S kriminalisty kapitánem Tůmou a nadporučíkem Líbalem (v podání nezvyklé, ale dokonale ladící dvojice K. HögerJ. Bek) jsme se poprvé setkali ve filmu 105% alibi, v němž brilantně vyřešili případ vraždy. Úspěch inspiroval scenáristu Karla Copa a režiséra Vladimíra Čecha k dalším dvěma filmům, které spojuje slůvko alibi – Kde alibi nestačí a Alibi na vodě... V příběhu nazvaném Kde alibi nestačí vyšetřovatelé Tůma a Líbal sledují stopu neznámého vraha. Vede k bandě, která prodává údajně „švýcarský“ lék Cordofilin lidem se srdečními chorobami, a tak má na svědomí smrt několika nemocných. Vyšetřování a stopa po zmizelém Josefu Šestákovi (B. Šmída), jednomu z prostředníků prodeje, je pak zavede do luxusního mezinárodního hotelu v Karlových Varech a skladů Mediky, kde bylo zcizeno velké množství B-komplexu. Okruh podezřelých se neustále rozšiřuje. Jeden z nich je vrah. Všichni však mají alibi… (Česká televize)

jatamansi

Jedna z klasických detektivek, kterým škodí neustálé inflační omílání rok co rok. Příběh dnes banálně jednoduchý, úsměvný z pohledu dnešních zločinů (i když falšování léků nic veselého není). Stojí za to se na ně ale podívat kvůli hereckým výkonům. Karel Höger, herec s jedním z nejkrásnějších mluvených projevů u nás. Herec kultivovaného zjevu i hlasu, elegán. Nový v netypické roli hoteliéra. Miloš Nedbal hned s několika druhy paruk a kabaretními čísly. Ale zejména mladičtí adepti herectví. Jan tříska, Josef Abrhám a zejména má milovaná Libuše Geprtová. To je koncert, který si ani po – těžko už spočítám kolikátém - shlédnutí nemohu odpustit. Čímž vlastně popírám sama sebe a inflaci promítání. No co, příště se mrknu zase, byť mi ta písnička leze děsně na nervy. ()

klúčik

Kriminálny film kde kpt. Tuma spolu s por. Líbalom vyšetruje vraždu v Karlových Varoch. Musím pochváliť režiséra V.Čeha , že sa mu opäť podarilo natočiť dobrý film. Je trocha na rozdiel od 105%aliby , ladený uvolnenejšie. Výborné herecké obsadenie a krásny výkon O.Nového, ktorý dokázal, že bol výborný aj v nekomediálnych postavách. Zaujal ma aj mladučký Jan Tříska. Hodnotím 75%. ()

brooklyn73

Role pro pana Noveho byla napsana na telo, skvele se v ni vyradil.Skoro zaverecna scena kdy stira pana Mirka Zacha Trisku je uzasna.Pro mne nastal ve filmu zvrat v okamziku kdy na scenu vstoupil Bohumil Smida alias Sestak,tento clovek mne dokazal vyborne rozesmat.Vydarena je cast s kytkou. Skvele vykony od vsech hercu.V jedne z vedlejsich roli se opet mihne jeden z mistru naseho herectvi tentokrat se jedna o Frantiska Kovarika.V jednom ze svych prvnich filmu se nam ukaze uplny mladik Josef Abrham. ()

xaver

Výborná česká detektivka, další z řady kvalitních snímků, které podtrhují solidní úroveň detektivního žánru v naší kinematografii. Karel Höger a Josef Bek jsou jako kriminalisti uvěřitelní, žádní supermani, ale obyčejní lidé se svými přednostmi i nedostatky, ale jejich výkon je tak trochu zastíněn skvělým Oldřichem Novým v roli decentního ředitele hotelu. Děj je místy odlehčen nenásilným inteligentním humorem, který umocňuje kvalitu snímku. Zajímavou postavou je iluzionista skvěle stvárněný Milošem Nedbalem, který si vůči příslušníkům bezpečnosti dovolil celkem dost. Jan Tříska se mi ale do role milence jaksi nehodil. Tady režisér s výběrem šlápl podle mě trochu vedle. Na druhou stranu snímek dobře oživuje postavička malého podvodníka v podání Bohumila Šmídy. Filmem se v roli svědků mihne i milenecká dvojice v podání mladičkých Josefa Abrháma a Libuše Geprtové. Prostě kvalita. 4 a půl *. ()

velkyvezir

Ty odboráři... :-D Jinak geniální, jak si objednávají pokoj :-D A na konci výborný Oldřich Nový, s jakou noblesou všem vynadá. ()

LEATHERFAC

Plejáda skvělých herců, leč opět naprosto nezajímavý případ. Celkově o chlup lepší než první díl, ale pořád velká slabota. Máme spoustu mnohem lepších detektivek. ()

wosho

Ikdyž mnoho našich klasických kriminálek zestárlo, mají stále svůj půvab, atmosféru a někdy i zajímavý děj. Kde alibi nestačí má velký klad na opravdu hvězdném hereckém obsazení (zajímavě obsazená legenda Oldřich Nový). Sice je film lehce poplatný době svého vzniku, přesto i dnes se řeší podobné případy hyenismu. ()

