S kriminalisty kapitánem Tůmou a nadporučíkem Líbalem (v podání nezvyklé, ale dokonale ladící dvojice K. HögerJ. Bek) jsme se poprvé setkali ve filmu 105% alibi, v němž brilantně vyřešili případ vraždy. Úspěch inspiroval scenáristu Karla Copa a režiséra Vladimíra Čecha k dalším dvěma filmům, které spojuje slůvko alibi – Kde alibi nestačí a Alibi na vodě... V příběhu nazvaném Kde alibi nestačí vyšetřovatelé Tůma a Líbal sledují stopu neznámého vraha. Vede k bandě, která prodává údajně „švýcarský“ lék Cordofilin lidem se srdečními chorobami, a tak má na svědomí smrt několika nemocných. Vyšetřování a stopa po zmizelém Josefu Šestákovi (B. Šmída), jednomu z prostředníků prodeje, je pak zavede do luxusního mezinárodního hotelu v Karlových Varech a skladů Mediky, kde bylo zcizeno velké množství B-komplexu. Okruh podezřelých se neustále rozšiřuje. Jeden z nich je vrah. Všichni však mají alibi… (Česká televize)

rakovnik

Velice upovídaná kriminálka, která nepotěší úplně napětím a dějem, ale potěší zvláště díky hereckému obsazení, od klasických hvězd (Höger, Nový), po začínající mladíčky (Josef Abrhám). Pan Šesták (Bohumil Šmída) děj pěkně zamotá a nakonec dobře mířenou ránou pořeší. Největší hvězdou filmu pro mě byl totiž on. ()

Rodriguez

Volné pokračování detektivního příběhu "105% alibi" se setkáváme opět s dvojicí Höger - Bek, kdy tentokrát vyšetřují padělání léků. 70% ()

tomtomtoma

Kde alibi nestačí je příjemným volným pokračováním poctivé policejní práce kriminalistického dua Tůma - Líbal. Je to mravokárnější, než předchozí film. Navíc v duchu etiky socialistické morálky. Ale je v tom i lidskost a socialistická moudrost není vtíravá a všeovládající. Když si k tomu připočteme propracovanější průběh děje, je o příjemnou zábavu postaráno. Hrdinou je opět kapitán Veřejné Bezpečnosti Miloš Tůma (dobrý Karel Höger), který nepoleví ze svého nasazení do té doby, dokud není vše objasněno a všichni pachatelé pochytáni. Pokouší se o vyvolání hlasu svědomí u každého, kdo se kolem všech nejasností nedaleko ochomýtá. Záda mu kryje svědomitý parťák a nadporučík Veřejné Bezpečnosti František Líbal (sympatický Josef Bek) s vrozenou nedůvěrou ke všem podezřelým. Nejcyničtějším podezřelým je ředitel prestižního karlovarského hotelu Jindřich Kraus (velmi dobrý Oldřich Nový) s profesionálním i životním nadhledem i nesmlouvavou zatvrzelostí. Nejvystrašenějším podezřelým je unikající zloděj Josef Šesták alias Šoufek (velmi zajímavý Bohumil Šmída), který hledá záchranu v podobě cesty ven ze zatrolené situace. Nejkultivovanějším podezřelým se zdá ředitel farmaceutické firmy Medika Dr. Vopálenský (dobrý Bohuš Záhorský) s podrážděností na narážky nevhodného společenského chování vlastního synovce. Nejztracenějším podezřelým je Vopálenského synovec a laborant Mediky Mirek Zach (charismatický Jan Tříska) v nepochopení a chaosu vztahu s vdanou paničkou. Z dalších rolí: jízlivý kouzelník Bonhardi alias Ladislav Valenta (dobrý Miloš Nedbal), žárlivá laborantka Mediky Zdena Fišárková (Marcela Martínková), rozmazlená a lehkomyslná Krausova žena Isa (šarmantní Anna Pitašová), ochotný recepční karlovarského hotelu (Václav Lohniský), či svědek vraždy Jirka Ruml (mlaďoučké ucho Josef Abrhám). Další silnou stránkou filmu jsou herecké výkony a kamera. Ta laskavost, rozpustilost a drzost činí z této kriminálky stále osvěžující zábavu. ()

majo25

Opäť výborná högerovská detektívka. Oproti predchodcovi (105% alibi) som čakal istý prepad, kupodivu, ten sa nekonal. Opäť tu máme zaujímavý nápad, duo vyšetrovateľov (viackrát aj v zmysle dobrý a zlý policajt), výborne napísanú zápletku a nevtieravý jemný humor, ktorý sa k záveru stupňuje. Istý čas trvá, kým sa divák zorientuje v tej džungli mien, ale potom už príbeh rýchlo odsýpa. Z vedľajších rolí by som vypichol duo Nový a Šmída. ()

