Reklama

Reklama

Bývalá lehkoatletická hvězda Mickey Almon, který pro USA získal tři zlaté medaile, přijíždí v roli sportovního komentátora televize NBT do Moskvy. Na ulici je osloven mužem, který říká, že je vědec a potřebuje propašovat na Západ důležité materiály. Mickey souhlasí, velice brzy se ukáže, že je to past, do které ho vlákala KGB. Mickey je zatčen. Po sérii vyčerpávajících výslechů, které ho fyzicky i psychicky zlomí, je donucen k doznání před televizními kamerami a následně odsouzen k desetiletému trestu v pracovním táboře na Sibiři. Při jedné vězeňské zábavě ho inspiruje vystoupení spoluvězně, který nechává "zmizet" předměty v krabici s dvojitým dnem. Mickey začne plánovat útěk. Při vykládání zásob z vlaku, stihne se dvěma spoluvězni v jednom vagóně postavit falešnou stěnu, za kterou se ukryjí. Pro uprchlíky začíná vyčerpávající cesta za svobodou. (TV Nova)

(více)

Recenze (37)

dobytek 

všechny recenze uživatele

Začátek filmu vypadal hodně zajímavě. Výslechy v "Moskvě", zlomení hlavní postavy a potom cesta vlakem do gulagu... To mělo atmosféru a já čekal nějakej opravdu šílenej pracovní tábor, kde bude hlavní postava rejt držkou v zemi. Jenže to prostředí gulagu mi přišlo spíš jako takovej trochu přísnější pionýrskej tábor. Vězni tam nijak netrpěli, v teple seděli u šicího stroje, jídlo dostávali, dozorci jim taky celkem nic moc hroznýho nedělali... A nejhorší trest? Když budeš zlobit, tak nedostaneš balík, co ti posílá manželka. Pak přijde útěk a velmi rychlá cesta ke svobodě. Dalo se z toho námětu vytřískat rozhodně víc. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Je vidět, že gulag byl točen ještě za studené války, protože evidentně nebyl točen v Rusku. Tvůrci si sice celkem dali snahu aby divák ten dojem měl a snad se jim to u amerického publika i povedlo. Našinec znalý prostředí i poměrů a nemusí jít nutně o znalce Ruska uvidí řadu detailů, které mu tam zkrátka nebudou ,,štymovat''. Jedná se hlavně o techniku ať už jde o samotný vlak či helikoptéru Huey atd.. Ten zbytek pak sráží zbytečná lajdáckost filmařů, kdy z gazíku se slepují rudé hvězdy a navíc vypadají, že je z červeného polepu vystřihovalo děcko. Příběh samotný je sice fikcí, ale podobných příběhů se psaly stovky. Vzpomeňme třeba britského archeologa jehož příběh je skvěle zpracován ve fimu Ztracený na Sibiři (1991) nebo osud nejedné spojenecké osádky jejíž palbou poškozený letoun se zřítil nad Rusy ovládaným územím, nebo tam s ním letci záměrně přistáli protože by domů nedoletěli a u ,,spojenců'' to bylo lepší než v německém zajetí. Ač byli vybaveni kartičkami v azbuce, že jsou spojenci a žádají pomoc, často byly dlouho zadržováni a vyslícháni zda nejsou špioni. Už tehdy! Dalším filmem s tématikou gulagů je Útěk ze Sibiře (2010), který se Ztraceným na Sibiři považuji zatím za to nejlepší co západ o táborech na dálném východě Ruska natočil. Tento film je takový lehce osmdesátkový. V té době se točilo s podobnou tematikou dost filmů, ne sice zrovna ze Sibiře ale nepřítelem byl vždy Rus, nebo velmi často. Je to pochopitelné, v té době měla Amerika ještě jako prezidenta opravdu tvrdého neústupného muže Reagana a ten s Rusy a Severní Koreou nedělal tanečky jako Trumpík. Z filmu se mi líbil jak začátek s tím donucováním přiznání na což byli Rusové specialisté, tak samozřejmě závěrečná část. Řada epizodek mi přišla podivná a skončilo by to vždy stejně a to jediným způsobem... Ale budiž. Docela mi tu sedl Malcolm, kterého ne vždy musím. Hlavní hrdina mi byl nesympatický od prvopočátku až do konce. Celou dobu na mně působil jako nařvanej Amík a nezdálo se, že by jej něco nějak moc deptalo krom toho nedostání balíčku. Film lze tedy brát jako takovou zajímavou snahu z konce osmdesátek natočit něco exotického z dalekého Ruska. Co oceňuji, je, že v závěru upozornil na nesvobodu v Rusku a často naprosto nezákonné deportace nevinných lidí do táborů, které měli velmi blízko k těm nacostickým - vyhlazovacím. Dávám tedy za tři čerstvě sešité rukavice. * * * ()

Reklama

ilemas 

všechny recenze uživatele

Viděno před lety na VHS a teď v tv. Jelikož jsem četl od Solženicina Souostroví Gulag, tak se mě toto zfilmování zdá velmi slabé. Místo krutostí v táboře se řeší soutěž ve vyšívání rukavic, snad krutější se mě zdála plesnivá blátivá cela před vyslechem. Tehdy můj oblíbený herec Malcolm McDowell, který je znám z rolí psychopatů se zde jeví za docela sympaťáka což je nezvyklé, ale nic proti tomu, nejkrutější z celého filmu mě nakonec přišla scéna z liškou. Film rozhodně nenudí a dá se shlédnout i dnes, ale víc se mi líbilo třeba Bílé peklo . ()

Lukoboss 

všechny recenze uživatele

Na to, že se jedná pouze o TV film a navíc je to taky celkem starý (z dnešního pohledu), je to celkem slušná podívaná. Je to z hnusné doby a hnusnýho prostředí, a to určitě chtěli tvůrci zdůraznit, takže není nouze o nějaký realistický (až naturalistický) scény, který k tomu tak nějak patří a umocňujou celou atmosféru. Jo, občas je to trochu naivní nebo je potřeba přivřít oko, ale obecně to nebyla špatná záležitost. P.S.: Útěk ze Sibiře je pochopitelně lepší... ()

Ainy 

všechny recenze uživatele

Pro mě nejdrsnějším momentem z celého filmu se stala scéna s liškou. Střílení do lidí už nikoho nevzruší, když je k vidění téměř všude, takže předpokládám, že zase každý střelený vstal a došel si na kávičku a něco na zahřátí, ale ta liška ... no, nevím, nevím. Z příběhu se dala dokonce vycítit i určitá zoufalost z bezvýchodné situace, zrada a nespravedlnost. Na svou dobu působivé zpracování, i když co já vím, jestli se tak mazaný útěk mohl někomu povést, třeba jo. Ještě upozornění ... kdo jste to neviděl, nečtěte zdejší obsah. Je tam vyzrazeno snad všechno. ()

Galerie (12)

Zajímavosti (1)

  • V původním znění je v několika scénách slyšet čeština od českých vězňů. (M_J_Adler)

Reklama

Reklama