poster

Makléř

 • Velká Británie

  Rogue Trader

 • Slovensko

  Maklér

Drama / Krimi / Thriller

Velká Británie, 1999, 97 min

 • waits
  ***

  Nick Leeson možná vypadá se svou ztrátou cca 1 miliardy dolarů v porovnáním s dneškem trochu jako troškař (např. Madoff byl roce 2008 zatčen za zpronevěru oscilující mezi 50-65 miliardami dolarů), ale i tak to v roce 1995 stačilo na bankrot nejstarší obchodní banky v Londýně, ve které vedla své účty i britská královna (dnes je pohou vzpomínkou v názvu holandské ING Barings N.V.) O svém průšvihu napsal ve vězení čtivou knihu, která, říkám rovnou, je mnohem zajímavější než film. Ten totiž ve své snaze přiblížit příběh divákovi nedotknutému burzou upřednostuje soukromé momenty s maželkou Lizou a ty scény z banky, ze kterých je jasné, že bankéři jsou parta hloupých narcisů. Dialogy musí být laikovi zhusta nesrozumitelné už v originálu, český dabing ale dílo dokonal, takže filmu nemůže rozumnět ani profesionál. Nadřízený z Londýna se představuje jako vedoucí druhotných obchodů (míněno derivátů, tedy i opcí, které Nick obchodoval), neustále se zminují marže (marži má obchodník z prodeje, co je margin ví každý, kdo někdy obchodoval na úvěr), o Nickovi se mluví v překladu oficialně jako o traderovi což je nesmysl, protože Nick byl salesman (tedy ten, kdo pouze prodává nebo kupuje pro klienta a nebere si pozice na vlastní účet jako trader) atd.Takhle se prostě v oboru nemluví. Kromě někoho, kdo by dohlídnul na základy odborného slangu (viz třeba dobře přeložený úvod Dobrého ročníku s Russellem Crowem) by bylo dobré věnovat větší péči i jinde (Nick je nabádán, aby konečně zvětšil pozice, když je jasné, že je má snížit). Dobrý je závěr, od chvíle, kdy se do taktů Leftfield Nick snaží vyžehlit situaci u interního auditora. Z celého filmu je nakonec nejzábavnější věta Petera Barringse: " Vydělávání peněz na trzích s cennými papíry je ve skutečnosti jednoduchá záležitost.". Vždycky , když vás tenhle dojem přepadne, dávejte si dobrý pozor.:)(21.4.2011)

 • PALINO
  ***

  Študujem ekonómiu, takže pojmy ako Nikkei, opcie, či futurity mi niečo hovoria, ale aj tak si myslím, že netreba byť vyštudovaným ekonómom, aby sa dal film pozrieť a zabaviť sa pri tom. Dôležité je vedieť, že nezastúpiteľnou funkciou burzy je špekulácia, ktorú vyvolávaju burzoví podnikatelia s cieľom spôsobiť také zmeny cien, ktoré by im priniesli prospech. A jedným z takýchto maklérov je i Nick Leeson, ktorý poriadne riskuje, buď nakupuje cenné papiere s očakávaním, že ich kurzy budú stúpať a potom ich predá za vyšší kurz (špekulácia na vzostup kurzu) alebo predáva cenné papiere s očakávaním, že ich cena bude klesať a v budúcnosti ich môže opäť kúpiť za nižšiu cenu (špekulácia na pokles kurzu). Nickov hlavný problém je ale v tom, že porušuje pri obchodovaní zákon, čo sa mu stane nakoniec osudným. Veľkým prínosom a najväčšou dominantou filmu je vynikajúci EWAN McGREGOR, ale i réžia JAMESA DEARDENA dokáže držať diváka v napätí. A keď som sa dozvedel, že celý tento príbeh je podľa skutočnej udalosti, môj dojem z filmu bol hneď pôsobivejší.(13.2.2005)

 • zigy
  ***

  Doporučuje čtyři z pěti studentů VŠE:) Pokud znáte burzovní názvosloví a prostředí, přidejte si jednu hvězdičku. Největším kladem filmu je, že je podle skutečné události. v průběhu filmu totiž nastávají situace, kdy si říkáte: "To snad není možné", nebo " to by se stát nemohlo" - jenže - je to podle skutečné události. Zcela selhaly kontrolní mechanismy, proto hlavní hrdina celou dobu unikal odhalení.. Ale bohužel výš než na tři hvězdičky to nevidím, film nedokáže pořádně vtáhnout do děje a hlavní postavy jsou takové neslané nemastné....takže ve výsledku se dá říct jen: zajímavé...(11.1.2014)

 • altaica
  ****

  PRO MUŽE:Barings Bank. Padlá ikona, banka založená roku 1762, přežila dvě světové války i velkou krizi ve třicátých letech. Co nepřežila byl Nick Leeson a jeho hrátky s deriváty a futures. Tak to bývá, když pravidla jsou měkká a interní audit nedrží své dravé vlčáky na krátko. Barclay`s, J.P.Morgan a třeba Société Generale by mohly jen za poslední 2 roky vyprávět. Nejen ony. Jeden člověk a jedna mezinárodní banka s pobočkami po celém světě zmizí z trhu. Nepoučitelní. Pěkná ukázka historie “open outcry” – to je ten bordel na place, kdy na sebe obchodníci hulákají a ukazují posunky, dnes nahrazený elekronikou a k vidění snad jen na rybím trhu. Největším paradoxem celé kauzy i filmu je skutečnost, že z té tehdejší 1,3 miliardy dolarů pro sebe nic neměl. On je prostě projebal na SIMEXu.(Singapore International Monetary Exchange). Doporučuji         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Jednou to vyšlo. Jsem král burzy a vidím i za roh. Omyl. Finanční trhy dokáží být iracionální déle než vy solventní, madame. A je fuk jestli jste drobný škudlil, nebo nadnárodní kolos. Ač je film dramatizací události z devadesátých let, je i tak pedanticky přesným dokumentem o tom, jak to bylo, když.....          HLÁŠKA:Zjistil jsem, že není až tak těžké vydělat peníze v cenných papírech. (Sir Peter Baring na recepci pár týdnů před krachem banky.)(8.1.2013)

 • BuryGol
  ****

  Ekonomika je mi celkem u řiti. Máločim opovrhuju víc než nažehlenejma panákama v bance, co si vykračujou v kvádru a myslej si, že jim patří svět. Tenhle film podle skutečný události se mi ale líbil. Aby jeden člověk potopil celou banku se nestává moc často. Mělo to příběh, spád, přišlo mi to torchu levný, ale jinak v pohodě. Lidi jako Nick Leeson jsou důvodem, proč nevěřim bankám. Teď si řikám, kolik lidí se tehdy muselo naštvat. Nečekal jsem moc a dostal jsem víc než jsem čekal. Projednou se na hodnocení ČSFD nedá spolíhat.(5.3.2010)

 • - Na konci filmu přistává letadlo s Nickem (Ewan McGregor) ve Frankfurtu (Německo). Policejní auta mají ale poznávací značky Mnichova s písmenem "M". Správně tam mělo být "F" (Frankfurt). (FilmFan24)

 • - Když Nick (Ewan McGregor) a George (Tom Wu) jedou v Porsche, jsou v některých záběrech připoutaní bezpečnostními pásy a místy je vidět, že připásaní nejsou. (FilmFan24)

 • - V barové scéně z klubu je slyšet v pozadí hrát píseň od Blur "Song 2" z roku 1997. Děj se ale odehrává v roce 1995. (FilmFan24)