Plán 9

• Česko Plán 9 z vesmíru (více)

pakobylka odpad!

Svým způsobem VELICE roztomilý nesmysl, přímo geniálně zpackaný snímek - Edward Davis Wood Jr. musel mít opravdu nějaký hodně nevšední talent. Přesto je pro mě těžké tohle výjimečné kultovní dílo ohodnotit. Průběžně se mi vybavovaly scény z filmu Tima Burtona - kromě jiného rozzářené oči Johnnyho Deppa, který se šarmem sobě vlastním zachytil Ed Woodovo bezelstné dětské nadšení pro filmovou tvorbu. Nicméně jakýmkoli jiným verdiktem než "odpadem“ bych zpochybnila jedinečný čestný titul "nejhorší režisér všech dob“, který Ed Woodovi po právu náleží, a to pochopitelně nemůžu udělat. ()

campix

Je zřejmé, že Ed Wood byl naprostý šílenec a stále nedokážu pochopit jak někdo takový mohl točit filmy. A je také zřejmé, že Plán 9 je jeden z nejhorších filmů, ale nejhorší bych řekl, že asi ne. Spousta filmů je tak špatných až to bolí, ale Plán 9 je tak špatný až je to strašně vtipné. Sice jenom v pár okamžicích, ale docela jsem se nasmál. No jen řekněte, dokážete si představit mišmaš scifi a hororu, kde se prolínají upíři,zombies a mimozemšťané. Na rozšíření obzorů zajímavé, ale dobré opravdu nikoli. Takovýhle konec si Bela Lugosi nezasloužil. ()

ic

Jsem zklamaný... od tohoto filmu jsem čekal 'všechno, nebo nic', ale prostě jen 2*. Nic zvláštního. ()

Alfréda

Kdo neviděl, neuvěří. Člověk neví jestli se smát, nebo se chytat za hlavu. Nerozpoznala jsem, jestli byly létající talíře vyrobené z vík od popelnic nebo něčeho jiného. Mysl mi to zaměstnalo asi tak na prvních devět minut filmu, po kterých jsem si říkala, že víc nevydržím a fakt to vypnu. Čert ale vem létající talíře na špagátu, to nejlepší mělo teprve přijít. Nechápala jsem, jak se mohl Bela Lugosi dobrovolně podílet na tvorbě tohoto čehosi, co se jen stěží dá nazvat filmem. Pak najednou koukám, že Lugosi má v podstatě jen dvě scény, které se ale v ději vtipně opakují, jsou akorát vždy z trochu jiného úhlu nebo střižené, a tak GENIÁLNĚ zakomponované do děje, že by to divák snad ani nepostřehl :D Nepočítaje úvodní scénu na hřbitově, Lugosi tak neustále obchází jeden dům. Jednou zprava doleva, podruhé naopak. Poté přechází po palouku, jednou směrem na hřbitov, podruhé směrem ze hřbitova :D Ale pořád to není to nejlepší :D V jednom záběru vidíme Lugosiho coby Ghoulmana, jak si to tak šine kolem domku zprava doleva asi potřetí, chvíli na to vidíme Ghoulmana jak si drží plášť před obličejem tak rafinovaně, aby divák nepoznal, že se jedná o dabléra, navíc neherce. V dalším záběru máme Lugosiho na palouku, v dalším dabléra za pláštěm. Zase Lugosiho na palouku, zase dabléra za pláštěm. Zdvihnutá paže a plášť před obličejem sice zakryly 90% postavy dabléra, nicméně to, že zůstává vidět čelo a vlasy, které nejsou šedivé jako Lugosiho, ale zcela černé, je fakt který Wood buď nepostřehnul, nebo mu to bylo úplně jedno. Asi tak jako skutečnost, že dablér Lugosiho byl minimálně o hlavu vyšší :D Říkám si, jestli vůbec diváky v první chvíli napadlo, že se pořád jedná o jednu a tu samou postavu :D Drtivá většina filmu se odehrává před plátnem, budiž chvála Woodovi alespoň za to, že dokázal natočit film za extrémně nízký honorář. Dokonce navzdory všem nepřízním osudu, jako je ta, že nejslavnější herec uvedený v obsazení je už tři roky po smrti. Sice trochu neohrabeným způsobem, ale Wood se vypořádal i s tím :D Woodova velkolepá, duchaplná myšlenka, kterou se nám snažil sdělit prostřednictvím závěrečného monologu záporáka ufona o "solární bombě" pro mě zůstává nepochopena, respektive nechápu, proč té myšlence muselo předcházet toto neumělecké harakiri. Vyplývají pro mě z tohoto 80ti minutového utrpení dvě varianty: buď byl Edward Wood naprostý nicneuměl, který odfláknul vše co se dalo a nás jako diváky těžce podcenil, nebo to byl naprostý génius a z nás všech si takto dělal prdel :D ()

