Malé životní etudy

• USA Five Easy Pieces (více)

V popředí příběhu je Robert Eroica Dupea, jenž hodil za hlavu svoji velmi slibnou kariéru koncertního pianisty a pracuje jako pomocný dělník na naftových vrtech v Kalifornii. Žije "na hromádce" s Rayette, která pracuje jako číšnice v bistru. Když Robert uslyší od sestry, že otec je těžce nemocný, vydává se domů, aby jej navštívil, a Rayette vezme s sebou. Tam je Robert znovu konfrontován s bohatstvím a životním stylem své kulturní rodiny, které se na čas zcela zřekl...Působivost a nezvyklost snímku je namíchána již ve scénáři, na něm spolupracovala Carole Eastmanová společně s Bobem Rafelsonem. Napsali silný příběh o hledání identity, s řadou komických i tragických momentů, jenž překvapil charakterově rozporuplnými hrdiny a nekonvenčními dialogy. Při realizaci za kamerou stál tvůrce maďarského původu László Kovács, jenž rovněž nasnímal Bezstarostnou jízdu, a stal se jedním z nejlepších kameramanů své doby. Ten vytvořil místy až surrealistické obrazy naftových polí či "tichem všepohlcující" krajinu v okolí rodinného domu Dupeových. Malé životní etudy sice nakonec ze čtyř nominaci nezískaly ani jednoho Oscara, Jack Nicholson jako Robert Dupea tu ale potvrdil skutečně výjimečné herecké chameleonské" schopnosti i to, že je filmová hvězda první velikosti. K silným, nezapomenutelným momentům snímku patří například dokonalou absurditou nabitá scéna kuřecího salátu", který si objednává Robert u neochotné číšnice v restauraci, stejně jako jeho smutkem a melancholií prodchnuté bravurní "pianové sólo" na jedoucím náklaďáku mezi auty na přeplněné silnici (oficiální text distributora)

nascendi

Je ťažké písať komentár k tomuto filmu. Je zdanlivo o ničom, dejovo skromný, skôr o neistote a hľadaní, so striedavými úspechmi. Potešil ma výkon mladého Jacka Nicholsona. Napriek pomalému tempu ma film nenudil, ani nerozčuľoval, takže tri hviezdičky budú asi primerané môjmu celkovému dojmu. ()

PetrPan

Prázdnotou proti prázdnotě. V popředí příběhu nevyrovnaný kretén, který utekl před životem snobského intelektuála, kterým být nemusel, do bahna s primitivními nálevníky a stane se jedním z nich. První půlka s IQ tykve byla téměř k nevydržení. K uzoufání protrahované potácení se od ničeho k svačinám na ropných polích se však naštěstí překulí do kontrastního střetu hodnot, kde jasně vítězí stabilita nad labilitou a dospělost nad infantilitou. Průser pro hlavního hrdinu a ne že bych mu to nepřál. Přes všechno ale realistická výpověď o bolesti, kterou taky znám. Ale jaký si to uděláš, takový to máš. Oskar za scénář chápu, podobných rádoby volnomyšlenkářských intelektuálů v roláku a s bolístkou na srdéčku, že to pořád není ono, bylo v porotě jistě mnoho. Za uvěřitelnou etudu mezi Catherine a Robertem, a samosebou i za Nicholsonův talent, ale nakonec silná trojka. Filmová Výzva 2015 od emma53 ()

Rocky62

Dosti kuriózní snímek, který bych si troufl označit za kontroverzní. Jedni umírají nudou, druzí ho sledují s entuziasmem. Pochopení mám pro obě strany. Sám však nevím, ke které se přiklonit. Rafelson nastolil náhled do života cholerického a pesimistického parchanta, který hledá cestu ven, což byl skvělý nápad. Formální stránkou si však už nezíská každého. Najde se tu pár vtipných momentů (hra na piáno na náklaďáku, shození skleniček v restauraci atd.), které trochu kompenzují ten nudný stereotyp. Vychvalovat famózní výkon Nicholsna by bylo nošením dříví do lesa. Na proti tomu taková Karen Black i přesto, že hraje výborně, respektive přesně tak jak má, tak je na facku a na místě Nicholsna bych nejspíš zastřelil jí a pak sebe. Co se týče, dialogů tak u některých jsem kroutil palicí, hlavně u těch, kterých se zúčastnila madam Black. Nezvyklý ale originální film, který zaujme velmi malé procento diváků. ()

