Strhujúci hudobný film s muzikálovými a dokumentárnymi prvkami z obdobia glam-rocku (hviezdna éra popu 70-tych rokov, androgynická štylizácia, ligotavé kostýmy a šokujúce pózy) o sláve a o tom, čo znamená pre samotných aktérov, ale aj tých, z ktorých žijú a ktorých životy ovplyvňujú. Hlavným hrdinom je fiktívna britská superstar toho obdobia Brian Slade (zjavne inšpirovaná Davidom Bowiem), na ktorého spomínajú ľudia, ktorí sa s hrdinom osobne stretli. Slade predstavoval pre newyorského reportéra idol v jeho teenagerskej mladosti; bol zbožňovaný, ukazoval cestu z konvenčného života, do veľkej miery pomáhal v orientácii reportéra pri hľadaní vlastnej sexuálnej identity. Slade bol osudovo posadnutý intímnym vzťahom k drsnému americkému rockerovi Curtovi Wildovi (hrá ho Ewan McGregor, známy z Trainspottingu). Atentát spáchaný na Sladea bol fingovaný, Slade žije naïalej, zomrel len ako hviezda. Otázka, čo všetko si môže hviezda dovoliť pri budovaní slávy, je znovunastolená v paralelnom príbehu ïalšej hviezdy, Curta Wilda (prológ filmu je situovaný do r. 1854, kedy sa narodil Oscar Wilde, symbol osobnej a umeleckej nespútanosti, tiež homosexuál so sklonmi k škandálom). Časť piesní vznikla zásluhou Cartera Burwalla priamo pre film, dokonca ich spievajú osobne dvaja skvele hrajúci hlavní predstavitelia, zväčša však ide o coververzie známych skladieb v podaní B. Ena, B. Ferryho, B. Butlera a T. Yorka. Jedným z producentov filmu je spevák R. E. M. Michael Stipe. (oficiální text distributora)

Martin741

Kto sa zaujima o historiu glam rocku, tento film o tom krasne vypoveda. Za seba dodam, ze najnenavidenejsou kapelou boli snad The Poison. 80 % ()

eurika

Ewan si u mňa zasa raz šplhol - on snáď zahrá (aj zaspieva) naozaj čokoľvek. "TV Eye" a "Gimme Danger" v jeho podaní mi boli viac než sympatické. ()

MrPierc

Jonathan Rhys Meyers vypadá téměř jako dvojče Davida Bowieho. Barevný snímek plný svobody a hlavně vlny nadšení té doby. Je jedno co prosazovali, ale věřili tomu. Projev své sexuality za každou cenu. Vypadali směšně, ale byli sví. Obdivuhodný fiktivní příběh. Mělo to šmrnc, pěkné kostýmy a líbivou hudbu. Působilo to velmi autenticky. Všechny filmy, co smrdí devadesátými léty, mám rád ( myšleno zrod filmu ne odehrávající se příběh ). Kdo chce vidět namóděného Christiana Balea v mladých letech, tak by dnes nevěřil, že bude hrát Batmana. A hrál dokonce výborně plachého kluka. Ewan McGregor svým vystoupením ukázal, že má koule. Proč už dnes hraje jen takové usedlé role ? Neobvyklá bipodívaná :-) ()

ad

HUdba mi nevadí, Ewan McGregor je ve své "homosexuální" reminiscenci na Iggyho Popa velmi uvěřitelný, a celková stavba je natolik inspirována Občanem Kanem, že prakticky kopíruje jeho vypravěcí linku (otázka však, jedná-li se o klad) ... Klipové barvy jsou všudypřítomné, ale že by děj nějak značně utíkal se říct nedá... Poslední půlhodinky by přece měla gradovat a ne nastavovat, či se snad mýlím? Ovšem hudba je vynikající, jen co je pravda:) ()

Bláža

Ano, glam-rock. Ano, inspirace skutečnými postavami. Ale pozor! Ať zase nějaký pitomeček nepřehlédne varování na začátku filmu, že vše je jen fikce. To jen aby pak nemyslel, že "takhle to bylo". Brian Slade (J.R.Meyers) je inspirován Bowiem. Curt Wild (E.McGregor) je na motivy Iggy Popa. Ale všechno není glam, co se třpytí. Navíc tu ještě nikdo nejmenoval po Bowiem druhou největší postavu glam-rocku, Marca Bolana. Ve filmu jej a jeho kapelu T.Rex ztvárnil skvělý Brian Molko. Navíc, Bolanovi songy ve filmu zazní (narozdíl od Bowieho nebo Popových) - přece jenom, Bolan už je po smrti, práva na písně byla asi levnější. Tak v hlavních postavách je jasno. Zbývá ještě problematická postava Arthura Stuarta (Ch. Bale), o kterém jsem snad na chvíli i zauvažoval, že by mohl představovat Nicka Kenta (legendární hudební kritik). Ne, není to on. Bale má fungovat jako jakýsi katalyzátor příběhu, posouvat ho dál, ale zároveň představovat fanouška, člověka poznamenaného androgynní dobou a blištivým pozlátkem. Tenhle film, ve snaze zachytit ducha doby, trochu uvízl na mělčině. Ve srovnání s kultovní Quadrophenií (o subkultuře mods) nebo 24 Hour Party People o man(d)chesterské scéně, je Velvet Goldmine jen slabým odvarem. ()

