S kriminalisty kapitánem Tůmou a nadporučíkem Líbalem (v podání nezvyklé, ale dokonale ladící dvojice K. HögerJ. Bek) jsme se poprvé setkali ve filmu 105% alibi, v němž brilantně vyřešili případ vraždy. Úspěch inspiroval scenáristu Karla Copa a režiséra Vladimíra Čecha k dalším dvěma filmům, které spojuje slůvko alibi – Kde alibi nestačí a Alibi na vodě... V příběhu nazvaném Kde alibi nestačí vyšetřovatelé Tůma a Líbal sledují stopu neznámého vraha. Vede k bandě, která prodává údajně „švýcarský“ lék Cordofilin lidem se srdečními chorobami, a tak má na svědomí smrt několika nemocných. Vyšetřování a stopa po zmizelém Josefu Šestákovi (B. Šmída), jednomu z prostředníků prodeje, je pak zavede do luxusního mezinárodního hotelu v Karlových Varech a skladů Mediky, kde bylo zcizeno velké množství B-komplexu. Okruh podezřelých se neustále rozšiřuje. Jeden z nich je vrah. Všichni však mají alibi… (Česká televize)

godycz

dialog trisky a noveho na konci filmu je naprosto uzasny. ten film je tak narvanej hvezdama s charakteristickym hlase, az je to radost poslouchat. chybi snad jen burian a werich. a scena s wiskou ? dvojtou. dve ? dvojtou. je funny !!! ()

MickeyStuma

Dvojice kapitán Tůma a nadporučík Líbal dokázala předchozím snímkem oslovit mnoho diváků. Takovýchto detektivek ve své době nebylo mnoho a tak ani není divu. Tvůrci se rozhodli pokračovat a udělali dobře. Tentokrát se příběh odehrává v Karlových Varech. Veškeré postupy na jaké jsme zvyklí se zde zopakují, jen je bohužel okořeněn typickým moralizováním. Ale není to zase až tak hrozné, jako v jiných případech. Menší nadhled už naznačuje úvod snímku v recepci. Jakoby náznak toho, že nám byla předána jen obyčejná detektivní povídka, takže to neberme zase až tak vážně. Příběh je stavěn hlavně na dialozích a slovních přestřelkách. Kulisy hotelu ani nic jiného nedovolují. Přesto finále vyniká menším napětím. I když se zdá, že atmosférou nedosahuje předchůdci, jedná se opět o povedenou českou filmovou detektivku. ()

kkarx

Zábavenej díl, o chlup uvolněnější a Tůma lidštější, ale ironicky je film poplatný době víc než předchozí 105% alibi, kde se to tak nějak budovatelsky odbylo několika scénami (Tůma má celkem tvrdý budovatelský proslov k Líbalovi a k sekretářce) a zbytek byl ideologie prost, zatímco tady je zápletka i pachatel tendenční a soudruhuje se tu jako o závod. Nevadí mi sem tam něco, ale tohle množství spolu se zápletkou je prostě už jen otravné. Celkově mi to přijde jako nejslabší díl, protože film z '59 měl skvělou atmosféru a z '65 byl zase už šedesátkově pohodovej a nebyl ničím zatíženej. Na tomhle je vidět ten přechod, jak se snaží z doby "temna" vymanit, ale ještě to úplně nejde. ()

krizi

Detektivové v podání Karla Högera a Pepíčka Beka jsou skvělí, oba herce mám rád. I další obsazení je skvostné, hlavně Oldřich Nový mě potěšil, ale u detektivky bych ocenil trochu lepší zápletku, takhle jsem od začátku věděl, kdo byl vrahem a to potom z toho filmu člověk nic nemá... ()

swiss

Výborná detektivka. Skvělá je scéna, kde Oldřich Nový říká Hogerovi, že jednou bude taky starý a nic mu nepomůže. Jako by to tam říkal herec herci a ne postava postavě ve filmu. A taky Třískova slova: Co jsme my? Jablonec a plzeňský. To se mi poslouchalo hezky. Nejlépe obsazené "alibi"... ()

