• Austrálie

• Nový Zéland

Animovaný / Dobrodružný / Rodinný / Komedie

USA, 2004, 93 min

Zase jeden z mála filmů u kterého jsem se málem potrhal smíchy, ikdyž to tak od začátku nevypadalo. Slabší rozjezd, který se drží v průměru jen líbankami zlobří dvojce. Dokonalá animace (smutný očka kocoura v botách jsou dokonalé!!!!). Slušná již trochu více dnešní hudba. Skvěle namluvené postavy Shreka, Fiony, kocoura a osla. Lidé, kteří se rozhodli odabingovat tento film jsou na vraždu, ale měl jsem to štěstí vidět původní verzi a jednoznačně nemá chybu. Zajímal by mě celkový počet parodovaných filmů (Mision impossible, vetřelec, flashdance a mnohem mnohem více....). Asi tu máme další skvělou sérii, protože pochybuju, že 4 chystaný díl bude poslední...(7.8.2004)

| Scenár: Andrew Adamson, Joe Stillman, J. David Stem, David N. Weiss / Andrew Adamson William Steig | Hudba: Harry Gregson-Williams | Produkcia: Aron Warner, John H. Williams, David Lipman | Distribúcia: DreamWorks Pictures | Štúdio: DreamWorks Animation, Pacific Data Images | Rozpočet: 150 miliónov $ | Tržba: 919,838,758$ | Málokrát sa stáva, že druhý pokus sa podarý viac, než ten pôvodný. Dodnes si pamätám na chvíľe, keď som to videl prvý krát. Smial som sa ako malé decko, stratil som pojem o čase a hltal som každé slovo a tón hudby. Pozeral som sa na niečo, čo zviedlo všetko umenie vyberania tých najpôsobivejších elementov pre vytvorenie kultkomercie. Najdokonalejšia časť? Pinoccio alias Mission Impossibe – najdokonalejšie spojenie scény s hudbou. A pritom všetkom ešte neskutočne rozprávkové. Premňa najvtipnejší animák všetkých čias.(9.12.2006)

Kdo by byl řekl, co že se z toho zeleného, šíleně nerudného a věčně nadmutého zlobra vylíhne za filmový kult? Ale je to tak a musím jen potvrdit, že druhý Shrek svému předchůdci hanbu nedělá, anžto je ještě nabitější hláškami (můj favorit: I hate mondays...), znovu zhusta naditý výtečnými hudebními čísly i chytlavými songy "v podkresu" scén, originálními postavičkami z říše pohádek (and the winner is... Kocour v botách vulgo fenomenální Banderas... ten chlap je sexy, ten chlap je vodvaz!) a samozřejmě tou bodrou a žánrově nezařaditelnou směsicí komedie, parodie, akce, lovestory... Radost mi trochu kazí jen vědomí, že je to nastavovaná kaše a variace na téma jedničky (přičemž to emotivně strhující finále už přeci jen není tak strhující), ale když vám řeknu, že i po téhle nastavované kaši se zaručeně utlučete, nelžu vám ani trošičku. Opakovaná pointa možná trochu zahlodá na duši, ale jakmile Osel a Kocour rozbalí latinsko-americké rytmy, je vše zlé zapomenuto. Shrek, to je dobrá nálada v zeleném, laskavost, nadhled a výtečný film, který umí příjemně pošimrat na duši. Možná to sem tam trochu škrábne komerční vypočítavostí, ale faleš z toho není cítit ani trochu. A živost animovaných postav je... vážně zarážející. Jak to sakra dělají? !!! Jděte na titulkovanou verzi, jinak přijdete o velký kus Shrekova kouzla !!!(9.7.2004)

Vďaka našim skvelým distribútorom som to videl len v celkom vydarenom českom dabingu. Verím, že keby som videl v origináli dám plné hodnotenie, ale....fakt je, že čaro prvého Shreka je tatam, lebo už viem čo mám asi čakať a nebyť úplne namakaného kocúra v čižmách ( bombový kukuč na zabijáka... ) tak dám možno ešte menej. Čo ale NECHÁPEM je to, že film ako Shrek 2 sa za 6 !!!!!! dní po premiére dostane na 136 miesto v top 200 CSFD. Je to dobrý film, ale zas tak dobrý nie je. 16.7.2004 - 97 ???? Sibe Vam ? 21.7.2004 - 84 O, tempora, o mores........(13.7.2004)

Píše to tady více lidí, ale taky to zopakuji. Jednička byla cosi jako blesk z čistého nebe, tady už ten moment překvapení chybí. Dvojka je také ve větší míře parodií a přes nesporný technologický pokrok a vynikající dabing (mluvím o anglické verzi) mi prostě k maximální spokojenosti něco schází. Třeba za to můžou ta hlušší místa na začátku a uprostřed filmu.(5.8.2004)

• - Keď Oslík príde na večeru nemá pred sebou tanier ani príbor, no v ďalšom zábere už má aj tanier s polievkou, aj príbor. (patrik1177)

• - Cesta z bažiny do království Za sedmero horami je dlouhá přibližně 700 mil (trasa Praha–Pljevlja pozemní komunikací). A kdyby jeli 16 hodin denně, tak by trvala 2 týdny. (Zdroj: freemaptools.com) (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Štáb čítající zhruba 300 lidí pracoval na filmu tři roky. (HappySmile)