• Austrálie

• Nový Zéland

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2004, 93 min

Znovu sáhl do zlatého fondu mezinárodních pohádek, aby si z každé vytáhnul jen to, z čeho by si mohl udělat netriviální legraci. A srdce tam pořád je. Většina druhých dílů se snaží vychytat mouchy prvních kousků a hlavně znovu slušně vydělat, tu a tam se to podaří, většinou ale tvůrci nasekají další hrubky. Takoví druzí Vetřelci, druzí neohrožení Krotitelé duchů nebo druhé terminátoří dobrodružství jsou nicméně jasnými důkazy, že kolikrát to jde i lépe. Druhý Shrek se rovněž vydařil. Spousta narážek na známé filmy a výtečné hlasy herců!! Trojka už byla bohužel sešup.(30.5.2019)

Naprosto vytecny pocin, pokracovani jak ma byt - stejne zabavne jako jednicka, ne-li jeste vtipnejsi - ti, kteri jednicku hltali si dvojku vychutnaji jeste vice, dorbne narazky na jine filmy jsou vkusne a vtipne, stejne jako zesmesnovani urcitych klise a borceni zazitych predstav (napr. Pinochio-transvestita ;)). Navic skvele namluvene postavy (z nichz jednoznacne vitezi propujceny hlas A.Banderase Kocourovi v botach), silny scenar a stejne vtipne scenky jako v jednicce delaji ze Shreka 2 jednoznacneho favorita na OScara pro nejl. celovecerni animovany film.(15.7.2004)

Asi už můžu jenom zopakovat, co bylo řečeno: film neztratil nic z kouzla jedničky, což je ve světě filmu velmi ojedinělý jev, ale už tady chybí moment překvapení (copak jste třeba čekali, když jste poprvé viděli jedničku, že Fiona zůstane zlobryní???), ale i tak jde o jeden z nejlepších a nejnápaditějších kreslených filmů všech dob.(8.8.2004)

Moderní animované filmy se mi moc nezamlouvají, už kvůli jejich strašlivé seriové výrobě. Několikrát do roka jsou rodiče bombardováni svými caparty o lístky na nové animáky od Pixaru či WD. Avšak Shrek je přecijen jiný. Není tolik pro děti, hlavně díky své parodičnosti, kde malé dítě prostě mnoho vtipů ani pochopit nemůže. Já sám jsem byl velmi překvapen a potěšen. Oslík je dost možná ta nejlepší postava z animáků posledních let.(26.6.2006)

Kdo by byl řekl, co že se z toho zeleného, šíleně nerudného a věčně nadmutého zlobra vylíhne za filmový kult? Ale je to tak a musím jen potvrdit, že druhý Shrek svému předchůdci hanbu nedělá, anžto je ještě nabitější hláškami (můj favorit: I hate mondays...), znovu zhusta naditý výtečnými hudebními čísly i chytlavými songy "v podkresu" scén, originálními postavičkami z říše pohádek (and the winner is... Kocour v botách vulgo fenomenální Banderas... ten chlap je sexy, ten chlap je vodvaz!) a samozřejmě tou bodrou a žánrově nezařaditelnou směsicí komedie, parodie, akce, lovestory... Radost mi trochu kazí jen vědomí, že je to nastavovaná kaše a variace na téma jedničky (přičemž to emotivně strhující finále už přeci jen není tak strhující), ale když vám řeknu, že i po téhle nastavované kaši se zaručeně utlučete, nelžu vám ani trošičku. Opakovaná pointa možná trochu zahlodá na duši, ale jakmile Osel a Kocour rozbalí latinsko-americké rytmy, je vše zlé zapomenuto. Shrek, to je dobrá nálada v zeleném, laskavost, nadhled a výtečný film, který umí příjemně pošimrat na duši. Možná to sem tam trochu škrábne komerční vypočítavostí, ale faleš z toho není cítit ani trochu. A živost animovaných postav je... vážně zarážející. Jak to sakra dělají? !!! Jděte na titulkovanou verzi, jinak přijdete o velký kus Shrekova kouzla !!!(9.7.2004)

• - Oslík: „Navrhuju, abychom ho vykastrovali, nejsme Srstka s Kubišovou,“ řekl na adresu Kocoura. Oba dva zmínění moderátoři vystupovali v pořadu Chcete mě (od r. 1992). V originále říká: „Give him the Bob Barker treatment!“ Tento aktivista proslul výrokem: „Pomozte kontrolovat zvířecí populaci. Nechte své mazlíčky sterilizovat.“ (ronaldmekdon)

• - Shrek 2 se stal s výnosem 919 838 758 amerických dolarů nejvýdělečnějším filmem roku 2004. (Mr.Hudson)

• - Vo filme je v najväčšej scéne cez 6000 postáv – je to v kráľovstve, kde je očakávaný príchod princeznej Fiony s jej manželom. (Greenpeacak)