Francouzský polibek

Francúzsky bozk

Komedie / Romantický

Velká Británie / USA, 1995, 104 min

• sinp

Asi si musím připravit štít proti kamenování a lynčování, ale hysterický a nenormální projev Meg Ryan skutečně nechápu. Především tady, kde roztáčí a svým "šarmem" buší do všeho okolo. Jako spása občas přileze pro tvůrce nedůležitý přihrávač Jean Reno, ostatní postavy jednají úplně nelogicky. Hlavní podstata romantické komedie v srdeční poloze nefunguje (kvůli hlavní postavě) a stejně tak v té komické (kvůli všem). Objekt zájmu, kvůli kterému dělá Kate tolik vylomenin je asi nejvíc plochá postava, kterou jsem za poslední roky viděl, ani jeho tvář si neumím vybavit. Chcete oddychovku? Máte jí mít, ale já půjdu radši o dům dál...(20.9.2005)

Americký film si myslí, že vyrobí všechno. Třeba i francouzskou atmosféru. V hlavní roli Meg Ryan a Kevin Kline jako "typický Francouz“! ...a skutečnou Francii tu reprezentuje jen Španěl Jean Reno. Naštěstí vlastní natáčení proběhlo přeci jen ve Francii a díky tomu, že příběh začíná v Kanadě, pokračuje v Paříži a pak hrdinové cestují vlakem dolů až na Cote d´Azur, tak tu atmosféru přeci jen zachytili (možná omylem). :) nicméně povedlo se. Ale tohle moc nevysvětluje ty hvězdičky – takže jinak: Skvělé scény z vlaku mají jakousi poetiku - díky okolním vinicím, a komické dialogy o sýrech zaručeně pobaví. Ve výsledku je to docela milá, nevtíravá zápletka s nevyhnutelným happy endem.(15.10.2003)

Kate, mladá Američanka, chce dostat zpět svého milence. Charlie se zamiloval při své služební cestě do Paříze do krásné Francouzky. "Já ho přinutím, aby mě miloval," řekla si Kate a plná zlosti a se zlomeným srdce sedla do letadla a vydala na cestu přes oceán, aby získala Charlího zpět. Do cesty se jí však připletl podvodníček Luke, který podstrčil Kate na letišti kradené šperky do batohu, aby je snadněji propašoval do Francie. Luke patřil k místní galerce a už byl u policie profláknutý, jak falešná sedma. Kate ho má plný zuby, protože se jí plete stále pod nohy. Jejich cesty se neustále křížili, jelikož Kate je okradena o zavazadla, včetně diamantového náhrdelníku. Luke ji pomáhal, seč mohl, bodejť, když v tom měl své prachy, v získání zavazadla zpět. Stal se jejím rádcem, jak se musí na chlapy, když jim chce zlomit srdce a konečně se dostal k svému vytouženému diamantovému náhrdelníku. Kate jako každá žena buď miluje nebo nenávidí. Kate (nádherná Meg Ryan) dostane Charliho zpět, Charlie ji leží u nohou, ale Kate ted už ho nechce a zažívá slast z pomsty. Kate již miluje jiného, Lukeho, který začal sekat dobrotu.82%(3.1.2014)

Meg Ryan a romantická komedie- to se obvykle dobře rýmuje a tady tomu není jinak. Opět, stejně jako například v Lásce přes internet, má k sobě vhodného parťáka (kterým tady Kline rozhodně je) a výborný scénář. Když pak přidáme kouzelné prostředí Francie vznikne rozhodně nadprůměrná romantická komedie, které k dokonalosti chybí snad jen víc nápadu.(16.7.2011)

Nemám ráda děj založený na rozdílnosti národů, obzvlášť Američanů a Francouzů, tak trochu mi to připomíná Čechy (Prahu) a Moravu a ty přihlouplé Bobule (tím nechci kritizovat ani jednu českou oblast za utahování si z druhé, naopak - karikatuře neušel nikdo). No a ano, chtěla jsem se podívat na romantickou komedii - doják, tak to moc nevyšlo, chybějí silné scény.(23.11.2009)

• Meg Ryan

• - Když Kate (Meg Ryan) letí poprvé, tak leknutím zatáhne roletu na okénku do zhruba 2/3. Avšak když zandavá prospekt zpět do sedadla před sebou, tak je okénko zataženo skoro celé. (johnnymay)

• - První film, kterému Meg Ryan dělala producenta. (StarsFan)

• - Scenárista Adam Brooks má ve filmu cameo roli; hraje pasažéra letadla, který si během letu sundá boty. (StarsFan)