alonsanfan

Doufám, že Vám nevadí, že si s Isou tykáme, to víte v klubu to jinak nejde, a pak nakonec jsme všichni odboráři. - Tedy tykání by mi nevadilo, pane Zachu, rozumíš, ty odboráři. ___Abychom tu nestřelili vedle, soudruhu kapitáne, jsou to všechno lidé veřejně známí, uvědomělí. - Zatím se zjistilo, že na těch podvodech s léky se vydělalo přes 80 tisíc, zatím. A těch peněz bude ještě víc. Před takovou sumou někdy uvědomělost mizí, víte. ___Jak začne ředitel nosit placatou čepici, tak s ním něco smrdí, dejte na mně. ___Tohle je mezinárodní hotel soudruzi a já bych v hlavní sezoně ani na takové záležitosti neměl čas. - V hotelu byl nalezen mrtvý člověk a vy myslíte na sezonu. - A nač bych měl myslet? Já vím, samozřejmě, není to ode mně hezké, já se starám jen o tržbu a splnění plánu, kdežto vám jde o člověka. Ovšem teprve, až už je po něm, že. V tom je soudruzi ta chyba. ___Udělat to mohl každý z nich. Tváří se současně a mě to spíš připadá jakoby vypadli ze špatného románu. Znuděná panička, manžel si ji vzal zřejmě jen pro reklamu. Pitomý kluk, kterému lichotí, že chodí se Švýcarkou. Vopálenský je opatrníček, co se honí za úspěchy. A Fišárková? - Komická mladá. - Jenomže ta se zapomněla přehrát na charakter. Každý z nich má na všechno alibi, ale Františku, já ti něco řeknu, u téhle společnosti mně alibi stejně nestačí. ___A co mám dělat, snažit se, být hodný a pořád mít strach z nějaký pitomý vysoký školy. Pak skončit jako všichni ostatní, blbá žena, tři děti a spartak. Pane bože. O co to mají jednodušší tam venku. - Proč prosím tě? - No proč, už jenom proto, že se narodili v nějaký pořádný velký zemi, že něco znamenají, že o nich každý něco ví. A co jsme my, prosím tě, co jsme? Jablonec a plzeňský, to je náš celej svět. ___Jen se napijte, je to skotská whiskey, zahraniční dobro. ___Isa nepřijde, to je vám doufám jasné, mám už dost toho jejího amanství. - Podívejte se, pane Krausi, v mých očích ji nemůžete snížit. - To chápu, je to vzácná žena. A drahá příteli, drahá. To jste musel sám pocítit. Kde vlastně sháníte peníze? To si vypůjčujete nebo je kradete strýčkovi? - Pane Krausi, to že se máme s Isou rádi, víte to... - Nesmysl, svou ženu znám a vaši lásku taky. Vám se na Ise líbí to, co jste si na ní vymyslel, vidíte v ní život lesklý, krásný opojný. To je blbost, Mirku, to všecko je jenom nóbl viněta a uvnitř je tuctové zboží. - Děkuju pěkně, na školení jsem byl tak. - Na takovém asi málo. Co vlastně chcete Mirku? Bony na tuzex, sladký život nebo co? To víte, na vás už venku čekají, takových tam mají, ó jé. ___S Isou je pro vás konec, rozumíte. - Podívejte se pan Krausi, já se s ní budu scházet, kdy budu chtít. - Ne, kdy já budu chtít a já už nechci. A kdybyste se o to přece pokoušel, tak Vám trošku rozbiju hubu. So long a good luck, my boy. ___Vy jste nenapravitelný cynik pane Krausi. - Jenom v mezích zákona. _____Geniální hlášky a naprosto skvěle psané dialogy, viz výše, trefné a ostré jako břitva. Neodolatelný Oldřich Nový, stárnoucí ředitel mezinárodního hotelu, gentleman, za jehož mladší manželkou, cizinkou, pálí nastupující hvězda Jan Tříska. Jejich závěrečný dialog, mimodetektivně, je vyvrcholení filmu. () (méně) (více)