Chrustyn

Méně známé a takové malé a nenápadné drama s nenápadným ale skvělým výkonem mladého Jacka Nicholsona v jedné ze svých prvních hlavních rolí. Pokud máte rádi filmy, kde se neřeší velké a zásadní věci, prožijete tyto "Malé životní etudy" spokojeněji než já. ()

classic

Po kultovom počine Easy Rider,kde hviezdil s duom Hopper a Fonda,tentokrát predvádza umelecký výkon takmer sám,ktorý ho opäť posúva o krok dopredu,aby si čoskoro zahral svoju najznámejšiu postavu... A k tomu si pozval kameramana z Easy Rider,aby jeho obrazy vytvárali pocit mnohovrstvovej existenciálnej drámy,kde Jackovo herectvo sa vycibrí do výšin,kde vznikajú najlepšie počiny doby. Komplikovaná rodinná záležitosť,kde Jack ma starosti so svojim chorým otcom a ženy v jeho živote sú na striedačku ako výmena ponožiek.Jack jednoducho nevie,čo chce a človek nikdy nevedel,čo urobí... Jeho frajerka podáva taktiež zaujímavý výkon,ktorá je zdeptaná z jeho správania. Dôležitý Jackov snímok,ktorý ukázal čoho je schopný urobiť pre excelentné herecké umenie. Mix zlepenec ľudských vzťahov,ktoré sa dotýkajú najmä Jacka a jeho okolie na to vplýva. ()

Shaqualyck

Civilní příběh o chlapovi, který tak dlouho hledal své místo v životě, až nakonec zjistil, že žádné nemá. Skvělý Nicholson v ukázkově zacyklené všední každodennosti, která vede jen ode zdi ke zdi. Silný, byť ne zrovna lehce stravitelný kousek. ()

Gary

Na můj vkus příliš intelektuální.Nicholson sice odvádí svůj klasicky nadprůměrný výkon,ale na nominaci na Oscara to nebylo.Zkrátka lehce nudnější. ()

Tommassi3

Velmi kvalitní a zajímavý výkon tehdy třiatřicetiletého Jackieho Nicholsona, který ač už zde dokazuje svoji hereckou extratřídu plnou variability, mě jako pianista nedokázal přesvědčit, snad v jiné dimenzi, v příběhu, který je primárně a bohužel i dost prvoplánovitě určen především intelektuálnímu divákovi.. Nicholson v roli "Bobbyho" Dupea, egoisty, dobrovolného vyděděnce a chronického "útěkáře před sebou samým" dokáže udržet moji pozornost svojí nezaměnitelností až do závěru filmu, kdy na mě ovšem scéna, v níž "pošle naivní a místy dost otravnou Rayette pro kávu", působí ve své pseudoefektnosti naprosto uměle a nedůstojně.. Za zmínku stojí také několik scén na hranici až oxymorónské absurdity, objednávání topinky v restauraci a konfrontace s arogantní a životem otlučenou číšnicí, až nehollywoodsky vykreslené typické americké "ve své hlouposti a nízkosti přemoudřelé" stopařky, Bobbyho malý Chopin či stolní tenis s Carlem, které ruku v ruce s Nicholsonem a kamerou Lászla Kovácse vytahují Malé životní etudy z vod průměrnosti.. ()

corpsy

Spočiatku dravá, sociálno-kritická epopeja, ktorá skĺzne do romance, ktorá je ako z tých ostatných. Prečo vyzdvihovať niečo, čo sa potom snažíme zhodiť? Čudné, ale je to tak. Oscarové nominácie sú zaujímavou podstatou toho, ako sa to vlastne všetko začne v budúcnosti vyvíjať. ()