zette

Silena podivana. Filmove triky jako z roku 1920, ochotnicke herecke vykony... Ale sve kouzlo a nejake poslani to ma. ()

Deverant

Další nehodnotitelné dílko Eda Wooda. Přiznávám, že mě nezasáhlo tak, jako Glen or Glenda (bizoni jsou prostě základ každého filmu a bez nich to není ono), ale i tak je to perla. Záběry na letadla, raketová střelba a její velitel, neustále se vracející záběr s Belou Lugosim (celkově je jich ve filmu asi pět, ale ten jeden je důkladně využit asi na šestkrát), jeho dvojník a Tor, Tor je prostě božský. Jemu jsem opravdu věřil, že je mrtvolou vzkříšenou emzáky za účelem plánu 9, který má dobýt naše hlavní města armádou tří mrtvých ovládaných zasekávajícími se elektropistolemi. ()

c.tucker

Naprosto neschopnej režisér, který je tak horlivý do práce, že přehlédl na svém díle nepatné mouchy, které tam zanechal. Nesmyslnost vedle nesmyslnosti se stali naprostým kultem a mě také uchvátily. Scéna, kdy vesmírné lodi létají na provázkách a záběry armády natočené někde za války, která na ně stříli a k tomu plukovník, který udává rozkazy z ateliéru.; sluneční bomba, která zničí celý vesmír; běhání Beli Lugosiho za pilotovou ženou; celkově ten pilot tam je dost nadbytečnej; rozmluvy naprosto demntních policistů v uniformě a naproti tomu brilantní úvahy detektivů bez uniformy - to vše dává filmu zábavnost a vtip, nebýt pár nudných proslovů a monologů bylo by to naprosto geniální, jen škoda, že to nebyl Edwardův záměr ()

Mol

Smíchejte zombíky, upíry a mimozemšťany kteří vypadají jako lidi, zabalte to do otřesnejch efektů a vyjde vám tohle. Strašný peklo tenhle film. ()

Flyer

Z filmařského hlediska jasný odpad, kvalitnější než toto dílko jsou pomalu i domácí videa v pořadu Natočto. Nicméně zábava je to vskutku solidní, nechtěně vtipných momentů je tu přehršel, stejně tak stojí za povšimnutí neuvřitelně směšné přehrávání herců, prabídná výprava, stupidní dialogy nebo "dramatická" hudba. Takže hodnocení? Kvalita: odpad!, zábava: 4*. Celkově tedy dávám 2*. ()

gambit odpad!