ZuzkaZ

Už od prvních minut, plných křiklavě barevných písmenek, mně bylo jasný, že tenhle film bude patřit k velmi bizarním počinům. Glam-rockovou érou 70. let jsem byla totiž až doposud takřka netknutá. O to více mě ovšem film ve výsledku nadchnul. Blyštivé třpytky, zářivý make-up, šílené barevné kostýmy a boty na vysokých podpatcích u mužů i žen - šílenost, která mě ovšem zároveň hrozně bavila. Provokativní pózy, androgynní stylizace a bisexuální orientace hlavních hrdinů - extra-ordinérní výstřednost, která je možná pro řadu konzervativně založených jedinců nestravitelná, pro mě je ovšem skutečnou oslavou života a hédonismu. Pokud jde o hlavní herecké duo - Jonathan Rhys Meyers i Ewan McGregor jsou vynikající (a to dokonce i po hudební stránce), ovšem ani Toni Collette nebo Christian Bale nejsou špatní (k Baleovi bych chtěla jenom dodat, že mu v podstatě nebylo dáno zase tolik prostoru - ono, když máte hrát obdivujícího fanouška, který vzhlíží ke svým 2 zpěvákům - idolům, tak se asi s ohromujícím hereckým výkonem moc počítat nedá). Nicméně si myslím, že postava, kterou zde Bale ztvárňuje (fanoušek a později novinář), je v podstatě dost důležitá - je totiž jediný, kdo vlastně posouvá celý příběh dopředu a pomáhá jej rozplétat. No a nakonec k hudbě - podle mého názoru dokázal Carter Burwell velmi chytře poskládat hudbu plnou chytlavých melodií od známých interpretů (Roxy Music, Iggy Pop and The Stooges, Lou Reed atd.). Soundtrack vybrousil k dokonalosti i tím, že zde můžete slyšet v několika písních nadpozemský hlas Thoma Yorka z Radiohead. Mě osobně taky potěšila účast Briana Molka z Placebo, škoda jen, že se ve filmu objeví jen párkrát. ()

Wormboy

Vyborny hudobny film so skutocne famoznym vykonom predovsetkym Christiana Balea, ale samozrejme Ewan McGregor za nim v nicom nezaostava. Film o zrode a zaniku glam rocku je fantastickou sondou do doby, v ktorej sa vsetko trblietalo...takisto potesia cameo rolicky Briana Molka so skupinou Placebo! ()

Plangi

Že by mi nakonec byly po chuti i hudební filmy? Do nedávna nemyslitelná věc. Sametová extáze mi sice nepřivodila nic sametového, ale stav podobný extázi ze sledování (proboha po jaké době) něčeho tak výjimečně skvostného ano. I když jsem trochu pozdějšího data a glamrock přímo nevyhledávám, byla to láska na první pohled. Písně ve filmu rozvibrovávají ušní bubínky tou správnou libou frekvencí a navození sedmdesátek zvládaly bez debat. Stejně tak se Meyers a McGregor dokázali bravurně sžít se svými postavami a odzpívat většinu svých partů (potlesk). Z vedlejších postav bych možná vypíchl trochu opomenutou Toni Collette, jejíž Mandy byla správně šáhlá a posléze i správně zhrzená. Jako třešinku na dortu přináší spletitý děj pár neznámých, nad kterými si vnímavější část diváků bude jistě ráda lámat hlavu. Abych ty svoje superlativy nějak zakončil…Je to queer a gay v tom nejlepším, přeneseném i nepřeneseném slova smyslu…100% a šup do topky. ()

dr.fish

Celou dobu, co jsem film sledoval, mi bylo jasné, že jde o dobrý film. Ale něco přece mne dovedlo k nízkému hodnocení. Nějak to nedrží pohromadě. Je to videoklip, který se pořád snaží nám něco sdělit, ale zůstává jen ta písnička. A písničky, co se mi ve filmu líbily, byly asi tři, tak tedy nic moc. Toni Colette i všichni teplí boys hráli dobře, my kdož jsme to neprožili to nemůžeme tak dobře uchopit. Ale vzpomínka na mládí je vždycky taková sladkokyselá, tak jako i Velvet goldmine...65% ()

campix

Tak jsme se s Haynesem opět minuli a tentokrát o dost značný kus. Já mu vlastně ještě nikdy nepřišel pořádně na chuť. Tady bohužel úplně není o čem. Glam rock mě také minul. Prostě několik výborných herců pitvořících se v neskutečných polohách a stopáž je přehnaná. Jedině je snad hezké sledovat paralely s životem Davida Bowieho a Iggy Popa. ()

