Rituál

• Česko Proutěný muž (více)

Policejní seržant Howie (Edward Woodward) odjede na odlehlý skotský ostrov vyšetřovat záhadné zmizení mladé dívky. Velmi brzy se ukáže, že místní venkovská komunita, vedená podivínem Lordem Summerislem (Christopher Lee) není tím, čím by se mohla zdát na první pohled. Detektiv, silně věřící křesťan, v ní totiž odhalí tajuplnou společnost prostopášníků a pohanů. Dokáže Howie zabránit podivuhodné sektě v tom, aby přinesla oběť nejvyšší dříve, než se jí stane on sám v rámci hrůzostrašného Rituálu, s nímž je spojena? Britt Ekland, Diane Cilento a Ingrid Pitt jsou hlavními představiteli tohoto provokativního a šokujícího díla scénáristy Anthony Shaffera, které fanoušci i kritici po celém světě považují za skutečnou kultovní klasiku a moderní hororové mistrovské dílo. (Magic Box)

Petrus1

Budou tomu již čtyři roky, co jsem viděla Rituál s Cagem. A na to, jak blbou mám paměť, si tuhle stupiditu vybavuji docela dobře. Bohužel. V komentu sem tam psala, že doufám, že původní film bude mnohem lepší a že na něj snad někde narazím. Jednoduchá odpověď: sehnala sem a lepší byl. Naštěstí. I když ho za horor považuje jen málokdo (ani já ne), stal se přesto Jedním ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete. Sice sem věděla, že tady půjde o pohanskou kulturu, v čemž mě utvrdilo i to, že oplzlí chlapi zpívají ještě oplzlejší songy o dceři hospodského, ale že to půjde až tak daleko...no fuj, tohle není nějaký poklidný ostrov, tohle je Sodoma Gomora! Všude samá píseň se sexuálním nádechem, veřejné soulože, dívky se ve škole učí o májce jako o falickém symbolu...Jsem pohoršena! :-D Ještěže se na takový ostrov nikdy nedostanu - kdo ví, co by tam se mnou dělali...musela bych třeba provozovat různé sexuální obřadní praktiky na takových místech jako je hřbitov a třeba by to byl i grupáč...tak moment...kde že ten ostrov je? ;-) ♫ "Gently, gently, gently Johnny..." ♫ Víc než za cokoli jiného, tenhle film považuji spíš za hippie muzikál, ve kterém mě utvrzuje i to, jaxe všichni podivně happy chovali při závěrečném rituálu...a ty se chlapče modli jak chceš! "Přestože zřetelně cítíme ve vzduchu cosi tajemného, většina scén se odehraje za denního světla a mimo strašidelné interiéry. Co víc: film neprovází hrůzu nahánějící partitury, ale evokativní soundtrack, který zahrnuje překvapivě vysoké množství pozitivně laděných lidových písní. Proutěný muž opravdu jako horor ani nevypadá, ani nezní. Ale přesto z něj jde strach a finále připomíná nejhorší noční můru. Zásluhu na tom má zejména scenárista Shaffer, který vystavěl bravurní příběh, bohatý na nejjemnější detaily...V kinematografii nemá své zřetelné předchůdce, ale ani následovníky. Jde o hororový snímek na téma osobního postoje k víře. Mystérium, jež pozvolna odkrývá, vrcholí v jednom z nejdůmyslnějších spletených finále, která kdy byla natočena." Také Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. "Jde o vysoce originální kombinaci hororu, detektivky, pohanské etnografie a folklorního muzikálu představující nadějný debut bohužel nepříliš plodného režiséra Robina Hardyho. Předvádí odvážnou směs sexuality a zla, vede k šokujícímu závěru, který je dodnes působivý, i když dnešní diváci sledující film poprvé už většinou rozpoznají, kam mohou vyústit události odehrávající se na slavnosti..." Poznámky: 1. Snímek má pohnutou historii: negativy byly omylem zničeny, a přestože kritika film ocenila, k publiku se skoro nedostal. 2. I když byl film pro původní uvedení do kin výrazně sestříhán, do nynější běžně dostupné verze se vrátila většina (ne-li všechny) vystříhaných scén. ()

ink flo

Kdysi dávno o něm vyšel v Živlu velkej rozbor z pohledu staroanglických folkových písní a legend. No a nakonec láska na první pohled, je na něm dobře úplně všechno - ultimátní hippie pagan folk 70s british horror s úžasným Christopherem Leem. Na rarbg.to "final cut", kterej je delší (původní verze se omylem ztratila a objevili jí až po spoustě let u US distributora). Výborná je i kniha, ze které film čerpal - The Golden Bough (o středověkých kultech, mýtech a rituálech)... ()

