Gulag (TV film)

Gulag

USA, 1985, 130 min

Copak o to, dej byl zajimavy a plynul skutecne bez zadrhelu a dobre se na nej koukalo. Ovsem sceny s balikama pro vezne, moznost se pri praci ohrat u ohne, postavy ocividne bez problemu s vlastni vahou apod., to je dost fikce podle toho, co jsem kdy cetl. Fakt je ten, ze film vznikl v dobe, kdy moc informaci nebylo. Je to takove becko, ktere ovsem neurazi.(4.10.2018)

Je vidět, že gulag byl točen ještě za studené války, protože evidentně nebyl točen v Rusku. Tvůrci si sice celkem dali snahu aby divák ten dojem měl a snad se jim to u amerického publika i povedlo. Našinec znalý prostředí i poměrů a nemusí jít nutně o znalce Ruska uvidí řadu detailů, které mu tam zkrátka nebudou ,,štymovat''. Jedná se hlavně o techniku ať už jde o samotný vlak či helikoptéru Huey atd.. Ten zbytek pak sráží zbytečná lajdáckost filmařů, kdy z gazíku se slepují rudé hvězdy a navíc vypadají, že je z červeného polepu vystřihovalo děcko. Příběh samotný je sice fikcí, ale podobných příběhů se psaly stovky. Vzpomeňme třeba britského archeologa jehož příběh je skvěle zpracován ve fimu Ztracený na Sibiři (1991) nebo osud nejedné spojenecké osádky jejíž palbou poškozený letoun se zřítil nad Rusy ovládaným územím, nebo tam s ním letci záměrně přistáli protože by domů nedoletěli a u ,,spojenců'' to bylo lepší než v německém zajetí. Ač byli vybaveni kartičkami v azbuce, že jsou spojenci a žádají pomoc, často byly dlouho zadržováni a vyslícháni zda nejsou špioni. Už tehdy! Dalším filmem s tématikou gulagů je Útěk ze Sibiře (2010), který se Ztraceným na Sibiři považuji zatím za to nejlepší co západ o táborech na dálném východě Ruska natočil. Tento film je takový lehce osmdesátkový. V té době se točilo s podobnou tematikou dost filmů, ne sice zrovna ze Sibiře ale nepřítelem byl vždy Rus, nebo velmi často. Je to pochopitelné, v té době měla Amerika ještě jako prezidenta opravdu tvrdého neústupného muže Reagana a ten s Rusy a Severní Koreou nedělal tanečky jako Trumpík. Z filmu se mi líbil jak začátek s tím donucováním přiznání na což byli Rusové specialisté, tak samozřejmě závěrečná část. Řada epizodek mi přišla podivná a skončilo by to vždy stejně a to jediným způsobem... Ale budiž. Docela mi tu sedl Malcolm, kterého ne vždy musím. Hlavní hrdina mi byl nesympatický od prvopočátku až do konce. Celou dobu na mně působil jako nařvanej Amík a nezdálo se, že by jej něco nějak moc deptalo krom toho nedostání balíčku. Film lze tedy brát jako takovou zajímavou snahu z konce osmdesátek natočit něco exotického z dalekého Ruska. Co oceňuji, je, že v závěru upozornil na nesvobodu v Rusku a často naprosto nezákonné deportace nevinných lidí do táborů, které měli velmi blízko k těm nacostickým - vyhlazovacím. Dávám tedy za tři čerstvě sešité rukavice. * * *(28.2.2019)

Jde o snímek starší výroby a s jeho produkcí v tehdejším Československu se nemohlo v rámci družby se Sovětským svazem a nikdy jinak,ani jen pomyslet,že by ho nějaké kino uvedlo.Po revoluci se párkrát objevil,ale pak se na něj jaksi pozapomělo.Film má náboj,je dost napínavý,Scénka kdy byli kontrolováni vězni a rozruch způsobila vypuštěná liška,za tímco utečenci stavěli ve vagóně falešnou stěnu,byla famózní.Stojí za to ho skouknout,jenže problém je s jeho sehnáním v jazyku českém.Nějak se nikomu nechce do překladu...(2.6.2011)

Pro mě nejdrsnějším momentem z celého filmu se stala scéna s liškou. Střílení do lidí už nikoho nevzruší, když je k vidění téměř všude, takže předpokládám, že zase každý střelený vstal a došel si na kávičku a něco na zahřátí, ale ta liška ... no, nevím, nevím. Z příběhu se dala dokonce vycítit i určitá zoufalost z bezvýchodné situace, zrada a nespravedlnost. Na svou dobu působivé zpracování, i když co já vím, jestli se tak mazaný útěk mohl někomu povést, třeba jo. Ještě upozornění ... kdo jste to neviděl, nečtěte zdejší obsah. Je tam vyzrazeno snad všechno.(3.10.2018)

• Pitryx

Jde jistě o pozoruhodný příběh a krutý osud, ale zde se hodnotí film jako takový. Nepřinesl nic zvláštního a krutosti Gulagu jsou jeden nedodělek (kdo četl např. Solženicina ví, o čem píši). Dají se snad trochu vyzvednout herecké výkony, ovšem bohužel proti slabšímu scénáři. Ale pokud se jeho autor držel přísně vyprávění, tak se asi nedalo nic dělat. Celkově jde tedy pouze o průměrné dílo, ačkoli člověk který tímto peklem prošel, by si asi zasloužil lepší zpracování svého story. 2811201010945/11431(7.12.2010)

• - V původním znění je v několika scénách slyšet čeština od českých vězňů. (M_J_Adler)