Zatímco u Glen or Glenda jsem byl naprosto nadšen demencí čehokoliv a dal jsem za 5*, v tomto případě už musím dát odpad. Ten film je tak NEUVĚŘITELNĚ blbej (ne že by GoG nebyl), že jsem už občas jen zíral, co si Ed Wood dovolil a nikdo ho přitom nezastavil. Každopádně film vřele doporučuju :) ()

bartias

Na téhle legendární slátanině je vidět, že ji dělal absolutní nadšenec, a přestože je neuvěřitelně pitomá, má zvláštní kouzlo. ()

tom88

Tak zhliadol som tú najneuveritelnejšiu neuveritelnosť a musím povedať, že som sa fakt kvalitne pobavil aj v dobrom aj v zlom slovazmysle. Plán 9 je naozaj najhlúpejší film, ktorý som kedy videl. Všetko čo sa dá posrať tu Ed Wood nevídane posral. Kulisi, herci, dej, réžia, hudba, technické spracovanie, kamera, všetko je hrozné až to dverami trieska. Každopádne aj z tak zlého filmu vznikol neuveritelný zážitok, na ktorý budem dlho spomínať. Predsa len lietajúce taniere nad strechami domov sa len tak často nevidia. Je jasné, že film si právom zaslúži ten najväčší odpad aký sa len dá, ale tú 1* musím dať z iných dôvodov. Originálne DVD je v tomto prípade povinnosťou :-) 5% ()

charge

Uděluji této odpadové břečce jednu hvězdu, jelikož vím za jakých otřesných podmínek (finančních i profesionálních) byl film natáčen, znám totiž i horší filmy, který měly rozpočet mnohem vyšší. Svojí část neúspěchu na tom má i nepochybně rok vzniku. Jenomže to nejlepší je už vidět v traileru, zbytek filmu je jen kecání o totálních hovadinách, který byly vymyšlený nejspíš za pět minut dvanáct bez špetky fantazie. Bral bych to i jako docela dobrej vtip, pokud to s těma i na tu dobu fádníma trikama bylo myšleno komediálně, ovšem všechno je zde neuvěřitelně tak nudný, že i čistě z hlediska zábavnosti jde o počin hodně ucházející. ()

SoolenJV

Hodnotím průměrem, protože je to tak blbé, až je to dobré. Klasicky hloupý příběh o mimozemské invazi šmrncnutý zombie "hororem", stupidní dialogy, toporné herecké výkony. Na jednu stranu strašná blbost, ale na druhou nepřekonatelná klasika béčkového sci-fi. ()

stOKYi

Veľmi ťažko som sa stotožňoval s týmto filmom. Ak sa to samozrejme vôbec dá. Je to asi najhorší film aký som kedy videl spolu s Glen or Glenda ( Bride of monster nebol až taký hrozný ). Aj keď je pravda, že som možno ovplyvnený týmo jeho prívlastkami, ale jedno viem isto. Je to jeden z najhorších filmov aké som kedy videl .Jednu hviezdu dávam len za to že je to ED WOOD :). Ale na obranu musím povedať, že teraz máme 21. storočie a Jim Wynorski točí ešte horšie filmy ako ED WOOD. ED Wood preto pre mňa nieje najhorší režisér všetkých čias, ako sa o ňom hovorí, ale určite patrí ku k výkvetom hollywoodu a stane sa vďaka jeho (ne)filmom nezabudnuteľný. Kým na Jima Wynorského by som zabudol veľmi rád, Ed Wood zostane v mojom srdci navždy ako veľký srdciar a zanietenec filmového sveta. Bol to blázon do filmov, len bez talentu ako by bola možno tak 3/4 z nás všetkých, len my sme nie taký posadnutý :) Ďakujem Eddie :)) ( 13.10.2010 ) ()

StanislachKo

Ach! Toto sa veľmi ťažko hodnotí... Ono tým absolutnym amaterizmom by človek čakal, že to bude úsmevné od začiatku do konca (a Burtonov Ed Wood tejto predstave celkom pomohol) Ale ja som v tom tábore divákov, v ktorom je to skoro nepozerateľné a nie preto, žeby to bola sračka (čo je práve to zábavné), ale ono je to po chvíli fakt neskutočná nuda, ktorú miestami presvetluje nejaký smiešne trápny dialóg. Zato asi tá jedna *. ()