poster

Makléř

 • Velká Británie

  Rogue Trader

 • Slovensko

  Maklér

Drama / Krimi / Thriller

Velká Británie, 1999, 97 min

 • Malarkey
  ***

  Případ, kde název filmu přesně vystihuje to, co se v něm bude dít. Osobně jsem si ale film nepustil kvůli ekonomickým tématům, ale kvůli Ewanovi a tak trošku jsem doufal, že v něm ucejtím atmosféru devadesátkový Anglie. To se nakonec sice povedlo, což bez problémů zvládla hudba, zbytek byl ale poměrně nudnej.(27.6.2018)

 • PALINO
  ***

  Študujem ekonómiu, takže pojmy ako Nikkei, opcie, či futurity mi niečo hovoria, ale aj tak si myslím, že netreba byť vyštudovaným ekonómom, aby sa dal film pozrieť a zabaviť sa pri tom. Dôležité je vedieť, že nezastúpiteľnou funkciou burzy je špekulácia, ktorú vyvolávaju burzoví podnikatelia s cieľom spôsobiť také zmeny cien, ktoré by im priniesli prospech. A jedným z takýchto maklérov je i Nick Leeson, ktorý poriadne riskuje, buď nakupuje cenné papiere s očakávaním, že ich kurzy budú stúpať a potom ich predá za vyšší kurz (špekulácia na vzostup kurzu) alebo predáva cenné papiere s očakávaním, že ich cena bude klesať a v budúcnosti ich môže opäť kúpiť za nižšiu cenu (špekulácia na pokles kurzu). Nickov hlavný problém je ale v tom, že porušuje pri obchodovaní zákon, čo sa mu stane nakoniec osudným. Veľkým prínosom a najväčšou dominantou filmu je vynikajúci EWAN McGREGOR, ale i réžia JAMESA DEARDENA dokáže držať diváka v napätí. A keď som sa dozvedel, že celý tento príbeh je podľa skutočnej udalosti, môj dojem z filmu bol hneď pôsobivejší.(13.2.2005)

 • altaica
  ****

  PRO MUŽE:Barings Bank. Padlá ikona, banka založená roku 1762, přežila dvě světové války i velkou krizi ve třicátých letech. Co nepřežila byl Nick Leeson a jeho hrátky s deriváty a futures. Tak to bývá, když pravidla jsou měkká a interní audit nedrží své dravé vlčáky na krátko. Barclay`s, J.P.Morgan a třeba Société Generale by mohly jen za poslední 2 roky vyprávět. Nejen ony. Jeden člověk a jedna mezinárodní banka s pobočkami po celém světě zmizí z trhu. Nepoučitelní. Pěkná ukázka historie “open outcry” – to je ten bordel na place, kdy na sebe obchodníci hulákají a ukazují posunky, dnes nahrazený elekronikou a k vidění snad jen na rybím trhu. Největším paradoxem celé kauzy i filmu je skutečnost, že z té tehdejší 1,3 miliardy dolarů pro sebe nic neměl. On je prostě projebal na SIMEXu.(Singapore International Monetary Exchange). Doporučuji         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Jednou to vyšlo. Jsem král burzy a vidím i za roh. Omyl. Finanční trhy dokáží být iracionální déle než vy solventní, madame. A je fuk jestli jste drobný škudlil, nebo nadnárodní kolos. Ač je film dramatizací události z devadesátých let, je i tak pedanticky přesným dokumentem o tom, jak to bylo, když.....          HLÁŠKA:Zjistil jsem, že není až tak těžké vydělat peníze v cenných papírech. (Sir Peter Baring na recepci pár týdnů před krachem banky.)(8.1.2013)

 • zigy
  ***

  Doporučuje čtyři z pěti studentů VŠE:) Pokud znáte burzovní názvosloví a prostředí, přidejte si jednu hvězdičku. Největším kladem filmu je, že je podle skutečné události. v průběhu filmu totiž nastávají situace, kdy si říkáte: "To snad není možné", nebo " to by se stát nemohlo" - jenže - je to podle skutečné události. Zcela selhaly kontrolní mechanismy, proto hlavní hrdina celou dobu unikal odhalení.. Ale bohužel výš než na tři hvězdičky to nevidím, film nedokáže pořádně vtáhnout do děje a hlavní postavy jsou takové neslané nemastné....takže ve výsledku se dá říct jen: zajímavé...(11.1.2014)

 • Landier
  ****

  Chtě nechtě musím trochu hvězdičkově vylepšit renomé, podle mého soudu, dobrému filmu. Ač se znalostmi ekonomie, myslím, že i uplný lajk musí pochopit, že když jablka stojí 5kč, ale jejich cena na burze je 8kč, že tam ty 3 koruny rozdílu k něčemu budou.... Ale abych se vrátil k hodnocení filmu, skvělý Ewan McGregor, dobrá zápletka, svižný spád, u kt. během reklamy na jogurt nepřepnete film na mexickou telenovu. Dobré 4* a nevěřit všemu na csfd :)(22.9.2008)

 • - Když Nick (Ewan McGregor) a George (Tom Wu) jedou v Porsche, jsou v některých záběrech připoutaní bezpečnostními pásy a místy je vidět, že připásaní nejsou. (FilmFan24)

 • - V barové scéně z klubu je slyšet v pozadí hrát píseň od Blur "Song 2" z roku 1997. Děj se ale odehrává v roce 1995. (FilmFan24)

 • - Na konci filmu přistává letadlo s Nickem (Ewan McGregor) ve Frankfurtu (Německo). Policejní auta mají ale poznávací značky Mnichova s písmenem "M". Správně tam mělo být "F" (Frankfurt). (FilmFan24)