Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2004, 93 min

Tento druhý díl mě po tom úvodním docela slušně probral, a trochu se mnou zaházel. Více jsem si ho užívala a více mne také pobavil. Příliš se mi však nelíbila až křečovitá snaha, udělat z toho jakousi moderní pohádku, která, snažíce se zapůsobit na současné popcornové publikum, až příliš v jistých částech vzývala na povrch americký styl. Hamburgery, inspirace Hollywoodem či odkazy na Spider-mana, Pána prstenů či Mission Impossible. Celkově to na mě všechno působilo až příliš pomíchaně. Nu což. Nikdy tomu zelenému zlobrovi zřejmě nepřijdu na chuť.(22.1.2011)

Sice 5*, ale skutečně jen o (Kocourův) chlup. Začátek a finále (od geniální scény zatčení ála policejní reality show) jsou sice naprosto super (samá akce, gagy, parodie, odkazy, citace, hudba), ale mezi tím se pár slabších míst prostě objeví. Pokračování se věnuje hlavně "milostné linii" Shreka a Fiony, takže je tu víc emocionálních a dojemných scén a méně těch humorných než v jedničce (tam byl poměr obou složek přesně fifty-fifty). Jinak technicky opět dokonalé a hlasy dabérů v originále by si vážně už zasloužily nějaké to ocenění (zejména pro božího Banderase, který nade všemi těžce vládne!). Jakožto druhý díl není Shrek 2 tak výtečný jako třeba Toy Story 2, ale i tak je určitě lepší než tři libovolné současné disneyovky dohromady. P. S. Každým dalším zhlédnutím se z filmu (hlavně díky písním) stává skutečně parádně našláplá lahůdka! 90 %(17.9.2004)

NAPROSTO A JEDNOZNAČNĚ KULTOVNÍ FILMEČEK I KDYŽ ANYMOVANÝ JE SQUELÝ VE VŠECH SMĚRECH MÁ V SOBĚ KOUZLO , KTERÉ MNE VŽDY PŘIPOUTÁ K OBRAZOVCE KDYŽ SI HO MLADŠÍ BRÁCHA PUSTÍ MÁM SHREKA MOC RÁD .MYSLEL SEM SI ŽE TRŮRCI SHREKA HO POKAZÍ PO TOM CO VYŠLA JEDNIČKA ,ALE JE TO PRÁVĚ NA OPAK DRUHÝ DÍL...........JE NAPROSTO GENIÁLNÍ A NENAPODOBYTELNÝ .............SHREK JE KING ................SVIK(10.2.2006)

Vďaka našim skvelým distribútorom som to videl len v celkom vydarenom českom dabingu. Verím, že keby som videl v origináli dám plné hodnotenie, ale....fakt je, že čaro prvého Shreka je tatam, lebo už viem čo mám asi čakať a nebyť úplne namakaného kocúra v čižmách ( bombový kukuč na zabijáka... ) tak dám možno ešte menej. Čo ale NECHÁPEM je to, že film ako Shrek 2 sa za 6 !!!!!! dní po premiére dostane na 136 miesto v top 200 CSFD. Je to dobrý film, ale zas tak dobrý nie je. 16.7.2004 - 97 ???? Sibe Vam ? 21.7.2004 - 84 O, tempora, o mores........(13.7.2004)

Pánové z Dreamworksu dokázali alespoň z části pobořit mýtus i nepřekonatelnosti jedniček. I když jedničku nepřekonali, zcela se jí vyrovnali a ještě navrch přidali vykoumanější animaci. Shrek, jenž si právě vzal jím zachráněnou princeznu Fionu, je spolu s ní pozván do královského paláce, kde má pár dostat požehnání od pantáty krále. Na cestu se k nim přidává neopakovatelný oslík, který jak v původním znění tak i ve svém dabingu hýří hláškami a hází jeden neopakovatelný ksichtík za druhým. Místy až trochu nedětský humor šperkují jasně viditelné parodie na hollywoodské velkofilmy a skvělé nové postavy jimž dominuje třeba kocour v botách v podání Antonia Banderase, jenžto hýří svou chrabrostí do momentu, když dostane na zadek. Jak jsem už zmiňoval, český dabing je velice ucházející a i když třeba právě k postavě Shreka mi moc neseděl, některé hlášky neměly chybu – „Tohle křoví vypadá jak Halina Pawlowská.“ Jako správná pohádka by měla i dvojka míti happy end, ale má-li ho či nemá, toť pouhá protispoilerovací otázka. Ale co prozradit smím je krom té dokonalé animace (třeba Shrek jenž jest zastižen s kamarády bouřkou má na svém těle jasně patrné kapičky deště), dokonalého dabingu a skvělého neotřelého příběhu také skvělá hudba jíž dominují předělávky slavných písniček, ale i vlastní pro film napsaná hudba. Každá byť malinkatá postavička má svoje kouzlo, svůj neopakovatelný půvab. A posledním faktorem, ovšem nikoliv ne nepodstatným je, že jsem tenhle film mohl sledovat ve společnosti své milované princezny a tak má pro mě celá ta působivost dvojitého kouzla. Pět hvězdiček bez nejmenší diskuse a ani se nebudu pouštět do srovnávání, které by nemělo význam a bylo jen ztrátou času.(3.10.2004)

• - Odkazy se to v druhém Shrekovi jen hemží, od Vlka, který si v traileru čte The New Porker, až po Kocoura v botách a jeho hlášku „Nenávidím pondělky". Tato věta patří dalšímu kreslenému hrdinovi, Garfieldovi. Pozornější diváci si též všimnou odkazů na Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001), Spider-Man (2002), Slaměný vdovec (1955), Mission: Impossible (1996), Krotitelé duchů (1984) a Flashdance (1983). (imro)

• - Režiséři byli za film nominovaní na Zlatou palmu na filmovém festivalu v Cannes, kde měl 15. května světovou premiéru. (imro)

• - Conrad Vernon, jeden ze tří režisérů, opět namluvil postavičku Perníčka (původně ji namluvil jenom jako vzor, který měl být později nahrazen hlasem skutečného herce). (duklak2)