Francouzský polibek

French Kiss

Francúzsky bozk

Komedie / Romantický

Velká Británie / USA, 1995, 104 min

Kevin Kline na francouzský způsob nemá chybu, Meg Ryan je tu výjimečně roztomilá a Lawrence Kasdan vypráví tuhle milou story s odzbrojujícím šarmem. Na romantickou komedii tu je poměrně málo takové té trapné sladkobolné ulepenosti a velké plus je i to, že se děj nepotácí mezi předvídatelností a klišé. Tenhle film si vždycky dám ráda znovu, stejně jako dobré vínko.(2.4.2003)

• nascendi

Francúzky bozk som si napriek slabšiemu hodnoteniu užívateľmi pozrel pre pomerne kuriózny dôvod: Práve otázka, kto hral v ňom titulnú ženskú úlohu, ma stála nejaké body v televíznej vedomostnej súťaži. O romantických filmoch som už v komentároch viackrát napísal, že ich účinok na diváka a ich hodnotenie užívateľom ČSFD sú viac pocitové, ako racionálne záležitosti. A u Francúzskeho bozku to na mňa jednoducho nefungovalo. Nie, že by strapatá Meg Ryan bola nesympatická (i keď paleta jej výrazov je pomerne úzka), ale čo ďalej? Nevýrazný dej, nezaujal ma ani obdivovaný Kevin Kline a aj keď ma film nenaštval nudil som sa pri ňom poriadne. Preto iba dve.(27.6.2012)

Kate, mladá Američanka, chce dostat zpět svého milence. Charlie se zamiloval při své služební cestě do Paříze do krásné Francouzky. "Já ho přinutím, aby mě miloval," řekla si Kate a plná zlosti a se zlomeným srdce sedla do letadla a vydala na cestu přes oceán, aby získala Charlího zpět. Do cesty se jí však připletl podvodníček Luke, který podstrčil Kate na letišti kradené šperky do batohu, aby je snadněji propašoval do Francie. Luke patřil k místní galerce a už byl u policie profláknutý, jak falešná sedma. Kate ho má plný zuby, protože se jí plete stále pod nohy. Jejich cesty se neustále křížili, jelikož Kate je okradena o zavazadla, včetně diamantového náhrdelníku. Luke ji pomáhal, seč mohl, bodejť, když v tom měl své prachy, v získání zavazadla zpět. Stal se jejím rádcem, jak se musí na chlapy, když jim chce zlomit srdce a konečně se dostal k svému vytouženému diamantovému náhrdelníku. Kate jako každá žena buď miluje nebo nenávidí. Kate (nádherná Meg Ryan) dostane Charliho zpět, Charlie ji leží u nohou, ale Kate ted už ho nechce a zažívá slast z pomsty. Kate již miluje jiného, Lukeho, který začal sekat dobrotu.82%(3.1.2014)

Miluji tuhle komedii i když jsem ji viděla asi už milionkrát. To nekonečné slovní hašteření Kate a Luka (ne [luka], ale [lüka]) je naprosto luxusní a vždycky mě dostane... hlášky typu "svrbí mě řiť, proč mě sakra svrbí řiť" nebo "aaaa ten malý problem" a vůbec celá konverzace v letadle... to prostě miluju... do toho krásná francouzská hudba a moje oblíbená Paříž... co víc si přát. Pro mě 100%.(14.2.2011)

Lawrence Kasdan je tak dobrý režisér, že dokáže natočit i dobrou romantickou komedii. A že na tenhle žánr opravdu netrpím, přesto musím uznat , že Meg s Kevinem to zvládli skvěle. Kevin Kline oslnil svým francouzským akcentem, Meg zase skvělým pádem do dortů. Příběh naprosto stupidní, prokreslený vcelku břitkými dialogy, chvílemi sice trochu nudí, ale nikdy ne na dlouho. Nakonec si padli do náručí, jako obvykle, a já s klidným svědomím dávám čtyři hvězdičky.(8.2.2011)

• - Roli Luca Teyssiera (Kevin Kline) měl původně dostat Gérard Depardieu. (StarsFan)

• - Scenárista Adam Brooks má ve filmu cameo roli; hraje pasažéra letadla, který si během letu sundá boty. (StarsFan)

• - První film, kterému Meg Ryan dělala producenta. (StarsFan)