Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2004, 93 min

Násilně nastavovaná kaše. Podivný a pro děti možná až trochu nepřijatelný příběh, vykompenzovaný více či méně dobrými vtipy a odkazy. Shrek s Oslíkem a Kocourem patří k tomu skvělému, ale zbytek je místy nuda k uzoufání, hlavně zápletka s polibkem, která až nesnesitelně nápadně kopíruje první díl. Na nadšení kolem se tak proto musím dívat zcela chladně. Jednička měla zůstat sama.(21.2.2006)

Docela dorbá pohádka. Sice jsou názory, že se jedná o film pro dospělé, ale to je nesmysl. Tenhle film je určen pro děti a jedna písnička nevinně zmiňující sex na tom nic nemění. I přesto, že se mi film líbil, jsem přesvědčen, že nepatří mezi nejlepších 200 filmů. Až se technika animace zlepší, po Shrekovi neštěkne ani pes. A čas mi dá za oravdu.(26.11.2004)

Kdo by byl řekl, co že se z toho zeleného, šíleně nerudného a věčně nadmutého zlobra vylíhne za filmový kult? Ale je to tak a musím jen potvrdit, že druhý Shrek svému předchůdci hanbu nedělá, anžto je ještě nabitější hláškami (můj favorit: I hate mondays...), znovu zhusta naditý výtečnými hudebními čísly i chytlavými songy "v podkresu" scén, originálními postavičkami z říše pohádek (and the winner is... Kocour v botách vulgo fenomenální Banderas... ten chlap je sexy, ten chlap je vodvaz!) a samozřejmě tou bodrou a žánrově nezařaditelnou směsicí komedie, parodie, akce, lovestory... Radost mi trochu kazí jen vědomí, že je to nastavovaná kaše a variace na téma jedničky (přičemž to emotivně strhující finále už přeci jen není tak strhující), ale když vám řeknu, že i po téhle nastavované kaši se zaručeně utlučete, nelžu vám ani trošičku. Opakovaná pointa možná trochu zahlodá na duši, ale jakmile Osel a Kocour rozbalí latinsko-americké rytmy, je vše zlé zapomenuto. Shrek, to je dobrá nálada v zeleném, laskavost, nadhled a výtečný film, který umí příjemně pošimrat na duši. Možná to sem tam trochu škrábne komerční vypočítavostí, ale faleš z toho není cítit ani trochu. A živost animovaných postav je... vážně zarážející. Jak to sakra dělají? !!! Jděte na titulkovanou verzi, jinak přijdete o velký kus Shrekova kouzla !!!(9.7.2004)

Na tomhle jsem byl v kině, když to přišlo úplně nově. Ohlas byl veliký. I já se od srdce zasmál. Dnes po letech už se ale nesměji vůbec. Film totiž neuvěřitelně zestárl a ukázalo se na něm, že byl spíš spotřební zboží na jedno použití, než kultovní kreslená pohádka – role co mu byla přisuzována. Ty nekonečný parodický scénky na filmy, co tenkrát frčely (Spiderman, Pán prstenů, Mission Impossible, atd. atd.) jsou jen jednorázový efekt, který zakrývá vlastní obsahové nedostatky. No a pak samozřejmě celkové pojetí, kterým se naváží do Disneyho klasiky. Jak směšné. Jelikož Disney na rozdíl od Shreka s časem téměř nestárne. Shrek se snaží být originální svou nemotornou vulgaritou a drzostí, se kterou kope do mnoho desítek let zažitých stereotypů. Dělá to ale zcela samoúčelně a zbytečně. Film nelze doporučit pro malé děti a pro velké tak na jedno kouknutí a pak zahodit. Tři dávám jen za ten první zážitek z kina. 50%(29.9.2016)

9 / 10 Inteligentné, zábavné a pútavé pre deti i dospelých. To platí pre oba diely Shreka bez výnimky, no mňa osobne chytil tento druhý diel ešte o niečo viac. Už samotná zápletka, návšteva svokrovcov, je perfektný nápad a dáva celému filmu o dvoch zelených zlobroch trochu ľudskejší rozmer. Bravó, Dreamworks, bravó, nech Pixaru nestúpne sláva do hlavy!(16.5.2005)

• - Odkazy se to v druhém Shrekovi jen hemží, od Vlka, který si v traileru čte The New Porker, až po Kocoura v botách a jeho hlášku „Nenávidím pondělky". Tato věta patří dalšímu kreslenému hrdinovi, Garfieldovi. Pozornější diváci si též všimnou odkazů na Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (2001), Spider-Man (2002), Slaměný vdovec (1955), Mission: Impossible (1996), Krotitelé duchů (1984) a Flashdance (1983). (imro)

• - Spoiler: Shrek, Fiona a Oslík jedou v kočáru okolo vstupní brány s nápisem Rapunzel neboli Locika či Zlatovláska, která je antagonistkou v následujícím díle (2007). (tb_23)

• - Bylo natočeno více než 43 000 záběrů podle nákresů scén na panelech. Celková délka těchto panelů by se rovnala 47mi násobku délky mostu Golden Gate Bridge v San Franciscu. (HappySmile)