Wawer

Bigotní katolík vs. pohanská sekta v hororu, který se téměř celý odehrává za světla. Wicker man vskutku není kultovním filmem pro nic za nic ()

tragos

Pozoruhodný film, a to doslova, v němž má navrch forma a atmosféra. Způsob, jakým režisér montuje do příběhu slabší či silnější náznaky pohanských rituálů, zpěvů a tanců, je originální, a přitom působí přirozeně a přesvědčivě. Zprostředkování zážitku skrze film je faktastické. Na posledních 10, 15 minut se film najednou změní z poklidného lehce religionistického venkovského krimi na ... ehm... říkejme tomu třeba horor..., ale opět jde o změnu docela přirozenou a nenásilnou. Chcete-li se na Wicker Mana podívat, radím vám: nepokoušejte se o něm nic víc zjišťovat :-) ()

sandis

Vcelku zajímavé téma, však v tomto zpracování vyznělo víceméně do prázdna. Jemný nádech úchylných 70s jsem pocítil. Snažím se zohlednit i to, že jsem měl titulky k directors cut a díval jsem se na normální verzi, takže jsem je musel stále popohánět... 7.45/10 ()

agassi68

Tak som si dávno "nepošmákol"! Nechápem ako mi takýto klenot celé roky unikal. Perfektne spracovaná atmosféra osamelého ostrova, kde škótske líšky dávajú dobrú noc. Pohanské rituály, jednotní obyvatelia a sám ako prst - snaživý policajt. Vygradované vzhľadom na rok výroby geniálne. Bonusom je Britt Ekland s ešte neanorektickým telom bohyne. Ach jaj.. ()

sadlokan

Cajt přiletí na ostrov,kde před ním z party cajtů nikdo nebyl a nedá si říct.Christopher Lee mluví k hlemýžďům. ()

FeiNike

Pozitívne hodnotenia pre Wicker Mana sú jednou z mnohých vecí na tomto svete, nad ktorými je moje chápanie nútené rezignovať až do odvolania..Túto trápnu a nudnú blbosť bez jedinej nanosekundy napätia s výzorom najlacnejšej televíznej inscenácie by som hororom nenazval ani v tom prípade, ak by mi najdesivejšie nočné mory spôsoboval príbeh o červenej čiapočke..Veľmi biedna detekívka na úrovni Derricka, to skôr.. A pokročilý vek tohto "diela" neakceptujem ako ospravedlnenie, keďže také filmy ako Vyháňač diabla alebo Carrie sú dôkazom toho , že aj v 70. rokoch sa dali natočiť kvalitné horory, ktoré za ten dlhý čas nestratili nič zo svojej pôsobivosti..Je mi ľúto ak vyzniem kacírsky, ale slabému hollywoodskemu remaku dávam o jednu hviezdu viac ako tomuto ešte slabšiemu originálu. ()

JimiH

Ach vy malověrní... perfektní atmosféra je jediné co dokážu říct srozumitelně, ostatní jsou pro mě spíše subjektivní vjemy, které nedokážu tlumočit. Rozhodně další klenot sedmdesátkové kinematografie. ()

levente

Sedmdesátá léta. Vlastně se divím, že obdobných filmů není víc. Nekomplikovaný příběh završený nemastným, neslaným střetem pohanství a křesťanské kultury zosobněné korektním chováním člověka, pro kterého je jeho víra v boha a právo všechno. Asi nejvíc je ten film o jaru. Vše se probouzí a je třeba něco dělat..., viď? ()

LojZza

Pomerne originalni pribeh, mraziva atmosfera a necekany zvrat tahaji film nahoru. Ale ty pisnickove vsuvky v prvni tretine a celkem nudny zacatek si mohli odpustit. Nastesti dve tretiny filmu jsou dostatecne napinave, takze za mne ma 3*. ()

