Malé životní etudy

• USA Five Easy Pieces (více)

V popředí příběhu je Robert Eroica Dupea, jenž hodil za hlavu svoji velmi slibnou kariéru koncertního pianisty a pracuje jako pomocný dělník na naftových vrtech v Kalifornii. Žije "na hromádce" s Rayette, která pracuje jako číšnice v bistru. Když Robert uslyší od sestry, že otec je těžce nemocný, vydává se domů, aby jej navštívil, a Rayette vezme s sebou. Tam je Robert znovu konfrontován s bohatstvím a životním stylem své kulturní rodiny, které se na čas zcela zřekl...Působivost a nezvyklost snímku je namíchána již ve scénáři, na něm spolupracovala Carole Eastmanová společně s Bobem Rafelsonem. Napsali silný příběh o hledání identity, s řadou komických i tragických momentů, jenž překvapil charakterově rozporuplnými hrdiny a nekonvenčními dialogy. Při realizaci za kamerou stál tvůrce maďarského původu László Kovács, jenž rovněž nasnímal Bezstarostnou jízdu, a stal se jedním z nejlepších kameramanů své doby. Ten vytvořil místy až surrealistické obrazy naftových polí či "tichem všepohlcující" krajinu v okolí rodinného domu Dupeových. Malé životní etudy sice nakonec ze čtyř nominaci nezískaly ani jednoho Oscara, Jack Nicholson jako Robert Dupea tu ale potvrdil skutečně výjimečné herecké chameleonské" schopnosti i to, že je filmová hvězda první velikosti. K silným, nezapomenutelným momentům snímku patří například dokonalou absurditou nabitá scéna kuřecího salátu", který si objednává Robert u neochotné číšnice v restauraci, stejně jako jeho smutkem a melancholií prodchnuté bravurní "pianové sólo" na jedoucím náklaďáku mezi auty na přeplněné silnici (oficiální text distributora)

Akana

Nenápadný, což pro leckoho může znamenat totéž co nudný, snímek, který ale hlavně díky Nicholsonovi dokáže rezonovat. Postava "marnotratného syna", kterého neuspokojuje ani jeho ordinerní partnerka ani bokovky ani jeho v uměleckých vzdušných zámcích se vznášející rodina a nejmíň ze všeho on sám, byla pro něho velkou příležitostí. ()

Iriquindae

Stejný pocit jako hlavní hrdina zažil občas asi leckdo. Nesnesitelně štěbětavá obyčejná ale hezká dívka, kterou by měl přesto docela rád, jen kdyby dokázala být i zticha. Ztvárnění Jacka Nicholsona nám to spolu s ním však dovolí prožít zcela exkluzivně. ()

JimiH

Jack Nicholson začínal jako charakterní herec s neskutečným charismatem a tento snímek mu dal dostatek prostoru pro předvedení jeho schopností. Celý film mi svou atmosférou připomínal texty Bruce Springsteena o "obyčejných" Američanech a jejich existenciálních krizích. ()

Rattlehead

Americká odpověď na Bergmanovu tvorbu, v tomto případě docela povedená. Nicholson mě i zde utvrdil v názoru, že vlastně hrát ani neumí, jen je před kamerou sám sebou, ale tehdy byl ještě celkem neokoukaný, a pochvalu zaslouží, potěšila mě i Karen Blacková, byť i její postava je zralá na facku. Od režiséra Rafelsona si určitě seženu více filmů - mimochodem právě teď probíhá v kině Ponrepo malá přehlídka jeho díla. ()

iz67

Příběhově velmi úsporná záležitost, spíš o postojích a životních situacích. Z druhé strany někdy dost nuda. Dostali jsme se na konci někam dál než na začátku? Před 25 lety bych tam našel spoustu "zpráv", dnes už asi ne. Tenhle film určitě viděl Forman, když si vybral Nicholsona do Přeletu. ()

tatopulos

Pěkné, místy formanovské, ale mohlo to být víc rozvinuté. Celkově moc milé filmové překvapení. Vedle skvělého Nicholsona je úžasná Susan Anspach ! ()