PanZahadnyCZ

Po všech stránkách nejlepší díl detektivní trilogie, která patrně nastartovala tuzemskou mánii detektivních filmů a televizních seriálů, a tím způsobila i jejich dodnes trvající diváckou oblibu. Co na tom, že dřív byly tyto kriminálky zahaleny v rudém balastu, když to byla kvalitní řemeslná podívaná s perfektními hereckými výkony. ()

sator

V začátku sem to chtěl vypnout a pak mě to začalo s příchodem B.Šmídy bavit. Kouzelná je "balící" scéna s máváním kytičkou na Záhorského.... ()

otík

Druhá detektivka z třídílné série s kapitánem Tůmou (Karlem Högerem) a poručíkem Líbalem (Josef Bek). Klasická detektivka s vraždou a velkým podvodem. Oba hlavní hrdinové jsou stěžejní postavy a především díky Högerovi stojí film za vidění. Nepřináší nic zásadního na poli české detektivky, ale je slušnou částí zapadající do zajetých krimi kolejí. Potěší krásná mladá role Josefa Abrháma. ()

dr.fish

Oldřich Nový v roli ředitele hotelu si neodpustí jednu velmi jedovatou narážku na socialismus, což mne velmi překvapilo že prošlo. Jinak trochu vykonstruovaná detektivka z lázeňského prostředí. Zajímavé, jak se i tehdy provozovaly šantány pro bohaté, aby byly nějaké ty dolary a mařeny. Celý film mi jaksi neseděl, ale dokoukat se dal...70% ()

Mylouch

Standardní čechovská detektivní kvalita se solitérními postavami, hereckými typy (včetně návratu Nového), požehnaným Šmídou a lehkým humorem. ()

farmnf

Pro mě vrchol krimi 50-60's CZ. Z mnoha důvodů. Kasař Mlíko(Šmída), který si snad nikdy nezahrál kladnou roli, zde opět exceluje-"byl to jen malý meloušek" a "to víte lidi jsou všelijaký". Oldřich Nový je sice ředitel ale taky paroháč "sám jste jistě poznal, že moje žena je Drahá". Nese to stejně hrdě, jako by se psal r. 1936. Mladý Josef Ábrhám s Libuší Geprtovou vám představí, jak stáli, když sledovali vraždu.To budete čumět. Karel Hoger je vyšetřovatel s instinktem a chladnou hlavou. Asi jako Jean Gabin. Profesionální Napínavá Krása na nedělní odpoledne. ()

LadyPupu

Jedna z mých hodně oblíbených detektivek. Už ani nepočítám, kolikrát jsem to viděla. Höger a Bek jsou perfektní, Tříska s Novým luxusní ("Doufám, že Vám nevadí, že si s Isou tykáme? Ostatně jsme všichni odboráři, že? - Teda tykání by mně nevadilo, rozumíš, ty odboráři?") Ovšem já mám největší slabost pro Šmídu alias Šestáka. To je idol s květinou :-) a ta jeho přebreptávací scéna ve křoví :-) ()

PavelR

Prostředí Karlových Varů dodalo filmu na noblesnosti, obsazení Oldřicha Nového to jen podtrhlo. Skoro jako by se film odehrával ve 30.-tých letech. Nereálné, ale hezky se na to dívá. ()

Compadre

Dost dobrá stará detektivka s detektivem kliďasem Karlem Högerem a hlavně Oldřichem Novým, kterej sice zrovna neexceluje v hlavní roli, ale jeho postavu si zaručeně zapamatujete. scéna v restauraci, kde si dá Olda sraz s mladým Třískou (ten mu tady leze za ženou) mě vyloženě pobavila :). "Poslouchejte, pane Kraus, já si budu za vaší ženou chodit kdy budu chtít, rozumíte..". "Ne, kdy já budu chtít. A já už nechci." "Nebo co?" "Nebo vám trošku rozbiju hubu. So long and good luck, my boy." Takhle jsem starýho šviháka Novýho ještě naviděl a fakt mu to sedlo. Neříkám, že je celý film špička, ale kvůli některým scénám (jako třeba tahle) se fakt vyplatí se na něj podívat. ()

Master19

Z této kriminálky asi nejvíce ulpí herecké výkony - a to zejména ve stěžejní scénce Na Vyhlídce. Každopádně jde o hodně podařenou kriminálku, která je perfektně kořeněná humorem. ()

baroko

Pokud se člověk dokáže oprostit od dobového zasazení e stále ještě jasnými obrysy třídního boje a vylhané politické objednávky uvědomělých kriminalistů, kteří jsou ve svém jednání stále svázáni dohledem pracujícího lidu a vlastním charakterem k naprosté korektnosti a k přesnému dodržování nároků lidově-demokratické morálky, okořeněné jejich lidským nadhledem, pak je to vcelku zajímavá detektivka. ()

blackJag

Herecky stejně dobré jako předešlý případ, režijně nápadité a scénaristicky vtipné. Černobílé tóny opět působí, za absence komunistického balastu, proti překotnému stárnutí snímku a i po letech spřístupňují detektivní příběh dnešnímu běžnému divákovi, který je kojen sice kvalitními CSI případy, přesto častokrát hnanými zbytečně na efekt. 70% ()

Autogram

Toto som si ako kriminálku vôbec neužil, skôr som to pretrpel. Zaujímavá bola akurát Nového postava a jeho staromódny prejav. Zvyšok, čo sa hral na súdruhov vyšetrovateľov, sa len potácal hore-dole a akože riešil prípad. Ani záverečné nemastné-neslané vyvrcholenie nič zaujímavé neprinieslo. (11.12.2013) –––– Túto staromódnu socialistickú kriminálku som ocenil až na druhýkrát, po rokoch a so znalosťou súvisiacich filmov. Obsahuje veľmi zaujímavé netradičné scény, jednou z nich je predtitulkové intro. Obsadenie filmu je výborné, pohľad na 'Hujera' vždy poteší, mladý Tříska a postarší Nový, pri nich nie je o čom pochybovať. Takže rád pridam dve hviezdy. (16.11.2023) ()

ghatos

Olda Nový vynikající. Jednotlivé figury atraktivní, jen zápletka sama o sobě průměrná. Mlíko jako kriminálník, co chce nějaký melouch taky super. 69%. ()