RobLord

Případ pohřešované dívky přivádí pánbíčkářského policistu na ostrov, jehož obyvatelé praktikují pohanství. Vynikající nápad, který bych možná raději četl jako román (Robin Hardy psát rozhodně umí!). U filmu mi vadila nuda, která se místy vloudila; já osobně bych dal přednost tomu, kdyby se v něm zpívalo o něco méně. ()

AngelG

Přiznám se bez mučení, že jsem jako první viděla Rituál s Cagem, jelikož jsem vůbec netušila, že to je remake.. Takže teď svůj hřích zamluvím 5 hvězdičkami a oslavným komentářem.. The Wicker Man se absolutně nemůže srovnávat s Rituálem, ať už jde o výkony, o atmosféru, o dějovou linii, vyústění apod.. atmosféra filmu je skutečně jako živá, že mi místy nebylo úplně nejlépe a obvzlášť u konce, kdy se člověk dozví závěrečnou pointu.. ano, může to mít i své mouchy, ale tady je to absolutně nepodstatné.. ()

Al44...

Originální příběh, kde se střetává křesťanství s pohanstvím - zvláštní a docela působivá atmosféra, ke které přispívají i hudební pasáže - snímek trošku na škodu málo "tlačí na pilu" a je velmi předvídatelný - zazpívá si tu i Christopher Lee. ()

martinpk

Mám rád staršie filmy, ale tentoraz som bol trošku sklamaný. Nápad to nebol zlý, aj gradovanie atmosféry bolo super, len tie zbytočne spevácke vsuvky mi dosť vadili. Na remake s Nicolasom Cageom si asi netrúfnem :) ()

LokiZombie

konec fajn ale lehce předvídatelný, skvělý Lee, zábavná poslední třetina. Jinak teda hrůza, ty hudební vložky byly otravné. ()

NorseSword24

Tak dokonca originál je aj slabší (za mňa) ako remake. V podstate aj skoro úplne iný príbeh. Remake vie lepšie pracovať s napätím. ()

messi@h

Nemám vůbec nic proti muzikálům, třeba Hair a Jesus Christ Superstar jsou dva moje velmi oblíbené filmy. Ale povedený hororový muzikál jsem ještě neviděl (ne že bych se téhle hororové odrůdě nějak věnoval) a Wicker Man to nezměnil. Hudba byla pěkná, hlavně v první polovině - ale to je tak všechno. Atmosféra nula. Napětí nula. Závěr pro mě taky nebyl nějaké překvapení, začal jsem ho tušit už někdy už od poloviny filmu (ale věřím, že v době vzniku to překvapivé asi bylo). A rituál na konci - ať se na mě nikdo nezlobí, ale byl spíš komický, než atmosférický. Přitom věřím, že by se z filmu dala vytřískat temná atmosféra jako řemen, kdyby ho vedl jiný režisér s citem pro horor. Takže ne, já nebudu dávat body jenom proto, že Wicker Man je (pro mě nepochopitelně) klasika. Body dávám za hudbu, která se mi líbila a za odvahu natočit něco tak nestandardního. Kdybych měl hodnotit čistě hororovou stránku filmu, musím dát tak půl bodu až jeden. ()

lakart

Totální náboženský fanatismu jednoho malého ostrova proti policistovi plně věřícímu v Ježíše Krista, který se rozhodl vyšetřit zmizení jedné dívky. Takhle by se dal shrnout tento hororový počin dávných let minulých. Nad filmem jsem celou dobu stopáže kroutil nevěřícně hlavou nad bizarnostmi a nepochopitelnými událostmi, které policista na ostrově viděl. Ve výsledku se jedná o velmi zajímavý film, u kterého si nejsem jistý, zda se mi líbil či se mi hnusil. Určitě jsem ale neměl chuť ho vypnout a říct si, že se jedná o blbost. Na druhou stranu ho ale nepotřebuji vidět znovu. 70% ()

Režisér Děsivého dědictví a skandinávský horor

Režisér Děsivého dědictví a skandinávský horor

31.07.2018

Režisér Ari Aster svým hororovým debutem Děsivé dědictví udělal slušnou díru do světa. Distribuční společnost A24 si díky jeho filmu připsala celosvětově nejvýdělečnější snímek vůbec a vzhledem k… (více)

Die Teenage Mutant Ninja Smith

Die Teenage Mutant Ninja Smith