F.W.Colqhoun

Spoilery? U filmu, kterej už od dob pravidelné relace Filmu pro pamětníky dávají tu či jinde každý měsíc? Ale jo. Všechny položky v alibiovské sérii spadají do kolonky "ultimátní nedělní film". A tenhle je ze všech tří nejlepší. Míra nadhledu je nastavena tak akorát (už se tolik nekáže jako v předešlém díle a nadhled nesklouzává k parodii jako u "Alibi na vodě". Ocitáme se ve fotogenických Karlových Varech, kšeftuje se s B-komplexem, hovoří se anglicky a francouzsky. To by v tom byl čert, aby se z toho buržoustskýho hnízda někdo nevypadl... řádně zavražděnej samozřejmě. Nešvary osob nenacházejících zalíbení v socialistickém zřízení se sice celou hodinu a půl tepou prakticky neustále a i rozuzlení se nese v duchu "vrah je živnostník", ale tahle povinná omáčka jde v mišmaši dobrých hereckých výkonů a zábavných dialogů strávit bez následků. Kromě celkem hezké filmařiny filma stojí a padá s herci. Ústředí dvojici to jiskří jak milencům, ostatní za nimi nezůstávají pozadu - Lohniský baví, Tříska zde našel uplatnění pro svou oblíbenou polohu na hranici romantiky a trapnosti. Do kapsy všechny pohodlně vkládá "v mezích zákona cynický" elegán Oldrič Nóvy (od "Dancer In The Dark" mu jinak neřeknu). Možná právě on v roli poněkud zatrpklého ředitele hotelu, který sice plní plán, ale myslí si své, je tou čtvrtou a pátou hvězdičkou v mém nadsazeném hodnocení, ale nemohu jinak. Tahle poctivá detektívka si pobyt v modrých číslech totiž nezaslouží. ()

prezdivaka

Po všech stránkách lepší než předchozí detektivka se slovem alibi v názvu. Skvěle obsazené vedlejší role i tzv. štěky. Také občas humorné situace a dobře napsané dialogy ději hodně pomáhají. ()

Mikino00

Ve filmu sice chybí silnější zápletka, hlavní vrah je jasný od začátku, ale vynahrazuje to plejáda skvělých herců v čele s Novým a Högerem. Hlavně napínavý konec je vyjímečný. ()

bobstock

Noblesní a decetně vtipná detektivka s plejádou skvělých herců různých generací. Vnucené rudo přehlušil sametový hlas pánů Högera, Beka a Oldřicha Nového. 75% ()

Brejlil

Čechovy detektivky s Högerem mají stejnou vadu jako ty Schulhoffovy s Hrušínským. Jsou velice pomalé, a je nutno se obrnit trpělivostí při hledání "pravdy". Určitá atmosféra se jim ale upřít nedá. ()

WinstonS

Průměrná detektivka nepostrádající úsměvné kouzlo nechtěného (postava mladého Jana Třísky snícího o životě tam venku musela herci mluvit z duše :-) Jinak herecky i režijně průměrný snímek, kterému chybí dodržování základních prvků žánru. Aspoň, že některé humorné repliky nepůsobí příliš křečovitým dojmem... ()

Vesecký

Tenhle film už jsem viděl mockrát, a tak ho znám zpaměti, přesto se na něj rád podívám. Detektivní případ sám o sobě vypadá banálně, ale vše se změní po smrti muzikanta Valenty. Jeho vražda z filmu dělá drama, které vrcholí vechvíli,kdyje Šesták jako volavka přinucen mladým synovcem opustit lokál; to pak se asi mnohému divákovi v kinech tenkrát rozbušilo srdce. Ale je to krásně komorní, žádná akce, kriminalisté Tůma a Líbal vyšetřují trpělivě, bez emocí, jak jsme to z našich starých dobrých detektivek znali. Nu,svět se změnil... Měl jsem tyhle příběhy vždycky moc rád. Höger s Bekem byli v téhle trilogii jedničky, začínající Abrhám a Geprtová příjemně mladí, pan Nový noblesní... Prostě pohodový film. ()

crozet

Stará garda s vtipem na jazyku i oku a veselou písničkou na rtech, k tomu krásné a sebevědomé ženy a všeobecné (tvůrčí) poststalinské uvolnění - samozřejmě přiměřeně, s dohledem obligátního rudocha na stěně. V hotelu poletuje rejnok Lohniský, Bohumil Šmída názorně dokládá, kde že se brala nacistická hysterie z těch böhmische smějících se bestií a všechno dohromady obepíná patrně nejpříjemnější pohádkový hlas z Brna. Já bych si s dovolením také vzal.. ()

mh.mail

60% — Pro mě asi nejlepší z trilogie detektivek s kapitánem Tůmou. Jen ten „žertík“ na úvod a konec s rezervací pokoje je takový samoúčelný. Výborný je Bohumil Šmída a nejlepší úplně na konci: „Hergot, já to snad neřeknu!“ A pak taky Oldřich Nový. Jeho lekce mladému Třískovi je excelentní. „... tak vám tak trochu rozbiju hubu. Good bye!“ ()