Reklama

Reklama

Kytička pro Algernona

(TV film)
  • Kanada Flowers for Algernon
všechny plakáty
Sci-Fi / Drama
Kanada / USA, 2000, 120 min

Obsahy(1)

Kanadský film založený na příběhu Daniela Keyese vypráví o mladém, duševně zaostalém muži, který po nocích pracuje v pekárně a přes den je se sobě podobnými v ústavu. Vždy jeví zájem o studium, a proto se vědci rozhodnou vyzkoušet na něm pokus, který slibuje prudký nárůst IQ. Tento "pokus" se vydaří a hlavní hrdina se octne tváří v tvář novým zkušenostem, štěstí a bolestem, které by jinak nezažil. (Amatér1921)

(více)

Recenze (21)

JASON_X 

všechny recenze uživatele

Ryzí Hollywood. Vezme vynikající, ba geniální sci-fi povídku a přetaví ji v polopatický melodramatický doják pro obecné divácké stádo. Nejstrašnější složkou filmu je ovšem hudba. Takřka celý děj je podbarvený nepřetržitým sladkobolným smyčcově-flétnovým cajdákem, stokrát hnusnějším a slizštějším, než třeba i megaslizká "jímavá" hudba z Jacksonova Hobitína. ()

Segrestor 

všechny recenze uživatele

Tak si jen tak pustím televizi a mezi tunou odpadu si klidně vysílají tento úchvatný film. Inu, další plus pro ČT2. Tedy asi před osmi lety. Každopádně film pokládá zajímavou otázku ohledně zvyšování IQ slabším jedincům. Možná by snímek stál za doporučení právě těm. Osobně jsem ocenil výkon Matthewa Modina. Na něm film stojí a to je neoddiskutovatelný fakt. ()

Reklama

misterz 

všechny recenze uživatele

Myšlienka filmu možno niekomu príde banálna, no niektoré "pravdy" zo života stojí za to opakovať hoc i donekonečna. Táto je jedna z nich. Inteligencia na ľudskosti nikomu nepridá... K hercom nemám žiadne námietky, zahrali skvele. Čo sa týka atmosféry, v mnohých momentoch mi to pripomenulo tie lepšie deväťdesiatkové scifi filmy na báze Trávnikára. No v tomto prípade skôr ako o vizuálne efekty tu išlo o hĺbku myšlienky, a to mi je viac milšie. Nadpriemer. 75/100 ()

Radyo 

všechny recenze uživatele

Literární předlohu jsem četl a moc se mi líbila, stejně jako film Charly, jenž vznikl v 60.letech na toto téma a byl dokonce oceněn Oscarem. Tato televizní verze se taky poměrně vyvedla, ale přece jen tomu něco schází. I když scénář je napsán dobře a herecké výkony jsou slušné, mohlo se ještě zapracovat na celkovém pojetí a hlavně lépe a podrobněji vykreslit postupný proces proměny hlavní postavy. Přesto je snímek povedený a dost se mi líbil. ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Film mi trochu připomněl Čas probuzení s Robertem de Niro z roku 1990. Vědci si vyberou psychicky handicapovaného mladého muže na experiment zvýšení IQ. Podaří se jim u chlapce dosáhnout až hodnoty 200. Ale bude hoch šťastný? Bude mít více přátel? Najde lásku? Nebo byl šťastnější s podprůměrnou inteligencí? ()

Galerie (6)

Zajímavosti (2)

  • Český překlad povídky a filmu se stále nedokáže ustálit, zda je Algernon sameček či samička. (Amatér1921)
  • Keyesova předloha má formu zápisů hlavního hrdiny do jeho deníčku. Film tedy mírně zanedbává (už svou podstatou) duševní pochody hrdiny, ale zvýrazňuje jeho narativnost. (Amatér1921)

Reklama

Reklama