Cimr

Takový milý malý snímek ze života. Má krásnou kameru a Nicholson je fajn. Problém je však v tom, že když jsem ho dokoukal, moje první věta zněla: ,,A co jako?" Jack Nicholson hraje veskrze nesympatickou postavu, s níž je složité soucítit - arogatního násilníka, co se potácí životem, dělá práci, co ho nebaví a chodí s holkou, co nemiluje, tak se nakonec na všechno vykašle. A to je asi tak všechno, jen roztažené do 90 minut a obohacené o různé samoúčelně působící postavičky (dívka, co nenávidí špínu). Deštivé odpoledne vám tento film nezkazí, ale není to snímek, co musíte vidět, než umřete.. ()

Freemind

Strašné. Z mnoha výtek zmíním dvě, které se vzájemně katalyzují - za prvé bizarně napsané postavy (doslova každá ženská v tomto filmu je zralá na výlet do psychiatrického ústavu), za druhé pak nesnesitelně přehrávající herci. Nicholsona jsem si nikdy nevážil, protože jsem ho považoval za neherce, který se celou kariéru svezl na tom, že ho režiséři vždy obsazovali do rolí sebe sama (tedy hrubiánského děvkaře). Tady je to asi poprvé, kdy jsem ho viděl přijmout nějakou výzvu a zahrát nějaké emoce. Dávám tedy dvě hvězdy za dvě minuty závěrečného rozhovoru (tedy spíš monologu) s otcem, jinak bída, bahno, přízemní mrazíky. ()

kaylin

Na některé filmy se člověk dívá proto, že je zajímá příběh, na některé se dívá proto, že chce vidět skvělý herecký výkon. V tomhle případě se rozhodně jedná o film, který vyniká hereckým výkonem Jacka Nicholsona. Dějově mě tak nezaujal, i když ono hledání svého místa na světě a jeho nenalezení je tématem rozhodně zajímavým. ()

Skip

Pořád si říkáte, o čem ten film vlastně je. Snaží se něco řešit nebo na něco upozornit? Jistí jste si jen tím, že nechce bavit. Ale ani nenudí. Prostě je to film o ničem, který zaznamenává jeden obyčejný život - teda jen jeho krátký úsek. To je dost málo na to, aby nějak víc upoutal pozornost. ()

Chrysopras

Šlo to dost mimo mě a jak jsem se těšil na Jacka, tak mě film postupem času víc a víc nudil... Průměrná podívaná s motivy jdoucími často do ztracena. To byl určitě záměr, ale mě prostě nebavil. ()

Martin741

Priemerny film o tom, ako on pracuje na naftovych plosinach a ona zas ako casnicka v krcme /ja viem, pube/. Jack nicholson nijako sa hereky tymto filmom neukazal, spolu s Karen Black tahaju film, ale je to moc ukecane, herecke vykony su len priemerne a pribeh slaby a nema cim strhnut. Uz viem, preco Jack Nicholson prerazil az Formanovym Preletom nad Kukaccim Hnizdem. 55 % ()

MrPierc

Přehodnocuji své hodnocení a musím ten film znovu zhodnotit, protože je hodnotný i znehodnocuje, ale určitě mě zasáhl hodně a cítím se nyní ohodně hodnotněji :-). Skvělé malé drama o člověku, co se hledá a vše ho obtěžuje, on vlastně ani neví co chce, ale nesmí být na jednom místě. Pouta s jeho rodinou ho obtěžují, jeho milenka ho obtěžuje, protože je jednodušší a naivní a jeho to vše dráždí. Nechce zažívat nudu ani rutinu, ale zároveň touží po klidu v duši. Skvěle rozhozený Jack Nicholson a naivka Karen Black! ()

Jandos

Tak v tomhle filmu jsem se uplne videl. Pribeh cloveka, ktereho vsichni serou. At uz je to jeho nudna intelektualni rodina a nebo hloupost "obycejnych lidi". Karen Black byla primo esenci blby kravy, ktera je dobra jenom do postele. Konec skvely. ()