• Austrálie

• Nový Zéland

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2004, 93 min

Už první minuty, kdy se každou chvíli objeví parodie známého okamžiku ze známého filmu, dávají tušit, v jakém duchu se Shrek 2 ponese - už to není parodie na pohádky, jako spíš parodie v hávu pohádky. Zůstaly pohádkové bytosti a prostředí, ale to, co zažívají, by klidně mohlo zářit ve Žhavých výstřelech. A mně se líbily jak Žhavé výstřely, tak Shrek 2 - který je vtipný i právě díky tomu, že se vše odehrává v pohádkovém prostředí, které samo ještě navíc umožňuje vytvářet další a další komické situace.... Vlastně Shrek 2 je non-stop zábavná jízda, kdy opravdu nemá cenu počítat výbuchy a záchvaty smíchu. A Antonio Banderas jako kocour v botách je k sežrání:-) Čistých 5* to sice není, ale 4* jsou málo.(28.7.2004)

Shrek 2 má svoje hluchá místa (a není jich málo), ale ty vyvažují skvělá animace, některé vynikající parodické odkazy (hustej "Mission - Pinocchio - Impossible" :o)) a místama velmi kousavá parodie na Hollywood a móresy filmových hvězd. Celé se to nese v takové příjemné uvolněné a sebeparodické atmosféře, což je fajn. A co rozhodně nesmím opomenout, je skvělé namluvení postav v ORIGINÁLE - především Banderas mně neskutečně pobavil! V této souvislosti mi dovolte malý vzkaz našim distributorům: Jděte se s dabingem vycpat!(30.8.2004)

Hlášky: Oslík: "I osli mají svá práva. Měli byste mi říct, že mám právo mlčet." Shrek: "Oslíku, ty máš právo mlčet. Jenže toho nejsi schopen." / Oslík: "Ty jsi dostala štěně? V mém pokoji byl jen šampon." / Shrek: "Smiř se s tím. Zabloudili jsme!" Oslík: "To je hloupost! Dodržovali jsme přesně královy pokyny! Co to žbleptal? Běžte do nejhlubší části lesa. Za hrozivými stromy a děsivými větvemi!" / Oslík: "To je ale síla. Shreku, nedal sis lektvar pro pšoukání až do smrti?" / Oslík: "Tohle křoví vypadá jako Halina Pawlovská." / Oslík: "Místo otravného užvaněného tvora už je obsazeno." / Kocour v botách: "Jdeme do Číča klubu!" Oslík: "Promiň, já nemám náladu!" Kocour v botách: "Neboj, seženeme ti tam nějakou mulu." / Kocour v botách: "Ať se stane cokoliv, nesmím se rozbrečet. Nesmím se rozbrečet." / (Kocour v botách je poražen.) Shrek: "Co s ním uděláme?" Oslík: "Navrhuji, abychom ho vykastrovali! Nejsme Srstka s Kubišovou." / Oslík: "Už tam budem?" Shrek: "Ne!" Oslík: "Už tam budem?" Fiona: "Ještě ne." Oslík: "Už tam budem?" Fiona: "Ne!" Oslík: "Už tam budem?" Shrek: "Jo!" Oslík: "Vážně?" Shrek: "Ne!" Oslík: "Už tam budem?" / Fiona: "Nikdo se mě nezeptal, co chci vlastně já!" Shrek: "Jasně, chceš, abych ti zabalil?" / Oslík: "Asi si odskočím." Kuchař: "Podává se večeře!" Oslík: "No nic, vydržím to." / Víla: "U bratří Grimmů, co se to tady děje?!?" - 70%.(12.2.2019)

Ani pro děti, ani pro dospělé. Chabý a plytký příběh k neunesení zatížený prvoplánovými citacemi soudobé popkultury. Několik povedených gagů (malá mořská víla, přenos z policejní akce, Pinocchiova tanga) a výrazných postav (Kocour v botách, Perníček a Perníček Kong) nemůže vyvážit nabubřelost a podivnou prázdnotu tohoto díla. Společně s prvním Shrekem jedny z nejpřeceňovanějších filmů současnosti...(25.9.2006)

Nádhera. Povedlo se - dvojka se zase jednou naprosto vyrovnala jedničce, což je v případě, kdy jednička nasadila laťku skutečně hodně vysoko, velký úspěch. Tvůrci dokázali napsat hlavně výborný příběh, který úplně nekopíruje jedničku, ale funguje stejně dobře. Objevuje se mnoho nových postav z nichž asi nejvíc zaujme Kocour v botách, rodiče princezny Fiony a Dobrá víla se synem Krasoněm. Mými favority ovšem jsou Pinocchio a Perníkový mužíček a především jejich záchranná akce ve stylu Mission Impossible. Vůbec množství různých odkazů na jiné filmy (např. Spiderman nebo Indiana Jones) patří k tomu nejzábavnějšímu, co znalého diváka opravdu potěší.(12.9.2004)

• - Moderátor Larry King poprvé propůjčil hlas někomu jinému než sobě. Konkrétně jde o Doris – nevlastní sestru Popelky. (imro)

• - Divák to sice neuvidí, ale Dračice se po vypití lektvaru změnila v okřídlenou klisnu. (Zdroj: shrek.wikia.com) (Zodiak455)

• - Oslík: „Navrhuju, abychom ho vykastrovali, nejsme Srstka s Kubišovou,“ řekl na adresu Kocoura. Oba dva zmínění moderátoři vystupovali v pořadu Chcete mě (od r. 1992). V originále říká: „Give him the Bob Barker treatment!“ Tento aktivista proslul výrokem: „Pomozte kontrolovat zvířecí populaci. Nechte své mazlíčky sterilizovat.“ (ronaldmekdon)