PROFESIONÁL (1981), to asi nemá tak dokonalý scénář, ale i tak se najde řada skvěle vypointovaných momentů - mj. výslech kolegy inspektora Simona na služebně nebo rvačka v bistru s bratry. Belmondo je dokonalý ve všech polohách své role a zejména v akčních pasážích působí dobře - nej. byla automobilová honička v upraveném speciálu. Ostatní postavy jsou dobře obsazeny - Henry Silva záporáky prostě umí - viz. NICO - VÍC NEŽ ZÁKON (1988) a mladý Tchéky Karyo v důležité vedlejší roli taky ujde. DOBRODRUH je prostě napínavý i zábavný a to více jak dvacetileté stáří na něm není vůbec znát. Trailer - www.youtube.com/watch?v=LLejv4CCli8 ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

V Belmondovo filmografii nicim vyjimecna kriminalka, coz ale porad znamena, ze se jedna o slusnej nadprumer. Misty je film sice lehce stereotypni a scenar taky nepatri k nejpropracovanejsim, ale Belmondo celej film utahne, sice by moh mit vic hlasek, ale par jich pronese a kdyz dojde na akci, tak to je spravnej drsnak. Navic tu je prijemna hudba, takze dobry 4*. ()

Galerie (23)

Zajímavosti (6)

  • Jedná se o třetí nejvýdělečnější film ve Francii roku 1983. V otevíracím víkendu se prodalo celkem 468 000 vstupenek. (tequilla)
  • Natáčanie filmu prebiehalo v mestách Paríž a Marseille. (dyfur)
  • V úvodní titulkové scéně lze spatřit legendární francouzský rychlovlak TGV. Tento konkrétní kus na záběrech navíc není obyčejný, jde o jednotku TGV PSE č. 16, která v roce 1981 vytvořila rychlostní rekord 380 km/h. Tato jednotka se v rámci propagace vysokorychlostních tratí v roce 2022 podívala do České republiky. (Foxhound#1)

Související novinky

Zemřel herec Henry Silva

Zemřel herec Henry Silva

17.09.2022

V požehnaném věku devadesáti pěti let zemřel americký herec Henry Silva, jenž díky své nezapomenutelné tváři a zejména svým ostře řezaným obličejovým rysům byl fanouškům znám hlavně prostřednictvím… (více)

Zemřel Jean-Paul Belmondo

Zemřel Jean-Paul Belmondo

06.09.2021

Přichází smutné zprávy z Francie. Svět filmu dnes přišel o jednu z velkých hereckých ikon, ve věku 88 let totiž v Paříži zemřel oblíbený francouzský herec a producent, charismatický Jean-Paul… (více)

Reklama

Reklama