Susinnon

Trvalo mi dlho, kým so sa odhodlala k tomuto filmu... Spolubývajúca ma už vopred pripravila, že uvidím svojho obľúbenca Ewana v nie príliš , môjmu srdcu blízkych, scénach... Ale takúto extázu som nečakala.... Zamilovala som sa na prvý pohľad.... I´m so excited... ()

Doudis19

Retrospektivně vyprávěný příběh muže, bořícího konvence v té nejkonvenčněji smýšlející zemi světa. Bi-Sex, drogy a flitry blištící se rocken-roll. ()

AntonG.

Hmm, tak tohle mne tak nějak minulo. Těšil jsem se film inspirovaný Davidem Bowiem a Iggym Popem, k tomu ještě s velmi zajímavým obsazením, ale samotný film mne zklamal. Asi jsem čekal něco trochu jiného, přinejmenším trochu odlišně uchopeného. ()

Belbo

Vlastně je to kýč se vším všudy, povrchní, hloupé, nefunkční v rovině společenských vztahů a psychologii jedinců. Pěkné kostýmy s Ewanem a celkem povedenou stylizací moc nezachrání. Škoda. ()

Raven0

Zvláštní, ale o to příjemnější film, který tématiku homosexuality, nepřibližuje divákovi nějakou prvoplánovou touhou šokovat (ortodoxní heterosexuály), ale naopak, ukazuje homosexuální vztah dvou glam rockových hvězd s citem, jako křehkou, krásnou věc, která se ale může kdykoliv roztříštit na kusy plný nenávisti a zoufalství... Prostě tak, jak láska funguje. Zajímavá je také příběhová linie jednoho z nadšených fanoušků glam rocku, živelného, rozjásaného, a jeho proměnou skrze léta, ochladnutí zájmu, zapojení se do šedošedého průměru bytí, ale stále vnitřně toužícího po svobodě.... ()

mickyreed

‎''Chtěli jsme změnit svět, ale ten se nakonec změnil sám.'' ... ''A na tom je něco špatně?'' ... ''Ne ... Pokud nevnímáš svět.'' ()

Iroquaise

Skvělý film ! Nejen že je vtahující, emotivní a svobodomyslný, zároveň je výborně natočený, vizuálně dobře vypadá a krásně melodicky plyne, ale hlavně je skvěle narativně vystavěný - na hudební film dost komplikovaně a soustavně. Tematizuje minulost, idealizaci a stylizaci, obrazy vztahující se k idealizaci postav a doby....více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/07/sametova-extaze-velvet-goldmine-r-todd.html ()

lennyd

Investigativní novinář Arthur Stuart (Christian Bale) dostává za úkol k desetiletému výročí fiktivní vraždy oblíbené glamrockové hvězdy Briana Sladeho (Jonathan Rhys Meyers) zjistit, co se s kdysi slavným zpěvákem stalo, co dělá dneska a vůbec nějaké novinky, které by mohly jeho noviny otisknout. Stuart se musí vrátit do dob svého mládí, kdy Sladeho, a stejně tak jeho kolegu a přítele Curta Wilda (Ewan McGregor) sám obdivoval... Tak bohužel mne tento film nezaujal, jak jsem čekal. Očekával jsem něco podobného jako je Basquiat, a tak to i dopadlo. To je tak, když se někdo, kdo není fanouškem jak životopisných filmů, tak éry sedmdesátých let a tehdejšího kulturního období, dívá na životopisný film z éry sedmdesátých let (byť v tomto případě fiktivně životopisný). Z filmařského pohledu asi vcelku dobrý, jen téma mne nezaujalo, nebavilo - a manželka to ohodnotila slovy (po shlédnutí názvu DVD) - na jakou prasárnu se zase koukáš. A ještě štěstí, že neviděla kontroverzní scény s Ewanem McGregorem či Jonathanem Rhys Meyersem... ()

anglanek

Tak tenhle film jsem koupil od nejakyho smazky na vaclavaku za 50 a mel ho doma v supliku priblizne rok, jelikož jsem se ho tak trochu obaval ,ale po prehrani jsem byl uplne v riti a to doslova! Uzasna muzika, ještě lepsi Ewan McGregor, famozni Meyers a muj preveliky oblibenec Christian Bale! Film se asi nebude libit každému a hlavne tem co nemaji radi cucpera ale toto je famozni kousek, libove vychytany a hlavne excelentne zahrany......moje oblibena scena...na festaku jak na nej rvou,ze je kurburt z Birminghamu,tak ta pisen je libovice. ()