Kytička pro Algernona (TV film)

• Kanada

Scénografie:

Taavo Soodor

Kostýmy:

Linda Muir

Po přečtení knihy a shlédnutí filmu... Není ani jedno lepší a ani jedno horší. Obojí má krásný děj. Kniha je obohacená o Charlieho zápisky, které musíte někdy číst i třikrát aby jste si přeložili co píše :-) ale dává to knize kouzlo. A film? Je nádherným ztvárněním knihy a to se podaří málo kdy! Z celého filmu si nejraděj promítám scénku, kdy Charlie vypustí s Algernonem další bílé myši a nikdo neví, která je Algernon. Jen Charlie ji vždy pozná, zvedne ji ze země a řekne ji 'vidíš, jsi nejdůležitější myš v jejich životě a oni tě ani nerozeznají od ostatních' Opravdu nádherná scéna. Celý film je obohacený o vztah mezi Charliem a jeho učitelkou, což dává celému ději takovou mašličku na dárečku. Nezaškatulkovala bych tenhle film jen do Sci-fi a dramatu ale i romantiky a místy i komedie. Každopádně doporučila bych to jako film, který by jste ve svém životě měli minimálně 5x vidět :-D(13.9.2013)

Literární předlohu jsem četl a moc se mi líbila, stejně jako film Charly, jenž vznikl v 60.letech na toto téma a byl dokonce oceněn Oscarem. Tato televizní verze se taky poměrně vyvedla, ale přece jen tomu něco schází. I když scénář je napsán dobře a herecké výkony jsou slušné, mohlo se ještě zapracovat na celkovém pojetí a hlavně lépe a podrobněji vykreslit postupný proces proměny hlavní postavy. Přesto je snímek povedený a dost se mi líbil.(22.4.2003)

Povedená adaptace povídky, která zachovala z předlohy téměř vše co bylo možné. Jediné, co by se dalo kritizovat, jak už tu někdo uvedl, je to, že vývoj Charlieho nebyl zpracován tak detailně, aby bylo možné si plně uvědomit jeho rychlý inteligenční vzestup a o to silněji si pak prožít jeho pád. V tom byla povídka nepřekonatelná. Mimochodem, nevíte někdo, proč nepoužili původní název? Chyběli jim snad růže?(24.4.2003)

Tak si jen tak pustím televizi a mezi tunou odpadu si klidně vysílají tento úchvatný film. Inu, další plus pro ČT2. Tedy asi před osmi lety. Každopádně film pokládá zajímavou otázku ohledně zvyšování IQ slabším jedincům. Možná by snímek stál za doporučení právě těm. Osobně jsem ocenil výkon Matthewa Modina. Na něm film stojí a to je neoddiskutovatelný fakt.(14.6.2011)

Před lety mě toto televizní dílo dokázalo chytit za srdce, takže opakované zhlédnutí bylo nevyhnutelné. I napodruhé fungovala neotřelá psychologie fantaskního motivu a jeho sociálních aspektů, opět zafungovala emoční síla příběhu s romantickou příchutí, která v závěru dosahuje velmi vysoké intenzity. Jen škoda, že občas se přecejen vyskytnou hlušší místa - ale není jich naštěstí nadměrný počet. Matthew Modine je ve svých pozvolných mentálních a inteligenčních proměnách přesný, Kelli Williams taktéž výborná, navíc pohledná a milá natolik, že hrdinův zájem o její srdce je naprosto pochopitelný. Hodně kvalitní televizní čtyř- , možná až skoro pětihvězdičková, záležitost.(6.5.2016)

• - Keyesova předloha má formu zápisů hlavního hrdiny do jeho deníčku. Film tedy mírně zanedbává (už svou podstatou) duševní pochody hrdiny, ale zvýrazňuje jeho narativnost. (Amatér1921)

• - Český překlad povídky a filmu se stále nedokáže ustálit, zda je Algernon sameček či samička. (Amatér1921)