0verseer

"I faked a little Chopin, you faked a big response."  Z filmu cítiť závan kerouckovskej bítnickej nostalgie - život v pohybe, neustále utekanie hlavnej postavy pred sebou samým. Nominácia na Oscara pre Jacka Nicholsona zrovna v tomto prípade pôsobí v porovnaní s jeho omnoho výraznejšími úlohami prestrelene, i keď bezpochýb je on tým, na kom celý film stojí. Napriek častému emočnému oplošteniu táto starostná jazda stála minimálne za jedno pozretie... ()

Jonatthan

Celkově trochu nudně civilní, ale Jack jako "rozervanec" už tenkrát skvělý a jak nakonec efektně vyjebal s uječenou Karen Black - perfektní. ()

DonBraso

Je vlastně jedno o čem to je a proč to je,když to Jack zahraje levou zadní.Celý snímek leží u nohou,kde Robert Dupea v podání skvělého Nicholsona se objeví v záběru.Příběh není žádný velký terno,ale příběh se spíš zaměří výhradně na jednoho jedince,se kterým je prostě těžko vycházet,vše se mu příčí a lásku opětovat v srdci je jeho těžký břímě.Tohle vše Jack Nicholson zahraje sobě vlastní a jerradost to sledovat.Nedochází zde k nějakým velkým překvapenímí,prostě příběh pline a s ním i jeho osoba.Říkal jsem si,že film už od půlky bude ten bez "konce" a nějak již tradičně se to vyplnilo,ale ještě v přijatelném měřítku,protože jsem si říkal,že nejspíš jel do té čisté Aljašky.Za tou nudnou slupkou obsahu,stačí se jen dívat. ()

tee

Nehledejte tu divoký děj, jelikož tu najdete jen příběh jednoho života, který ztratil ponětí o svém smyslu. Čirou náhodou je jeho majitelem Jack Nicholson, který už tehdy zazářil v roli, v níž je možné najít mnoho společného s dalšími, čili vhodné pro něho. Ukázal to na muži, který skrývá svou beznaděj, zoufalství, samotu za sobectví a zlobu k lidem - zatím jen náznak bláznovství:). ()

zigy

Člověk, který hledá sám sebe, nemá rád svoji rodinu ani ženu - a nakonec to vyřeší útěkem....hmmmm, tak to chce herce formátu Nicholsona, aby to zachránil od jisté nudy, a hlavně se vkrádá otázka: proč tohle natočili??? Právě tahle otázka vás udrží u sledování, protože pořád čekáte, kdy se to zvrtne....no, úplně se nedočkáte....hodně komorní film o obyčejných lidech, ale až moc.... ()

Birter

Nikdy jsem neviděl film, který by tolik glorifikoval ukňouraného nezdvořáka a tolik zaujatě ukazoval všechny ženské postavy jako naivní hloupé nány. Nějaké moralizování, které Robert ve filmu předvádí si může s chutí strčit za klobouk a zamést si před vlastním prahem. Ale to on neudělá, protože podle režisera je pravda evidentně jenom na jeho straně a krutá realita mu na tajňačku fandí. Hrůza. ()

Elsarin

Viděl jsem tento film na veřejném promítání v napůl zakouřeném podniku... Neříkám, že bych tento film zařadil mezi skvosty, ale také bych ho neřadil mezi úplný odpad. Volně bych to nazval americkou "road-movie"; film, který "nikde nezačal a nikde neskončil"... Přes jeho "obyčejnost" bych rád ale vyzdvihnul Jacka Nicolsona, protože jeho výkon byl famózní. Prozatím dávám tři hvězdičky, ale rozhodně mám v plánu se na film podívat znovu, protože i po delší době mi zůstal v hlavě...! ()

gizi

Příjemný slušný film, kterému bohužel něco málo chybí, aby byl ještě lepší. Každopádně je to hodně ze života. 70% a 3*, 12.6.2013. ()