Kytička pro Algernona (TV film)

• Kanada

Scénografie:

Taavo Soodor

Kostýmy:

Linda Muir

Myšlienka filmu možno niekomu príde banálna, no niektoré "pravdy" zo života stojí za to opakovať hoc i donekonečna. Táto je jedna z nich. Inteligencia na ľudskosti nikomu nepridá... K hercom nemám žiadne námietky, zahrali skvele. Čo sa týka atmosféry, v mnohých momentoch mi to pripomenulo tie lepšie deväťdesiatkové scifi filmy na báze Trávnikára. No v tomto prípade skôr ako o vizuálne efekty tu išlo o hĺbku myšlienky, a to mi je viac milšie. Nadpriemer. 75/100(12.6.2019)

Tak si jen tak pustím televizi a mezi tunou odpadu si klidně vysílají tento úchvatný film. Inu, další plus pro ČT2. Tedy asi před osmi lety. Každopádně film pokládá zajímavou otázku ohledně zvyšování IQ slabším jedincům. Možná by snímek stál za doporučení právě těm. Osobně jsem ocenil výkon Matthewa Modina. Na něm film stojí a to je neoddiskutovatelný fakt.(14.6.2011)

Povedená adaptace povídky, která zachovala z předlohy téměř vše co bylo možné. Jediné, co by se dalo kritizovat, jak už tu někdo uvedl, je to, že vývoj Charlieho nebyl zpracován tak detailně, aby bylo možné si plně uvědomit jeho rychlý inteligenční vzestup a o to silněji si pak prožít jeho pád. V tom byla povídka nepřekonatelná. Mimochodem, nevíte někdo, proč nepoužili původní název? Chyběli jim snad růže?(24.4.2003)

Po přečtení knihy a shlédnutí filmu... Není ani jedno lepší a ani jedno horší. Obojí má krásný děj. Kniha je obohacená o Charlieho zápisky, které musíte někdy číst i třikrát aby jste si přeložili co píše :-) ale dává to knize kouzlo. A film? Je nádherným ztvárněním knihy a to se podaří málo kdy! Z celého filmu si nejraděj promítám scénku, kdy Charlie vypustí s Algernonem další bílé myši a nikdo neví, která je Algernon. Jen Charlie ji vždy pozná, zvedne ji ze země a řekne ji 'vidíš, jsi nejdůležitější myš v jejich životě a oni tě ani nerozeznají od ostatních' Opravdu nádherná scéna. Celý film je obohacený o vztah mezi Charliem a jeho učitelkou, což dává celému ději takovou mašličku na dárečku. Nezaškatulkovala bych tenhle film jen do Sci-fi a dramatu ale i romantiky a místy i komedie. Každopádně doporučila bych to jako film, který by jste ve svém životě měli minimálně 5x vidět :-D(13.9.2013)

Literární předlohu jsem četl a moc se mi líbila, stejně jako film Charly, jenž vznikl v 60.letech na toto téma a byl dokonce oceněn Oscarem. Tato televizní verze se taky poměrně vyvedla, ale přece jen tomu něco schází. I když scénář je napsán dobře a herecké výkony jsou slušné, mohlo se ještě zapracovat na celkovém pojetí a hlavně lépe a podrobněji vykreslit postupný proces proměny hlavní postavy. Přesto je snímek povedený a dost se mi líbil.(22.4.2003)

• - Keyesova předloha má formu zápisů hlavního hrdiny do jeho deníčku. Film tedy mírně zanedbává (už svou podstatou) duševní pochody hrdiny, ale zvýrazňuje jeho narativnost. (Amatér1921)

• - Český překlad povídky a filmu se stále nedokáže ustálit, zda je Algernon sameček či samička. (Amatér1921)