Inozuka

Na tomhle filmu mě vždy spolehlivě pobaví zabijácký Bohumil Šmída se svým perfektním hochstaplerem. Jeho scény jsou neskutečně vtipné. Jinak solidní detektivka, která soudruhům měla ukazovat něco z dekadence padlé společenské třídy a naivní mládeže, ale střílet i do vlastních stranických řad, protože v každém stádě se najdou černé ovce. Herecky setkání tří generací: předválečné (Nový, Nedbal ...), tehdejší (Höger, Bek ...) a nastupující (Tříska, Abrhám ...). Ve všech případech poctivě řemeslně zmáknuté. ()

Fido

Klasická "poúnovorá" detektivka, ale v krásném karlovarském hávu a s celou plejádou výborných herců starší i mladé generace. Už jenom filmová kreace Oldřicha Nového stojí za shlédnutí a vychutnání, je to pohádka... ()

Lupes

Přidanou hodnotou je motiv podzimu a stáří, smutné bilancování je trefně vloženo do postavy Oldřicha Nového. Krimi obstojná, spíše divadelní, nijak překvapivá. Komunistické propagandy pomálu, spousta začínajících herců (Tříska, Abrhám). Ale teprve zestárlý "Kristian" tomu dodává další dimenzi. ()

DadysGirl

Tahle je modernější už svojí zápletkou... Přeci jen mám radši Alibi na vodě, ale i na tuhle se ráda kouknu znovu,.. ()

TSZ

Pravděpodobně nejlepší snímek z celé trilogie. Pobaví cameo rolička mladého Josefa Abrháma (bylo mu tady 22 let!!), herecky i režijně opět skvěle zvládnuté. Pro západočechy snímek navíc přináší bonus v podobě Karlových Varů. "Bábu, která krade v samoobsluze, taky pustíte jen proto, že je třeba členkou uličního výboru?" - na svou dobu poměrně odvážný výrok, 60.léta byla skutečně uvolněnější :-) ()

Belsazar

Nebo Větrovec, ten je v laboratořích už hezky dlouho. Taky člen strany, že? - Ano. - Jo, to je poctivec. Průměrná detektivka, avšak skvěle obsazená. Moc se mi líbil Miloš Nedbal a Karel Höger. Bál jsem se ideologických keců, ale nutno říct, že ty tam nebyly. Vyšetřující kapitán Tůma má ve zvyku nevěřit všem, navzdory členství ve straně či jiném uskupení. A závěrečná scéna s pravým anglicky hovořícím mužem mě rozesmála. ()

Amonasr

Skvěle natočená detektivka s řadou vtipných dialogů, jsou z ní už hodně cítit nastupující šedesátá léta, o špičkovém hereckém obsazení ani nemluvě.  A největší šmrnc tomu dodává Bohumil Šmída, ostatně i jako všem ostatním filmům, kde se v podobných rolích objevil. Podezírám ho, že své kouzelné repliky si snad musel psát sám. ()

huzgi

Je pro mne velmi nepochopitelné, že podobné filmy dnes u nás nikdo netočí. Civilní, střídmé krimi. Obyčejné a přece držící napětí do psolední chvilky. ()

Kajislav89

Trilogie s Alibi v názvu patří k mým oblíbeným. Kvalita jde od prvního ke třetímu dílu vzhůru a to je dobře. Jde o solidní detektivku se skvělými hereckými výkony a s některými humornými scénkami, které jsou geniální. Hlavně když se na scéně objeví drzý zlodějíček Bohumil Šmída. PS: Jeden z členů mé rodiny zažil "příjemný" okamžik, kdy byl při závěrečné scéně vypnut proud v domě. Při neznalosti pachatele toto opravdu potěší. ()

MeGab

Vynikající Oldřich Nový, který si tu zahrál pro sebe zcela netypickou roli zahořklého, ženami neobletovaného muže. ()