Reklama

Reklama

Bývalá lehkoatletická hvězda Mickey Almon, který pro USA získal tři zlaté medaile, přijíždí v roli sportovního komentátora televize NBT do Moskvy. Na ulici je osloven mužem, který říká, že je vědec a potřebuje propašovat na Západ důležité materiály. Mickey souhlasí, velice brzy se ukáže, že je to past, do které ho vlákala KGB. Mickey je zatčen. Po sérii vyčerpávajících výslechů, které ho fyzicky i psychicky zlomí, je donucen k doznání před televizními kamerami a následně odsouzen k desetiletému trestu v pracovním táboře na Sibiři. Při jedné vězeňské zábavě ho inspiruje vystoupení spoluvězně, který nechává "zmizet" předměty v krabici s dvojitým dnem. Mickey začne plánovat útěk. Při vykládání zásob z vlaku, stihne se dvěma spoluvězni v jednom vagóně postavit falešnou stěnu, za kterou se ukryjí. Pro uprchlíky začíná vyčerpávající cesta za svobodou. (TV Nova)

(více)

Recenze (37)

zdeny99 

všechny recenze uživatele

Úvodní sekvence, kdy se atletická hvězda Mickey Almon zaplate s KGB mi přišla poněkud zmatená a hlavně rychlá. Při výsleších se to rozjíždí a jakmile se dostane do gulagu, tak se jedná o velice syrový film. Právě kvůli své syrovosti se nejedná o pěkný film. Ovšem natočen je dostatečně dobře i vzhledem k tomu, že se jedná pouze o televizní film. Znázornění gulagu bylo fantastické. [429. hodnocení, 28. komentář, 63%] ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Je vidět, že gulag byl točen ještě za studené války, protože evidentně nebyl točen v Rusku. Tvůrci si sice celkem dali snahu aby divák ten dojem měl a snad se jim to u amerického publika i povedlo. Našinec znalý prostředí i poměrů a nemusí jít nutně o znalce Ruska uvidí řadu detailů, které mu tam zkrátka nebudou ,,štymovat''. Jedná se hlavně o techniku ať už jde o samotný vlak či helikoptéru Huey atd.. Ten zbytek pak sráží zbytečná lajdáckost filmařů, kdy z gazíku se slepují rudé hvězdy a navíc vypadají, že je z červeného polepu vystřihovalo děcko. Příběh samotný je sice fikcí, ale podobných příběhů se psaly stovky. Vzpomeňme třeba britského archeologa jehož příběh je skvěle zpracován ve fimu Ztracený na Sibiři (1991) nebo osud nejedné spojenecké osádky jejíž palbou poškozený letoun se zřítil nad Rusy ovládaným územím, nebo tam s ním letci záměrně přistáli protože by domů nedoletěli a u ,,spojenců'' to bylo lepší než v německém zajetí. Ač byli vybaveni kartičkami v azbuce, že jsou spojenci a žádají pomoc, často byly dlouho zadržováni a vyslícháni zda nejsou špioni. Už tehdy! Dalším filmem s tématikou gulagů je Útěk ze Sibiře (2010), který se Ztraceným na Sibiři považuji zatím za to nejlepší co západ o táborech na dálném východě Ruska natočil. Tento film je takový lehce osmdesátkový. V té době se točilo s podobnou tematikou dost filmů, ne sice zrovna ze Sibiře ale nepřítelem byl vždy Rus, nebo velmi často. Je to pochopitelné, v té době měla Amerika ještě jako prezidenta opravdu tvrdého neústupného muže Reagana a ten s Rusy a Severní Koreou nedělal tanečky jako Trumpík. Z filmu se mi líbil jak začátek s tím donucováním přiznání na což byli Rusové specialisté, tak samozřejmě závěrečná část. Řada epizodek mi přišla podivná a skončilo by to vždy stejně a to jediným způsobem... Ale budiž. Docela mi tu sedl Malcolm, kterého ne vždy musím. Hlavní hrdina mi byl nesympatický od prvopočátku až do konce. Celou dobu na mně působil jako nařvanej Amík a nezdálo se, že by jej něco nějak moc deptalo krom toho nedostání balíčku. Film lze tedy brát jako takovou zajímavou snahu z konce osmdesátek natočit něco exotického z dalekého Ruska. Co oceňuji, je, že v závěru upozornil na nesvobodu v Rusku a často naprosto nezákonné deportace nevinných lidí do táborů, které měli velmi blízko k těm nacostickým - vyhlazovacím. Dávám tedy za tři čerstvě sešité rukavice. * * * ()

Reklama

Olík 

všechny recenze uživatele

Bývalý americký olympijský vítěz se díky pasti nastražené KGB ocitá v pracovním táboře na Sibiři. Muhaha, tak po téhle náloži by jste ze spaní měli vykřikovat „USA, USA, USA“ a každého rusa zdravit plivancem do tváře. No jenže se nestalo. Minimální charisma (tím nemyslím to Davida Keitha), minimální atmosféra (vzhledem k prostředí až zarážející), minimální empatie s hlavními hrdiny…prostě jsem zůstal až zmražený, jak mne takový příběh může nechat tak chladným. Škoda téma a herci jsou víc než v pořádku, ale někde je něco nefungujícího….něco, co z Gulagu dělá průměrný snímek. ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Začátek filmu vypadal hodně zajímavě. Výslechy v "Moskvě", zlomení hlavní postavy a potom cesta vlakem do gulagu... To mělo atmosféru a já čekal nějakej opravdu šílenej pracovní tábor, kde bude hlavní postava rejt držkou v zemi. Jenže to prostředí gulagu mi přišlo spíš jako takovej trochu přísnější pionýrskej tábor. Vězni tam nijak netrpěli, v teple seděli u šicího stroje, jídlo dostávali, dozorci jim taky celkem nic moc hroznýho nedělali... A nejhorší trest? Když budeš zlobit, tak nedostaneš balík, co ti posílá manželka. Pak přijde útěk a velmi rychlá cesta ke svobodě. Dalo se z toho námětu vytřískat rozhodně víc. ()

GMVajgl 

všechny recenze uživatele

Komunistická ideologie stojí na lžích a polopravdách. V praxi je prohnilá, zvrácená a krutá. U moci se drží tyranií a krutostí k vlastním občanům. V počtu obětí komunismus pohodlně vede i nad nacismem a celou WW2 (170 mil. vs 80 mil.). Komunismus v Rusku 20. století splodil celou síť pracovních táborů, do kterých se posílali ti bohatší (což byli často ti schopnější), upřímnější, nespokojenější nebo ti, co se na někoho křivě podívali. Ruskými tábory prošlo asi 18 mil. lidí včetně žen a dětí a 1,5 mil. lidí v nich zemřelo (1930-1953). Komunističtí pohlaváři ale nebyli hloupí - asi by na sibiř neposlali Američana, člena atletické výpravy. Tenhle film si totiž z toho všeho dělá tak trochu srandu. Tábor je útulný a práce je fajn. Kluci si  dokonce na dílně uspořádají soutěž. Útěk je hladký. Hledá je ruská hlídka v helikoptéře Bell UH-1 Huey. Celé to připomíná spíš epizodu Walker Texas Rangera nebo Hvězdné brány. Je to moc jednoduchý a povrchní. Je škoda vyprávět takové zbytečné příběhy, když se pořád ještě najdou "intelektuálové", co popírají hrůzy komunismu a šíří marxistické myšlenky. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (1)

  • V původním znění je v několika scénách slyšet čeština od českých vězňů. (M_J_Adler)

Reklama

Reklama